Lodě, miny a magnetismusTom Scott

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
80 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:311
Počet zobrazení:5 694

Můžete postavit i sebelepší vojenskou loď, ale kvůli jedné konstrukční chybě bude navždy zranitelná. Tom Scott vám prozradí, o co se jedná a jak se tomu dá bránit.

Přepis titulků

Za mnou je HMS Defender. Je to nová generace královských lodí. Je to úžasný inženýrský počin. Je schopná sestřelit malý dron na vzdálenost 40 km. Je schopná sledovat až 2 000 cílů najednou. Je to torpédoborec, který má sebe i zbytek flotily chránit tím, že střely zničí dřív, než se přiblíží. Je mistrovským dílem moderního vojenského inženýrství.

I ona, jako každá loď, má konstrukční chybu, které se nezbavíte, když vytváříte něco z oceli. Pokud takové množství kovu vystavíte silnému magnetickému poli, například tomu zemskému, začne pohlcovat část magnetismu. Začne odchylovat střelky kompasů a přitahovat magnetické miny. Ty byly vyvinuty během 2. světové války a měly se zaměřit na všechny zdroje magnetických signálů, jako například na lodě, které jsou nějaký čas na vodě, a vybuchnout u nich.

Samozřejmě mluvíme o mořských minách. Jak se před nimi můžete bránit? Dnes se na lodích používá složité demagnetizační zařízení. Ale v minulosti vedle sebe tahaly kabel s 2 000 ampéry. Nebo používaly obří demagnetizační cívky, které byly větší než sama loď.

Dělaly tu samou věc, jako CRT monitory. Když jste zmáčkli tlačítko, udělaly... Na chvilku byly zkreslené. Ale co když se k minám chcete přiblížit? Co když je úkolem vaší lodi zbavovat se min? Musíte se k nim dostat blízko, ale nespustit je. Kousek po proudu od Tower Bridge je zakotvena tato loď. HMS Middleton, loď třídy Hunt specializovaná na zneškodňování min.

Je to v podstatě minolovka. Dokáže říct, kolik min je ve čtvercové matici... Dělám si legraci. Hledá a ničí miny. A je schopná toho dosáhnout bez toho, aby mina vybuchla. Není vyrobená z kovu. Je vyrobená ze sklolaminátu. Je schopná najít a zničit miny, které přitahují magnetické věci, protože není vyrobena z ničeho magnetického.

Je to plastová loď. Samo o sobě to zní směšně, ale tato loď dokáže chránit před jednou určitou hrozbou lépe než cokoliv jiného v Královském námořnictvu. Překlad: Mithril www.videcaesky.cz

Komentáře (20)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Skolaminát? Až mi příště budou říkat, ať nekupuju skolaminátovou kostru westernového sedla že nmě neudrží a praskne a je to kus plastu, tak jim ukážu tuhle minolovku, a pošlu je do p****e... kvůli dřevěný kostře jsem utratila 27 tisíc

132

Odpovědět

Lodě ze dřeva taky nepřitahují miny. :D

340

Odpovědět

Video jako takové mi příjde celkem informativní ale chybí mu jakákoliv pointa nebo závěr.

281

Odpovědět

může sledovat 2000 cílů zároveň, zvládne je i sestřelit?

171

Odpovědět

To je pech pro Al-Káidu, zrovna totiž svolala speciální poradu, kde oznámila, že dokáží vystřelit přesně 2000 střel proti jedné bitevní lodi najednou.

1670

Odpovědět

a preco ta prva lodka nema senzor na hladanie min a nejake to torpedo na ich odstrelenie?

57

Odpovědět

aby byla ve válce větší p***l, to je jako s Afgáncema a jinejma Iráčanama, taky je nejdřív vyzbrojíš než s nima začneš válčit, protože střílet do lidí s klackama je vohovně

294

Odpovědět

S tím torpédem si jistý nejsem, ale hledání min najdeš dnes v každé domácnosti, třeba se na válečné lodě také instalují Windows ;)

120

Odpovědět

Když už jsme u lodí, nenašlo by se video, které popisuje typy lodí (torpédoborec, křižník) a k čemu slouží?

