Tři paradoxy cestování časemVsauce

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 108
75 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:488
Počet zobrazení:10 136

Jake z Vsauce3 vám dnes vysvětlí tři paradoxy, se kterými se často setkáváme v souvislosti s cestování časem. Je ale důležité mít na paměti, že čas není striktním postupem od příčin k následkům. Z nelineárního, nesubjektivního pohledu se spíše jeví jako velká koule z wibbly-wobbly timey-wimey čehosi.

Přepis titulků

Já jsem Jake z Vsauce. Proč se tady válíte po zemi? Trochu to očistím. Tak a je zase jako nová. Když už jste tady, viděli jste film Interstellar? Nedávno jsem na něj koukal a použili tam červí díru, časoprostorovou zkratku, aby mohli rychleji cestovat, údajně cestovat časem.

To mě přimělo zamyslet se nad problémy, komplikacemi cestování časem. Paradoxy. Například nad ontologickým paradoxem. Objevil se třeba ve hrách Ocarina of Time, Timesplitters, v Terminátorovi a ve filmu Zpátky do budoucnosti. Dochází k němu, když informace nebo předměty nikdy nevzniknou. Přijdou z budoucnosti a poté se vrátí do minulosti, aby se staly sebou samými.

Například v Ocarina of Time naučí Guru-Guru v budoucnu Linka píseň bouří, ale Guru-Guru se tuto píseň naučil od Linka, který cestoval časem. Nebo... počkat, odkud se vlatně vzala tahle kamera? Mohl byste tam být potichu? Snažím se tu natáčet. Víte co? Vrátíme se v čase a vysvětlíme si paradox kauzality. Paradox kauzality vznikne, když cestujete do minulosti, abyste zastavili nebo změnili nějakou událost. - Haló?

- Jakeu! - Bille? - Jakeu, cestuješ časem. Jo, máš pravdu. Čeká tě tedy časová dilatace. Ty i já vnímáme rychlost času jako konstantní, i když chvátáme nebo ztratíme pojem o čase. Představujeme si hodiny, jak tikají pořád stejně rychle ve vztahu k vesmíru. Tak to ale není. Rychlost času není konstantní.

Konstantní je jen rychlost, kterou se energie může pohybovat. To je rychlost světla. Proto bys měl být opatrný, protože když se podíváš na hodinky, vypadá to, že čas ubíhá normální rychlostí. Ve skutečnosti se ale vesmír pohybuje svou vlastní rychlostí a když se s ní snažíš propojit, mohl bys změnit dějiny natolik, že nebude ani jeden z nás nikdy existovat.

Bille! Mohl byste tam být potichu? Snažím se tu natáčet. Při paradoxu kauzality cestujete časem zpět, abyste zabránili vzniku události, ale sami ji tím způsobíte, což nakonec vede zpět k tomu, že cestujete z budoucnosti, abyste jí zabránili. Trochu se pohneme. Když je řeč o cestování do minulosti, můžeme se obávat efektu motýlích křidel.

Provedeme něco zdánlivě bezvýznamného, šlápneme na květinu nebo rozplácneme brouka, což spustí dominový efekt. Rozeběhne se prostorem a časem a změní naši budoucnost. Nemám najednou knírek? A kde se tu vzal tenhle nůž? Ve většině paradoxů je čas uzavřenou smyčkou. Isaac Brock jednou řekl: "Vesmír má stejný tvar jako Země. Když půjdete rovně dostatečně dlouho, skončíte tam, kde jste začali."

Proč mám pořád ten nůž? To ne! Skvěle, právě jsem se zabil. Doslova. To je vlastně super! Funguje to skvěle! Dostali jsme se k paradoxu dědečka.

Paradox dědečka je docela jednoduchý. Když se vrátíte v čase a zabijete svého dědečka, nenarodí se jeden z vašich rodičů, a nenarodíte se tedy ani vy. Nebudete tedy existovat, a nemůžete zabít svého dědečka. V tomhle případě jsem ale zabil sám sebe. A kdybych se vrátil v čase, abych se zabil, nebyl bych naživu a nemohl bych se zabít. Což znamená, že jsem se zabít nemohl.

Jsem tedy stále naživu a budu stále pokračovat, dokud se omylem nazabiju. Což znamená, že celé tohle video je paradox. A jako vždycky... Díky za sled... Já jsem Jake z Vsauce. Proč se tady válíte po zemi? Překlad: Zarwan www.videacesky.cz

Komentáře (51)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Nehorázná p*del... Lidi co věří v evoluci a náhodný vznik všeho, i přesto že to věda popírá budou vysvětlovat jak funguje a nefunguje cestování časem které navíc do teď ani nemáme. LOL.

