RizikoVsauce

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 108
88 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:391
Počet zobrazení:6 291

V dnešním díle se dozvíte několik statisticky zajímavých dat, spoustu informací o riziku i o pojmech mikrosmrt a mikroživot. *ukotvení a přizpůsobení heristiky asymetrie mezi výhrami a ztrátami lhostejnost k předchozí pravděpodobnosti lhostejnost k velikosti vzorku mylná představa náhody mezní vlivy lhostejnost k předvídatelnosti iluze platnosti mylná představa regrese klam hazardního hráče

Přepis titulků

Ahoj, tady Michael z Vsauce. Až zemřete, a nemyslím tím konkrétně vás, ale myslím tím vás všechny, běžné diváky Vsauce. Spojením úmrtnostních tabulek Světové zdravotnické organizace s YouTube analýzou diváků Vsauce, spočítáme, že průměrné datum úmrtí všech, kdo sledují toto video a je jim více než 15 let, je 28.

listopadu 2059 v 8:42. Mód je v 2073. Je to morbidní, ale matematicky asi 340 lidí, kteří se tento týden podívají na toto video, nebudou za rok mezi živými. Tyto statistiky vychází z průměrů, ale je zajímavé, že běžný člověk se nepokládá za průměrného. Studie stále ukazují, že průměrný člověk věří, že bude žít delší a zdravější život než průměrný člověk.

Přeceňujeme pravděpodobnost, že se špatné věci stanou ostatním, a podceňujeme pravděpodobnost, že se stanou nám. Je to přirozená součást naší psychologie, ale špatně odhadujeme nebezpečí na mnoha fascinujících úrovních. K. C. Cole ukazuje, že jsme často vnímavější k hrozbám, které jsou osobní, cizí, nepředvídatelné a dramatické, než k hrozbám, které jsou pravděpodobnější. Líbí se mi jeden její příklad: představte si svět, v němž jsou cigarety neškodné.

Ale jedna krabička z každých 18750 obsahuje jednu cigaretu prošpikovanou dynamitem, která po zapálení prudce vybouchne a urve kuřákovi hlavu. Lidé po celém světě by každý den hlasitě a ve velkém ztráceli hlavu. Ale v tomto imaginárním světě by kvůli kouření zemřelo každý den stejné množství lidí jako teď. Výsledky by byly jen více šokující, okamžité a pravděpodobně by ovlivnily naše rozhodnutí.

Minulý měsíc jsem se já a někteří z mých oblíbených YouTuberů setkali s prezidentem Obamou kvůli rozhodnutím, která Američané činí, když se chtějí ušetřit nákladů na to být zdravými. Problematika zdravotní péče se utápí v konfliktu a diskuzi odpovídající zmatku ve vyhodnocování rizik, které se odehrává v našich myslích.

Naše myelinové mašiny používají více spoustu předsudků a zkratek* k vyhodnocování pravděpodobnosti, než se vejde do jednoho videa. Ale obzvláště silným příkladem je dosažitelnost heuristiky. Naše tendence myslet si, že je něco pravděpodobnější, protože se to stalo nedávno nebo protože máme více vzpomínek na to, že se to stalo. Ale ne proto, že by to bylo pravděpodobnější. Také výrazně zveličujeme nebezpečí, nad nímž nemámě kontrolu.

Zatímco jsme poměrně beze strachu tváří v tvář stejnému nebezpečí, nad nímž máme kontrolu. Slavná studie Chaunceyho Starra o nebezpečí z roku 1969 odhalila, že lidé jsou ochotní přijmout 1000x větší nebezpečí, pokud by ho mohli ovlivnit, například řízení auta, než kdyby ho nemohli ovlivnit, například jaderná katastrofa. Promluvme si o Abrahamu Waldovi. Letadlo unese jen určité množství přídavného pancéřování, aby mohlo vzlétnout.

