Způsobuje používání mobilů nádory mozku?

Thumbnail play icon
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:513
Počet zobrazení:9 239

Měli byste raději omezit používání svých mobilních telefonů, nebo si myslíte, že se není čeho bát? Může vaše zdraví poškodit dlouhodobý pobyt v blízkosti telekomunikační věže? Jak to ve skutečnosti je, se dozvíte v dnešním videu z kanálu Veritasium.

Přepis titulků

Způsobují mobily nádory mozku? Zapeklitá otázka. Já myslím že jo. Když je hodně používáte, tak jo. Neškodné určitě nejsou. Když řídím, tak si vyndávám mobil z kapsy a pokládám ho vedle, abych z toho neměl rakovinu varlat. Poradil mi to doktor. Zdá se to jako nesmysl, že by mobily způsobovaly rakovinu, protože jejich záření není ionizující.

Nemá dostatečnou energii, aby vyrvalo elektrony z atomů a molekul a zničilo DNA. Jakým způsobem by teda mohly vyvolat rakovinu? Nemám páru, to je pro mě černá magie. Záření mobilů je téměř stejné jako záření v mikrovlnce. Vlnové délky jsou skoro stejně dlouhé, zhruba 15 centimetrů. Což je zhruba i velikost telefonu. Jen jsem slyšel, že je to jako mikrovlnky, ohřívají a smaží živou hmotu.

Takže nám to možná smaží mozky. Postupně mi to griluje mozek. Na internetu jsou i videa, kde pomocí mobilů dělají popkorn nebo smaží vejce. To samozřejmě není možné, protože mikrovlnka má 1000x vyšší výkon než záření vašeho mobilního telefonu. Bál byste se žít v blízkosti telekomunikační věže? - Myslíte, že je to horší...

- Jo. Kdybych bydlel hned vedle, tak určitě. Když ale žijete v oblasti s lepším signálem, váš telefon nemusí vyzařovat tolik vln, aby se s věží spojil. Takže jste ve výsedku vystaveni méně záření, než kdybyste bydleli daleko. Ale podle některých věděckých prací velké množství mikrovln z telefonů může způsobit uvolnení proteinů tepelného šoku ve vašem těle. To by tedy mohlo mít souvislost s vyvoláním rakoviny. Takže možná tu je důvod studovat biologické důsledky používání telefonů.

Co byste dělal, kdyby se zjistilo, že máte 2x - 3x větší šanci dostat rakovinu mozku, když často používáte mobil? - Používal byste ho méně? - Určitě. 2x - 3x je hrozně moc. Vím, že je to jen malá šance, ale nikomu bych to nepřál a sobě už vůbec. Rozhodně bych ho tak často nepoužíval. Taková studie ale opravdu existuje, píše se tam, že při dlouhodobém používání byl třínásobný nárůst nádorů mozku.

Podle nedávno publikované švédské studie, mají uživatelé mobilů o 30 % vyšší pravděpodobnost vzniku gliomu. To je nejčastější forma maligní rakoviny mozku. A je to ještě horší. U lidí používajících telefon přes 25 let, byl nárůst tohoto typu rakoviny trojnásobný. Kvůli podobným studiím a názorům expertů Světová zdravotnická organizace označila záření z mobilů jako možný karcinogen.

Uvědomte si ale, že rakovina mozku je nesmírně vzácná. Každý rok se objeví gliom jen u 3 ze 100 000 lidí. Podle té švédské studie to mobily můžou zvednout na 9 ze 100 000 lidí. Pořád je to jen velmi malá šance, ale je to velký nárůst. Když je tato rakovina tak vzácná, jak se dá vůbec zvýšení šance spočítat? Ideální by bylo provést náhodný kontrolní pokus. Vezmete skupinu lidí, kteří nepoužívají telefony, náhodné polovině dáte mobily a přinutíte druhou polovinu, aby mobily nepoužívali.

Pak je 15 až 20 let sledujete a spočítáte, kolik lidí z každé skupiny dostane gliom. Budete k tomu potřebovat účast statisíců až milionů lidí, kvůli tomu, jak vzácná tato rakovina je. Už asi víte, v čem je v tomto pokusu problém. Téměř každý už totiž mobil má. Na Zemi je víc mobilů než lidí. Přístup k mobilu má víc lidí než ke splachovacímu záchodu. Druhou možností, jak uspořádat pokus, je předvídaná pozorovací metoda.

Shromáždíte skupinu lidí a sledujete je několik desetiletí. Zjišťujete, jak často používají mobily. Pak zjistíte, kolik z nich dostalo gliom, a srovnáte to s tím, jak často používali telefon. Problém je, že lidé, kteří často telefonují, se od ostatních můžou lišit i v jiných věcech. Navíc je tu problém s měřítkem. I když budete sledovat 50 000 lidí po dobu 10 let můžete očekávat asi jen 20 gliomů.

