Zkrácená historie Japonska

Thumbnail play icon
82 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:699
Počet zobrazení:14 026

Máme pro vás video, které bylo hojně žádáno ve vzkazech. Jen sobě tedy můžete klást za vinu, až si budete prozpěvovat úryvky z této velmi vážné dějepisné práce.

Přepis titulků

Překlad: hAnko www.videacesky.cz Japonsko je ostrov v moři, plný sopek, a je krásný. V roce mínus miliarda tu Japonsko ještě nebylo. V roce mínus 40 tisíc tu bylo, dalo se k němu dojít a nějací lidé tam došli. Pak se oteplilo, roztál ledovec, stal se z něj ostrov a porostl stromy. Páč bylo teplo. A tak se na ostrově mezi horami poflakují lidi, žerou oříšky ze stromů a používají nejnovější techniku jako šutry a misky.

Cililink, tady je zbytek světa a Japonsko má technologii budoucnosti. Jako dost dobrej kov a šílený rýžový farmy. Teď můžete mít spoustu rýže hodně megarychle. Když máte farmu, máte hodně jídla, které všichni potřebují k přežití. Což z vás dělá krále. Rýžové farmy a rýžová království se rozšířily až po sem. Nejdůležitější království byla tady, tady, tady, tady, tady, tady a tu. Ale tohle bylo nej-nejdůležitější, pod vládou nebeského super-týpka, zkráceně císaře.

Ťuk, ťuk, kdo tam? Náboženství. Nový prince chce, aby všichni zkusili nový hustý náboženství z baektje. "Prosím, zkuste tohle náboženství," řekl. "Ne," řekli všichni. "Zkuste ho," řekl. "Ne," řekli všichni, tišeji než předtím. A tak se náboženství prosadilo spolu se všemi jeho pravidly. Pak se vlády ujala jiná klika a udělala nějaké reformy. Například aby vláda víc vládla a byla víc jako čínská vláda, což je vláda, která víc vládne.

"Zdar Číno," řekli. "Zdar sráči," řekla Čína. "Můžete nám říkat jinak než sráči?" řeklo Japonsko. "Jak jako?" řekla Čína. "Co třeba Země vycházejícího Slunce?" řeklo Japonsko. Pak ukradli čínskou abecedu a napsali o sobě knížku. Pak vytvořili spoustu básní a umění a další knížku o sobě. Pak přestali po každé smrti císaře stěhovat hlavní město a nechali ho na jednom fleku. Tady! A konečně si mohli odškrtnout dobytí severní části ostrovů. Bohatý hipster Kúkai je znuděný buddhismem, tak jede do Číny a naučí se lepší verzi, která je víc spirituální.

Vrátí se zpátky, překope abecedu a díky tomu je umění s literaturou na dlouhou dobu super. V královském paláci se do umění tak zažerou, až se totálně vyprdnou na vládnutí. Když žijete mimo zdi paláce, jak ochráníte svoje věci před zloději? Najmete si samuraie. Všichni si začali najímat samuraie: bohatí důležití lidé si najímali samuraie; chudí lidé, kteří si samuraie nemohli dovolit, si samuraie nenajímali. Samuraiové se začali sdružovat a začali být silní.

Silnější než vláda. Tak si udělali vlastní vojenskou vládu tady. Císař mohl dál zůstat císařem, ale v podstatě vládnul šógun. Mimořádné zprávy! Mongolové napadli Čínu! "Napadli jsme Čínu," řekli Mongolové. "Respektujte nás, nebo napadneme i vás." "Jak je libo," řeklo Japonsko. Tak Mongolové přišli do Japonska rozpoutat válku, ale pak je smetlo tornádo. Zkusili to znovu, chvilku si zabojovali s Japoncema, ale pak je smetlo tornádo. Pak císař svrhne šógunát, ale šógunát mu to oplatí, přesune se do Kjóta a udělá nový šógunát.

Ale císař se dál může oblíkat jako císař, jestli chce. A máme tu víc umění. Třeba malování s méně barvami, kolaborativní poezii, hry, zábavu s opičkama, čajové dýchánky, zahradničení, architekturu, kytky... Přišel čas vybrat nového šóguna. Většinou je to šógunovo děcko, ale šógun žádný nemá. Tak se snaží přesvědčit bráchu, aby přestal být mnich a stal se šógunem. Ten souhlasí, ale pak se šógunovi narodí děcko. Kdo vyhraje? Hlasujte pomocí mobilu. Všichni hlasovali tak mocně, až palác vzplanul a shořel na popel. Šógunovi to bylo u zadele, páč na dovči skládal básně.