Jestli tahle logika funguje stejně jako u evoluce a dalších věcí, nevím jestli tohle video nepovažovat spíš za parodii.

341

Odpovědět

vzkaz do budoucnosti. don't feed trolls!

142

Odpovědět

časové paradoxy mají tři jednoduchá řešení problému, řádím dle stoupající pravděpodobnosti:
1. vytváří se něco jako další alternativní vesmír. V podstatě vychází z převrácené logiky místo aby "alternativní vesmíry" zanikaly našimi volbami a událostmi. Tak existují dál.
2. V minulosti lze figorovat jako pozorovatel. Ovšem i samotné pozorování lze považovat za inerakci
3. a nejpravděpodobnější a dle Occamovy břitvy správne řešení je cestovat do miulosti nelze ;).
Přesto jsou ta zajímavé myšlenkové hrátky

71

Odpovědět

Opomněl jste tu možnost, o které jsem psal já, totiž že minulost už zahrnuje všechny události všech cest časem do minulosti, takže žádný paradox nemůže vzniknout (pokud se o jeho vytvoření bude cestovatel snažit, neuspěje). Řadil bych to mezi 2. a 3.

100

Odpovědět

+komunardZa předpokladu že existuje něco jako stroj času, by skok do minulosti nebyl možný. Pokud by stroj času existoval, fungovalo by to na bázi časové smyčky. Ovšem časová smyčka jde vytvořit jen v momentě kdy je vytvořen stroj času a nebylo by tak možné vrátit se do doby před vytvořením stroje času. Jde o to že cesta časem jako taková by byla fyzikálně popsána jako ohnutí času a prostoru, jinými slovy časová smyčka. A vzhledem k tomu, že člověk je schopen se po "časové ose" posouvat pouze vpřed, není možné se vrátit do doby než byla časová smyčka vytvořena.

50

Odpovědět

+komunard1. Nevím, proč to směřujete jako reakci na mne.
2. Existuje dost důvodů si myslet, že se stroj času nedá vyrobit, ale to, co píšete vy, mi nedává moc smysl.
"Za předpokladu že existuje něco jako stroj času, by skok do minulosti nebyl možný."
O.K. to je tvrzení, které dokazujete.
"Pokud by stroj času existoval, fungovalo by to na bázi časové smyčky."
Kostrbaté vyjádření, ale obsahově O. K.
"Ovšem časová smyčka jde vytvořit jen v momentě kdy je vytvořen stroj času a nebylo by tak možné vrátit se do doby před vytvořením stroje času."
A proč by nešlo vytvořit časovou smyčku s uzlem v minulost stroje času? Koneckonců z pohledu světočáry je ten uzel zároveň v budoucnosti.
"Jde o to že cesta časem jako taková by byla fyzikálně popsána jako ohnutí času a prostoru, jinými slovy časová smyčka."
Tady mícháte dohromady jednu z hypotetických konstrukcí stroje času, a stroj času jako takový.
"A vzhledem k tomu, že člověk je schopen se po “časové ose” posouvat pouze vpřed, není možné se vrátit do doby než byla časová smyčka vytvořena."
Můžete. Jinou smyčkou. Ale spíše nechápu, jak to myslíte.

31

Odpovědět

+komunard"A proč by nešlo vytvořit časovou smyčku s uzlem v minulost stroje času? Koneckonců z pohledu světočáry je ten uzel zároveň v budoucnosti." Proč by měl být z pohledu světočáry ten uzel zároveň v budoucnosti? Světočára je spojitá řada světobodů. Zobrazuje pohyb částice během celé její existence. Spojuje všechny světobody, kterým byla částice přítomna, v jednu čáru v prostoročase. Záleží do jakého prostoročasu světočáru umístíte, prostoročas totiž nemá žádné ohraničení, žádné meze. Je buď nekonečný, jako je nekonečná rovina ve dvojrozměrném prostoru, nebo je konečný (a přitom bez mezí), jako je dvojrozměrný povrch koule. Samotná světočára nemá na prostoročas žádný vliv, jen spojuje všechny světobody nic víc.

00

Odpovědět

+komunardkomunard zmínil jste se, že "minulost už zahrnuje všechny události všech cest časem do minulosti, takže žádný paradox nemůže vzniknout", v tom případě tedy neexistuje náhoda a vše je předem určené. Co když, ale náhoda existuje jak je to popsáno v tomto videu http://www.videacesky.cz/navody-dokumenty-pokusy/co-neni-nahoda . Existovali potom nějáké paradoxy?

