Co je levá?Vsauce

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 108
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:368
Počet zobrazení:5 772

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč jste pravák nebo levák? V následujícím videu se dozvíte,  jaké to má výhody.

Slovo left znamená anglicky levá, ale i opustit.

 

 Poznámky:

stewardess = letuška

reverberated = znít ozvěnou, odrážet se, rozléhat

desegregated = odstranit rasovou segregaci

Přepis titulků

Ahoj, tady Michael z Vsauce. Dnes se budeme bavit o tomhle. Dělám si srandu. Budeme se bavit o tomhle. Levá. Co je vlevo? Zaprvé, 90 % populace, bez ohledu na kulturu či jazyk, jsou praváci. Dominantní ruku si vybíráme ještě před porodem. Správně.

Když si dítě v děloze cucá palec, z 90 % si cucá pravý. Zvířata to dělají taky. Vlastně koně dělají delší kroky pravýma nohama, což je důvod, proč se dostihy běhají proti směru hodinových ručiček. Levorukost je tak vzácná, že napříč kulturami bývala stigmatem. Slovo pro člověka, který dokáže používat obě ruce, je ambidexterní, dexter je latinsky pravý.

Pokud někoho nazvete ambidexterním, neřeknete mu, že umí používat obě ruce, ale říkáte, že má dvě pravé ruce. Pokud je někdo neschopný používat jakoukoliv ruku, je ambisinisterní. Sinister latinsky znamená levý. Proč vůbec musíme mít dominantní ruku? Proč nemůžeme být všichni úžasní s oběma rukama? Chyba je v mozku.

Mozek chce být efektivní, takže vymýšlí úkoly pro jednotlivé části. Snaží se vyhnout posílání mnoha informací mezi hemisférami, protože to by vyžadovalo použití kalózního tělesa, což by zabralo víc času i energie. Způsob fungování mozku je poměrně vtipný. Levá polovina mozku ovládá pravou stranu těla a pravá polovina mozku ovládá levou polovinu těla. Takže dává smysl, že ruka, kterou děláte přesné věci, souvisí s hemisférou mozku, která se zabývá přesnými procesy.

U 95 % praváku je to levá hemisféra, jež se zabývá precizním jazykovým myšlením jako jsou definice. Když jste leváci, je asi 40% šance, že používáte pravou hemisféru nebo obě. Teď to začne být zajímavé. Být levákem nebo obourukým neznamená, že mozek funguje tak nebo tak.

Může ale pomoci objasnit, proč v průměru leváci a obourucí dosahují nižších výsledků v IQ testech. Nebo proč větší část schizofreniků tvoří leváci či obourucí než zbytek populace. Je velkou výhodou mít takovýhle mozek. Posíláním informací tam a zpátky vzniká více nových spojení, více kreativních myšlenek. Albert Einstein byl levák a pět ze sedmi posledních amerických prezidentů taktéž.

V něčem dalším mají leváci výhodu - v klávesnicích. Na qwerty klávesnici lze napsat tisíce a tisíce anglických slov za použití levé ruky. Na pravé straně ale můžete napsat asi jen stovku. Na levé straně klávesnice může jen levá ruka psát poměrně dlouhá a známá slova jako stewardess, reverberated a desegregated.

Na pravé straně je možné napsat jako nejdelší běžné slovo lollipop. Podívejte, mezerník. Když lidé letí do vesmíru, opustí Zemi. První osobou, která opustila Zemi, byl Jurij Gagarin, sovětský kosmonaut. Kdo ale zajímá mě, byl ve vesmíru čtvrtý - German Titov. Možná byl až čtvrtým ve vesmíru, ale byl prvním, kdo opustil Zemi a zároveň opustil nespavost.

Titov byl prvním člověkem, který spal ve vesmíru. Tohle je opravdu zábavné. Bylo mu 25 let, když odletěl, takže až do dneška je nejmladším člověkem, který byl v kosmu. Víte, co dalšího opouští Zemi? Helium. Plyn helia, kterým plníme balonky, je lehčí než vzduch, takže jeho molekuly stoupají až na kraj naší atmosféry, kde je sebere solární vítr.

