Kauzální smyčkaVsauce

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 108
74 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:136
Počet zobrazení:12 193

Dnes nám Jake z Vsauce3 bude vyprávět o cestování časem a některých jeho paradoxech. Možná už jste tohle video někdy viděli, možná že už tohle video bylo jednou nahráno, kdo ví. Podstatné ale je, že si díky kauzalní (příčinné) smyčce nepamatujeme, jestli se něco z toho stalo.
Třeba není kauzální smyčka dokonalá, možná si někdo z vás tímto videem vzpomene, kde to všechno začalo. Pojďme se tedy na něj podívat.

Přepis titulků

Vsauce3 a Timeless uvádějí Od režiséra Jakea Ropera Kauzální smyčka (paradox cestování časem) Já jsem Jake z Vsauce a kde to jsme? Nemám ponětí, jak jsme se sem dostali nebo kde sem je. Haló? Haló? Možná osoba v tom domě bude něco vědět.

Co? Na mojí ruce? Smyčka. Ano, dobře, dobře. Mluvili jsme o cestování časem, že ano? V popkultuře existují různé typy. Například myšlenkové cestování časem. Myšlenkové cestování časem (první událost) Myšlenkové cestování časem v popkultuře znamená, že se fyzicky nevracíte zpátky v čase, nazpět v čase neputuje vaše tělo, ale vaše mysl. To můžeme vidět ve filmech, jako je Hromnice nebo Na hraně zítřka, kde si pamatují události z budoucnosti, i přestože jsou v minulosti.

Zajímalo by mě... Možná když tam hodím kámen, někdo si nás všimne. Haló? Nic. Myšlenkové cestování časem, MCČ, je velice kuriózní, protože se vyhýbá mnohým potenciálním paradoxům a zároveň vám umožňuje potenciálně ovlivnit budoucnost, což smyčka nedovoluje.

Zajímalo by mě, možná... Je otevřeno, pojďte dál. Jedním z problémů MCČ je Kasandřino dilema – to je, když jsou správné předpovědi budoucnosti nebo varování ignorovány. Kdybyste byli schopni vidět budoucnost a rozhodli se o ní všem říct, kdo by vám věřil? Pravděpodobně by vás odbyli. Poznámka pod čarou!

Kasandřino dilema (poznámka pod čarou) Kasandřino dilema má kořeny v řecké pověsti o již zmíněné Kasandře, dceři krále Tróji. Řecký bůh Apollo se do ní zamiloval a obdařil jí schopností věštit. Když mu city neopětovala, Apollo způsobil, že věštbám, které vidí, nebude nikdo věřit, i kdyby byly pravdivé. Když se bavíme o vidění, zajímalo by mě, jestli odsud lépe uvidíme, kde jsme.

Dobře, dobře, vraťme se zpátky dovnitř. - Haló? - Tam dole jsem byl určitě já, ale jsem také tady nahoře, což znamená, že to nemůže být myšlenkové cestování časem. Ale ta věc se smyčkou dává teď mnohem větší smysl. Je tu ještě další typ, který jste mohli již vidět, zvaný VHS cestování časem, kazetové cestování časem, kde je přítomnost analogií tlačítka přehrát a minulost tlačítka vrátit zpět.

VHS cestování časem (druhá událost) Jak se vracíte zpátky časem, vidíte všechno, co se v té časové linii odehrálo bez možnosti zasáhnout nebo být spatřen. A převíjení vpřed by nás přeneslo do budoucnosti nebo do současnosti, kde jsme původně začali. Co zažíváme teď, není ani VHS cestování časem, protože jsem byl schopen zasáhnout tím, že jsem si napsal tuhle poznámku.

Velice špatnou poznámku, která mi neřekla, co se dělo. Měl jsem si asi napsat něco lepšího, třeba: "Je to smyčka." Ano, dobře, máme... V mé kapse fixu? Dobře... Je to smyčka. - Haló? - Dobře. Ty kameny jsem si měl pamatovat, to byla moje chyba. Ale to je v pořádku, tohle si prostě smyjeme a napíšeme znovu.

