Život v bitcoinovém dole

Thumbnail play icon
88 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:242
Počet zobrazení:6 699

Bitcoiny jsou nejznámější virtuální měnou, proto také existuje množství takzvaných "dolů", ve kterých se hledá správný výsledek, který je odměněn dalšími Bitcoiny. Jak to v takovém čínském dole vypadá?

Přepis titulků

Bitcoiny a další kryptoměny jsou budoucností lidstva. Díky nim bude život jednodušší. ŽIVOT V ČÍNSKÉM BITCOINOVÉM DOLE VE VENKOVSKÝCH OBLASTECH ČÍNY SKUPINA LIDÍ PROVOZUJE ŠEST TAJNÝCH BITCOINOVÝCH DOLŮ V ŘÍJNU 2014 TĚCHTO ŠEST DOLŮ GENEROVALO 4 050 BITCOINŮ ZA MĚSÍC JEJICH CELKOVÝ VÝKON TVOŘÍ 3 % CELÉ BITCOINOVÉ SÍTĚ Jedeme do Changchengu do jedné naší bitcoinové farmy, neboli bitcoinového dolu.

Dalian je v průmyslu bitcoinové těžby speciálním místem, protože prostředí, kvalita vzduchu i celkové podmínky jsou tu lepší. Podmínky v jiných městech jsou mnohem horší. Život těchto těžařů je celkem nudný. BITCOINOVÝ DŮL CHANGCHENG, DALIAN Nyní se díváme na největší bitcoinový důl v Changchengu. Je to třípatrová budova, my využíváme prostřední patro.

Jsem generální manažer tohoto dolu. Dávám pozor, aby vše fungovalo. Dohlížím na zaměstnance, vybavení a elektřinu. S přáteli to tu vedeme společně. Jsme podílníci. Peníze jsme do toho vložili všichni a vše řešíme společně. Nyní provozujeme 6 dolů. Děláme vše pro to, abychom mohli otevřít další.

Jednoduše řečeno, snažíme se jako první vytvořit odpověď. Ten, kdo tu odpověď najde, získá odměnu. Odměnou jsou Bitcoiny, což je virtuální měna. Jednu dobu jsme byli schopni vytěžit 100 Bitcoinů za den (v každém dole). Ale jak se zvyšoval výpočetní výkon a složitost, postupně se to snižovalo. Cena elektřiny je také nezanedbatelný faktor. Spotřebováváme asi 1 250 kWh. Měsíčně za ni platíme asi 2 miliony korun.

S tímto současným vybavením jsme schopni vytěžit 20 až 25 Bitcoinů denně. Tady je asi 3 000 stanic. Každá z našich těžebních stanic je připojena ke zdroji. Pak se připojí k internetu. Když je stanice online, může měnit nastavení výpočtů. Poté může vygenerovat algoritmus. Poté, co vypočítá správnou řadu, získá odměnu. Věřím, že Bitcoiny budou měnou budoucnosti.

Nemohou sice jen tak nahradit současný finanční systém, ale ten stejně pomalu míří tímto směrem. Hodnota Bitcoinů není stálá, protože jsme stále ve fázi vývoje. Jsme stále ve fázi těžení. Je to podobné, jako když Čína přecházela z plateb v hotovosti na používání debetních a kreditních karet. Věříme, že je to současným trendem. Je to jedna z fází finančního sektoru, kterým si během svého vývoje musí projít.

V současné době je čínská vláda nepodporuje ani nezakazuje. Pokud zůstane obchod s Bitcoiny bezpečný a v mezích zákona, věřím, že je Čína začne podporovat. Tady jsou rozbité stanice nebo ty, které už nepoužíváme. Je jich tu asi 900. Protože Avalony mají menší výkon a spotřebovávají více elektřiny, měli by být z tohoto trhu odstraněny.

