Co je video?Vsauce

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 108
86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:259
Počet zobrazení:5 863

Co je video? Určitě je sledujete každý den, ale víte vůbec, co videa jsou? Pokud ne, tak vám to Michael vysvětlí.

 

Přepis titulků

Ahoj, tady Michael z Vsauce. Právě jsem se vrátil z VidConu. Celá ta akce byla neuvěřitelná, ale celou dobu, kterou jsem tam strávil, jsem přemýšlel nad videem. Všichni sledujeme videa a mnoho z nás s nimi i pracuje, ale co vůbec jsou? Myslím tím, co je doopravdy video? Hádejte co, dnes se na to podíváme. Myslím, že bychom měli začít úplně na začátku - u jazyka.

Co znamená slovo record (nahrávka)? Příběh skrývající se za slovem record je poměrně skvělý, jsem z něj pak sentimentální. Slovo record pochází z latiny, kde re znamená znovu a cor znamená srdce, duši. Takže když něco nahrajete, tak to doslova přivádíte zpět do srdce, do duše, vzpomínáte. Zní to velmi mile a pěkně, ale je to více spjato s faktem, že si starověcí lidé mysleli, že si myšlenky ukládáme do srdce, nikoliv do mozku.

Důvod, proč se sled nehybných obrazů zdá pohyblivý, je znám jako beta pohyb. Pokud se obrazy pohybují dost rychle, mozek je nechápe jako jednotlivé obrazy a je vytvořena iluze pohybu. Dlouho jsme nahrávali pohyblivé obrazy na fotografický film. Později se objevil nový způsob zachycování pohyblivých snímků a nazýval se video.

Video pochází z latinského vidím a namísto zachycení pohybu chemicky na celuloidový fotografický filmový pásek, je video elektronickým zobrazením pohybu. Ve skutečném světě se věci dějí nepřetržitě. Ale ve světě kamer, ať už je to foťák nebo video, je to téměř vždy ve formě počtu snímků za sekundu.

Fotky světa pořízené v určité rychlosti, které jsou puštěné rychle za sebou, vytváří díky beta pohybu iluzi aktivity. Pokud kamera natáčí v nižší snímkové rychlosti, přehrávání se pak zdá kmitající a takhle skáče. Více snímků za sekundu znamená zachycení více informací za sekundu, což vede k plynulosti. To vede ke složitým situacím, což je skvělým přechodem ke konverzaci, kterou jsem vedl s Dylanem z HouseholdHacker, pusťte to.

Ahoj, tady Michael z Vsauce, jsem na záchodě VidConu a mám speciálního hosta. Za dveřmi je Dylan z HouseholdHacker. Ahoj lidi. Mám na tebe otázku založenou na snímkové rychlosti. Jakou snímkovou rychlostí vidí oko? Skvělá otázka. Jakou snímkovou rychlostí vidíme svět našima očima? Jak rychle se přenáší informace z oka do mozku?

Zjevně ta rychlost není moc nízká, protože rychlé objekty neskáčou, ale jsou plynulé. Je to takový chyták, protože naše oči nejsou kamery. Místo toho objekt sledují a přijímají plynulý proud fotonů dopadajících na sítnici, která chemickou reakcí přenáší informace do mozku. Děje se tohle: zraková kůra v mozku zadržuje informaci ze sítnice 1/15 sekundy.

Pokud se animace pohybuje 15 snímků za sekundu nebo rychleji, zdá se krásně plynulá. Ale pokud je to méně než 15 snímků za sekundu, není mozek ošálen beta pohybem a obraz skáče. Takže, čím vyšší snímková rychlost, tím lépe to bude nakonec vypadat? Problém je v tomhle. Pokud bude snímková rychlost vyšší a vyšší, skončíš s obrazem, který při sledování způsobuje bolesti hlavy.

Vysvětlím proč, podrž na chvíli tu kameru. Jasně. Zpátky k tomu, že naše oči sledují objekt. Pokud udělám tohle - budu hýbat rukou před obličejem a sledovat ji očima, tak svou ruku uvidím. V určitém bodě se má ruka bude hýbat tak rychle, že se z ní stane skvrna.

Důvodem toho je, že moje oči dokáží sledovat jen určitou rychlostí. Pokud se objekt pohybuje rychleji, než dokáží sledovat oči, mozek k tomu dodá pohybové rozmazání, takže vnímáme pohyb a nevidíme ruku, která se náhodně objevuje všude možně. Tohle je ale problém u nových HD programů na velkých televizích. Protože některé programy jsou v televizi vysílány rychlostí až tisíce snímků za sekundu. A předměty, jako třeba tenisový míček, který se pohybuje tak rychle, že ho naše oči nevidí a je rozmazaný, nejsou rozmazané, protože je kamera vidí ostře.

Pokud to sledujete v televizi, může vás rozbolet hlava nebo dostanete závrať, takže se nyní snaží vrátit rozmazání do HD obrazu. Docela dobrý, co? - Skvělé věci, kde ses to dozvěděl? - Kdykoliv, od toho tu jsem. Jenom rychle, slyšel jsem, jak jdeš ze záchoda, umyl sis ruce?

Hmm, jo. Takže tady to je, zajímavá fakta o videích, která jsem zjistil během letu na a z VidConu z New Yorku a do LA. Byl to dlouhý let a zjistil jsem toho spoustu a chci to zakončit čísly o YouTube. YouTube hostí videa z celého světa. Obrovská množství. Každou minutu každého dne lidé nahrávají videa na YouTube.

