Co kdyby vás praštil Superman?Vsauce

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 108
84 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:367
Počet zobrazení:7 758

Nadlidská síla s sebou přináší i nadlidské komplikace. Jak by vypadal takový úder pěstí od Supermana?

Přepis titulků

Ahoj, Vsauce, já jsem Jake. Jestli jste hráli Injustice: Bohové mezi námi, víte, jak skvělé je být Superman a vystřelovat nepřátele do vesmíru. Ale co kdyby vás uhodil ve skutečnosti? Co by se stalo, kdyby někdo, kdo zvedl jednou rukou 200 trilionů tun, poháněl Slunce nebo, a to mám nejraději, úderem pěsti oddělil dimenze, udeřil vás? CO KDYBY VÁS PRAŠTIL SUPERMAN?

S tím souvisí zajímavá myšlenka. Síla Supermana nebo jakékoliv jiné fiktivní postavy je určena pouze spisovatelem, který o něm píše. Jeho schopností kdysi bylo přeskakování vysokých budov, teď už umí létat i nadsvětelnou rychlostí. V našem vesmíru, ať už je Superman jakkoli silný, existuje jedno pravidlo, které nemůže porušit. Něco, co nedokáže žádná hmota.

Pohybovat se rychleji než světlo. Řekněme tedy, že je o procento pod hranicí 299 792 458 m/s. Tedy na 99 % rychlosti světla. Budete bojovat s mužem z oceli, který vás nebude nijak šetřit. Pokud jeho pěst váží 300 gramů a pohybuje se 99 % rychlosti světla, bude její energie přibližně 190 biliard joulů. To je ekvivalent 45 megatun TNT a je asi 2 800x silnější než jaderná bomba svržená na Hirošimu.

Udeřit takovou rychlostí by spálilo 45 bilionů kalorií. To je ekvivalent téměř 82 miliard BigMaců. Máte tedy jednu z nejsilnějších bomb vůbec soustředěnou do jedné pěsti namířené na váš obličej. Co se stane když na vás ten úder dopadne? To je totiž neuvěřitelně zajímavé. Nebo spíš neuvěřitelné žhavé, energie uvolněná Supermanovou pěstí by vás rozpálila na 80 bilionů kelvinů.

To je 5 milionkrát vyšší teplota než v nitru Slunce. Trvá zhruba centisekundu, než je světlo dopadající na sítnici zpracováno mozkem. Jelikož se pěst pohybuje téměř rychlostí světla, trvalo by jen 3,4 nanosekundy, než by vás udeřila. Ani byste si nestihli uvědomit, že na vás útočí. Z pohledu pěsti, která letí rychlostí 296 milionů m/s, by se čas téměř zastavil.

Všechny částice vzduchu, kyslík a dusík, by byly zamrzlé v čase. Supermanova pěst by je rozrážela takovou energií, že by nastartovala jadernou fúzi. Gamma paprsky by odlétaly, vznikla by exploze, kterou Země ještě nezažila. Obrovská ohnivá koule by obklopila místo úderu, rázová vlna by zničila okna i stavby a vytrhávala stromy ze země. Jsou fiktivní postavy i se silnějším úderem, ale v tomhle případě, kdybyste ještě existovali, by vám to bylo úplně jedno.

Po jeho úderu byste neměli jen vyražený dech, vyrazil by z vás i atomy. Jeho pěst se totiž stala urychleným svazkem částic. S energií 7 miliard elektronvoltů je silnější než urychlovač částic Jeffersonovy laboratoře ve Virginii. Vaše atomy by se úplně rozložily. Byli byste zkapalněni na atomární úrovni.

Přeměněni na elementární částice a kvark-gluonové plazma, což je to, co vzniklo na počátku Velkého třesku. Z toho by se vytvořily zcela nové částice a antičástice. Z vašeho zničení by vzniklo něco nového, něco, co jsme třeba ještě nikdy neviděli. Rozsah exploze si ukážeme na Nukemap. Vidíte, jaký dopad by měl výbuch 45 megatun TNT. Ale oblast zasažená Supermanovým úderem by měla spíše tvar kuželu.

