Dixie Chicks - Not Ready to Make Nice

Thumbnail play icon
77 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:187
Počet zobrazení:4 239
Skupina Dixie Chicks byla založena v roce 1989 v Texasu, skládá se z Emily Robinson, Martie Maguire a Natalie Maines. Do dnešního dne vydaly 7 studiových alb, 25 singlů (6 #1 hitů). Na svém kontě mají desítky ocenění Academy of Country Music, Country Music Association, CMT a také 13 cen Grammy, 3 zlaté gramofonky získaly v roce 2007 právě za song Not Ready To Make Nice, se kterým se pojí politický příběh. V roce 2003, 10 dní před invazí Iráku, při londýnském koncertě frontmanka skupiny Natalie Maines prohlásila: "Jen abyste věděli, my jsme na té dobré straně, s vámi všemi. Nechceme tuhle válku, tohle násilí a stydíme se za to, že prezident Spojených států je z Texasu." Tento komentář vyvolal v Americe vlnu kontroverze a měl negativní dopad na kariéru Dixie Chicks, prodej jejich CD rapidně klesl, na koncerty chodilo o polovinu méně lidí, americká country rádia odmítala hrát jejich písničky a došlo i na veřejné ničení jejich nahrávek. Song Not Ready To Make Nice vznikl v roce 2006 a napsaly ho členky skupiny v reakci na zmíněnou kontroverzi v letech 2003-2006. Píseň byla povětšinou country rádii v USA ignorována, v Evropě ale bodovala v hitparádách více jak 20 týdnů a časopis Rolling Stone ji v roce 2009 jmenoval 77. nejlepší písní desetiletí. Ve čtvrté sloce zpívá Maines o výhrůžném dopisu, který dostala, a o matce, která protestovala na jednom jejich koncertu a nabádala své dítě, aby řeklo: "K čertu s nimi (Screw 'em)." Co se týče videoklipu, ten začíná tím, jak Natalie barví Martie a Emily černou barvou, což symbolizuje bojkot kapely. V další scéně vidíme Natalie, jak se zvedá ze židle ve snaze něco říci, přičemž ji zbylé členky kapely strhnou zpět, to symbolizuje spor o svobodu slova. Následuje scéna ve školní třídě, kde musí Dixie Chicks opisovat na tabuli anglické rčení: "Mluvit bez rozmyslu je jako střílet bez míření." V poslední scéně je Natalie v psychiatrické léčebně a snaží se utéct.

Přepis titulků

Odpustit... to zní hezky. Zapomenout... to si nejsem jistá, jestli můžu. Říká se, že čas všechno vyléčí. Ale já pořád čekám. Přestala jsem pochybovat.

Už nemám co řešit. Zaplatila jsem za všechno. A budu platit i dál. Nejsem připravená chovat se zdvořile, nejsem připravená toho nechat. Jsem pořád strašně naštvaná a nemám čas chodit kolem horké kaše.

Už je pozdě to napravit, asi bych to ani neudělala, i kdybych mohla. Protože jsem strašně naštvaná, nemůžu se přinutit dělat to, co ty si myslíš, že bych měla dělat. Já vím, že jsi řekl: "Nemůžeš se přes to prostě přenést?" Obrátilo to vzhůru nohama celý můj svět.

A docela se mi to líbí. Ustlala jsem si a spala jako mimino, ničeho nelituju a klidně to řeknu. Je to hodně smutný příběh, když matka učí svou dceru, že by měla nenávidět úplně cizího člověka. A jak je, u všech svatých, možné, že to, co jsem řekla, dožene někoho tak daleko, že mi napíše dopis, že bych radši měla držet hubu a zpívat, nebo můj život skončil.

Nejsem připravená chovat se zdvořile, nejsem připravená toho nechat. Jsem pořád strašně naštvaná a nemám čas chodit kolem horké kaše. Už je pozdě to napravit, asi bych to ani neudělala, i kdybych mohla.

Protože jsem strašně naštvaná, nemůžu se přinutit dělat to, co ty si myslíš, že bych měla dělat. Nejsem připravená chovat se zdvořile, nejsem připravená toho nechat. Jsem pořád strašně naštvaná a nemám čas chodit kolem horké kaše. Už je pozdě to napravit, asi bych to ani neudělala, i kdybych mohla. Protože jsem strašně naštvaná, nemůžu se přinutit dělat to, co ty si myslíš, že bych měla dělat.

Co ty si myslíš, že bych měla dělat. Odpustit... to zní hezky. Zapomenout... to si nejsem jistá, jestli můžu. Říka se, že čas všechno vyléčí.

Ale já pořád čekám... Překlad: Cheyenee www.videacesky.cz

Komentáře (6)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Uff... tak tady jsem blažený! Dixie Chicks miluju už od roku 1998, kdy vydaly album Wide Open Spaces v novém složení a od té doby jsem jejich fanda a tahle písnička má v sobě vše. O celý incident, který se odehrál před deseti lety jsem se velice zajímal a je pravda, že celá ta situace způsobila to, že Dixie Chicks přestaly fungovat. Martie a Emily založily Court Yard Hounds... Natalie vydává na jaře solovku a z její strany je jakákoliv aktivita spojená s DCX vyloženě přemáhání. Trochu se jí nedivím, protože svět country music se k nim otočil zády. Každopádně tahle píseň je báječná, videoklip krásně temný a já tak mohu jen zaplakat, že časy, kdy byly Dixie Chicks na vrcholu jsou v prachu.

180

Odpovědět

K patriotismu:
Patriotism is supporting your country all the time, and your government, when it deserves it! - Mark Twain

180

Odpovědět

Tak za Dixie Chicks moc díky, ani jsem si nevšimla, že už tu jsou:D

a jen tak na okraj: umění je od toho, aby reflektovalo dění ve společnosti, a tudíž i v politice. Říct svůj názor není mluvením bez rozmyslu, a to že jsi patriot neznamená, že nemáš svůj názor, nemusíš souhlasit s názory a činy představitelů svého státu, to bych pak u nás patriotem opravdu být nemohla :D

180

Odpovědět

Tohle je naprostá pecka. Po hudební i klipové stránce dokonalost. Zrovna minulej týden jsem si po dlouhé době tento klip pustil a říkal si, že tady v okénku by neměl chybět. A vida už tu je. Nejsi Cheyenee tak rochu telepatka? ;-) A tuhle skladbu prosím chválím jako příznivec republikánů! ;-) Upřímně však nechápu události, ke kterým ve Státech došlo v reakci na slova Natalie. Každej má právo na svůj názor ať už se s ním ztotožňuji, nebo ne. Tím tuplem ve svobodné zemi. Na druhou stranu, je pochopitelné, že uhodila na velice citlivou strunu, uvědomíme-li si, jak velcí patrioti Američané jsou. Taky je pravda, že Bush teda jakpo prezident za moc nestál, stejně jako je pravda, že demokrat Obama stojí ještě za míň. Ale politika by se do hudby tahat neměla, bez ohledu na to, že drtivá většina country hudebníků jsou, jako správní Jižani, zapřísáhlí republikáni ;-)

181

Odpovědět

Pesnička nič moc, ale ten výrok si pamätám, hovorilo sa o ňom vtedy dokonca aj v našich mainstreamových médiách a pamätám si aj ten triumf na Grammy, tak za to 10.

181

Odpovědět

Píseň průměr, ale 10/10 za její výrok!!

182