Nyní používáme výkonnější stanice. Všechny součásti se snažíme recyklovat a dát jim nový účel. Co se nepodaří zrecyklovat, je vyhozeno jako odpad. Tyto větráky musí pracovat, jinak by tu byla moc vysoká teplota. Pokud se příliš zvedne teplota, přístroje se rozbijí. Tady můžete vidět větráky na polici. Pokud se něco pokazí, výkon začne klesat a vzadu se rozsvítí červené světlo.

Tady máme velké větráky. Je jich tu dvacet. Pokud sem vstoupíte, úplně ten vítr cítíte. Dobře se tím odvádí teplo. Když běží na plný výkon, dokázaly by vysát ven člověka. Je to dobré, co? Bez chuti? Namoč si to v omáčce. Většina našich zaměstnanců žije tam, kde pracují.

V porovnání s ostatními pracovníky na podobné pozici v běžném průmyslu mají naši zaměstnanci relativně vysokou mzdu. Když stanici zapojíme a spustíme, nesmí přestat fungovat kvůli lidské chybě. Běžné poruchy během těžení mohou nastat díky potížím s rozvody, se zdroji, s internetem nebo přímo se samotným počítačem. Tyto čtyři věci přímo ovlivňují výdělek bitcoinových dolů. Základním předpokladem u zaměstnanců je, že rozumí počítačům.

Musí jim rozumět velice dobře. Další dovednosti, které souvisí s Bitcoiny, se naučí po přijetí. Tady je odpočívárna pro naše zaměstnance. Život zaměstnanců je jednoduchý, možná i trochu nudný. Kromě kontroly stanic tu spí, čtou si nebo hrají na mobilu. Protože celý důl pracuje nepřetržitě, musí tu vždy někdo kvůli bezpečnosti být. Když má zaměstnanec službu, musí tu být i přes noc. Nejvíce se bojím toho, že selže většina systémů.

Třeba toho, že z 1 000 stanic se jich porouchá 200. Já bych musel zjistit, kde je problém. Většina problémů se vyřeší snadno. Pracovní vytížení tu není moc vysoké. Při sledování stanic můžu pít kávu nebo čaj. Přehrávám si tu své audioknihy a zároveň na počítači hraju hry. Mám tu vodu i cigarety. Vlastně si sem chodím odpočinout.

Ze začátku jsem moc optimistický nebyl, ale teď mi to tu přijde skvělé. Kolik procent vašeho majetku je v Bitcoinech? V současnosti tvoří Bitcoiny 50 % mého majetku. Zbylých 50 % mám v hotovosti. Je podle vás vhodná doba k nákupu Bitcoinů nebo investování do nich? Podle mě ano. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (50)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Sakra tohle jsem viděl 23.02.2015 :(

00

Odpovědět

Jestli se chcete o bitcoinech dovědět ještě něco málo navíc, můžete se kouknout třeba sem: http://www.studentsforlibertycz.cz/multimedia-archive/bitcoin/ :)

01

Odpovědět

Znám lidi, co si nakupováním bitcoinu vydělávají, ale není to žádná legrace. Další možností, jak jsi vydělat, jsou binární opce. Jedná se o skvělý finanční nástroj, něco jako forex, ale jednodušší. Pokud vás zajímá co to jsou binární opce, tak to se dozvíte například zde http://opcebinarni.com/co-jsou-to-binarni-opce/ na stránkách najdete i tipy pro začátečníky, to se celkem hodí.

15

Odpovědět

A přesně kvůli takovým podvodníkům jako ty vznikají názory, že je Bitcoin podvod.

11

Odpovědět

Bude ještě nějakou dobu trvat, než se dostane bitcoin do mainstreamu a nebude spojován jen s praním špinavých peněz a anonymním nakupováním veselých pilulek. Uznávám, že je pro hodně lidí zatím dost složité se ve všem vyznat - ať už technicky, nebo obecně (jaký to má smysl atd.). Hodně se toho dozvíte v poměrně kompletní příručce: http://btctip.cz/jak-na-bitcoin-krok-za-krokem-e-book-zdarma/
Pro
Pražáky: přijďte do Paralelní Polis v Holešovicích, bitcoiny si koupíte v bitcoinovém bankomatu přímo na místě (stačí třeba za stovku), dáte si za ně kafe, nebo něco dobrého a od místního osazenstva zjistíte také dost nových informací. Věřte tomu, budou se hodit :-)

32

Odpovědět

Bitcoiny by se měli zakázat...nemá to nic společného s ekonomikou.