A tak se země rozpadla na kousíčky. Všichni se mezi sebou melou o lokální vládu a vyhrát může kdokoliv. Ťuky ťuk, tady Evropa. Ale nechceme vás ovládnout, jen vám prodat nějaké šmuky. Třeba hodiny. A pušky. A Ježíše. To je bezva, ale všichni se furt perou o moc a teď můžou i puškama. Nebylo by super ovládnout hlavní město, který aktuálně řídí loutky bez vedení? Tenhle klan to chce zkusit, ale napřed musí porazit menší klan, který stojí v cestě. Překvápko! Menší klan vyhraje a jejich kápo ukradne nápad s napadením hlavního města a napadne hlavní město.

Úspěšně. Když ovládne půlku Japonska, jeden z jeho lidí ho zapíchne. Pak jeden z jejich lidí zapíchne je a ten chlápek dokončí sjednocení Japonska. Pak všem zabaví meče a udělá zákony. "Teď napadnu Koreu, a pak Čínu," řekl. A selhal. A taky umřel. Ale předtím řekl těmhle pěti chlápkům, ať se starají o jeho pětiletýho syna, než se bude moct stát vládcem Japonska. A oni řekli: "To určitě. Bude to jeden z nás, páč jsme dospělí." Nejspíš to bude tenhleten, jelikož je bohatší a mocnější než ostatní. Někteří ho podporují, jiní ne, a tak se mezi sebou pobijí. A on vyhraje!

A udělá novou vládu tady: Pořád nechává císaře, aby se oblíkal jako císař a měl spoustu pěkných věcí, ale nenechte se zmást. Tohle je nová vláda a je hodně přísná. Tak přísná, že uzavře hranice a nikdo nemůže ven ani dovnitř. Až na Holanďany, kdyby chtěli kupovat a prodávat šmuky. Ale musejí to udělat tady: Jakmile přestaly války, zvedla se populace. Vzkvétal obchod, stavěly se školy a silnice, všichni se učili číst, vydávaly se knihy. Máme tu básně, hry, erotiku, loutkové divadlo a holandské studium.

Lidé začali studovat evropskou vědu z knih, co koupili od Holanďanů. Zeměpis, kostry, fyziku, chemii, astronomii a možná i elektřinu. Postupem času ekonomická a kulturní prosperita začala kles... Ťuky ťuk, tady Spojené státy. Velké lodě. Vyzbrojené. Válečné lodě. "Zpřístupněte svou zemi. Otevřete hranice," řekly Spojené státy. S tím se nedalo moc dělat, a tak podepsali smlouvu, díky níž Spojené státy, Británie a Rusko můžou do Japonska kdykoliv se jim zachce. Čóšú a Sacumě se to nelíbilo.

"To je naprd," řekly, "fakt naprd!" A téměř bez pomoci zvenčí svrhly šógunát a znovu udělaly císaře císařem. Přestěhoval se do Eda, nyní "Východního hlavního města". Vznikla nová vláda, víc západní, a ústava, taky západní, a armáda, totálně západní. A víte, co ještě je docela dost západní? Dobývání věcí. Takže co můžeme dobýt? Koreu! A tak sebrali Koreu předchozímu vlastníkovi - Číně. Pak postoupili o kus dál, když tu se přihnalo Rusko a povídá: "Stát! Tudy povede naše železnice, po které budem vozit teplou vodu." A tak si Rusko staví železnici, kterou střeží kupa vojáků, a když ji dokončí, sníží počet vojáků na megakupu.

Řekl jsem sníží? Myslel jsem zvýší. Japonsko řekne: "Co kdybyste se zklidnili?" A Rusko řekne: "Co kdybyste se uklidnili vy?" Japonsko se Ruska docela bojí a neuhodnete, kdo další se jich bojí. Británie. A tak uzavřou spojenectví, aby se Ruska báli trochu míň. Japonsko si teď věří, a tak začne s Ruskem válku, ale jen chvíli, než to obě země přestane bavit. Je čas na první světovou. Svět se chystá válčit, páč je 20. století a vyrábí se spousta zbraní a impéria se těší, až je na sobě vzájemně vyzkouší.

Mezitím si Japonsko užívá dobývání věcí a chce víc. Na seznamu má tuhle část Číny a hromadu malých ostrůvků. Ty patří Německu, kterému právě vyhlásila válku Británie, páč Británie kámoší s Belgií, kam Německo vlezlo cestou do Francie, aby jí nakopalo prdel, páč Francie kámoší s Ruskem, které chtělo nakopat prdel Rakousku, páč Rakousko chtělo nakopat prdel Srbsku, páč někdo ze Srbska ustřelil prdel rakouskýmu vůdci. Vlastně hlavu. A Británie kámoší s Japonskem, takže víte, co to znamená.

