Co kdyby byli v BioWare upřímní?Co kdyby byli upřímní?

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 1
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:118
Počet zobrazení:8 158

K dnešnímu vydání nového Mass Effectu pro vás máme připravené upřímné video o herním studiu BioWare, které hru vyvíjelo. Dozvíte se hlavně, s jakými problémy se studio při vývoji hry potýkalo a jaká ho čeká budoucnost. Video vyšlo v dubnu 2016.

Poznámka:
Borgové – Fiktivní společenství z prostředí Star Treku. Jedná se o kolektivní inteligenci s myslí jedince podřízenou společné mysli kolektivu. (převzato z Wikipedie)

Přepis titulků

Dobrý den, jsem Chris Wynn, bývalý zaměstnanec BioWare, bývalý kreativní ředitel hry Mass Effect Andromeda a taky jsem pracoval pro Epic Games. BioWare se poslední dobou potýká s mnoha problémy. Obzvlášť s tím, že studio opustilo mnoho členů tvůrčího týmu. Včetně mě. Důvod byl prostý. Díky Electronic Arts se BioWare pomalu rozpouští.

Prodat společnost EA byla obrovská chyba. Členové tvůrčího týmu jsou jako krysy, co utíkají z potápějící se lodě. EA už v minulosti rozpustilo i jiná studia. LucasArts odkoupilo v roce 2013 a následně ho rozpustilo. Maxis v roce 2015. Pandemic, Black Box, Westwood, Origin... Mám pokračovat? Od aféry s Mass Effect 3 v roce 2012 přišlo BioWare o řadu klíčových lidí.

Začalo to u Raye a Grega... zakladatelů společnosti. Po celý rok nemělo BioWare kreativního ředitele, dokud se toho neujal Matthew Bromberg. Chci říct, dokud ho do toho EA nenatlačilo. Minulý rok odcházeli členové kreativního týmu ve velkém. Já odešel v prosinci, David v lednu, Chris v únoru...

A já odešel minulý květen, když mi došlo, že k tomuhle dojde. Casey Hudson, tvůrce série Mass Effect. Ten šel taky. Odchod obou zakladatelů a tvůrce nejpopulárnější série nevěstí nic dobrého. Takhle EA jedná s herními studii. Nemůžete vinit naše scenáristy, že nechtějí dělat pro EA.

Byli by jako Borgové. Přišli by o veškerou individualitu a nezávislé myšlení. Nechtěli jsme být pohlcení jako ta malá studia. Proto jsme jeden po druhém odešli. Náš talent byl v průběhu let doceněn. Dokonce i kritiky, kterým se nic nelíbí. Na tom ale nesejde, když EA zavelí: "Musíte to stihnout včas!" EA se staralo jen o to, aby byl Mass Effect větší, lepší a hezčí. Koukněte se na tohle.

Hnusný, odporný, no fuj. Ale tohle? To je ono. Mnohem "lepší". Áčková kvalita. Dobrá práce, lidi. Občas se zdá, že EA ani neví, co vlastně dělá. Jen se chce co nejvíc přiživit na tom, co je populární. Zamyslete se. Proč jsme ještě neviděli hlavní postavu z Mass Effect Andromeda? Nebo jakoukoliv postavu? Žádná totiž není.

Udělají to, co se osvědčilo u předchozích her. Prostě vyberou nějaké tuctové postavy, co vymyslí jejich bezduší roboti, kterým říkají scenáristi. Takhle jsem dopadnout nechtěl. 53 Já taky ne. Co bude dál? Značka BioWare bude nejspíš i nadále existovat, podobně jako Maxis... Ale aby bylo jasno, tohle už nebude BioWare. Bude to úplně jiná společnost s kůží svého původního majitele.

BioWare: Další společnost, kterou zničilo EA. Třeba se pleteme. Možná tady BioWare bude i po vydání Andromedy. Ale pak už bude po všem. Odpočívej v pokoji, příteli. Překlad: Nomit www.videacesky.cz

Komentáře (17)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Za mě jedině +.... Je to úspěch když ze zamořeného prostředí zachrání nějaké "elity" Většinou to vede k tomu že si založí vlastní studio aby zase dělali něco pro sebe a nejsou pod tlakem těch korporací.