Ve směru úderu pěsti by vylétl paprsek ničící všechno, co mu přijde do cesty. Vytvořilo by to kráter o průměru 1 km a 221 metrů hluboký. Jak moc se dokážeme Supermanově síle přiblížit? Asap Science udělal video o růstu svalů a o tom, že lidé s nadlidskou silou už brzo můžou být skutečností. Dejte si na Supermana pozor, a jako vždycky... Díky za sledování.

Překlad: Zarwan www.videacesky.cz

Komentáře (68)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Komiks Supermana uz takhle postoupil? Rychlost svetla? rly?
A to jsem si myslel, ze je Goku z DB uz moc OP :D
Jsem to ale najivka

21

Odpovědět

rychlost svetla v metroch?? nejake nove poznatky vedecke? :D km prosim pekne :)

08

Odpovědět

pardon, mam este opicu je to v milionoch :D

07

Odpovědět

Sice mám rád scifi a podobně, ale tady tyhle s odpuštěním naprostý kraviny už jsou moc...přesně tady ten superman a podobně. OK, jedna věc je, že má super sílu. Ale jak mu pomůže super síla, aby zastavil třeba jedoucí autobus? Ikdyby měl super sílu..., tak se mu sice nic nestane, ale bus ho prostě odhodí, protože se nemá jak zapřít. Něco podobnýho tady s tím úderem - zpětnej ráz by i jeho odhodil. Nebo když chytne nějakou těžkou věc - ok, může na to mít sílu, ale ta věc by se jednak zdeformovala v místech kde ju drží a taky by se propadnul do země, protože tlak jeho nohou by byl obrovskej.

1713

Odpovědět

nechápu ty aktivní ignoranty, co dávají mínusy a to příspěvku, který dost dobře upozornil na zákon akce a reakce, popř. problém hybnosti či "netuhého" tělesa

44

Odpovědět

No, třeba na poslední chvíli zrychlí horní polovinu tak, aby měla stejnou hybnost jako autobus, a nepružně se s ním srazí. A těžkou věc nemusí zvedat, ale může ji napínáním a povolováním vyhazovat o nepostřehnutelnou vzdálenost výše. Ale problém tuhého tělesa nevyřeším.

61

Odpovědět

+komunardpokud by TOTO superman zvládal, tak pak si zaslouží můj obdiv

31

Odpovědět

Superman je stašně OP, potřeboval by nerf.

233

Odpovědět

Fůj to je hnusný kretén!!

822

Odpovědět

slovo hnusny a slovo kreten maji k sobe tak vyznamove daleko, ze to z jedne vety vypovida o Jeffwecan dost a dost

108

Odpovědět

+MMZono je toto docela dost typicke pro nadavky...kde se v usporne forme snazi dotycny vysypat veskerou munici, co nejusporneji...a pak tim, cim rozviji slovo, ma s danym slovem pramalo spolecneho...cestina je krasna, ale chce to mit jistou techniku, jinak se muzete strelit do kolene

37

Odpovědět

To by mě zajímalo co by se stalo kdyby mě praštil Flash když dokáže být tak rychlí že prolomí časovou bariéru :D

61

Odpovědět

Centisekunda v češtině trošku bije do očí. Vhodnější by bylo spojení setina sekundy.

121

Odpovědět

vskutku mocná postava :D někdo ho vymyslel v pátek před výkendem... bude nesmrtelný, umět lítat, nejvíc silný a nejrychlejší, uvidí přez zdi a bude slyšet ve vesmírném vákuu.. a taky mu budou lasery vystřelovat z očí.. už musím jít je pátek, uvidíme se v pondělí.. čau

216

Odpovědět

Tak když pominu ten vÍkend tak až na supersílu a trochu větší rychlost Superman žádnou z těch schopností při svém vzniku neměl . Nic to ale nemění na tom že je neskutečně overpowered postava .