00

Odpovědět

+komunardAd první příspěvek:
Máte samozřejmě pravdu, snažil jsem se vyjádřit jednoduše a na přesnosti vyjádření se to projevilo.
Ad druhý příspěvek:
To je komplikovanější. Z pohledu OTR není, jak víte, čas nějak privilegovaný, na časoprostor by se dalo teoreticky podívat zvenku, a vidět vesmír ve všech okamžicích jeho existence. V tom zdánlivě není pro náhodu místo. Ale myslím, že by se to dalo chápat tak, že máme množinu různých vesmírů, vzešlých s téže podmínek a s totožnými zákony. Pokud by byl vesmír deterministický, byly by všechny stejné, pokud by existovaly náhodné jevy, lišily by se, podle toho, "která jim padla". Z pohledu zevnitř by v nich existovaly kvantové jevy a náhoda, a přitom by byly rovněž konzistentní-žádná událost by nevypadala z pohledu pozorovatelů vyměňujících si informace jinak. Samozřejmě, není důvod si myslet, že by ty další vesmíry byly reálné, ony ani nemusí být.

00

Odpovědět

Pokud si dobře pamatuji, costovat v čase se dá:D Pokud se budete pohybovat rychleji než třeba někdo kdo stojí, budete o několik miliontin sekund pozadu než člověk stojící:D Nebo tak nějak to bylo, už si to správně nepamatuji, snad mě něko podemnou doopraví.

14

Odpovědět

To se nedá považovat jako cestování v čase. Ty budeš pořád ty, tvůj otec bude pořád tvůj otec, socha svobody bude pořád socha svobody. To co ty popisuješ funguje tak, že když se budeš pohybovat řekněme rychlostí světla, tak tak budeš vnímat čas jinak než ostatní. Uběhne 80 let a tobě to bude připadat řekněme jako rok (ty čísla neber vážně, jsou pouze na ukázku).

00

Odpovědět

Jinými slovy není problém cestovat do budoucnosti. Resp. do budoucnosti vlastně cestujeme neustále všichni a dá se měnit pouze rychlost cestování vůči ostatním. Problém je s cestováním do minulosti, podle současných zákonů to nejde a kdyby to šlo, tak vznikají paradoxy.

91

Odpovědět

Proč bych zabíjela svého dědečka? O.o

41

Odpovědět

Protože ti k Vánocům koupil ponožky.

371

Odpovědět

Mám vcelku rád Vsauce3, ale tohle video bylo hrozné. Nejde o obsah, jde o provedení. Ty rádoby vtípky si mohl odpustit.

1815

Odpovědět

Tohle video je divný a nedává smysl. Terminator 1, nebo Predestination nebo Navrat do budoucnosti 2 vím všechny tři druhy možností cestovani v čase ukažou.

42

Odpovědět

Miluju filmy s tématikou cestování časem....nemohl byste mi někdo poradit jaký je podle vás nejlepší ? A kdybyste někdo znal i nějakou dobrou knížku o cestováním čase taky bych byl rád za info =)

120

Odpovědět

Klasika od H. G. Wellse: Stroj času. Je to i film.

52

Odpovědět

https://www.kosmas.cz/knihy/101889/cestovani-casem-v-einsteinove-vesmiru/ :)

Ale vážně. Mám rád Heinleinovo Sám sobě v patách. Je to sice jen povídka, a dost stará (originální nápady už dost zklišovatěly) ale určitě stojí za přečtení. U nás vyšla v antalogii Na úsvitu zlatého věku.

50

Odpovědět

Predestination

110

Odpovědět

filmi to je klasika myslim ze take naj poznas ale seriali su ties dobre ... napr take 12 monkies, dovtor who, 12 monkies naozaj odporucam

73

Odpovědět

Klasika: 12 opic. Geniální film ;)

71

Odpovědět


Odpovědět

+jarda6912 opic, stroj casu a doctor who sem samozrejme videl =) jinak na Predestination sem mrkl na trailer a vypada dobre diky za tip =) a Sám v sobě v patách taky přečtu =) díky =)

00

Odpovědět

Za mě The Butterfly Effect. Nejde o úplně klasické cestování časem. To samé Frekvence.

100

Odpovědět

Já si nemůžu pomoct, ale Návrat do budoucnosti, minimálně první díl, je prostě úplně skvěle natočený film. Oproti třeba 12 opicím je to sice víc "blockbuster", ale když člověk dává pozor a podívá se na to víckrát, tak tam objeví tolik detailů - skrytých vtipů, narážek na skutečné události, vzájemných odkazů mezi filmovou přítomností a minulostí atd atd...

