David Bowie a StardustBlank on Blank

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:140
Počet zobrazení:6 026

Určitě jste zaznamenali zprávu o úmrtí hudební legendy Davida Bowieho. Proto jsem se rozhodla přeložit jeho rozhovor z 19. dubna 1988, který v roce 2014 zveřejnil kanál Blank on Blank spolu s animacemi Patricka Smithe. Podívejme se tedy, jak o svém životě a kariéře vyprávěl v roce 1988 sám David Bowie.

Přepis titulků

Když to má růžový klobouk a červený nos a hraje to na kytaru vzhůru nohama, budu se dívat. Mám rád, když se lidi chovají nebezpečně. Měl jsem v té době pocit nedostatečnosti. Nepřipadal jsem si jako rockový zpěvák nebo rocková hvězda. Vždycky jsem si připadal tak trochu mimo, což teď může znít... dost nadutě. Když se na tu dobu podívám dnes, uvědomím si, že mezi roky 1972 a 1976 jsem byl největší rocková hvězda.

- Víc už to nešlo. - Spousty nahrávek... Ale i ten životní styl a to všechno... Cokoliv, co mohlo mít co do činění se statusem rockového zpěváka, musel jsem do toho jít. Někdo se o vás vyjádřil jako o oživlé bizarní kreslené postavičce. Ziggy takový byl. Napůl sci-fi rocker a napůl japonský divadelní herec. Jeho oblečení bylo na tu dobu skandální.

Do té doby nikdo nic podobného neviděl. Byla doba, kdy lidi nebrali vaši hudbu vážně? Myslím, že jsem se ze Ziggyho svlékl zavčas, takže mě to nedohnalo. Většina uměle vytvořených rockových postav má omezenou životnost. Jsou na jedno použití, působí kresleně. Ziggy vystačil na jedno nebo dvě alba. Ale pak už o něm, ani o světě, který jsem pro něj vytvořil, nešlo psát. Nejsem skvělý zpěvák, jen obstojný. Dokážu píseň interpretovat, což je jiné, než ji zazpívat.

Vždycky jsem si uvědomoval své interpretační a jevištní schopnosti, ale napsat si sám píseň... Nebylo to ono. Neměl jsem problém psát pro Iggyho Popa, pracovat s Lou Reedem nebo psát pro Mott the Hoople. Dokážu se do nich a jejich představ vžít. Ale je pro mě těžké napsat něco pro sebe. Bylo jednodušší psát pro umělce, které jsem si vytvořil.

Vytvořit Ziggyho a pak pro něj psát bylo mnohem jednodušší. I když jsem to byl pořád já. Dokázal jsem si tak vytvořit odstup. - I když se to může zkomplikovat. - Psychologové pro to mají název. Jo, zahrávání si se strukturou času. Přinášelo to s sebou celou hromadu problémů. Chováte k některým těm postavám, co jste vytvořil, nějaké city? K tomu všemu pociťuju určitou nostalgii, ale pouze tehdy, když vidím nějaké staré video nebo koncert Ziggyho Stardusta.

Jinak ne. Nechci říct, že mi jsou lhostejní, ale už jsem s nimi skončil. Je to trochu herecký přístup. Ten je potřeba, jinak riskujete, že zabřednete ve stereotypu a budete se snažit zachovat něco, co už je dávno pryč. Spousta lidí je posedlá myšlenkou, že musí mít publikum, že je někdo musí obdivovat.

A čím víc tomuto výmyslu budete věřit, tím hůř se budete smiřovat s vlastním životem. Uznání publika totiž přichází, jen když se daří. Přichází a odchází, pořád dokola. Neměli bychom o něj usilovat. Měli byste se ohlédnout a říct si: "Tohle je fakt dobrý." Nebo: "Tohle stálo za prd." A ne: "Líbilo se to?" Překlad: Veru www.videacesky.cz Je těžké být David Bowie?

Ani ne. Teď už ne. Ne. Je to... Nemám nějaký komplex outsidera. Můj svět, moje realita... se pravděpodobně vůbec nepodobá tomu, jak si můj svět lidé představují. Je poklidný. Je to velmi vzdálené tomu, co považují za pozlátko rockového života.