30

Odpovědět

Mass Effect jsem měl rád. Dokud nevyšla trojka. Dragon age miluju od Origins. Doufám, že si to srovnají v hlavě a příští DA bude minimálně na úrovni Inquisition.

45

Odpovědět

Pokud nějaký DA bude,teď se o tom bude rozhodovat,když konečně vydali Andromedu,ale co si budeme nalhávat,DA vždycky sloužilo spíš jako jeden velký veřejný betatest na ME :-D

07

Odpovědět

z toho pozadí se mi asi právě rozvinula epilepsie

44

Odpovědět

Když vaší vlajkovou hru dělá otevřený rasista a nebo žena která nemá žádné zkušenosti s děláním her a je jen cosplayerka nebo ženská která nemá zkušenosti s psaním scénářů tak pak vyjde taková autistická pseudohra kde hlavní postavy vypadaj jako by měly downův syndrom (ale jen ženy ofc), příběh je jako kdyby ho psala nějaká fanfiction girl. SJW zničili mass effect protože dělali SJW hru pro SJW hráče aniž by jim došlo že SJW tyhle hry nehrajou

181

Odpovědět

zkuste šáhnout na blizzard z***i z EA

75

Odpovědět

Blizzard me ted strasne nasra*l ... Vyhrožuje uspěšným private servrům a když to nepomuže tak jde za OVH (hlavní web hosting v zapadni evropě). Zrovna zavřeli nově otevřený TBC server kde bylo stále přes 4k lidí online :(

41

Odpovědět

+Peldikktorý?

@Darketas: Ani vo sne. Blizz je na odkup príliš veľký.

20

Odpovědět

No upřímně u Blizzardu by se toho zas tak moc nezměnilo...

83

Odpovědět

+StifyPozdě, Vánice skočily do postele s dinosaury od Activisionu.

80

Odpovědět

Vysvětlí mi někdo osvícenej proč si vůbec lidi na světě kupujou hry nebo cokoliv od EA?

88

Odpovědět

Protože EA občas udělá i dobrou hru, a lidi doufají že se zrovna trefí.Taková EA loterie.4 roky zatím nikdo nevyhrál a jackpot roste.

251

Odpovědět

Podle mě je to stejný jako proč existují firmy jako mcdonalds, apple, nebo ea. Určité procento lidí nechce příliš přemýšlet o výběru produktu a volí něco, kde dostanou průměrnou, ale především stabilní kvalitu. Takže vidím značku a už předem vím co dostanu. Možná to bude horší než konkurence, ale bude to jistota a nebudu se muset zabývat výběrem. U EA to je stejné. Zákazník vidí hru s nápisem EA a ví, že to alespoň "tak nějak pujde"

21

Odpovědět

EA som nenávidel skôr ako to bolo v móde ... :D
Tuším hned po prevzatí westwood

161

Odpovědět

Ani jsem nevěděl že jich odešlo tolik. To je dost děsivý,bo Bioware bylo moje oblíbené studio,navíc nevím co si chtějí počít s Mass Effectem bez tvůrce celé série? Ale snad se mýlí a Bioware bude pokračovat i po Andromedě.

260

Odpovědět

Predsa to budú dojiť :) Naberú scenáristov zo Step by Step, zvyšia počet polygonov a stále sa nájde dosť slaboduchých teploškov, ktorý im vytvoria 200mega zisk...a takto môžu pokračovať donekončna...

220

Odpovědět

+ehmTak to dojení chápu,ty studia nedělají hry jako charitu,ale je fakt,že ta kvalita by tam měla být. Ovšem zrovna EA profituje spíš na věcech jako FIFA,NHL apod. kdy jednou za rok inkasuje balík v podstatě za menší úpravy předešlé hry.Já doufám,že série Mass Effect,ale třeba i Dragon Age touhle cestou nepůjdou,i když si nedělám iluze, že to tak asi dopadne,ale jeden může doufat,ne? Btw. Lepší ze Step by Step,než z Twilightu nebo Hunger Games :-D

70