DuchovéVsauce

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 108
85 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:280
Počet zobrazení:8 673

S blížícím se halloweenem vám přinášíme překlad videa o paranormálních jevech a seancích od Jakea z Vsauce3.

Přepis titulků

Vsauce! Já jsem Jake a tohle je moje spací paruka. Je docela divné, že jste teď v mé ložnici, ale jsem rád, že tu jste, protože se tu ozývaly podivné zvuky. Leželi jste už někdy v posteli a slyšeli, že se pomalu otevírá skříň? Nebo jste zaslechli kroky v patře nad vámi, přestože tam nikdo nebydlí?

Nebo vám někdy připadá, že nejste sami. Jako by někdo, nebo něco bylo pod vaší postelí. Možná přízrak, fantóm, nebo zjevení. Nebo se jim také říká duchové. Zdravím vás. Duchové hrají důležitou roli ve fikci i skutečném životě už velmi dlouho. V Homérově Iliadě a Odysei, napsaných v 8.

století před naším letopočtem, se duchové vyskytovali velmi často. V 1. století našeho letopočtu Plinius mladší napsal dopis, o nepokojném duchovi chrastícím řetězem, který strašil v jeho domě. Za vlády Alžběty I. byla démonologie, studium démonů a démonických přesvědčení, neuvěřitelně populární. V této době se Shakespeare stal slavným, a o duších často psal.

Objevují se ve hrách Macbeth, Richard III. a v Hamletovi. Tohle je jen jedna z mnoha mých knih s koženou vazbou, dámy. Dříve byla víra v nadpřirozeno velmi rozšířená. I snaha spojit se s nimi byla považována za normální věc. A občas se začaly dít paranormální jevy. Pojďte za mnou. Seance se často prováděly v polovině 19.

století. Byly uspořádány doma v soukromí u stolu, jako je tenhle. Světla byla ztlumená. Museli jste mít médium, osobu, která dokázala kontaktovat svět duchů, a další přísedící nebo pozorovatele. Příležitost promluvit si se svými milovanými, nebo si vyslechnout moudra cizích duchů. Byla to také zábavná aktivita. Během seance se stůl mohl roztočit, třást se nebo se vznášet.

Duchové mohli prostřednictvím stolu komunikovat klepáním, aby ohlásili svoji přítomnost. Mary Lincoln, žena Abrahama Lincolna, pořádala seance v Bílém domě po smrti svého syna. Dokonce je navštěvoval sám prezident. Účastnili se i někteří nevěřící. Harry Houdini strávil spoustu času odhalováním praktik médií. Sám prováděl jejich triky, protože věděl, že jsou ve skutečnosti stejní jako on.

Iluzionisté. SPR, společnost pro výzkum duchovna, byla založena ve Spojeném království roku 1882 s cílem porozumět paranormálním jevům při duchovních sezeních a vědeckým přístupem je vysvětlit. Vznikaly i další skupiny, Americká společnost pro výzkum duchovna, nebo moje oblíbená pojmenovaná Klub duchů.

Odhalili spoustu podvodníků. Eva C. byla médium a dokázala přivolat 300 let starého ducha jménem Bien Boa, což byl nakonec jen obyčejný muž s plnovousem, oblečený v kabátě. Helen Duncan dokázala vytvářet ektoplasmu, fyzickou formu spirituální energie, což byl jen sýr, kus látky a gumová rukavice. Nebo bratři Davenportovi, kteří se nechali svázat ve skříni s hudebními nástroji, na které duchové začali hrát, jakmile se dveře zavřely.

Během jednoho představení je kouzelník svázal pořádným uzlem a žádné nástroje se už neozvaly. Tenkrát to všechno byly novinky, a když jste v intimním prostředí v místnosti se ztlumenými světly, síla sugesce je velmi vysoká. Obzvlášť když jste ovlivněni emocemi, když se snažíte kontaktovat někoho, koho jste milovali.

Například sir Arthur Conan Doyle, autor Sherlocka Holmese, se začal zajímat o spiritualismus po smrti své manželky, syna a velké části své rodiny krátce po sobě. Navštěvoval i Společnost pro výzkum duchovna a Klub duchů. Dokonce napsal knihu Dějiny spiritualismu. Na rozdíl od jiných autorů ale po své smrti přestal psát další knihy. V podkroví jsem nebyl už spoustu let.