Pchá, Japonsko si vezme ostrovy. Což chtělo udělat tak jako tak. Takže zavolají Británii telegramem, pro pořádek, a pak je zaberou. A sem tam s něčím Británii vypomůžou. Je po válce a gratulujeme Japonsku, páč se jí v podstatě účastnilo a může vyjednávat s velkýma kápama o tom, co komu připadne. Samozřejmě si nechá všechno, co ukradlo Německu. A bude součástí poválečné mega-aliance, Společnosti národů, která by se neměla pokoušet o ovládnutí světa.

Velká hospodářská krize je velká a japonská ekonomika stojí za prd. Ale armádě se daří, a tak napadne Mandžusko. A Společnost národů řekne: "To nedělejte, naši členové nesmí ovládnout svět." A Japonsko na to: "Co když to stejně udělám?" A tak zabírá víc a víc a víc Číny. A má v plánu ovládnout celý východ. Přišel mail! Z Německa. Nový německý vůdce, co má cool knírek, chce dobýt svět a potřebuje kámoše. Mail v kopii dostane taky Itálie, a stanou se z nich kámoši, páč mají tolik společnýho. Je čas na druhou světovou.

Německo obsadí sousedy, pak sousedy sousedů a sousedy sousedů sousedů, což je Británie, která řekne: "A kurva!" Na pomoc jí přijdou Státy, páč jsou kámoši. A přestanou pomáhat Japonsku, páč "jejich kámoši a naši kámoši nejsou kámoši. A navíc chtějí ovládnout celý oceán." Státy taky pracují na velké, obrovské bombě, větší než všechny ostatní bomby. Pro jistotu. Ale pořád se nezapojily do války. Válka nevypadá dobře v televizi a Státy chtějí vypadat dobře. Ale Japonsko na ně plivne na Havaji a vyzve je k válce. A oni souhlasí. A pak Německo, na důkaz přátelství, Státům vyhlásí válku taky.

Státy se vydají do Evropy a pomůžou zbytku gangu zahnat Německo zpátky do Německa. A taky začnou hnát Japonsko zpátky do Japonska. Zatím nepoužili bombu a jsou zvědaví, jestli funguje, tak ji shodí na Japonsko. Vlastně shodí dvě. Státy udělají novou vládu, inspirovanou jejich vládou, která má ty správné ingredience na poválečný ekonomický zázrak. Japonsko začne vyrábět televize, videa, auta a kamery tak rychle, jak jen dokážou a mnohem líp než ostatní.

Zbohatnou a ekonomika zdivočí. Pak se zázrak vyčerpá, ale i tak jsou v pohodě.

Komentáře (38)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Velice se zajímám o Japonsko

00

Odpovědět

Pecka! :D

241

Odpovědět

Tohle je asi jedno z tak 10% videí, kde nemá 80% komentářů 18 hlasů plus. Jak se tohle děje?

61

Odpovědět

Komentářům se po nějaké delší době bugnou plusy na 18. Těžko říci proč, ale je to tak již strááášně dlouho.

00

Odpovědět

Zajímalo by mě, proč to tolik lidí hejtuje :D to video je geniální :D

1305

Odpovědět

,,You've got mail!" :D :D

781

Odpovědět

Nemám rád Japonsko :P Čína je lepčí ...

660

Odpovědět

Jenže Čína byla většinou ovládána sousedy. Ať už jde o Mongoly, Mandžuské kmeny, nebo turkické kmeny.

40

Odpovědět

+orcinusorca2014Většinou? Kolik to dá století ve srovnání s několika tisíciletou historií Číny? Navíc, i ti Mongolové nebo Čchingové byli čínskou společností postupně pohlceni. Za skutečnou mizérii pro Čínu bych považoval až 19. století, kdy si s ní evropské velmoci neskutečně vytíraly *****. A pak 1. pol. 20. století, kdy totéž zase dělali Japonci. ;-)

12

Odpovědět

+orcinusorca2014"Čína" je pojem, který se objevuje až s prvním císařem Čchingem, a to v roce 221 př. n. l. .

Od té doby zhruba tisíc let vládly turkické kmeny (265-420 n.l. ), Mongolové (1271–1368), Mandžuové (1644–1912), nebo dynastie Tching ( 618-907 n.l.)

20

Odpovědět

+orcinusorca2014Cením si množství toho respektu z mého osobního pohledu, děkuji. Ale těch 47 lidí asi fakt nemá co říct. Celkově mi prostě přijde, že Japonsko se na Číně živilo a pak je obsadili.

