Proč nenávidíme konce Mass Effectu 3

Thumbnail play icon
82 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:419
Počet zobrazení:6 784
Před několika dny dorazil do obchodů poslední díl velkolepé RPG střílečky Mass Effect, která přinesla do herního světa revoluční systém dialogů a rozhodnutí ovlivňujících příběh celé hry. Není tak divu, že byla očekávání vysoká a zklamání ještě větší. Na BioWare se po prvních úspěšných dohráních snesla vlna nevole a petic požadující změnu konců. Nejdůležitější body rychle a svižně shrnul Jeremy Jahns a vy se na ně teď můžete mrknout s českými titulky. Samozřejmě upozorňuji, že je video jeden velký SPOILER, takže ti, kdo hru ještě nehráli, by na něj klikat rozhodně neměli a podle slov režiséra Casey Hudsona by si měli příběh nejdříve vychutnat po svém!

Přepis titulků

Překlad: Brousitch www.videacesky.cz Stejně jako já jste určitě investovali spoustu času do trilogie Mass Effect a teď, když jste dohráli trojku, vás naštval její konec. Řeknu vám tedy, co si o koncích myslím, proč stojí za prd a jak by se daly vylepšit. Největším problémem je pro mě volba, nebo spíš její neexistence. Trilogie Mass Effect je vystavěna na činech, které ovlivňují děj hry. Konec trojky to naprosto popírá. Na konci mluvíte s nějakým děckem, které vám dá tři volby: Můžete ovládnout Reapery, sloučit organický a syntetický život, nebo všechen syntetický život zničit.

To jsou tři vaše možnosti. Na to vám řeknu: "Nasrat." Proč jsou to moje jediný možnosti? Navíc tam nemáte klasický ME dialog, jen ho prostě posloucháte. Kde je dialogový kruh? Jak se ho můžu zeptat na otázky? Jak ho můžu poslat do prdele? Znám velitele Sheparda dost dobře. Renegade nebo Paragon, to je fuk, říct mu děcko tyhle možnosti, odpoví mu, že si zasloužíme Reapery vypnout. Nechceme zničit všechen syntetický život, jen je prostě vypnout.

Možná by to šlo, kdyby měli Reapeři svůj vlastní kód. Počkat, oni ho mají. Zničte ten kód a vypněte je. Jenže to nejde, protože jste během hry udělali všechno správně. Lidé mi tvrdí, že existuje 16 možných konců. V podstatě mají pravdu, pokud tím myslí jeden z 95 % stejný konec lišící se v drobnostech. V každém konci se stane tohle: Vyletí energie, zasáhne Reapery, energie zasáhne Mass Relay, ten to pošle dál, všechny vybouchnou, tlaková vlna zasáhne Normandy a ta ztroskotá na planetě.

Takový je každý konec ve hře. Pak se to liší v maličkostech. Jestli je zničen Big Ben, jestli shoří Země, jestli zastavíte Reapery jejich ovládnutím, nebo jestli sloučíte organický a syntetický život. Velitel Shepard na konci zemře a stanou se všechny tyhle hovadiny. Lidi teď píšou na klávesnici: "Ne, velitel Shepard žije." Ne, zemře v každém konci. Myslíte tu scénu, kde kamera najede na něčí hruď, ta se nadechne a pak naskočí titulky? To není živý Shepard, ale nějaký Easter Egg, který nemění nic na faktu, že je mrtvý.

To je jako Magneto posouvající šachovou figurku na konci X-Menů 3. Prostě si to přiznejte. Buď žije, vyleze ven a vítězně všechny obejme. Nebo zemře a tím pádem je mrtvý. Žádný pitomý polonadechnutí před titulkama. Tady je další problém. BioWare očividně nepromyslelo všechny následky a důsledky ohledně konce. Přestože vytvořili tři hry založené na důsledcích jednání. Explodujou totiž všechny Mass Relaye.

To znamená, že celá armáda, kterou jste přivedli k boji proti Reaperům, je teď uvězněná na Zemi. Na Zemi, která by neměla zdroje tu armádu uživit, ani kdyby byla v nejlepším stavu a nevypadala takhle. Teď máte tedy zilion lidí a několik různých druhů uvězněných na Zemi s nedostatkem přírodních zdrojů. A bez Mass Relayů, kde byste mohli ty zdroje sehnat. To tedy znamená, že v tom absolutně nejlepším případě celá armáda, která vám přišla na pomoc, na Zemi zemře hladem. Dobrá práce s Reaperama.

