Peniston a problém s webovými filtryTom Scott

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
61 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:74
Počet zobrazení:4 510

Během let se objevilo mnoho pokusů filtrovat obsah internetu, ale pokud programátor není opatrný, mohou vzniknout nešťastné situace. Obyvatelé Penistonu a Scunthorpe by mohli vyprávět. Je mlžné mít bezvchybný webový filtr?

Přepis titulků

Rodiče, toto video zahrnuje sprostá slova, podívejte se na něj, než ho pustíte dětem. Tohle je krásné městečko Peniston na jihu Yorkshiru. Peniston. Dříve to zřejmě znamenalo "vesnice u kopce", ale dnes je to trochu nešťastný název. Obyvatelé to vědí. Peniston.

Ano, občas to způsobuje problémy, když se programátor rozhodne zakázat určitá slova, aniž by se zamyslel, kde jinde se objevují. Najednou nemluvíte o Penistonu, ale o P****tonu. Možná si myslíte, že žádný programátor nebude tak neopatrný, ale stává se to často. Existuje mnoho příkladů z historie webu, kdy byli lidé a města s neobvyklými jmény vyfiltrováni.

Obecně je to známo jako Scunthorpe problém, ale rozhodl jsem se natáčet v Penistonu, protože pak je ten vtip mnohem méně přisprostlý, a hlavně, proč by někdo někdy jezdil do Scunthorpu? Ne, ne, ne, ne, ne, ne... Dnes programátoři volí mnohem mírnější postupy. Zjistili, že lidé jsou kreativní. Nekonečně kreativní.

Zablokují slovo a my přidáme mezery nebo změníme jedno písmeno. Zkuste filtrovat ty a máte problém mluvit o bundách. Snahu o blokování za pomoci statistických metod neustále obcházíme a obměňujeme výrazy. A pokud jde o filtrování obrázků a videí... hodně štěstí. Pokud chcete obejít internetový filtr, zeptejte se na to v libovolné třídě v jakékoliv škole. Stačí, aby jedna osoba věděla, jak ho obejít, a najednou to ví všichni její přátelé.

A pak přátelé přátel. Nemluvíme jen o sprostých slovech a nahotě. Uživatelé v Číně často používají eufemismy a triky k tomu, aby obešli cenzuru na webu a na sociálních sítích. Velmi cenzurované výročí protestu na náměstí Nebeského klidu nazývají Údržbovým dnem internetu. Vše kolem nich se vypne.

Čínský firewall víceméně funguje, ale způsobuje větší potíže, když blokuje i jiná slova. Jiné stránky a slova mohou být také zablokovány. Vyžaduje to obří lidskou technickou podporu. Pokud chcete vytvořit automatický systém aspoň trochu podobný lidem, přestože i lidé mohou chybovat, musí ten systém chápat nejen jazyk, ale i obsah sdělení. Musí chápat každý kulturní odkaz, každou narážku, kterou by mohl pochopit a zablokovat člověk.

Musel by určovat, zda je něco bezpečné, trochu na hraně nebo úplně přes čáru. Musí simulovat alespoň základní pochody mysli. Musí usuzovat, jak budou ostatní na dané slovo nebo situaci reagovat. Abyste vytvořili efektivní webový filtr, musíte mít člověka nebo počítač, který bude ekvivalentem člověka. Nemyslím si, že je to nemožné, ale máme k tomu daleko.

Musíte mít něco, co lidi chápe natolik dobře, že dokáže předpokládat reakce a chování. Musíte mít něco víc než webový filtr. Možná musíte mít něco, co se podle Turingova testu dá považovat za člověka. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (6)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Test filtrů na VideaČesky:

f**k
bitch
asshole
cunt
p**a
k***t
debil
?***k

Skutečně by mě zajímalo, kdo ten zdejší filtr vymyslel... 0_o

40

Odpovědět

Bohužel musím uznat že z videama to jde tady pěkně z kopce,dříve jsem tu byl častěji než na fb protože jsem se tu fakt nasmál,ale teď už jen výjmečně,Conana jste taky už v uterý zrušily a přidali další poučná videa,nestalo by za zmínku se podívat na návštěvnost jak zábavných tak poučných videích a je na slunce jasné co lidi víc chtějí :)

37

Odpovědět

A preco by mali podliezat latku?

Ak viac conana, tak urcite nie na ukor vzdelavacich videi

20

Odpovědět

+pcheeeeTak třeba tohle nebylo ani zábavný, ani vzdělávací...

02

Odpovědět

Po teoretickej stránke je to dosť slabé video. Čakal som niečo viac ako návštevu 2 miest a selskú úvahu autora.

131

Odpovědět

Nejdůležitější otázka na závěr. Má to město přístup na pornhub premium zdarma?

320