217

Odpovědět

To peníze už jistou dobu taky ne.

190

Odpovědět

Takových bitcoin dolů je na světě desítky, pokud ne stovky. A to jen těch velkých. Těžit bitcoiny totiž může každý kdo má PC, ale ty větší doly na tom vydělávají nejvíce. Viděl jsem někde web bitcoin dolu, který byl nejméně 10 krát větší, měl i vlastní ochranku a běžel z části na solárních panelech, bohužel si teď nemohu vzpomenout na název.

Jinak pokud se chce někdo dozvědět o bitcoinu trochu více tak na www.bitcoin.org je toho dost zodpovězeno pokud umíte anglicky, pokud ne tak zde je něco česky - http://btctip.cz/co-je-bitcoin

20

Odpovědět

Už vím, kde se v Path of Exile berou ti extrémně nalevlovaní šmejdi :) Někdo to má v popisu práce :)

181

Odpovědět

já moc nechápu ten smysl toho - vydělávání peněz za spotřebu energie a zatěžování internetu - kde je po cestě k získání těch peněz nějaký užitek ?

104

Odpovědět

Tím, že dovolí, aby Abduláh zaplatil anonymně Barrackovi za...to je jedno. Prostě ty farmy vytváří prostor pro placení.

21

Odpovědět

No ten užitek je srovnatelný s tím, jako když někdo vydělává tiskem bankovek.

Jsou společnosti, které mají oprávnění pro tisk bankovek, nebo ražení mincí. Na tom lze podnikat. Obdobný způsob je těžba bitcoinů. Obojí nevytváří přímo užitnou hodnotu, ale jde o službu, která udržuje měnový systém v chodu.

Laicky řečeno těžba bitcoinů znamená propůjčení výpočetního výkonu k tomu, aby ostatní mohli provádět platby/převody pomocí bitcoinů.

60

Odpovědět

+jeffry-jordanPočkat, co se stane, až se bitcoiny vytěží? To ty mašiny budou muset pořád jet, aby se dalo platit bitcoiny, ale ti lidé z toho nebudou nic mít? Nebo jsem vás nepochopil?

03

Odpovědět

+jeffry-jordanNe, po vytěžení všech bitcoinů (odhadováno na 22 milionů) budou zákazníci za převod dalších peněz platit. Hlouběji je t vysvětleno ve videu "Jak fungují bitcoiny".

10

Odpovědět

+jeffry-jordanZa převod bitcoinů (transakce) platí - dobrovolně už teď. Ale neznamená to, že s koncem klasického těžení (tedy, že těžaři už nebudou dostávat standardně odměnu za těžení, ale jen za transakce) se musí poplatky zvyšovat. Stačí, když se podaří znásobit kapacitu jednoho vytěženého bloku - tedy, že se do něj vejde víc transakcí - a tedy násobně víc poplatků, i když ve stejné výši. Je to jedno z řešení, bitcoinový vývoj je dost pružný a core developeři pracují na dalším vylepšení sítě.

00

Odpovědět

1:33 chyba v překladu, budova je tří-podlažní nikoliv tří-patrová, je to v tom záběru i vidět, v anglicky mluvících zemích se nepočítají patra ale podlaží, kdyby budova byla třípatrová tak by to v angličtině bylo four-story building narozdíl od zde viditelné three-story building.

145

Odpovědět

Zaujala mě ta část, kde říkal, že je to budoucnost finančního systému.

Mám dotaz: Nemá tu někdo nějaký článek nebo odpověď na to, jak bude finanční systém vypadat v (blízký) budoucnosti, zda je tendle systém (s periodicky se opakujícími se krizemi) udržitelný atp?