71

Odpovědět

Jen doporučím 6-ti dílnou sérii knížek Perry Rhodan - Lemurie. Jestli máš rád sci-fi, tak toto tě zabaví :) . S filmy se asi nedá než souhlasit, co už tu je...

00

Odpovědět

já mám taky třeba rád české ZÍTRA VSTANU A OPAŘÍM SE ČAJEM ;-)

50

Odpovědět


Odpovědět

+merenkde se to dá stáhnout nebo koukat online ? =)

00

Odpovědět

Doporučuji i knihu Vykoupení Kryštofa Kolumba od O.S.Carda :)

10

Odpovědět

Jsem jen zblbnutý tématem videa, nebo Jake, aspoň v některých pasážích, přejímá gestikulaci od 11. Doktora (Matt Smith)?

80

Odpovědět

Ona aj mne

00

Odpovědět

Já tomu pořád nerozumím. Proč někdo řeší cestování časem ? Co si pod tím představuje ? Že budou hodinky ukazovat jiný údaj nebo snad kalendář ? To je přeci nesmysl. To jsou jenom pomůcky, které vynalezli lidi aby si zorganizovali "čas" Ale to je asi tak všechno.

125

Odpovědět

Ano, mimo jiné bude jiný čas a/nebo datum. Pevně doufám, že ti můj příspěvek bude dávat větší smysl, než mi dává ten tvůj. ;)

140

Odpovědět

+TaanA víš o tom, že různé národy měli a částečně ještě mají různé kalendáře ? Pochopil jsi vůbec mojí narážku ?

018

Odpovědět

+TaanAno, vím a ne, nepochopil. Holt jsi asi na úplně jiné úrovni. :)

30

Odpovědět

Zjisti si něco o časoprostoru. Nejde o datum ani o to kolik je hodin, ale jde o to, že čas a hmota jsou laicky řečeno "spojeny" dohromady a kdyby ses vracel v čase, ovlivňoval by jsi hmotu v celém vesmíru, atd....

80

Odpovědět

Proč jste nepřeložili tuto verzi? :D
https://www.youtube.com/watch?v=8UqYfaxOJOg

150

Odpovědět

Moje teorie cestování časem je ta, že při cestování se vytvoří/skočíme do paralelní dimenze, tudíž nějaký paradoxy vůbec neřešíme - prostě se vrátíme do minulosti, zabijeme svýho dědečka a nic se nestane - v této dimenzi nejsme ničím potomkem, prostě jsme tam přišli odjinud

231

Odpovědět

*paralelního vesmíru
Já jsem zastánce toho přístupu, že cestovatel v čase do minulosti je už součástí té minulosti. Takže kdyby se před cestou do minulosti poptal příbuzných, zjistil by, že jeho dědečka se pokusil zabít člověk z budoucnosti a nepovedlo se mu to. Stejně jako se to jemu samotnému nepovede. Paradoxy to řeší stejně dobře, a vyžaduje to méně vesmírů.

191

Odpovědět

+komunardKdyž od příbuzných zjistí, že se mu to nepovede, proč by tam skákal? :)

21

Odpovědět

+komunardTím "kdyby se poptal" jsem myslel něco jako "Kdybych si já hloupý cestovatel časem zjistil tuto podstatnou informaci, mohl jsem dělat něco užitečnějšího. Třeba lovil dinosaury!"

80

Odpovědět

Tohle jsem viděl v jedné hře. Principem bylo, že když jsi se vrátil v čase, tvé já v téhle realitě zemřelo. A mezitím tvá mysl se vrátila v čase do jiné reality, takže nemohl nastat žádný paradox, protože se vlastně žádná budoucnost nestala.

20

Odpovědět

Není to z WoWka?

02

Odpovědět

Správně, časová mechanika pracuje společně s teorií mnohočetných vesmírů. Příklad zabití dědečka je zastaralí a už dávno nefunguje. Také nechápu proč mluví o Interstelaru a cestování v čase. Ve filmu nikdo v čase necestuje, pouze dochází k deformací času díky působení černé díry. To je pouze posouvá do budoucnosti. V 5 dimenzi sice může nahlížet do minulosti, ale nemůže tam vstoupit.

30

Odpovědět

Paradoxy cestování časem v praxi. :-)
https://www.youtube.com/watch?v=ecDWfe1Ty3Q

111

Odpovědět

Video nic moc, ale líbil se mi hudební podkres když mluvil Bill ... :D

50

Odpovědět

Příjde mi, že poslední dobou vydáváte míň videí :(

160

Odpovědět

Jako blbnutí to bylo docela dobré, ale informační hodnota tedy nic moc.

1372

Další