Tím nás opustí navždy. Vlastně existuje obava o množství helia, které nám zbývá. Jediným způsobem, jak vzniká helium na Zemi, je radioaktivní rozpad. Alfa částice jsou v podstatě jádra atomů helia. Hodně helia nacházíme v přírodních plynech. Právě teď používáme hodně helia, protože je levné, takže existuje realistická obava, že během 30 - 40 let nám žádné helium nezůstane.

Díky za sledování. Překlad: tynka www.videacesky.cz

Komentáře (43)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jedinaá věc co dělám levou rukou je psaní ( kreslení etc.) NEEXISTUJE žádná další aktivita kteroi bych dělal levou rukou.

200

Odpovědět

Taky místo helia moch vysvětlit proč když někdo např. píše pravačkou a silnější nohu má levou nebo naopak...

200

Odpovědět

2:22 - leváci a obourucí dosahují nižších výsledků v IQ testech.
Neplatí to jen pro ty obouruké ?
(The study found that left-handers and right-handers had similar IQ scores, but people who identify as ambidextrous had slightly lower scores)

(ikdyž předtím řekl: "Když jste leváci, je asi 40% šance, že používáte pravou hemisféru nebo OBĚ")

180

Odpovědět

takže když žensky maj jen pulku mozku...to znamena že mužou jen ovladat pravou nebo levou čast těla?...zajímavy :D

1941

Odpovědět

Tak koukám na video o levácích, na chvíli odvrátím hlavu, a koukám na video o heliu :D

251

Odpovědět

ne asi a na jednom si ve vesmiru a uz si ani nepamatuješ, jak to začalo... :D

211

Odpovědět

slaba epizoda, místo úplného odbočení od tématu (vesmír a helium), mohl radeji uvest napriklad malovani obema rukama nebo iluzi, pri které kazda polovina mozku rozpoznava jiny smer, ve kterem se silueta točí (někdy je nutno se na par minut zadívat)

http://www.youtube.com/watch?v=EJj1Qqqebh8
http://www.maniacworld.com/Spinning-Silhouette-Optical-Illusion.gif

184

Odpovědět

Supr nápad, mohl by natočit video s tímto tématem :)

184

Odpovědět

nějak jsem nepobral tu tvoji "iluzi" normalně se točí ve směru hodinových ručiček

a co se týče kreslení oběma rukama...tak nechci bejt rejpal...ale mužou to bejt podle toho videa klidně i dva lidi :) ...ale pokud to je jeden tak respect....to samý máš u hraní na klavír...kde každa ruka hraje něco jinýho ;)

1811

Odpovědět

+SkarNevím teď úplně přesně, jak to funguje, ale silueta se točí na obě strany, snad nějak podle toho, jak moc kterou polovinu mozku využíváš. Záleží na prvním pohledu, protože pokud se soustředíš, dokážeš siluetu "donutit", aby se točila na tu stranu, na kterou chceš.

Mě osobně to poprvé trvalo asi dva dny, než se mi to povedlo. Ale jde to :)

180

Odpovědět

+SkarMně na první pohled se otáčí za pravou rukou.. pak když se koukám na její nohu a soustředím se na to otočení, tak to po 10s cca vyjde a vidím, jak se otáčí za levou rukou.. pak zase převod za pravou rukou mi ale trvá už tak jen vteřinu :D

180

Odpovědět

Nechci prudit nebo tak, ale ta silueta není optický klam, ale normální klam. Prostě po určitých časových intervalech se změní směr; ale není to naším mozkem, je to tím gifem. Nepochybuji, že existují klamy na směr rotace, nicméně tohle není jeden z nich. U této siluety totiž existují jednoznačné identifikace pro směr (zvednutá "řídící" ruka, natáčení zvednuté nohy a její vzdalování se atd.)

1819

Odpovědět

+TStancekNehledejte v tom gifu zadny trik, neni tam. Jednou jsme se na to divali a bylo nas 6. 2 videli proti smeru hodinovych rucicek a 4 po smeru hodinovych rucicek a pozdeji to zase zbytek videl jinak atd. Takze to GIFem neni...

180

Odpovědět

+TStancekZkus při pohledu na ten gif dávat pozor!