121

Odpovědět

+Rovastak op, ze to zadna hmota nemuze snest, aniz by se rozstepila, tedy ani ta jeho, v podstate superman je jako terorista s vybusninou na prsou

21

Odpovědět

+Rovas*nerozstepila :-)

21

Odpovědět

to neni vsauce. to je nakej k***t co vsauce sezral ;D snazi se bejt on, ale neni. navic ten piercing. fuj

1057

Odpovědět

Je ti jasný, že Vsauce není člověk, ale channel?

221

Odpovědět

vystřelit nepřítele do vesmíru? ok, ale to by se musel chovat jako tuhé těleso...nebo z čeho jsou ty S. nepřátelé?
proč si dával zrovna takový předpoklad, 99% rychlosti světla? to vychází z komiksu? a tělo supermana je odolné vůči té šílené teplotě a jadernému štěpení? nedal by se úderem rozštěpit kryptonit?
atd. atd.

96

Odpovědět

no chapejte, pokud by nepritel nebyl tuhe teleso (se nezdeformuje ani pri pusobeni sebevetsi sily), tak kdyz uz by to telo supermana sneslo (sice nechapu jak), tak z ceho by pak muselo byt telo jeho protivnika, kdyz to vydrzi rovnez, v podstate ti dva by bojovali az do tepelne smrti vesmiru...nebo mozna recept na oba by nasel Chuck Norris

31

Odpovědět

+MMZproto me zarazil ten predpoklad tak vysoke rychlosti jeho "fistu", stacilo by trosku autorsky ubrat...
take me uz v klasickem filmovem zpracovani prekvapilo, jak to ze ty vykopanavany kameny se nerozleti, napr. jako kdybyste chteli vykopnout rajce nebo zeli...tak tim impuslem sily, kterou potrebuje na prekonani kosmicke rychlosti se kamen nerozleti
no, i kdyby to vydrzel, tak nechapu jak to, ze se pri pruletu atmosferou nezahreje, tak jako bolid akorat, ze letici na druhou stranu - od povrchu

11

Odpovědět

tyhle komiksové výmysli nemám rád... doufám, že u filmů se budou držet realističtějších scénářů

1930

Odpovědět

no to by bylo lepší i horší, každej chce něco jinýho....já jsem zvědavej na ten fight mezi Batmanem a Supermamen co má být ve filmu....ale věřím že to určitě nebude podle komiksu to by ten boj trval asi tak vteřinu

114

Odpovědět

+FimiCo si vzpomínám, tak když byl Batman pod vlivem nějaké látky, kterou přenášela Poison Ivy, tak Supermanovi celkem nakopával zadek.

28

Odpovědět

+FimiMyslíš tu scénu z Ticha kde mu Batman párkrát natáhnul s kryptonitovým prstenem a málem si zlámal všechny kosti v ruce. A jak během toho souboje Superman celou dobu bojoval s nadvládou Poison Ivy a brzdil svoje útoky proti Batmanovi ? To se Batsy vytáhnul :-D .

143

Odpovědět

+FimiNe tohle nemyslím. Nevzpomínám si na jméno komiksu, ale rostliny Poison Ivy měly v sobě nějakou látku, která se dostala do Flashe. Potom ta látka nějakým způsobem ovládla Batmana, ten se tak trochu pomátl a začal se mlátit se Supermanem, který mu přišel pomoct. Samozřejmě, Superman měl navrch, ale nr tolik jak jsem si představoval od muže z oceli.

25

Odpovědět

+FimiTak to z Temných děsů kde je Flash vystaven nějákému Toxinu z Ivyných kytek a nesmí přestat běžet aby ho to nezabilo ? A Batman zatím pátrá pro protijedu a pak je vystavěn nějákému Scarecroweově plynu a chvilku se "pere" se Supermanem ?