To rozhodně není dost na to, abychom dokázali rozdíl mezi skupinami. Třetí možností je vytvořit studii případů a kontrol. Najdete skupinu lidí, kteří mají nádor, to je skupina případů, a druhou demograficky podobnou skupinu lidí, kteří tento nádor nemají. To je kontrolní skupina. Pak se snažíte zjistit jejich chování v průběhu desetiletí a porovnáte, jestli se skupiny něčím výrazně liší.

Například jestli ti s nádorem používali mobily víc než lidé z kontrolní skupiny. Ta švédská studie byla založená právě na této metodě. Je ale otázkou, jestli tato metoda nemá nějakou chybu. Když máte nádor a zamyslíte se proč, může vám připadat, že jste používali telefon častěji. Když nádor nemáte, ani si na to možná nevzpomenete. Bylo o tom sepsáno ještě několik studií včetně jedné dánské. Zahrnuje téměř všechny Dány a záznamy jejich telefonních společností.

Nezjistili žádnou souvislost mezi telefonováním a výskytem rakoviny mozku. Další studie sledovala téměř milion žen ve Spojeném království a opět žádná souvislost. Tak čemu teda máme věřit? Čemu máme věřit? Musíme si uvědomit, jak se k tomu správně postavit. Posledních 15 až 20 let používá mobil skoro každý, že? Telefonujeme mnohem častěji.

Každý má mobil. Můžeme se podívat na množství nádorů mozku v celé populaci. Pokud na to mají mobily vliv, množství nádorů by za tu dobu vzrostlo. A vzrostlo? Nevzrostlo. Kdyby byly výsledky švédské studie správné, bylo by gliomů o 40 % víc, než jich v současnosti je. Je tedy velmi nepravděpodobné, že by mobily způsobovaly rakovinu mozku.

Jestli způsobují, tak na to potřebují celá desetiletí, nebo je zvýšení pravděpodobnosti jen velmi, velmi malé. Haló? Překlad: Zarwan www.videacesky.cz

Komentáře (48)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Na Youtube je pár dokumentárních filmů o (ne)škodlivosti. Většinu z nich dávali i v televizi.
Průmysl mobilních telefonů před soudem: Průmysl mobilních telefonů před soudem
Plný signál 2010 dokument Full signal CZ: Plný signál 2010 dokument Full signal CZ
Život mezi vlnami - Rizika používání mobilních telefonů a WI FI atd.: Život mezi vlnami - Rizika používání mobilních telefonů a WI FI atd.
Rezonance jsme elektromagnetické bytosti: Rezonance jsme elektromagnetické bytosti

00

Odpovědět

Všiml si někdo toho kluka na 5:08? :D

00

Odpovědět

Tohle mi připomíná nějakou blbou reklamu na mobil - poslední záběr to úplně shodil.
Taky "rozhovor" spočívající v monologu reportéra a zírání náhodného kolemjdoucího nějak postrádá smysl.

Co se týká jeho logiky ... pokud žijete blíž vysílačů, vystavujete se menšímu záření ... nějak pozapomněl vzít v úvahu vysílač a zaměřil je jen na mobil.
Co se nárůstu případů a počtu mobilů týká - špatný vliv to může mít u dlouhodobého působení. A kolik procent populace používá mobil 20 a více let?

Tento "odborník" v jedné větě zmiňuje dlouhodobé působení a vzápětí vesele používá poslední počty mobilů - ještě v roce 2010, tuším, neplatilo jeho tvrzení o počtu mobilů vyšším než obyvatel.

Škodlivost se (ne)ukáže až v následujících letech.
Já osobně telefonování omezuju, jak to jen jde. Nevidím důvod ani přínos toho, že se s někým půl hodiny vykecávám o tom, jestli už jsem dorazil nebo ještě jedu a kterou zastávku zrovna autobus minul..

15

Odpovědět

sfinx: "nějak pozapomněl vzít v úvahu vysílač a zaměřil je jen na mobil." Proč by je měl brát v úvahu?

41

Odpovědět

nevíte jak je to s koulema? to je taky mýtus?
podle tohoto videa, to na spermie asi platí. mobil ohřívá trochu, ale sperma je malinké, takže teplo určo cítí.
+ co ty kontrolní rámy? o tom jsem taky slyšel, ale když to v usa strkají do každé školy, tak by za chvíli vyhynuli, ne?
díky

39

Odpovědět

Pokud ti jde o tohle, tak nejlepší je nosit sukni a žádné spodní prádlo. Teprve pak se ti nebudou přehřívat :-)

140

Odpovědět

Kecy , vedci placeni vyrobci telefonu , mobil pusobi nepriznive na kratkodobou pamet a prakticky nas ozaruje stale a porad stejne jako wifi site , spiknuti ani ne , jen fakta .
Cas ukaze , jiz zanedlouho budou muset byt vsechny mobily oznaceny jako radioaktivni , bude to sice jen v popisu nekde malym necitelnym pismem ale bude. Prvni krok ale aspon neco.