Páni! V.C. Andrews, nejprodávanější autorka z New York Times. Tato kniha "Květiny v podkroví" ji okamžitě proslavila. Dokonce vydala přes 70 knih jen za posledních 24 let, ačkoli V.C. Andrews je už 28 let mrtvá. Zemřela roku 1986 v 63 letech a do té doby stihla vydat jen 7 knih.

Když ještě nebyl internet, pokud jste se nedočetli o její smrti, nemohli jste vůbec vědět, že ty knihy nenapsala ona. Ty knihy ale nenapsal žádný duch. Na rozdíl od státní univerzity v Illinois, kde jsou knihy údajně prokleté. Angie Milner byla první školní knihovnice, a když zemřela, nezačala strašit v knihovně. Místo toho straší ve starých knihách a na místech, kde jsou vystavené.

Byly i jiné prokleté předměty, například lodě duchů, jako byl slavný Bludný Holanďan. Vlaky duchů se St. Louiským světlem, což je zářící koule, vznášející se nad opuštěnými železnicemi. Nebo můj oblíbený příběh. Němka, jejíž trouba k ní promlouvala anglicky, kdykoliv otevřela dvířka. Co vypadalo jako duch, se objevilo jako důsledek elektromagnetismu.

Mezera mezi dvěma kovovými spotřebiči začala zachycovat rádiové vysílání. Měli jsme tu tedy prokleté předměty, kluby duchů a v některých zemích můžete mít dokonce svatbu s duchem. Proč ale nikdy nevidíme duchy dinosaurů, nebo... Nebo duchy zvířat! Že ta jelení hlava... promluvila? Z tohohle domu už začínám šílet.

- Já ale šílený nejsem. - Podle mě nejsi šílený, Jakeu. Díky, konečně někdo řekl něco rozumného. Já ale věřím, že tu jeden duch je. Právě teď. A ten duch jste vy! Ne, počkejte. Vyslechněte mě. Ve čtyřicátých letech biofyzik Dr. Paul Aebersold objevil, že v jednom roce se 90 % našich atomů nahradí jinými.

A nejen to, mnoho našich buněk se neustále mění. Buňky ve vašem žaludku žijí jen 5 dní, než je nahradí nové. Každý den z nás opadá 50 milionů kožních buněk a nahrazují je nové, což s sebou přináší otázku: Jste to pořád vy? Nebo jste jen kopie? Řekněme, že mám kladivo.

Za nějakou dobu vyměním hlavu a o něco později pak vyměním i rukojeť. Je to stále to stejné kladivo? Théseův paradox. Pokud neustále vyměňujeme atomy, ze kterých jsme stvořeni, a na jejichž kombinaci závisí naše identita, jsme to pořád my? Nebo jsme jen vzpomínkou na to, kým jsme bývali.

Představa toho, kým jsme byli. Odlesk. Duchové toho, čím jsme chtěli být. A jako vždycky... Díky za sledování. Překlad: Zarwan www.videacesky.cz

Komentáře (14)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Video bolo fajn. Obsah bol ok ale viac sa mi pacilo spracovanie, kamera a kulisy. Ale co ma potesilo najviac su komentare. Nikto tu na nikoho nenadaval, neurazal a bavilo sa k teme a zaujimavo. Povedal by som ze komentare pod videom ma zaujali viac ako samotne video. ( konkretne tie na temu teleportacie). A na margo toho by som tiez chcel nieco : Ak zoberieme fakt ze sa cely zivot menime a vyvijame a ze nie som ten isty clovek ako pred 5 timi rokmi a budem iny za 5 rokov a ludia to vedia a nepopieraju to tak aky vyznam ma manzelstvo. Konkretne ten slub ze budete niekoho milovat do konca zivota ved to je absurdne. Clovek predsa nemoze ovplivnit koho bude a hlavne ako dlho bude milovat a duplom ked je to vedecky podlozene ze za par rokov budem iny clovek. Je to ako slubit si ze do konca zivota budem jest paradajky a jeden den sa zobudim a proste mi uz nebudu chutit. Ani ja, ani paradajka zato nemozu. Keby toto ludia vedeli a uvedomovali si to od zaciatku svojho zivota bolo by na svete menej sklamanie a bolesti . .. nemyslite ?