34

Odpovědět

+Fimiono je blbý když hodně lidí posuzuje Supermana jen proto že ho znají z filmů ale v komiksech je mnohem zajímavější...na ten komiks si pamatuju ale kdyby to mělo být do důsledků tak Superman vylítne několik desítek metrů do vzduchu a Batmana sežehne paprskem z očí na uhel a po vteřině je po boji on se s ním v boji hodně krotí protože by mu hned urval hlavu, je to jeho kámoš ale občas spolu bojují ale drží se zpátky protože ho zabít nechce samozřejmě

doporučuji dokument Secret Origin: The Story of DC Comics je to celá historie DC comics a hodně se tam dozvíte, jak vznikl Superman, Batman, DC je na rozdíl od Marvelu rozdělený na několik věků (stříbrný, zlatý, New 52 který trvá dnes)

15

Odpovědět

+FimiRozdělení komiksů dle "věků" není nic co by bylo čistě DC. Prostě to určuje v jakém časovém období komiksy vycházely . Golden Age jsou 30. až 50. léta, Silver Age 60. až 70, pak je Bronze Age a Modern Age což je do dnes . New 52 je označení restartu který DC opět udělalo někdy v 2011 myslím .

31

Odpovědět

+FimiElhonzo: Ano, přesně tohle myslím. Samozřejmě měl Superman dosti navrch, ale na to, že je to muž z oceli a Batman jenom.... no, muž, tak jsem čekal rychlý konec. Jenže ten se nedostavil.

03

Odpovědět

+FimiJak jednou řekl řekl Batman : " Kdyby Clark chtěl mohl by použít svou super sílu a rozmáznul by mě po zdi . Ale hluboko uvnitř, je Clark dobrý člověk .... a hluboko uvnitř , já ne. " Proto vždy když Sups bojuje s Batmanem tak "prohrává" , protože bojuje se svým nejlepším přítelem . Kdyby byl někdy souboj kde se neřeší morální zásady obou postav tak Superman vyhrál 5x ještě dřív než by si to Batman uvědomil . Tady v tom souboji je jasně vidět že se Superman drží zpět a jedinou ranou ten souboj ukončil když chtěl .

61

Odpovědět

Unavuje mě když někde narazim na větu: Nic neni rychlejší než světlo. Ach ti naivní vědci.

2244

Odpovědět

Kdyby bylo třeba říkat pokaždé, že to je podle současných poznatků, tak se pro tuny zbytečné slovní vaty ztratí podstata sdělení. Podle současných poznatků je země kulatá. Podle současných poznatků entropie ve vesmíru neklesá. Zdlouhavé, zbytečné, protože každý ví, že ve vědě nic není jisté.
Anebo vy víte o něčem rychlejším?

413

Odpovědět

+komunardJe rozdíl říct: ´Budeme počítat s tím, že Superman létá rychlostí světla´ a ´Počítáme že Superman létá rychlostí světla, protože větší rychlost neexistuje´ Jediné o co mi jde, že tohle neni jediné video kde se s tím setkávám. V minulosti vědci tvrdili plno neskutečných hovadin a pokládali je za úplnou pravdu, a za 50 let se zjistil pravý opak. Takže je krásně vidět, kteří fyzikové myslí dopředu a kteří se spokojím s tím co ´víme´.

726

Odpovědět

+komunardSamozřejmě, že jste se s tím mnohokrát setkal. Pokud sledujete popularizační věci, bude to skoro všude. Protože popularizátor seznamuje se současnými (respektive dnes již dobře ověřenými) teoriemi. Jistě, pokud to popularizování myslí vážně, měl by zdůraznit i nedokonalost toho poznání, ale fakt to nejde dělat pořád, protože by potom nic jiného nestihl. Popularizátor se musí spokojit s tím, co ví, protože k tomu, aby objevovali neznámé, bořili představy, a posouvali to celé dál, jsou výzkumníci, ne popularizátoři.

131

Odpovědět

+komunarda co taky Neil DeGrasse Tyson? on je nieco medzi nie?