231

Odpovědět

Radioaktivní jaksi nejsou :-)
Elektromagnetické vlnění není radioaktivita.

131

Odpovědět

+CCblueCCblue: Vsechno je radioaktivni. Ty, ja, tvoje svacina i tvuj dum ;-)

11

Odpovědět

monaco333: To si pletes konspiracni teorii. Na kratkodobou pamet pusobi marihuana :-D

00

Odpovědět

Tohle video krásně ukazuje že výsledky nějakého výzkumu nemusí být správné. Takže až mi někdo bude tvrdit nějakou blbost na základě "výzkumu" tak je odkážu na tohle video, třeba jim to dojde...

140

Odpovědět

Parádni video, jen ještě dodám, že tyto "výzkumy" neberou v potaz technologický rozvoj. Respektive u starších telefonů ještě s anténou vně ste po dlouhém telefonátu (řádově desítky minut) měli zahřáté ucho nebo vás mohla bolet hlava, protože tyto telefony vyzořavali záření s vyšším výkonem. Zatímco dnes se používají mikropáskové antény které jsou zabudovány v krytu telefonu a mají podstatně nižší výkony a mozek vám určitě neuvaří.

186

Odpovědět

Zahřátý ucho si měl kvůli teplý baterce, ty troubo :D :D :D A dnešní mobily hřejou ještě víc, jelikož maj výkon jak starý noťasy.
Mobil nemá a nikdy neměl takovej výkon, aby ohřál lidskou tkáň. Gratuluju, věříš hoaxům a ještě je veřejně prezentuješ

128

Odpovědět

+eXeNevěřim hoaxům, ale profesorům, docentům a doktorům, kteří se tím zabývají a tuto problematiku vyučují. Navíc jsem, troubo, nemluvil o výkonu telefonu, ale o výkonu antény. A tobě doporučuju http://www.urel.feec.vutbr.cz/~drinovsky/?V%26yacute%3Buka:Elektromagnetick%26aacute%3B_kompatibilita:BEMC_Elektromagnetick%26aacute%3B_kompatibilita Přednáška č.1. Gratuluju, udělal si ze sebe veřejně vola.

64

Odpovědět

+eXeSaft: mobil sice využívá Ultra vysoké frekvence ( http://cs.wikipedia.org/wiki/R%C3%A1diov%C3%A9_vlny ) , ale není to mikrovlnka ( http://cs.wikipedia.org/wiki/Mikrovlnn%C3%A1_trouba ) . Vyzařovali záření s vyšším energií ? A jaké ?

12

Odpovědět

+eXeA co tím chtěl básník říct? Mikrovln se pro ohřev jídel využivá, protože jsou ideální pro ohřev vody (jen tak mimochodem je to napsany i v tom článku na kterej odkazuješ), ale klidně můžeš využít jiných frekvencí, jen ten ohřev bude trvat dýl.
Nevím na co narážíš, ale je to jedno, protože určitě vyzařovali elektromagnetické záření.

Nebylo by od věci, před tím než začneš komentovat něco, čemu nerozumíš, si nejprve tuto problematiku prostudovat, ať nejseš za blbce.

10

Odpovědět

Perfektně zpracované video.

561

Odpovědět

To je jako když mi pár lidí tvrdilo, že je jídlo z mikrovlnky škodlivý a radioaktivní....

452

Odpovědět

V principe ide o to, ze mikrovlnka dokaze rozkmitat molekuly vody neuveritelnou rychlostou, ktoru nemusia vydrzat a mozu sa rozpadnut. Preto sa jedlo v mikrovlnke trochu znehodnoti a zmeni sa biologicka infromacia a struktura.
Raz za cas je ohriatie oukej, ale kazdy den je to uz nezdrave.

1537

Odpovědět

+Gokubiologická informace se změní rozkmitáním molekul vody? :DDD Takže se mi rozpadne voda... voila, máme vodík a kyslík.... kde je to něco nezdravého a magického??? Přesně tak. nikde

205

Odpovědět

+GokuMolekuli vody sa kmitaju takou velkou rychlostou, ze sa po case rozpadnu.
Co sa tyka biologickej informacie... napi sa vody z kohutiku a napi sa prirodnej vody, ktora vyviera vsade mozne po cesko slovensku. Prirodna voda ta nakopne, doda ti energiu, ktoru budes citit.

435

Odpovědět

+GokuZa to že je voda z kohoutku hnusná může biologická informace? Svým způsobem ano. Ty čističky nezvládnou všechno a nějaká ta biologická informace holt prosákne :D.