187


Odpovědět

+TStanceka jeste lepe takto, pro ty arogantní z vás :D

http://en.wikipedia.org/wiki/Spinning_Dancer

180

Odpovědět

+TStancekUznávám, byl jsem na omylu. Když jsem sledoval ten odkaz se třemi kopiemi nějakou chvíli a naučil svůj mozek přepínat vnímání podle potřeby, uzřel jsem svůj omyl. Omlouvám se za šíření bludů :).

190

Odpovědět

Zajímavé.. No já patřím k 90% populace, moje pravá ruka je pravá. Ale co se týče nohou, tak pravá noha je u mě zase levá :-D Do míče (když už se mi ta příležitost naskytne) se trefím jedině levou nohou, pravou nohu mám totálně levou :D

192

Odpovědět

proč se ty komentáře za hodně palců dolů zakryjí? když určitě všichni kliknou na zobrazení, aby se podívali na ten hloupý komentář? :D

192

Odpovědět

Být levák má svou výhodu..

Péro si můžeš krásně honit levou a pravou pěkně ovládáš myš a hledáš si péčko.

197

Odpovědět

Tak si dá levák myš na druhou stranu :D

1812

Odpovědět

+anonymus360levou rukou se fakt úžasně ovládá myš..

1819

Odpovědět

+anonymus360Tak pro leváka je to snažší než pro tebe :D

188

Odpovědět

mam stejnou klavesnici ja Vsauce!!! :D

182

Odpovědět

Nevím proč, ale ve 3.45 jsem myslela, že slovo "nespavost" se na obrazovce objeví napsané :D :D

183

Odpovědět

Všichni leváci co znám jsou lepší než já, sice maj menší péro ale stejně ...

1818

Odpovědět

to sis každyho leváka přeměřil osobně a nebo k tomu používaš asistentku který ti podává informace o kvalitě?

191

Odpovědět

+SkarTa moje klobása nejde ve sprše přehlédnout

1910

Odpovědět

+Skarnjn kdo by nečuměl na vola co si koupí klobásu a pak s ní leze do sprchy

251

Odpovědět

Prosím vás.. nevím jestli jsem to pochopil správně.. leváci a obouruční mívají častěji horší výsledky v IQ testech? Pokud byl Albert Einstein levák atd tak jsem čekal opak, když je tolik úspěšných leváků..

184

Odpovědět

Úspěšných praváků je taky dost :) S tím IQ to není pravidlo...
A úspěch není měřítko inteligence. Úspěšnej může být i hlupák. Třeba takovej Bush určitě nebyl prezidentem, protože by to byl génius :)

196

Odpovědět

+TKarelTak neříkám, že by to bylo pravidlo,ale že to tam vůbec zmiňuje.. :) Určitě je i dost praváků(nicméně když 90% populace je praváků tak nic moc) :D Ale prostě dost leváků jsou nějakým způsobem známý, na vysokých postech apod.

182

Odpovědět

+TKarelBush je silně věřící a víru dost obhajoval i ve své předvolební kampani. A protože je v Americe asi 80% křesťanů, tak mu to zajistilo nejeden hlas...

186

Odpovědět

U leváků je 40% šance, že nepoužívají k přesným úkonům levou hemisféru, ale buď pravou nebo obě.

Pokud používají pravou, která na to není uzpůsobená, tak mají nízký IQ, ale jsou zas třeba kreativnější.

Pokud používají obě, tak jsou naopak velmi úspěšní, protože díky zapojení obou hemisfér jsou i chytří i kreativní.

Aspoň tak to chápu :D .

182

Odpovědět

+PiranhaGregAha, já že leváci mají používat pravou hemisféru když ovládá levou část těla :D
Tak to já kreativní nejsem :D

182

Odpovědět

především je to přeloženo špatně. v tom článku se píše, že leváci i praváci mají podobné výsledky IQ testů, lišej se jen obouručáci

181

Odpovědět

Oh, look, space-bar... A je to tady, vždycky se něco s vesmírem najde.

181

Odpovědět

Malá anketa. Leváci - palec nahoru, praváci - palec dolů :D.

24309

Odpovědět

Za chvíli máš skrytý komentář, kamaráde :-D

192

Odpovědět

+PopcornPřekvapivě mnoho leváků :D

184

Odpovědět

+PopcornTaky koukám kolik jich je :D.

181

Odpovědět

+Popcornale musíš počítat s trolama a lidma kteří mají problém pochopit jednoduché zadání :D

191
Další