05

Odpovědět

+komunardOn není něco mezi, on je obojí zároveň. A není jediný, je spousta vědců, co skvěle popularizují svou i cizí práci. A také o těchto věcech povětšinou přednáší studentům někde na univerzitě. Ale buďte si jist, že mluví o téže věci jinak se svými spolupracovníky, jinak se studenty, a jinak s laickou veřejností. Tedy co vím, možná jsou nějaké výjimky. Ale není tak časté, aby představovali svůj nejnovější objev, většinou jsou to věci alespoň pár roků staré, u kterých má nějakou zpětnou vazbu od kolegů atp. A toto je právě situace, kdy je na místě uvést, že to je jen hypotéza co může být blbě, jak se toho dovolává pan Minatos-a taky to tam bývá napsáno.
Je to vlastně podobné, jako když o někom řekneme, že zapomíná, nebo dělá chyby. Myslíme tím, že se toho dopouští častěji, než je obvyklé. Samozřejmě, že naše poznatky mohou být špatné. Samozřejmě, že lidé zapomínají a dělají chyby. Je to tak samozřejmé, že je zbytečné o tom mluvit.

51

Odpovědět

+komunardto komunard: Sleduji Vaše komentáře již nějakou dobu a musím říct - všechna čest. Hovoříte srozumitelně i o věcech, které jsou těžší na pochopení, vždy k věci, stručně a jasně. Palec nahoru!

21

Odpovědět

Zvláštní, každý má problém s tím, že se nelze pohybovat rychlostí vyšší než rychlost světla, ale nikdo nemá problém s tím, že se nelze pohybovat menší než nulovou rychlostí.

142

Odpovědět

+TrixasTak to jsi mě ještě neviděl při hodinách tělesné výchovy.

381

Odpovědět

+Trixasstaci se pohybovat opacnym smerem a mas zapornou rychlost

16

Odpovědět

Teorie, že "nic není rychlejší než světlo" stojí na solidních základech a můžem díky tomu vysvětlit hromadů věcí. Ale ty seš určitě geniálni fyzik, takže nám předložíš teorii, podpořenou matematickými výpočty a hromadou experimentů, ukazující opak. A jen tak mimochodem, celkem běžně se dosahuje rychlostí větších než je rychlost světla např. fázová rychlost.

62

Odpovědět

+saftPředně - zajímalo by mě, jak současná technika dosahuje fázové rychlosti? (Vážně to nevím!)
Zadruhé - abych poznal, že někdo zpívá falešně, nemusím být operní pěvec, či skladatel. Shazovat Minatose jen proto, že upozorňuje na pomíjivost vědeckých poznatků není v mých očích vhodné. Ta teorie sice stojí na hodně pevných základech (alespoň co chápu), ale neznamená to, že je nutnou a jedinou pravdou.

20

Odpovědět

+saftKdyž jste mne výše tak vychválil (díky) tak se vám pokusím odpovědět.
Je třeba si uvědomit, co to je fázová rychlost. Je to poměr vlnové délky a periody vlny, rychlost, s jakou se posune "vrcholek" vlny, (nebo jakákoli fáze, tj. jak moc je to "vyzvednuté" oproti počátku v prostoru i čase). Ale touto rychlostí se nepohybuje nic fyzického, žádná energie nebo informace. Je to prostě parametr vlny, pro který omezení rychlostí světla neplatí, neboť platí pouze pro šíření informace. Rychlost šíření informace prostřednictvím vlny popisuje tzv. grupová rychlost. Ta není nikdy, pokud je současné fyzice známo, vyšší než c. Pro některé vlnění jsou tyto rychlosti stejné, pro jiné nikoli. Pro ty vlny, které mají fázovou rychlost výrazně vyšší než grupovou, není dosažení "nadsvětelné" fázové rychlosti nemožné. A ani to nikdo netvrdí, jen to tak může vyznít, když se věci příliš zjednoduší.