01

Odpovědět

more please!

230

Odpovědět

Proč mluví tak pomalu? Málem jsem u toho usnul.

845

Odpovědět

Bo je to Pražák.

232

Odpovědět

Ten pocit, když mluví tak rychle, že místo čtení titulku, je raději vypnete a poslouchate bo oči nestíhají.

714

Odpovědět

Dobrá ujeťárna. :-D

310

Odpovědět

Historie Japonska by mě i zajímala, ale toto nešlo dodívat do konce

3637

Odpovědět

Asi budu brečet

212

Odpovědět

Shit, po tomhle videu mám neodolatelnou chuť zahrát si Shogun 2. :D

381

Odpovědět

Chybí mi ještě 5 provincii do obhájení shogunátu.... Je to sakra těžké, po obsazení Kjóta po mě jde celé Japonsko=/

151

Odpovědět

9 milionů shlídnutí... To mi nejde do hlavy ale pořád ne tak jako že Máša a medvěd má přes miliardu.

1212

Odpovědět

hehe to je super tkahle sem se na ww1 jeste nedival.. urcite pridavejte vic video od nich.. jen skoda ze je to tak rychle ;D

532

Odpovědět

Jedna upomínka.... rok 1914 je 20. století, jinak super :D

121

Odpovědět

mnooo, technicky možná ano, ale podle historiků začíná 20. století až po skončení 1. světové

652

Odpovědět

+RognortA to jste vzal kde?!?

251

Odpovědět

+RognortBývá to tak vymezeno, protože 1.ww zcela změnila uspořádání světa a společnosti. Doba před a po ní se nedá srovnávat.
Samozřejmě kalendářně začíná rokem 1901. Z historického hlediska však představuje milník 1. světová válka.

79

Odpovědět

+RognortTo je koncept "dlouhého devatenáctého století" od roku 1789 do roku 1914. Ale rozhodně to neznamená, že to tak berou historikové jako hotovou věc. Prostě to je jen jen vědecká pomůcka. Obdobně zase existuje koncept "krátkého 20. století" nebo druhá třicetiletá válka v letech 1914-1945.

220

Odpovědět

+RognortJistěže tyto koncepty nelze brát jako hotovou věc, v tom máte naprostou pravdu. Ale zrovna začátek 20. století rokem 1914 nebo 1918 je většinově uznáván (samozřejmě je to takové symbolické vymezení). Mám ten dojem, že je takto představován i v našem školství.

412

Odpovědět

+RognortJasně, ale stále jde jen o pomůcku. Stejně tak třeba konec středověku je chápán zcela abstraktně, pádem Cařihradu, objevením Ameriky, rokem 1500 nebo třeba i nás hodně oblíbeným nástupem Habsburků v roce 1526.

51

Odpovědět

+RognortDobrá, budu vám věřit. Ale vážně si myslím, že mě to ve škole učili takhle. :)

61

Odpovědět

+RognortProč od roku 1789?

Mnohem větší ranou byl rozpad Svaté říše římské "národa německého" v roce 1805 Napoleonem; neúspěšná invaze "Američanů" do Kanady (1812-1815); nebo vznik "Nové Kolumbie" v Jižní Americe, nezávislost Bolívie, Chile, Peru, Argentiny, Urugvaye a Paragvaye a postupný odchod Španělska ze světové scény

03

Odpovědět

+Rognort20. století začalo 1. 1. 1901 a skončilo 31. 12. 2000. Pojmy jako "dlouhé století" či "krátké století" (jehož začátek mimochodem někteří historikové datují až k období druhé světové války, nikoliv po konci té první) jsou vhodné do učebnic dějepisu coby pojmy popisující jednotlivé epochy historie lidstva, nejde ovšem o časové údaje.

122

Odpovědět

+RognortTřeba Britové tradičně kouskují historii na vládu mezi jednotlivými panovníky. Podobně třeba i Japonsko (Meidži, Taišo, Šowa, Hajsej).

21

Odpovědět

+Rognortorcinusorca2014:
Protože začala francouzská revoluce, která sebou přinesla éru nacionalismu - ta je pro devatenácté století docela typická. Nehledě na fakt, že přinesla i rozsáhlé změny v celé Evropě, mj. i rozpad SŘŘ, což ale v té době byla už jen formalita. Jinak události v Americe hrály v této době ještě oproti Evropě sotva druhé housle. :-D

Jinak rozdělování období podle panovníků máme i u nás: Karlova a rudolfínská doba, tereziánské a josefínské období atd. Britové to jen používají častěji, protože vymyslet ke všemu adjektivum v angličtině je relativně snadné.

01
Další