Může být příliš velká zima na sněžení?Tom Scott

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
78 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:267
Počet zobrazení:4 765

Asi jste už někdy slyšeli, že je na sněžení příliš velká zima. Ale je to pravda? Tom Scott nám to v tomto krátkém videu vysvětlí.

Přepis titulků

Staré rčení říká, že je na sněžení příliš velká zima. Spousta lidí jistě řekne, že je to hloupost a že sněžit může za jakékoliv teploty. To je tak trochu pravda. Začněme nějakými technickými detaily. Mluvíme tu o sněhu tvořeném z vody. Nemluvím o metanovém sněhu na Titanu nebo na jiné planetě. A kryogenní teploty, při kterých kapalní kyslík a dusík, jsou na sněžení příliš nízké, pokud tedy nemáte o sněhu podivné představy.

Mluvíme o běžném pozemském sněhu ze zmrzlé vody, který tu právě začal padat. Čím je vzduch chladnější, tím méně vodní páry dokáže udržet. Nasytí se rychleji. Když je zima, jednotlivé molekuly vody mají větší šanci zkondenzovat do tekutiny a mnohem menší šanci na vypaření.

U studeného vzduchu je větší pravděpodobnost, že se už vody zbavil a už někdy dřív zformoval mraky. Studený vzduch je sušší. Je tedy příliš velká zima na to, aby sněžilo. Ale je třeba zohlednit pár dalších faktů. Teplota tady dole, i když je celkem zima, není stejná jako nahoře. Nahoře je mnohem větší zima. Ale někdy je teplejší vzduch nad chladnějším.

To, že je tu studený a suchý vzduch, neznamená, že se v mracích neformují ledové krystalky. Samozřejmě jen pokud tam mraky jsou. To je další problém. Nezapomeňte, že se sníh může formovat jen v mracích. Mraky také odrážejí teplo vycházející z povrchu Země zpět. Pokud nevidíte mraky, jistě sněžit nebude. Navíc bude i mnohem chladněji, protože mraky neodráží teplo.

Takže to rčení není úplně pravdivé, ale zde můžete vidět, jak vzniklo. Ano, když teplota klesá a klesá, je z těchto důvodů sněžení čím dál méně pravděpodobnější. V tom rčení je část pravdy. Může být příliš velká zima na to, aby sněžilo. Zrovna teď je tu opravdu velká zima a já jdu zpět dovnitř. Mám to za krkem! Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (10)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Už jsem myslel, že si ty vlasy neprohrábne mezi prsty....

330

Odpovědět

to ako sa stále obzerá doprava je otravnejšie ako keď sa Michael vynára z pod kamery

154

Odpovědět

ta vločka co mu uvízla na řase mě tak neuvěřitelně ser*

471

Odpovědět

já kvůli tomu prochlámal celé video a vůbec nevím o čem mluvil :D

141

Odpovědět

to je kšilt, aby mu nesněžilo do očí

61

Odpovědět

Někteří prostě neumí mluvit..

1016

Odpovědět

Nic moc.

2617

Odpovědět

Deal with it!

166

Odpovědět

první koment,druhý je vyližprdel

22113

Odpovědět

nevím proč má tenhle komentář tolik disliků. Prostě humor, dětský a absurdní, ale v tom je jeho síla. Čekal bych, že tady to lidi pochopí. Mě to pobavilo :D :D :D

29