293

Odpovědět

+GokuKed sa voda upravuje, straca svoju prirodzenu hodnotu. Chod do lesov, napi sa prirodneho pramena a potom uvidis rozdiel.

319

Odpovědět

+GokuProč hned do lesa? Stačí vyjít ven a napít se z přírodního zdroje .... Vltavy (alebo z Dunaja, ak to máš bližšie ;-) )

.... brrrrrrr ....
:)

91

Odpovědět

+GokuChces sa zmutovat? :)

29

Odpovědět

+GokuOno je to bieda, ked sa uz nemozes napit z rieky ako kedysi... :/

31

Odpovědět

+GokuJe to tak. Nejenom řeky, ale najít opravdu čistý přírodní zdroj ze kterého by se dalo pít a pocítit tu energii (jak píšeš) je v dnešní době těžké. Už ani ty lesní pramínky nejsou to co bývali. Možná ještě někde v opravdu zapadlých místech, kam civilizace musí spoustu kilometrů pěšky a nevyplatí se jí tam znehodnocovat přírodu jakýmkoli užitným nebo neužitným způsobem se takový pramínek najde. A takových míst bude méně a méně. Takže nás nějaká mutace z chlorované a čištěné vody jednou asi čeká všechny. :(

36

Odpovědět

+GokuNapriklad na vychode Slovenska je ich mnoho. Myslim v lesoch pri dedinach, kde priroda nie je ovplyvnena znecistenim. Je pravda, ze ich je stale menej... ale ja osobne mam stastie, kedze pochadzam viac menej z vidieku, ze ich je tu dost. A este dlho bude.
Casto si robim turu na bezkach a ked natrafim na moj oblubeny pramen... je to nadhera citit tu silu. Ja sa v tom nevyznam, ale ta voda obsahuje sakra nabite castice podobne ionom, ktore telu vyslovene dodaju energiu... Namiesto iontiakov, ktore sa predavaju... Treba skusit, potom clovek uvidi sam.

43

Odpovědět

+GokuVoda z pramínku je minerální, kdežto z čističky je max. s příměsí oxidu chloru. Zkus si 100x ohřát vodu do varu v mikrovlnce a pak porovnej kvalitu

10

Odpovědět

+GokuÁ, pán je homeopat :D Voda s pamětí…

Pokud se nepletu, tak kdyby mikrovlnka trhala atomy, šlo by už o ionizující záření, tam už by průser skutečně byl :)

60

Odpovědět

A co teprve paní, která nechtěla projet nákup přes "ten škodlivý laser na kase." :)

380

Odpovědět

V pulce videa jsem roztloukl svuj novy mobilni telefon (nechci nic riskovat), a kdyz jsem dokoukal video cele a zjistil,ze je to bezpecny,rozmlatil jsem ve vzteku i notebook na kterem jsem to sledoval :-(

1044

Odpovědět

A teďka to vlastně píšeš od sousedky z počítače, kterou pozveš na rande, protože ti pomohla v nouzi. Takže vlastně win win, ne?

1272

Odpovědět

No a teraz by mohli spravit video, ako posobi mobil vo vrecku na spermie.

692

Odpovědět

a proč mě z NTB bolí koule když zapnu wifi :D

141

Odpovědět

Krásně popsaná relativita vědeckých "výzkumů". Pokud to někdo zaplatí, klidně nám dokážou že tráva není zelená. A pak za nějaký čas jiná studie dokáže opak. Stejně jako tenkrát s tím obsahem železa ve špenátu, kde se sekli o desetinou čárku. Ups - chybička. Krásná připomínka toho, že netřeba věřit všemu, co se na lidi sype z médií. Včetně na VČ tak oblíbeného Johna Olivera.

335

Odpovědět

ááá buchta co si fotila selfíčka "dostala" raka! A jinak myslím, že the Onion by nám to vysvětlili líp :)

314

Odpovědět

Děkuju vám za přeložení tohoto videa. Zrovna nedávno jsem se po studiích na toto téma sháněl a voilá, mám přesně to co jsem chtěl.

70

Odpovědět

Tímhle článkem se inspiroval k natočení tohoto videa. Jsou tam i odkazy na studie, o kterých se ve videu mluví.
http://fivethirtyeight.com/features/cellphones-do-not-give-you-brain-cancer/

90

Odpovědět

Už i výrobci mobilů radí, že máme radši používat pevnou linku... :D
http://byznys.lidovky.cz/volejte-radeji-z-pevne-linky-radi-navod-k-chytremu-telefonu-lenovo-1di-/firmy-trhy.aspx?c=A150130_152630_firmy-trhy_pave

Ale Lenovo jen špatně pochopilo data, každý přece ví, že rakovina způsobuje mobilní telefony: http://xkcd.com/925/

130

Další