Hezky ses nám odvděčil. Jsme v hajzlu. Krogani budou všechny znásilňovat a zabíjet, Turiani budou hladovět a začnou žrát lidi, lidi začnou hladovět a začnou pojídat sami sebe. Na konci všichni stejně pojdou hlady. Taková je realita. Když jsou všechny Mass Relaye zničený, jaký smysl tedy mělo sjednocování celé galaxie? Krogani a Turiani hodili sice své konflikty za hlavu, škoda ale, že už se nikdy neuvidí, protože jsou všechny Mass Relaye zničený. Celý sjednocování galaxie je tak naprosto nesmyslný. Lidi tvrdí, že se mezigalaktické cestování a Mass Relaye zase vrátí, protože na úplném konci vidíte dědulu, který mluví s vnukem na planetě, jež není Země.

Možná že to je praprapravnuk lidí, kteří žili na planetě Asari a pořád tam jsou. Možná jsou to potomci lidí z Normandy, která na té planetě ztroskotala. O to ale jde. Nic není jisté, všechno jsou to teorie. Jeden konec, který je lehce pozměněn na 16 různých způsobů, ale pořád je stejný, a jehož významy nikdo nezná a jen se o nich dohaduje. To je celkem problém. Možná to byl cíl BioWare, aby se o konci mluvilo, což je ale pěknej podraz. Slyšel jsem ještě teorie, že jde o indoktrinaci a všechno se mu to zdá.

To bych bral, pokud by šlo o jeden z konců. Jeden z těch možných špatných konců. Takhle se lidé jen snaží vymačkat něco z konce, který není tím, jaký chtěli dostat. Je docela smutný, že to lidé berou jako sen. Chcete radši sen, který se nestal, než ten skutečný konec? Ano. Vás to neštve? Když se budete chlubit 16 konci, udělejte je výrazně odlišné.

Nechte tam jeden konec, kdy Relaye explodujou a všichni zůstanou uvěznění na Zemi. To bude ten špatný konec. Pak udělejte další konec, kdy bude Illusive Man naživu a stane před válečným soudem, kde ho s Andersonem ze všeho obviníte. Pro Kristovy rány, dejte nám dobrý konec. Chápu, že v podobných příbězích hrdina musí zemřít, ale fráze "hrdina musí něco" je u hry jako Mass Effect, která je založená na volbě a výběru vlastního osudu zcestná.

Když někdo hraje celou dobu hodnýho, tak by měl dostat dobrý konec. Ukažte, co se stalo s posádkou, ukažte Sheparda a Garruse na pláži. Shepard řekne: "Tak jsme získali Zemi zpět." A Garrus: "Máš pravdu, ale co by sis počal beze mě?" Škádlí se mezi sebou, protože jsou to dobří kámoši. Potom vidíte pláž, kde z vody čouhá obrovský Reaper a oni si říkají: "Obnova zabere nějaký čas, ale získali jsme Zemi zpět." Udělejte další konec, kde spolupracují Gethi a Quariani, Turiani s Krogany si podávají ruce.

Ukažte, že na vašem snažení záleží. Sjednocení celé galaxie je pořád podstatné. Nepopírejte to. Udělejte 16 odlišných konců závislých na vašich činech během celé ságy. Ukažte, co se stalo s posádkou. Ty postavy jsme si zamilovali, tak vyřeště jejich zápletky a neukazujte je ztroskotaný na planetě. Bez dialogu. Prostě se to stalo. Když jsme u Normandy uvězněné na planetě, proč Joker utíkal z boje? Joker utíká s posádkou z boje a ztroskotá na nějaké planetě v galaxii, což znamená, že se dostal do Mass Relaye před tím, než jste se rozhodli jej zničit.

Shepard je tedy na pokraji smrti, vyleze do Citadely a Joker řekne: "Fajn, posádko. Padáme." Posádka by vás nikdy neopustila a byli by s vámi do konce bez ohledu na rozhodnutí. Takhle jste pošpinili všechny postavy z vaší posádky. Tak tedy, EA a BioWare, pokud se díváte, lidé investovali spoustu času a peněz do vaší ságy a dlužíte jim pořádný konec. Dlužíte jim, co jste slíbili a to je 16 odlišných konců. Ne z 95 % stejný konec s malými úpravami.

Žádáme stahovatelný obsah a okamžitou nápravu. A to DLC chceme zadarmo, protože jsme si hru už koupili. Dejte nám konec, za který jsme si zaplatili. A pokud ne, tak vás 76 000 odběratelů prosím, pokud někdo z vás umí programovat, dokážete udělat nový konec? Nebo pár různých konců? Prosím. Bylo by to skvělý. Nemusí to být s dialogem. Udělejte to jako ve dvojce, kde jde Shepard okolo posádky a oni na něj pokyvují. Takhle bych si ten konec představoval. Existují petice, které můžete podepsat, a které požadují pořádné zakončení.