Chodil jsem na jednu z prvních umělecky zaměřených středních škol v Anglii. Měl jsem skvělého učitele, byl to otec Petera Framptona. Byl velmi inspirativní. Začal jsem dělat vizuální styl v jedné reklamce. Dělal jsem koláže a drobné návrhy na kabáty do deště a tak. Byla to naprostá hrůza. Možná jste u toho měl zůstat. - Jo, jestli tohle nevyjde...

- Můžete se k tomu vrátit. Mohl bych je nabízet na Madison Avenue. Ne, to už mám za sebou.

Komentáře (13)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jednu dobu (cca rok a půl) to byl můj oblíbený zpěvák a herec. Došel jsem k němu přes pohádku Labyrinth (http://www.csfd.cz/film/10931-labyrint/galerie/?type=1), kterou mám rád dodnes. Mám z jeho smrti smíšené pocity, protože jsem o něm už dlouho nic neslyšel, najednou vydá album a na třetí den zemře. Jako malýho by mě to ale dost ranilo. Těžko hledat další slova.

01

Odpovědět

Neviem ci sa to niekde riesilo, ale neskutocne ma irituju tie anotacie vo videach.. nedalo by sa pridat volba ich vypnutia?

31

Odpovědět

Taky mě to rozčiluje, zkusíme s tím něco udělat. :-)

41

Odpovědět

Zapneš video, pauzneš video, najedeš na ty anotace a dole se ti objeví malý černý křížek. klikneš na něj a voi-la, neni to tam :)

13

Odpovědět

+EliškaČlověku se to ale nechce dělat pokaždé. Jsem toho důkazem :D. Navíc některé anotace jsou umístěny tak, že je nejde vypnout díky zobrazení přehrávací lišty, či u Chromu vyjetí bílé lišty s popiskem "Stránka videacesky.cz se zobrazuje na celou obrazovku. Ukončení režimu...."

30

Odpovědět

krása... truchlím <3 byl výjimečný....
jinak vidím v závěru Johnnyho, nechcete ho taky přeložit? :)

72

Odpovědět

můžete mi říct co mají všichni s rokem 1988? vše se děje přesně v ten daný rok a 88 je mé oblíbené číslo, které vidím všude a pořád :D a vždy mi přineslo štěstí :D :D

27

Odpovědět

Lidé narození v tomhle roce (a nacisti... :-D ) mají tendence tohle číslo vidět všude, není to tvůj případ? :-)

131

Odpovědět

+Corwin8haha :D teď si mě dostal něco na tom bude, ale nacista opravdu nejsem.. rozepisovat se nebudu protože plno lidí by vyjádřilo jen nenávist a to jen z toho důvodu že věří co vidí v dokumentech, naučí se ve školách nebo se dočtou v upravených knihách o historii :33 :)

35

Odpovědět

+Corwin8Jeeeeeej, a já doufal, že je to tvůj rok narození. :-D

61

Odpovědět

Hehe, zajímavé číslo.

"Angel Number 88 is a powerful vibration telling of achievements, success, striving forward, progress and attainment."

"The number 88 is the numbered representation of the cross swastika - three times cranked. Symbolically, this cross represents the eternity or the cosmic Christ, and it is allotted to the number 16. And, by theosophical reduction, 8 + 8 gives 16."

"The number eight being the symbol of the infinity, 88 symbolizes the double directions of the infinity of the universe, that is to say the infinitely small and the infinitely large."

"Repeating number 88 may also suggest that a phase, circumstance or situation in your life is about to end and is a sign of forewarning to enable you to prepare yourself and your life accordingly. It may also indicate that you are winding up an emotional, career or relationship phase in your life."

Takže se v tvém životě má něco změnit – podle všeho tě skupina nacistických andělů odnese na dvojí věčnost.

71

Odpovědět

+Lynxzajímavé :) jen nevím kde jsi vyčetl nějakou spojitost s nacismem :D hledám hledám a nedohledal jsem se

01

Odpovědět

+LynxNavázal jsem na Corwina. :)

01