Jimi Hendrix o zkušenosti s The ExperienceBlank on Blank

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:183
Počet zobrazení:5 407

Dnes uběhlo 45 let od smrti legendárního kytaristy, zpěváka a skladatele Jimiho Hendrixe. Proto vám přinášíme jeho vůbec poslední rozhovor, který vznikl týden před jeho smrtí a společnost PBS Digital Studios ho po letech zveřejnila a pro kanál Blank on Blank opatřila animacemi.

 

Přepis titulků

POSLEDNÍ ROZHOVOR JIMIHO HENDRIXE ZÁŘÍ 1970 LONDÝN TÝDEN PŘED JEHO SMRTÍ Máte pocit, že už máte dost peněz na pohodlný život? Nemyslím si. Ne na takový, jaký bych chtěl. Chtěl bych ráno vstát a z postele se svalit přímo do bazénu. Doplavat si na snídani. Dát si pomerančový džus nebo tak něco. Pak zpátky do bazénu, doplavat si do koupelny.

Oholit se a tak. Nechcete žít v pohodlí, ale v luxusu? Ne. Tomu říkáte luxus? Měl jsem na mysli něco jako stan u horského potoka. JIMMY HENDRIX O ZKUŠENOSTI S THE EXPERIENCE ROZHOVOR S KEITHEM ALTHAMEM 11. ZÁŘÍ 1970 Zdá se, že všechny ty přívěsky, náramky a výstřední účesy jsou minulostí. Víte, tím si poprvé projde asi každý.

Věšíte na sebe všechno možný. Asi jsem měl pocit, že jsem moc hlasitý. Moje povaha se mění. Nechtěl jsem, aby to bylo celé jenom o vzhledu. Chtěl jsem, aby mě lidi poslouchali, ale nevím, jestli to dělali. Celkem mě to deptalo, tak jsem začal zkracovat, až mi nezbyla ani lokna. Jednou mě napadlo spálit kytaru. Roztřískat ji. A lidi nadšeně souhlasili. Říkám: "Fakt bych měl?"

Oni: "Jasně, to bude super." Abych to dokázal, probudil jsem v sobě velký vztek. Neuvědomoval jsem si to, dokud mi to neřekli. Jinak bych ji nerozbil. Každý by měl mít prostor, kde se zbaví všeho… kde to ze sebe pustí ven. Já měl ten prostor na pódiu. Říká se o vás, že jste vynalezl psychedelickou hudbu a že…

To byl nějaký šílený vědec. Já píšu tak, že je to na pomezí reality a fantazie. Abyste ukázali různé stránky a ohyby reality, musíte využít fantazii. Realita není nic než způsob myšlení, a v tom hraje velkou roli establishment. Píšu to, co cítím. To je všechno. Nijak to neuhlazuju. Nechávám to jakoby obnažené. Když pak hrajeme, tak se člověk natřásá a poskakuje. Oni pak vidí jen to, co vidí jejich oči.

Zapomenou, že mají uši. Snažil jsem se dělat moc věcí najednou, což mám v povaze. Nerad stojím v koutě. Nechci být jen kytarista nebo jen skladatel. Nebo jen stepař, chápete? Myslím, že někteří lidé vnímají vaši hudbu jako plnou vzteku. - To ne. - Běsnící proti principům establishmentu. Tak to není. Kdyby bylo na mně, žádný establishment by nebyl. Je to blues. Zpívám o smutku, o smutku dneška. - Zastáváte osobně nějakou politiku?

- Ani ne. Chtěl jsem začít být politicky aktivní, ale tím si taky projde každý. Všechno vyjadřuju hudbou. Máme jednu píseň, "Straight Ahead". "Sílu lidem, svobodu duši. Předej ji dál, mladým i starým. Nesejde na tom, jestli máš vlasy dlouhý, nebo krátký. Komunikace nám dává sílu." Co byste chtěl, aby se změnilo? Nevím. Asi víc barev v ulicích. Vážně nevím. Když někdo přijde na něco nového, nový vynález, nové palivo, cokoliv, mělo by se to zpřístupnit, než abychom všichni vláčeli ta stejná břemena.

Člověk musí být podivín, aby se odlišil. I podivíni mají předsudky. Musíte mít dlouhé vlasy a mluvit jako oni, aby vás brali. Ti druzí po vás chtějí krátké vlasy a kravatu. Snažíme se vytvořit třetí svět, chápete? Dneska se dělají těžké písně. Hudba je příliš těžká. Téměř nesnesitelně.

Mám rčení: "Když je život těžký, říkejte mi helium, nejlehčí známý plyn." Často mluvíte o významu audiovizuálního vnímání. O tom, jak je důležité mít k hudbě video. Máte tím na mysli to, že do televize můžeme vložit kazetu a přehrávat hudbu společně s videem, nebo… Spousta lidí dnes vydělává víc peněz. A když si pořídí byt, mají vždycky pokoj navíc. Celá ta místnost pak může sloužit jako audiovizuální prostor.

Můžou tam jít a lehnout si a všechno kolem rozkvete barvami. Můžete se tam zavřít a uklidnit nervy. Překlad: Veru www.videacesky.cz

Komentáře (19)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Zdravím-no dřív mě vše, i hudba připadala taková barevnější, pestřejší, co se týče drog, zkusil jsem trávu a hašiš, jináč pivo a tak.Ale poslouchám všechno, abych si to mohl potom roztřídit, když se mi něco líbí, tak prostě poslouchám. Jak říkával Mirek Horníček, když se mi něco líbí nevadí, že nevím proč.