Tyhle dveře jsou teď podivně otevřené. Popravdě vše ukazuje na časovou smyčku. ...budoucnost a rozhodli se o ní všem říct... Musíme být velmi opatrní, abychom nenarazili na naše minulé nebo budoucí já. Nevím, co se stane, ale podle popkultury to není dobré, všechen časoprostor by mohl zmizet, realita, jak ji známe, by se mohla vypařit, váš psychický stav by mohl být ještě horší než ten můj, a to není dobré.

Zkontrolujme to. Jak jsem říkal, právě zažíváme něco jako časovou smyčku. Je to izolovaná sekvence událostí, kde jeden čin je příčinou dalšího, a tohle pokračuje dopředu, dokud se nedostaneme do naší konečné události, která je obecně příčinou první události, jestli ne první událost sama. A pak jdeme dokola a dokola.

Tím vyvstává zajímavé filozofické dilema. Jestliže se všechno, co se stane, už stalo. jestliže je všechno pouhou kopií předchozí sekvence, může se něco změnit? Kdybych teď vstal a prošel těmito dveřmi, činil bych svoje vlastní rozhodnutí, nebo by to bylo rozhodnutí, které učinila předchozí verze mého já? Kolikrát se tohle stalo?

Jak byste se mohli dozvědět, co bylo vaše rozhodnutí a co už pro vás rozhodnuto bylo? Dilematem se stává, že víte, že nemáte svobodu volby, ale přesto se chováte jako obvykle. Kauzální smyčka je neměnná, neexistuje svobodná vůle, neexistuje počátek, pokaždé se resetuje, takže se nemůžete poučit ze svých chyb, protože si je nepamatujete. Měli bychom se přesunout, než se Jake dostane ven z koupelny.

Takže jak ta smyčka začala? To je ten problém, to je ten paradox, není žádný začátek ani konec. Není úniku. Zeptejte se sami sebe, pokud se díváte na tohle video, jste také ve smyčce? Jak víte, že neprožíváme ten samý okamžik znovu a znovu a znovu? Pamatujete si minulost, ale nemůžete si zapamatovat budoucnost. To mi připomíná citát od Douglase Adamse.

"Tohle je, jako kdybyste si jednou ráno při probouzení představili louži a pomysleli si: 'Tohle je zajímavý svět, ve kterém se nacházím, zajímavá díra, ve které se nacházím. Výtečně do ní pasuji, že ano? Popravdě do ní pasuji nadmíru výborně, musela být stvořena jen pro mě.'" Tohle je tak silná myšlenka. Jak slunce vychází nad obzor a vzduch se ohřívá, postupně se louže zmenšuje a zmenšuje, zoufale se snaží držet toho, že všechno jednou bude dobré, protože v tomhle světě měl být, byl vytvořen tak, aby v něm byl.

Takže okamžik, kdy zmizí, ho docela překvapí. Vždy se snažíme držet minulosti. Tohle jsou poslední dveře. Asi je zkusím, co říkáte? Existuje další způsob cestování časem. Červí díra (konečná událost) Vezme vás z jednoho bodu v čase a prostoru a umístí vás někam jinam.

Funguje jako časový most spojující jedno místo s druhým a navazuje na mojí kauzální smyčku. A jako vždy, děkuji za sledování. Vsauce3 a Timeless uvádějí Od režiséra Jakea Ropera Znova zdravím, jen bych chtěl rychle poděkovat Timeless a NBC nejen za koprodukci tohoto videa, ale také za to, že ho sponzorovali a že podporují Vsauce.

Jestli vás baví cestování časem, motýlí efekt a podobné, doporučil bych mrknout se na Timeless, odkaz je přímo tady, vyskočí tu malá karta a odkaz v horní části popisku. Dobře, já se pokusím dostat se z téhle kauzální smyčky, ale děkuji... děkuji za sledování, ano? Děkuji.

Komentáře (14)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

První video kdy mi Vomáčka3 nepřipadal jako uplnej b******t. Asi je to tím že pro cestování časem mám slabost.

01

Odpovědět

Nevím moc co si o tom myslet, 73% není moc, ale nejspíš to odpovídá.. nic moc užitečného se člověk nedozví, a celkově mi to přišlo jako hodně slabý remake filmu: Uvězněni v čase .. Nenechte se odlákat hodnocením na csfd, nebo slabým trailerem a zkuste to, rozhodně doporučuji, nejlepší film o cestování v čase, který dává smysl, nebudete litovat:) http://www.csfd.cz/film/241331-uvezneni-v-case/prehled/

10

Odpovědět

ten použitý citát od Douglase Adamse je ve skutečnosti o nesmyslnosti náboženské představy, že bůh stvořil svět pro nás lidi, což zdůvodňujeme tím, že nám svět vyhovuje...