Během 2. světové války si americká armáda všimla, že letadla vracející se z území nepřítele byla obvykle poničená kolem křídel, trupu a ocasů dělostřelců. Takže vyztužili tyhle oblasti. Ale nezaznamenali rozdíl, přicházeli o stejný počet letadel. Proto armáda najala Walda, kvůli jeho matematickým superschopnostem. Řekl jim, aby minimálně vyztužili části letadel, které nebyly zasaženy.

Proč? Protože vracející se letadla byla přeživší. Ustála poškození i na místech, kde letadla poškození neustála, a přežila. Poškození na jiných místech způsobila, že se letadlo nevrátilo. Wald je chránil proti zaujatosti přežití. Věnoval pozornost jen úspěchům.

Stejný jev je částečně zodpovědný za to, že se zdá, že hudba bývala lepší než je dnes. Je to vážně pravda nebo si jen pamatujeme to dobré? Waldova práce zachránila tisíce životů a učinila létání bezpečnější pro spousty dalších. Tragické je, že o několik let později Wald a jeho manželka zahynuli při leteckém neštěstí.

Nedokážete předpovědět kdy a jak zemřete, není to tak jednoduché. Ale bylo vytvořeno několik riziko hodnotících systémů, aby učinily diskuze a srovnání nebezpečného chování jasnější. Mikrosmrt byla představena Ronaldem A. Howardem a je to množství nebezpečí rovnající se pravděpodobnosti smrti 1:1 000 000. John Green probral mikrosmrt ve skvělém videu Mental Floss, které byste si měli pustit.

Poukazuje na to, že jediný seskok padákem dočasně zvyšuje vaše riziko smrti o 7 mikrosmrtí, šance smrti 7:1 000 000. To se rovná vykouření 5 cigaret. Odhaduje se, že získáte 1 mikrosmrt po vypití půllitru vína, za každý rok, kdy pijete kohoutkovou vodu v Miami, každých 1 609 kilometrů v letadle, každých 370 kilometrů v autě, každých 32 kilometrů na kole a každých 10 kilometrů na motorce nebo kánoi.

Existuje veselejší jednotka nebezpečí - mikroživot. Navržený Davidem Spiegelhalterem a Alejandrem Leivou, mikroživot získáte děláním zdravých věcí. V malém množství je jejich přínos zhruba lineární a jeden mikroživot je ekvivalentem 30 minut života navíc. 20 minut mírného cvičení vám přidá 2 mikroživoty.

2 hodiny posedávání znamenají -1 mikroživot. Existují spousty laických stránek, na nichž si můžete spočítat, kdy zemřete, v závislosti na očekávané délce života a zvycích. PokeMyBirthday.com je trošku přihlouplá stránka, která přináší zajímavý pohled ne na vaši smrt, ale na vaše narození. Zadejte datum a uvidíte, kdy jste byli počatí, kdy si vaše matka asi poprvé uvědomila, že je těhotná, a data, kdy vaši rodiče vytvořili nebo přemístili 2 buňky, které se nakonec vyvinuly ve 30 bilionů buněk sledujících tohle video.

Každá osoba, která zemřela, zemřela tady, na Zemi. Kromě tří - posádky Sojuzu 11. 30. června 1979 byla jejich kabina odtlakována během návratu na Zemi, předtím, než překročili odsouhlasenou hranici mezi Zemí a vesmírem. Daleko od zalidněného prostoru je v Kazachstánu na místě jejich přistání vztyčený třístranný kovový sloup.

Je to nepatrný památník nejvzdálenější lidské smrti. Všichni jsme nezemřeli tady na Zemi. Ale zatím jsme se tu všichni narodili. Díky za to, že tu jste, buďte v bezpečí a jako vždycky, díky za sledování. Překlad: tynka www.videacesky.cz Sponzorem překladu jsou PolymeryFT.

Zlínské vysoké studium s dávkou nadšení.

Komentáře (27)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Tak mě napadlo, že bilión mikromortů je jeden megadeth.

171

Odpovědět

doufám, že umřou ti druzí...mě napadlo a pak to popsal po té statistice která byla velmi nepříjemná

51

Odpovědět

skvelý diel ako vždy ... ale najlepší zatial nie je hh

21

Odpovědět

Jednoznačně nejlepší díl.