Pokud byste vzali všechna videa nahraná během jedné minuty, dohromady by se to rovnalo 48 hodinám. Správně, každou minutu jsou na YouTube nahrány dva dny videí. Jste součástí něčeho obrovského. Během tohoto týdne bude nový díl IMG, DONG a LÜT, bude to skvělé, takže odebírejte, abyste to nepropásli. A jako vždycky, díky za sledování. Překlad: tynka www.videacesky.cz Sponzorem překladu jsou PolymeryFT.

Zlínské vysoké studium s dávkou nadšení. Není to jeden člověk. Měl by to být Tribune. - Čtyři roky jsem žil v Chicagu. - Vážně?

Komentáře (17)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

4:10 to že některé pořady jsou vysílány rychlostí 1000 snímku za vteřinu je samozdřejmě blbost! snímková frekvence je stále buď 25p nebo 50i. 1000 je maximálně hodnota kolikrát je dana TV schopna obnovit obraz za vteřinu ale video na ni puštěné má max 50 snímku za vteřinu.

30

Odpovědět

No když říká Vsauce, že více jak 15 FPS je plynulý pohyb, tak bych řekl, jak pro koho. Někde jsem četl, že můžeme zpracovat pouze 27 FPS, ale každej profesionální hráč vám řekne, že mezi 30 a 60 FPS je velkej rozdíl, podle mě teda 30 FPS není moc plynulé, dokonce jde poznat i dost rozdíl mezi 60 a 1000 FPS. Proto si myslím, že u každého je to jinak, především u mladých lidí, co ještě dokážou zpracovat rychle informace a hlavně u mužů, kteří vidí "rychleji" než ženy.

17

Odpovědět

takže, pokud to chápu správně, tak hrajeme náš Real Life Simulator s 15 fps?

45

Odpovědět

no frame rate oka by melo jit celkem napohodu zmerit ne? proste das rotujuci vrtulu budes menit rychlost rotovani a jakmile se vrtule zastavi tak to je presne framerate oka ne? pak to presvihnes zacne se pro tebe tocit zpatky a pak se zase zastavi zacne se tocit zpravne..... co?

46

Odpovědět

Ne. Vysvětluje to tam s tím motion blurem - až se bude točit moc rychle, tak začne být rozmazaná...a pak už bude jen čím dál rozmazanější...

112

Odpovědět

Navíc to vysvětlil celkem dobře, oko nevnímá v jednotlivých snímcích, jako kamera, ale je to nepřetržitý proud informací.
Nicméně na škole mě učili, že jako plynulý pohyb vnímá oko až někdy od 20 snímků za sekundu (takže teď nevím, čemu věřit) proto je zbytečné to neustálé hnaní se za vyšším FPS ve hrách nebo filmech.

51

Odpovědět

+MikeHavliczekJeště jsem zapomněl jednu věc. Ten zdánlivě zpětný pohyb nevnímá tvoje oko, ale právě ta videokamera. Jak řekl Fire, obraz pro tebe bude jen čím dál tím víc rozmazaný.

50

Odpovědět

+MikeHavliczekTo není pravda.
V některých hrách velikost FPS ovlivňuje hraní. Např. v COD si mohl vyzkočit na nějaké překážky pouze pokud si dosáhl více jak 250 FPS taky při vyšších FPS ti nekopala tolik zbraň apod.

119

Odpovědět

+MikeHavliczekProto má TV a filmy framerate 24 resp. 25 fps (a dneska už víc), protože od týhle frekvence to působí plynulym dojmem

50

Odpovědět

+MikeHavliczekZdánlivě zpětný pohyb vnímá i oko. Není to ovšem dáno FPS, ale tím že se oko snaží jít s pohybem kola, což se mu nedaří, tak se vrátí a zkouší to znova a znova a znova.....až se při určité frekvenci kmitání oční panenky a rotujícího kola, zdá že se kolo točí opačně.

31

Odpovědět

+MikeHavliczekBizzy:
tam ale není už problém s FPS jako označením pro snímky za sekundu z hlediska zobrazování. Jelikož COD není zrovna skvěle naprogramovaná věc, tak programátoři tam mají uzamklý FPS. Pokud je navýšíš přes to jejich maximum (třeba násilně manuálně), tak potom místo aby se to zrobrazovalo rychleji, to začne vynechávat simulační cykly v tom enginu a ta hra se začne s**t. S tímhle mají často problémy starý hry. Například když se snažíš rozchodit hry dělaný pro DOS a Win95, najednou se ti pustí na 600fps a ta hra i zvuk jede 20x rychleji. Proto jsou potřeba programy jako DOSbox, který ty hry nepustí nad normál.

50

Odpovědět

Libí se mi, jak se vždycky novou sekvencí vyruší od autofelace...pokud byste tohle slovo neznali, Michael vám ho v příštím díle (v pěti minutách afektovanýho nudnýho "Véčka") objasní.

615

Odpovědět

Vtipnej komentář :) Nicméně pokud tě něco sere, tak to nevyhledávej, šmudlo

142

Odpovědět

S tímhle chlapem bych nechtěl bydlet... Představte si situaci.. Hej Miku! Kde je to burákový máslo! Mike : To je velice zajímavá otázka, sice mu říkáme máslo ale ... (čtvrthodinová přednáška o máslech) ... Ty jsi se ale ptal na jeho umístění, víš prostor je ... (půlhodinová přednáška o prostoru a čase) ... Děs :D

Jo a... Kolik z vás si mávalo rukou před obličejem? :D

50

Odpovědět

Netýká se to Vsauce, ale nemohli byste prosím přeložit Upřímný trailer na Game of Thrones? Teď když začala 4. série ^^

626

Odpovědět

omlouvám se napsal jsem to sem chviličku před přidáním toho traileru :D

196

Odpovědět

pasáž s pripomenutým záchodom, perfektná :D

1813