00

Odpovědět

Každá doba má svojí kulturu a svoje drogy, takže není co Jimimu vyčítat... v 60.letech všichni jeli minimálně v LSD, v první polovině 20.století si zase filmový hvězdy frčely vesele na kokainu... a dneska to není jiný... akorát u těch 60ties to bylo nejvíc na očích a patřilo to k subkultuře hippies. A Jimi byl génius! Lepšího sólovýho kytaristu svět nepoznal a bez drog by tak úžasnej podžánr jako psychedelickej rock těžko vzniknul... je mi jasný že to každýmu nesedne, ale zrovna tvorba Jimiho Hendrixe, Beatles nebo The Doors by bez drog stála za vyližprdel :-D

141

Odpovědět

Zajímavý, že zfetovanýho Morrisona co se válí na podiu, nebo zfetovanýho Iggy Popa co ukazuje šulina dneska každej považuje za vrchol umění, ale zfetovaná Miley Cyrus co se vozí na obří maketě péra nebo Bruno Ferrari co šňupe kokain v televizním studiu najednou všem připadají přes čáru. K tomu se snad dá jenom říct, že názorové proudy v populaci se vůbec nemění, i když si někdy představujeme, že lidi dneska smýšlí jinak než před 40 lety, tak je to jen iluze vytvořená blahobytem, ve vyhrocené situaci se pravda ukáže.

611

Odpovědět

+AutoV ČR se to ani nikdo nesnaží předstírat, tady když někdo vyjde z pózy slušňáka, tak ho média vymažou z povrchu zemského. Až Klus přizná, že je aktuálně na odvykačce z tvrdých drog, tak jeho kariéra končí, minimálně ho diskvalifikují ve slavíkovi. Jedinej kdo tady žil trochu rokenrolovej život byla Iveta B. Ta bohužel neměla talent ani předtím než začala chlastat, takže jí to moc nepomohlo.

111

Odpovědět

+AutoHandrixa, Cobaina, Charlesa a neviem koho ešte nevytvoril Disney.
Chalani sa dostali zo stoky hore, úplne sami... AK nevidíš rozdiel, tak si radšej ubal brčko, prde blbej

11

Odpovědět

+AutoNechápu, proč by mě měl ten rozdíl zajímat.

11

Odpovědět

+AutoProtože srovnáváš lidi, co co něco dokázali i přes to nebo i díky tomu, že něco brali, s lidmi, kteří jediné co umí tak fetovat a dělat bordel za cizí prachy. Navíc berou takové věci, na kterých stejně nic nesloží:D To tenkrát, to muselo být LSD...
Pokud v hudbě považuješ Hendrixe, Floydy nebo Zeppeliny stejně tak, jako Miley Cyrus nebo Bruno Ferrari (o tomhle jsem naštěstí nikdy neslyšel, stačí mi to umělecké jméno), tak si mimo a nechápu, že jsi tohle video vůbec otevřel.

00

Odpovědět

+AutoTo se mě jen ptáš na to, co mám radši. Hendrixe, floydy a zeppeliny mám radši než Miley Cyrus a Bruna Ferrariho (což zrovna není žádnej populární týpek, ale frontman skupiny Vanessa, která patří do undergroundu). Pořád jsou to ale jenom lidi kteří vytváří hudbu, a jestliže se v současnosti líbí milionům lidí Miley Cyrus, tak je dost pofidérní tvrdit, že umí jen fetovat a dělat bordel :D Když pak srovnáš Morrisona s Charliem Parkerem, tak taky můžeš říct, že Jim uměl akorát fetovat a dělat bordel. Nebo když srovnáš The Beatles a Led Zeppelin, tak je prostě fakt, že členové Led Zeppelin byli všichni jedni z nejlepších hráčů na svůj nástroj v historii. A oproti nim uměli Beatles akorát fetovat a bejt nejslavnější skupinou na světě. Tyhle srovnání už mě prostě jebou, at si každej poslouchá co chce a at si každej fetuje jak chce jako za starejch časů.

11

Odpovědět

Víc videí z tohoto kanálu, prosím.
<3

191

Odpovědět

Podle diskuze mám pocit, že dneska už vážně žijí jen sterilní kariéristé. Hodnotit by se mělo spíš, jestli to co říkal bylo zajímavý, než jestli k těm myšlenkám došel pod vlivem fetu. Za mě to zajímavý bylo...

181

Odpovědět

Co to tu melete za hovn... To už téhle tupé Generaci Justina Biebra nic neříkají Černí Panteři ?

95

Odpovědět

Lol téměř každý "fetuje", kolik je lidí kteří neberou léky na předpis, nepijí kávu, nejí čokoládu, nesolí či nepoužívá cukr ? To vše jsou také návykové látky neboli "drogy". :D

128

Odpovědět

Ale žiadna z tých látok ťa nezbaví reality a nedá ti krídla :)

129

Odpovědět

Ničím mě nepřekvapil... rozhovor obsahoval přesně to co jsem od hippie feťáka očekával.

959

Odpovědět

no co... kazdy poriadny hudobnik bol fetak... ty ktory nefetovali, mali hudbu ako s**t

1023

Odpovědět

+KomunistiSuZkurvysynijo jenže on byl hipísák to mění všechno

225

Odpovědět

+KomunistiSuZkurvysyniNo jo, hipici su komunisticke k***y. Ale treba to brať z lepšej strany. Majú dobrú hudbu a politicky sa neangažujú, lebo buď fetujú, alebo hrajú :)

232

Odpovědět

Já být na jeho místě takhle slavný a jedinečný hudebník, tak taky fetuju.

114

Odpovědět

+Frostysnazor zmrda

16