Pár jich dám pod video a můžete je podepsat. Určitě se přihodí následující věc: Jakmile nahraju tohle video, začnu přemýšlet nad tím, co jsem zapomněl. Pokud vás napadá něco, co jsem vynechal, zanechte komentář, nahrajte videoodpověď a ukažte to EA a BioWare. Pokud chcete vidět víc, klikněte sem. Překlad: Brousitch www.videacesky.cz

Komentáře (152)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Já bych třeba rád videl jak kvariané vzkvétají na své planete,kterou po tolika letech získali s gethy.Nebo alespon živého Shepparda a ostatní jak sou spolu a uzivaji si ze to dobre dopadlo.Proste nejakej poradnej konec a ne takhle.Nebo jak bylo viz video znicit nebo deaktivovat jen reapery ne vsechny syntetiky a bez zniceni tech mass relay.

190

Odpovědět

Orty a security for the Future:Vy jste Děcka,ten Pán má ve všem pravdu,takže se zdržte komentářů.

181

Odpovědět

kedluben:Já tedy s tebou vůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůbec nesouhlasím,sice nehraji Mass Effect,ale já tomu pánovi věřím,takže tobě palec dolů!

180

Odpovědět

ten chlapek ma pravdu, ale mam silny pocit ze se na nas fanousky bioware v****e, teda spis EA, EA neorazne zjednodusuje hry, dela z nich arkady s ovladatelnosti pro 4-lete deti, temto firmam ME serie vydelala dost slusnej majland a opravdu pochybuju ze se budou srat s alternativnimi konci, nejvic se jim povedla ME2, na 3 udelali par peknejch traileru coz jen zvysilo nase ocekavani, Sheppard zemrel naserte si , vase EA. Ale prece jenom tomuhle chlapkovi bych poradil aby si zahral taky neco jinyho :D

183

Odpovědět

Konce nejsou spatne, jsou jen nekompletni (stale verim v indoktrinaci):) Btw, kdo neslysel o tomhle, tak se pobavi:) http://www.youtube.com/watch?v=467pmIX-oZo

192

Odpovědět

16 koncu?? ja sem narazil jenom na dva :D ... ale ma pravdu, vojebali to

190

Odpovědět


Odpovědět

Ja sem fanoušek mass effectu hral jsem všechny dily a ten konec byl fakt epický.Ten konec byl dobrý nevym co se vam na to nelíbilo.vím že máte hodně otázek kolem toho konce ale tak to vývojaři chtěli a je jen na vás jak si to pak představíte co se stalo.My přece mass effect milujeme a takhle to vývojaři chteli aby se o tom mluvilo ještě rok po vydání hry a je to skvělá hra i ten příběh víc si přát nemůžem

1913

Odpovědět

sakra :D *nevim

180

Odpovědět

Orty - jestli v historii her tak to nevym ale jako opravdovy skalni fanoušek s tebou souhlasím a hlavne proto ze sem kazdou hru hral vzdycky tak mesic po tom co vysla a pak sem musel pokaždé rok a pul cekat na novou hru a nakonec dostanu tohle :(

182

Odpovědět

Orty- ty jsi děcko, ten řízek má ve všem pravdu, je vidět,že nechápeš celé universum serie ME. tak se radši zdrž komentářů. Pro srdcové fanoušky této serie je to, jednim slovem BULLSHIT!!! A vubec je to nejhorší zakončení v historii her.

191

Odpovědět

Cele video je o decku, kteremu nekdo zboural hrad z pisku.. stejne tak spousta negativnich komentaru a az detinsky (hle znova) prehnanych negativnich hodnoceni. Jo argumentujte mi co je logicke a co ne, a ja vam reknu jen to, ze si mohli hru skoncit jak chteli, to ze mate komplex a chcete vedet jak se vasi virtualni pratele po vasi smrti meli dobre.... bezte si oplachnout oblicej studenou vodou a proberte se.. ja sem si uzival jak se mi dej vymyka z rukou a pomalu speje do zkazy.. doporucuju se podivat na par dilu "simpsons" hlavne ten dil s fanousky Star Wars, kde se hnipou v detailech, ktere nikoho nezajimaji a celkove to parodovani sedi i na tuhle situaci :)

1815

Odpovědět

chlapik ako som ho pocuval ma recht vo vsetkom, ako by my zduse prehovoril, ako by my cital myslienky a takych nas je urcite viac

191

Odpovědět

Aznollaz: tak to je zabitý :D

180

Odpovědět


Další