Douglas Adams má však co říct i k cestování časem - zásadní problém cestování časem není v nějakých paradoxech, ty se nějak vyřeší... daleko horší je to s gramatikou... jaký čas použít, když chcete popsat něco, co se Vám v minulosti chystalo se stát, ovšem Vy jste se dané události vyhnuli tím, že jste předtím, než se stala, skočili v čase o dva dny dopředu... no a to celé bude mít jiná gramatická pravidla podle toho, jestli o tom budete mluvit ve vašem vlastním čase, v nějaké budoucí budoucnosti, nebo v minulosti, do které časem skočíte až poté, co se všechno toto událo...no a nejkomplikovanější je to, když o takovéto události vedete konverzace přímo ve stroji času během samotného cestování...

102

Odpovědět

Však ono již cestování časem v minulosti realizováno bylo, ale mluvit o něm bylo tak gramaticky složité, že jej Enormní Unie nadobro zakázala. Samozřejmě na popud nechvalně známých útoků zmatených grammer nazi. Vše lze dohledat v análech EU. Paragraf č 1.231 zákoník C kniha vlevo strana po straně č. řádek před tím posledním věta někde skoro, ale né zcela uprostřed. Lisotištěné vydání.

90

Odpovědět

Myslím, že tohle video si zaslouží víc, než 71 %.
Jen…jedna věc. Pokud se postavil před červí díru se znalostí, že tohle je to, co ho dostane zpět, proč do ní lezl? Jasně, video, chápu, ale v reálu by to nikdo neudělal.

70

Odpovědět

No a to je přesně ta kauzalita, on ví jak to skončilo ( probudil se na zemi a nevěděl co se stalo) ale nevěděl jak to začalo. Začalo to tím, že vstoupil do červí díry nebo tím, že tam nevstoupil? Takže si vybral 1 ze dvou možností a evidentně je to ta samá možnost, kterou si vybralo i jeho předchozí já. Celá pointa je v tom, že nemůžeš nic změnit, protože nevíš jaký bylo tvý předchozí rozhodnutí a tudíž děláš pořád jednu a tu samou věc.

20

Odpovědět

+LarionJasný, chápu, to jo. Nicméně…myslím, že je sázka na jistotu, pokud řeknu, že to doopravdy začalo tím, že vkročil do červí díry. To, myslím, by napadlo každého.

00

Odpovědět

Nevite kde to natacel? pekne mesto.. a ta vila bude peknyho snoba.. hlavne ta na proti :D

63

Odpovědět

Proc prekladate tohohle buzika s debilnim ucesem a nausnici, misto vysoce uznavaneho inteligentni Majkla z Vsauce? Vsauce3 ma hrozne hodnoceni temer vsude na Internetu.. Majkl mel ten kanal uz davno zrusit. Ten clovek je desnej k***t a znacku Vsauce neuveritelne kurvi. Staci se podivat na Reddit do diskuzi.

828

Odpovědět

Za to ty děsně všechno vylepšuješ, nebýt tebe, tak se tu poserem.

56

Odpovědět

Pokud je tvůj zdroj informací diskuze na redditu, tak…to je smutné.

45

Odpovědět

když vsauce, tak michaela... to už radši dereka nebo SED

85

Odpovědět

Když se vrátím do minulosti kde otrávím studnu rodičů Johna Olivera takže budou neplodní a John Oliver se nikdy nenerodí a pak se vrátím do budoucnosti kde se zase vrátím do minulosti kde se stanu morčetem které jsem ale v mém druhém příchodu do budoucnosti snědl bude to mít něco společného s tím že tedka ztrácíte svůj čas že čtete nějakou slátaninu na diskuzi na internetu, a tím že jste ztratili ten čas o který vás ted okrádám dopadnete jako já. Nemáte zač vaše Morče

1010

Odpovědět

Bože ten má tak hroznej hlas........

513