770

Odpovědět

Torpédový člun-Mini loď která nese torpéda
Torpédoborec-Malá loď která (Může ale nemusí)nést torpéda,mají(měly) ničit hlavně letadla,ponorky,miny a torpédové čluny
Lehký Křižník-Prostě klasická lehká loď
Letadlový Křižník-Ruská těžce ozbrojená letadlová loď
Těžký Křižník-Loď určená pro doprovod bitevních a letadlových lodí
Letadlová Loď-Velká loď která převáží Letadla a Vrtulníky,aby mohli vzlétat blíž od území nepřítele,vpodstatě nejdůležitější loď.
Bitevní Loď-Obrovská loď která měla nejlepší výzbroj a pancíř
To je tak všechno co dám z hlavy :D

83

Odpovědět

+Droganledoborec? loď, která nese borce v ledu?

420

Odpovědět

Kutr-de facto kategorie běžné civilní lodi, s jistou výzbrojí ovšem nasazovaných pro lovení min či především pátrání po ponorkách (v minulosti)
Torpédový člun-velmi malá loď útočící torpéda, přežitá s nástupem ponorek
Torpédovka-de facto velký torpédový člun
Minonoska-malá loď určená ke kladení min
Minolovka-malá loď "tralující" vody (čistící od min)
Torpédoborec-nevelká loď primárně sloužící k ochraně větších plavidel proti torpédovým člunům a později mnohem více ponorkám
Dělový člun-pomalé malé plavidlo určené k strážní činnosti
Monitor-pomalé plavidlo vyzbrojené silnými děly, sloužící jako palebná podpora operací proti pevnině (přežité)
Pobřežní loď-de facto flexibilnější monitor
Lehký křižník-"oči" klasického válečného loďstva starého typu, rychlé průzkumné plavidlo se širokým uplatněním
Křižník-dá se říci univerzální plavidlo pro různé úkoly......zajímavé ovšem je, že v praxi tato kategorie jako skutečně taková většinou existovala jen v Rusku
Pancéřový křižník-přežitá kategorie lodí určených k vedení operací proti nepřátelským křižníkům
Bitevní křižník-svým způsobem předvojová loď, kategoricky se již silně blížící bitevním lodím
Bitevní loď-mohutně pancéřované a vyzbrojené, kdysi základní stavební kámen flotily a rozhodující prvek bitev, nyní již de facto neexistující
Letadlová loď-plovoucí letiště překonávající problémy s nízkým doletem vezených strojů a původně především chránící těžší plavidla proti útokům nepřátelského letectva
Letadlový křižník-atypický hybrid......asi víte o co jde

Ale jak známo, v dnešní době již rozhodují pouze letadlové lodě a především ponorky....

60

Odpovědět

+Gandalfa ledoborec zase nic?

90

Odpovědět

+Gandalfpřed první světovou válkou se ještě trochu používalo Dreadnought a Superdreadnought ... mrzí mě že to označení přestali používat... nebudu k tomu nic psát použijte google nebo wiki ;) Třeba taková Jamato klidně mohla mít označení Superdreadnought :)

00

Odpovědět

Když jsem myslel, že přijde hlavní bod celého videa, tak byl konec. :(

720

Odpovědět

Tím hlavním bodem máš na mysli to, že si za celou dobu neprohrábnul vlasy mezi prsty? Také mě to zklamalo..

141

Odpovědět

jak sem videl ten C-RAM hned se mi vybavil Battlefield 3

32

Odpovědět

Takze plast nepritahne magnetickou minu. Jak uzasne video.

329

Odpovědět

Tomi sa mal dať radšej na politiku. Rozpráva, rozpráva, ale veľa toho nepovie. To čo povedal by sa zmestilo na 3 malé obrázky s krátkym popisom. Alebo na menej. Mohol ísť viac do hlbky po technickej stránke a nie venovať toľko času vychvalovaním námorníctva GB.

324

Odpovědět

A ja som sa bál, že to video bude ustrihnuté v tom najlepšom.

170