50

Odpovědět

"And as always… thanks for watching."
Začínám mít silný pocit, že tenhle svůj refrén museli říct i ve svém prvním videu.

60

Odpovědět

Vypadá jako ten dealer včera v Brně co jsem mu dal 2 kila na trávu a když si odběhl už se nevrátil. A to jsem mu tak věřil a 45 minut čekal, že se vážně vrátí. Odpouštím ti, určitě jsi musel natáčet video.

253

Odpovědět

Pro magory z klasických studií trpící nadbytkem volného času – hle ten zmiňovaný Pliniův dopis (je to číslo 27): http://www.thelatinlibrary.com/pliny.ep7.html
Nemáte
zač :D

80

Odpovědět

Díky, Plinius mi úplně mluví z duše.

70

Odpovědět

Ta kvalitě těch Vsauce3 videí je neskutečná. Fakt to mají propracované.

Každopádně, mám pocit, že v nějakém Vsauce videu to snad už řešili, že se buňky v našem těle pořád nahrazují a za několik let už nejsme tvořeni skoro ničím, co v nás bylo dříve. Jen už nevím, jestli se to vztahovalo i na mozek. No, dejme tomu, že ano.

To vyvolává otázku vázající se k teleportaci na bázi zkopírování. Budeme to pořád my? V nějakém to videu snad říkali, že by to byl dvojník, který by si o sobě myslel, že on je já, ale my bychom nejspíš přestali existovat.

Nicméně, pokud postupná přeměna buněk nevadí a skoková ano, tak jde tedy právě o tu rychlost přeměny. Jediné vysvětlení co mě napadá by bylo takové, že když se vše vymění skokově, tak je to prostě naráz a vše je nové, ale když to jde postupně, tak ty původní buňky nějak předají informaci o našem já (vědomí) těm novým vyměněným buňkám, takže se neztratíme. No, nevím jak jinak to vysvětlit...

342

Odpovědět

s tou teleportací jak si psal si myslím že by se vytvořila přesná kopie tebe akorát tvoje vědomí by v tom těle nebylo a spíš by to byla taková zombie s prázdným vědomím, neuměla by ta kopie mluvit, vůbec nic dělat jenom by zírala kolem sebe.

311

Odpovědět

Doporučuju nedávno vyšlou hru na PC - Soma. Nechci nijak spoilerovat, ale řeší se tam jedno docela dost podobné téma a hra je to, aspoň co se příběhu týče, naprosto skvělá. :)

41

Odpovědět

Co to je za kravinu? Samozřejmě, že to budu pořád já, protože sebeuvědomění závisí na mysli a ne na reprodukci buněk....

520

Odpovědět

I mysl se mění s každou novou zkušeností. Staré vzpomínky jsou zapomínány, navíc si občas vymýšlíme nové, fiktivní vzpomínky.
Například bych si dovolil říct, že mé desetileté já je už dávno mrtvé. Mám jiné uvažování, vzpomínky, pohled na svět. Naprostou většinu věcí, co se "mu" staly, jsem dávno zapomněl.
Myšlenka nějakého "já", které existuje od narození až do smrti je jen iluze.
Každý den tak trochu umíráme, abychom se ten další mohli znovu zrodit. Jen jednou jedinkrát se nám to nepovede.

591

Odpovědět

Když rádoby vědeckým pořadům/stanicím dojdou nápady - dejme se na duchy! Co bude v příštím díle? Dražba skladu matematických učebnic?

343

Odpovědět

Vsauce3 nikdy nebyl čistě vědecký kanál. Vždycky řeší takové "co by, kdyby...", superhrdiny, cestování časem. Ani hlavní Vsauce nemá každé video o teorii relativity, ale řeší filosofii, etiku, lingvistiku...

650

Odpovědět

+Zarwanmohli by ste skusit aj Vsauce2. Niektore videa vyzeraju celkom zaujimavo.

30

Odpovědět

Sám ten Jake je strašidlo! :D

133