Život v okolí Černobylu

Thumbnail play icon
78 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:252
Počet zobrazení:6 324

Často se říká, že díky odchodu lidí se z rozlehlé oblasti kolem Černobylu stal ráj na zemi, kde se přírodě daří lépe než kdy jindy. Je to ale skutečně pravda?

Přepis titulků

Támhle je nádherná pavučina. Zkusíme ji natočit. Trochu ji navlhčíme, aby byla dobře vidět. Výborně. To je dokonalé. V jejím okolí je dávka záření zhruba 45 mikroSievertů za hodinu. To už je docela dost radioaktivní. Exploze jaderného reaktoru v Černobylu v roce 1986 pokryla radioaktivním spadem rozsáhlou oblast, která je od té doby neobyvatelná.

Odchod lidí z oblasti o rozloze 1 000 kilometrů čtverečních z ní podle některých učinil ráj na zemi překypující životem. Americký biolog Timothy Mousseau tu už více než 10 let provádí svůj výzkum. Podle něj se tu život vzpamatovává mnohem pomaleji, než se myslelo. Pro biologický výzkum je to skvělá oblast díky velké rozmanitosti živočichů i rostlin. Je to jedna z kontaminovanějších oblastí kolem Černobylu.

Z dřívějších výzkumů víme, že tato hladina chronické dávky radioaktivity je vyšší, něž je většina druhů schopná tolerovat. Letos jsme se zaměřili na malé hlodavce, pavouky a ptáky. Zjistili jsme, že výskyt mnoha druhů ptáků je snížený v oblastech s vyšší kontaminací, což vede k celkovému snížení biodiverzity. V těchto oblastech je o 50 % méně druhů, než kdyby tu hladina radioaktivity byla normální. Mousseau uvádí, že je tu mnohem vyšší výskyt nádorů a fyzických abnormalit, jako jsou deformované zobáky ptáků, ve srovnání s nekontaminovanými oblastmi.

Naměřil i snížení výskytu hmyzu a pavouků. Také ale zjistil, že některé druhy ptáků si na vyšší hladinu radioaktivity zvykají. Tohle jsou speciální digitální mikrofony, které jsou navrženy pro záznam vysokofrekvenčních zvuků, které vydávají netopýři při echolokaci a lovu hmyzu. Podle frekvence těchto zvuků si můžeme udělat obrázek o množství netopýrů v okolí. Koukněte na ty houby.

Zkusíme, jestli se to zvýší. Čtyřicet tři mikroSievertů za hodinu. Ta houba je mnohem radioaktivnější než její okolí. Minulost Černobylu se tu odráží nejen na zvířatech. Pokácené stromy jeví dramatické změny barvy letokruhů od roku 1986. Při loňské návštěvě Fukušimy jsme si uvědomili, že některé pavučiny vypadají velmi zvláštně. Řekli jsme si, že tuto hypotézu otestujeme tak, že nafotíme co největší množství pavučin stejného druhu v kontaminovaných i nekontaminovaných oblastech, abychom viděli, jestli se od sebe v radioaktivních oblastech více liší, což by mohlo sloužit jako ukazatel radiace v prostředí.

Právě se nacházíme v centru Černobylu a můžete tu vidět, že frekvence odchylek barevných vzorů na krovkách těchto brouků je přímo úměrná radioaktivitě prostředí. Ten vpravo vypadá normálně, ale vidíte, že u toho vlevo černé skvrny splývají dohromady.

Mousseauova práce v Černobylu bude trvat ještě mnoho let. Svůj výzkum rozšířil i na Fukušimu v Japonsku. Doufá, že ozřejmí důsledky radiace na biologické systémy včetně člověka. Překlad: Zarwan www.videacesky.cz

Komentáře (24)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Doporucuji si u konkurence Y....E dohledat film s Ukrajinskymi vyzkumniky, to vo pan zkouma Uz maji davno prozkoumane,

00

Odpovědět

Mě nejvíc baví, když takoví prohlašujou, jak je to tam moc fuj, samá radioktivita a chudáčkové zvířátka, a přitom se tam on sám skoro deset let prochází bez nějakých ochranných pomůcek. Imho moc dobře ví, že na ozáření nezemře...

00

Odpovědět

Aha, takže vysvětlení jsem dostal http://www.videacesky.cz/navody-dokumenty-pokusy/nejvice-radioaktivni-mista-na-zemi" rel="nofollow">v jiném ze zdejších videí.
Ten chlápek může kolem Pripjati běhat až do konce života, a stejně už dohromady nedostane tolik záření, jako z jednoho jediného vyšetření na CT.