92

Odpovědět

Dneska se zase úplně lehce odbočilo k vesmíru :D :).

164

Odpovědět

''to put what little armor they could'' podle me znamena ze jim rekl aby tam dali tolik pancerovani co jeste muzou aby letadlo dokazalo vzletnout a ne minimalne vystuzili.

potom tam je ''in a places where plane can take damage and survive'' ale v prekladu je neustala coz nedava smysl - byly prave zasazeny do mist kde to ustala a proto se vratila

a on praveze nevenoval pozornost jen uspechum, to je ta predpojatost se kterou na to nahlizeli predtim nez ho najali a on je pred tim ''survivorship bias'' chranil tim ze se zameril na ty letadla co spadly a ne na ty co se vratily

80

Odpovědět

Mně se taky zdá že je to trošku blbost. v titulkach je že armáda dávala pancíř na ty místa kde byli zasahovaný a že se jim pořád vracelo stejně letadel a a pak přišel Wald a řekl jim ať minimálně pancéřují místa, která nebyla zasažena. Vždyť to je vlastně to samý co dělala armáda ne?

51

Odpovědět

+PochvíkPresne tak, oni vystuzovali mista kde byly prezivsi letadla zasazeny, coz byla chyba, protoze letadla co se nevratily byly zasazeny do jinych mist a proto spadly. Zatimco ty co se vratily ty zasahy vydrzely a proto byla chyba tam pridavat dalsi pancir.

100

Odpovědět

+Pochvíkdíky konečně to chápu z těch titulků jsem to vůbec nepobral

30

Odpovědět

as always thanks for translation tynka :)

441

Odpovědět

Matematický chyby: hned v 10. sekundě, to má být přeloženo: průměrný divák Vsauce. (V tom překladu, jak to je teď, to nezní jako statistika, ale jako morbidní popis. Jako že běžní diváci v tuto dobu zemřou.)
ve 35. sekundě: to má být "Modus je 2073." Jako hodnota s nejvyšší četností.

91

Odpovědět

Ten modus mě taky trknul. Asi bych měl přestat prokrastinovat a jít dělat úkol na statistiku. :)

61

Odpovědět

Přesně tak, taky jsem si toho všiml, na začátku má být průměrný divák (mean znamená mj. i průměr), a pak ten modus - podle pozdějšího data úmrtí lez teda říct, že většina z diváků Vsauce má větší než průměrný věk diváků Vsauce :)

01

Odpovědět

Pekne ako tam spomenul ako ľudia maju radi veci pod kontrolou, Mohol by spraviť aj video o ilúzii kontroly :)

112

Odpovědět

myslím, že máte v překladu drobnou faktickou chybu - 2:35 - myelinové mašiny ... vzhledem k tomu, že mozek (resp. neuron) není myelinový (tvořen myelinem), ale myelinizovaný (obalen myelinem), mělo by tam podle mě být spíš "myelinizované mašiny"
(i Michael říká myelinated). já vím, je to blbost, ale zavádějící :-D

132

Odpovědět

Nebo jeden večer strávený pitím na zakouřené diskotéce po nonstop studiu..., sakra nebo radši ani ne.

62

Odpovědět

Hudba bývala lepší než je dnes, to není žádné zdání :D

4211

Odpovědět

kromě taneční, ta se nezměnila od roku 1995 jak poznamenal Marshal z HIMYM

21

Odpovědět

Zajímalo by mně, jak moc ovlivní tu mikrosmrt jedno nonstop večerní studium do 6.h ráno s vydatnou dávkou kofejnu (1x redbul a 4x zelený čaj) a pak spánek 1,5h. Třeba bych někdy začal dřív vědět to...

261

Odpovědět

Parádní díl. Těch 5 cigaret mikrosmrt zvýší oproti seskoku už konečně, nemýlím li se.

48

Odpovědět

28.listopadu 2059 8:42 ? Nastavím si upomínku na 8:41, abych nebyl překvapený...

982

Další