50

Odpovědět

Bohužel, jako všechno v ekonomii - nikdo neví. Každý ti řekne, že jeho cesta je budoucnost, ale reálně nikdo neví, jestli ti zítra nerupne druhý Lehman Brothers. S trochou práce se asi můžeš dobrat toho jaké scénáře jsou pravděpodobnější a jaké méně pravděpodobné, ale to ti stejně nepokryje možnost, že někdo vymyslí nějakou pecku, která se chytne a povede celý finanční systém úplně novým směrem. Nebo jestli se vrátíme ke zlatému standartu (to ne ten méně pravděpodobný scénář :-) )

130

Odpovědět

Bohužel, jako všechno v ekonomii - nikdo neví. Každý ti řekne, že jeho cesta je budoucnost, ale reálně nikdo neví, jestli ti zítra nerupne druhý Lehman Brothers. S trochou práce se asi můžeš dobrat toho jaké scénáře jsou pravděpodobnější a jaké méně pravděpodobné, ale to ti stejně nepokryje možnost, že někdo vymyslí nějakou pecku, která se chytne a povede celý finanční systém úplně novým směrem. Nebo jestli se vrátíme ke zlatému standartu (to je ten méně pravděpodobný scénář :-) )

00

Odpovědět

Jak napovídají podobná videa:
http://www.videacesky.cz/navody-dokumenty-pokusy/jak-funguji-bitcoiny

41

Odpovědět

Jak jsem někde četl bitcoinů je omezený počet a čím dál tím težší bude dolovat bitcoiny. Nevím proč je omezený asi to bude poslední odpověd na otázku smysl života.:D

60

Odpovědět

ono je to nějak s tím výpočtem, někde jsem to četl, takže jako poslední odpověď bych to nebral :D

20

Odpovědět

Tak... kdyby omezený nebyl a nijak se nesnižoval, tak by to dost bránilo jejímu rozvoji. Nemám sice ponětí, za co ty bitcoiny dostávají, ale co vím, tak cena bitcoinu se pohybuje na tržní bázy. Pokud by fungovaly jako reálná měna a jejich počet těžením stoupal, tak bude jejich tržní cena klesat. Kdo by potom držel peníze v bitcoinech, když ti lidé, kteří je budou těžit, sníží jejich hodnotu. Byla by to nekontrolovaná inflace. Obzvlášť, pokud je to nyní takhle lukrativní.

100

Odpovědět

Počet by nemusel být omezený. Tím, že se ale přeci jen omezil maximální počet bitcoinů, tak se zjednodušila předvídavost inflace/deflace. Když bitcoiny začínaly, byl počet bitcoinů maximální - dalo se tedy počítat s tím, že bude možná pouze deflace a žádná inflace. Pokud by po čase deflace nastala dodatečná inflace, hned víte kam až ta inflace může dojít. V běžné měně se s inflací může zajít až do nekonečna a hodnota peněz by byla pak nulová - to je neskutečná nevýhoda. Přitom, by to šlo zavést i u běžné měny. Stačil by jen vhodný zákon.

00

Odpovědět

5:16 - dvanáct, ne dvacet

jinak by mě zajímalo, jestli těm zaměstnancům platí v bitcoinech nebo v yenech

70

Odpovědět

vzhledem k tomu, že jsou to Čínani, tak v yenech určitě ne. Když už, tak v yuanech (oficiálně renminbi)

71

Odpovědět

On tam paří Path of Exile! :D A šéf ho za to ještě platí! No to chci taky! :D
Jinak 5:15 "dvanáct", ne "dvacet". x)
A také by mne docela zajímalo, jak to ty BTC vlastně vygeneruje, ale na to už se pár lidí ptalo.

140

Odpovědět

před skoro dvěma lety se o fungování BTC pro laiky rozepsal Franta Fuka, viz: http://www.fffilm.name/2013/04/budte-milionari-bez-prace-aneb-jan-na.html

20

Odpovědět

Kryptoměna? To zní tak...kryptofašisticky :D.

644

Odpovědět

Mě prachy nezajímaj! Nenávidím prachy, pohrdám majetkem. Je tak ... kryptofašistickej!

110
Další