00

Odpovědět

jedno z miest ktore by som chcel navštíviť

120

Odpovědět

Soused dostal vylet do Cernobylu ke 40 narozeninam,kdyz privezl fotky tak jsem jen tise sledovala a poslouchala komentar az me mrazilo,musi to byt super zazitek

21

Odpovědět

Prostě tam probíhá evoluce rychleji, no...nevím, jestli čeká že z toho bude takový trhák jako z Darwina a jeho pěnkav...

334

Odpovědět

Nemyslím si, že by jsi to video pochopil...

305

Odpovědět

Něco sem se přeci jen dozvěděl. Pokud se chci stát spidermanem tak hurá do Černobylu.

101

Odpovědět

No, kromě toho, že se (asi) snížil počet některých živočichů, jsem se nedozvěděl nic, co by rozporovalo to tvrzení o "ráji na zemi".

82

Odpovědět

nuda

64

Odpovědět

Tenhle krátký film byl hrozně .. upřímný.

Vždycky, když někdo publikuje záběry z Pripyati, působí to jako hororový film, kde se nesmí šlápnout mimo správné kameny alá Šifra mistra Leonarda, nebo Indiana Jones. Tady jsou sice ptáci s nádory, u houbiček chrastí geiger, a karavan vypadá nepoužívaný asi tak dlouho jako skutečně nepoužívaný je, ale chlapi v jednorázových oblecích se brodí trávou, svítí sluníčko, všude je zarostlo jako v bývalých vojenských prostorech kolem Mimoně. Nikde žádné záhadné zvuky, nikde se v prostoru bezdůvodně nepotulují patroly Ukrajinské vojenské stráže (natož Stalkeři provázející skupiny zvědavých do prostoru s podivnými úkazy a záhadnými kovovými disky držícími v pevné vzdálenosti od sebe bez zřejmého důvodu).

Za mě prosím více takových videí. :-)

521

Odpovědět

za pár týdnů to bude již 30 let od havárie

120

Odpovědět

Ale notak... ploštice přece nejsou brouci, to by biolog mohl rozeznat :P

110

Odpovědět

Co jsou zač? Jen tak abych věděl :) (myslím zcela vážně, ač můj avatar se na to moc netváří)

30

Odpovědět

+pav1Wiki říká, že ploštice jsou podřád patřící do řádu polokřídlí, který spadá do podtřídy křídlatí (a jeden z řádů této podtřídy jsou také brouci). Takže ploštice jsou neteře brouků. :D

40

Odpovědět

Tady spíš půjde o problém anglické vs. české názvosloví. "Bug" v angličtině zahrnuje právě ploštice (neformálně pak může jít téměř o jakýkoliv hmyz i členovce), zatímco to, čemu my říkáme "brouk", je "beetle". Aspoň co jsem tak zběžně vykoumal na wiki. :)

50

Odpovědět

Co to je za videa polední dobou? To jsou nějaký trailery na videa, který plánujete překládat? Nakousnou téma, ale informace žádný... oh wait, v ozářených oblastech je míň zvířat a maj víc nádorů, kdo by to byl čekal...

363

Odpovědět

Výsledky jeho výzkumů lze dohledat na:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=Timothy%20Mousseau

43

Odpovědět

+ZarwanTo je sice pěkný... ale vzhledem k tomu, že mě to téma víceméně nezajímá, tak si o tom opravdu nebudu hledat podrobnější info... od toho jsou tyhle videa, aby člověku trochu rozšířily obzory i o tématech, který ho nezajímaj. Jenže poslední dobou jsou tyhle videa vážně jen trailery na podrobnější videa :D.

95

Odpovědět

A jak to je teda s těma pavučinama? Souvisí jejich struktura s tou radiací nebo ne? Mi přijde že jsem se toho moc nedověděl :D

832

Odpovědět

Připomnělo mi to jak testovali drogy na pavoucích. Ti měli mnohem rozmanitější pavučiny.

60

Odpovědět

Takže zjistil, že ptáčci mají místy jinak barevný peří, broučkům se slévají fleky dohromady. Ukázali nám pár pavučin, možná to s tím nějak souvisí, možná ne. Pak jsme viděli jak věší mikrofony na strom bez uvedení výsledků, které by byly ovšem opět nic neříkající. Je tu míň ptáků a brouků a možná i netopýrů, než by tu bylo, kdyby tu radiace nebyla a nebo taky ne.... super video...

1453

Odpovědět

Dík, chtěl jsem napsat zhruba to stejný.

351