10

Odpovědět

to je hezký, na druhou stranu, Superman není z daleka nejsilnější postavou DC, vlastně nepatří ani do první desítky ovšem na Zemi je jeden z nejsilnějších nebo spíš z pozemských hrdinů....pěkný srovnání

202

Odpovědět

Jaká je ta top desítka? Docela by mě to zajímalo :D

361

Odpovědět

+Steverkdyž budu brát DC comics
1. Anti-monitor
2. Eclipso
3. First lantern
4. Nekron
5. Krona
6. Parallax
7. Imperex
8. Superboy-Prime
9. Doomsday
10. Darkside

je to od jednoho člověka co má DC fakt zmáklý a takhle nějak to asi je....já toho z DC mám načtený jen něco, dávám přednost Marvelu, ale můžu s ním jen souhlasit

273

Odpovědět

+SteverTaky jsem hodně zvědavý. Počítám s tím, že tam bude někdo z Kryptonu jako třeba Zod, ale jinak mě nic nenapadá. Je pravda, že z revíru DC se orientuji jen v Batmanovi (před vznikem League of Justice), ale myslím, že Superman je jeden z těch nejsilnějších.

18

Odpovědět

+SteverBtw... omlouvám se, zapomněl jsem si aktualizovat stránku.

51

Odpovědět

+Stever*Justice League :-D .

50

Odpovědět

+SteverOk, tak Justice League. Jak říkám, po jejím stvoření to už není ono, takže se v tom moc neorientuji.

06

Odpovědět

+SteverJako beru že má někdo rád oldschool , ale že se někdo orientuje jen v komiksech vydaných před rokem 1960 je docela obdivuhodné :-) .

50

Odpovědět

+SteverTo nemá co dělat s oldschoolem. Promíchání těch světů bylo nelogické. Stejně jako vznik Avengers. Dokonalé vesmíry se spojily a vznikly z toho víceméně trapné hříčky. Samozřejmě se trošku orientuji i v těch komiksech vydaných později, ale už to není ono.

16

Odpovědět

+SteverNo jestli se neorientuješ v komiksech s Batmanem od založení JL (což je rok 1960), tak to je Silver Age of Comics a to je pro mě oldschool. Ty postavy existovaly ve stejném světě dlouho před založení JL . A na založení superhrdinských týmů nevidím v rámci daného média nic špatného , spíše to otevírá dveře pro mnoho zajímavých příběhů . A nečíst sólo příběhy jednotlivých hrdinů jenom proto že se vyskytují paralelně i v nějáké týmovce mi přijde docela na hlavu padlý .

40

Odpovědět

+SteverMě to přijde v pořádku. Ztratilo to kouzlo a atmosféru.

55

Odpovědět

+SteverHele ... když myslíš . Ale tohle je poprvé co slyším takovou výtku vůči komiksům :-D .

40

Odpovědět

+SteverFalanga: no oni jsou pořád komiksy o solo hrdinech docela dobrý, vlastně některý jsou výborný nemusí to být vždy jen týmovka, přečti si komiks o Moon Knightovi, Punisherovi, Deadpoolovi, Old man Logan, komiksy Ghost Ridera a tak...

10

Odpovědět

+SteverJá si občas nějaký ten sólo komiks přečtu (hlavně Batmana), ale už mě to tolik nebaví. Na jednu stranu to ztratilo atmosféru, na druhou stranu už na to nemám čas a radši si přečtu nějakou knihu.

01

Odpovědět

Ten člověk vypadá jako solidní smažka. That is all.

3450

Odpovědět

Scipio vypadá jako solidně omezenej člověk. To je vše.

5413

Odpovědět

A co teprve já? :-)

1395

Odpovědět

Dodatečně vše nej k narozkám, pane.

270

Odpovědět

Skutečně ses narodil v chatě, kterou jsi předtím sám postavil?

460

Odpovědět

+Ashen-ShugarJop, ale o panictví přišel dřív než jeho otec...

210

Odpovědět

Bude ještě Vladimir Putin chodit?

131

Odpovědět

Taky přejdu všechno nejlepší... A ať se ti tvý kluci vyvedou líp než mě.

140

Odpovědět

Chuck Norris měl narozeniny jen jednou, a to vznikl i svět.

140
Další