Pán prstenů: Společenstvo prstenuExtra Credits

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 67
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:96
Počet zobrazení:6 685
J. R. R. Tolkien napsal asi to nejpůsobivější fantasy všech dob. Jen ve Společenstvu prstenu se nalézá tolik stěžejních myšlenek, že by byla chyba je nerozebrat.

Přepis titulků

Cesta začíná. Jeden prsten vládne všem, Jeden jim všem káže, Jeden všechny přivede, do temnoty sváže. To jsem vždycky chtěl říct. Pokud se odhodláme probrat Pána prstenů v sérii science fiction, je to opravdu nejdále od našeho tematického domova?

To bych neřekl. Hlavně proto, jak ovlivnil pozdější autory science fiction. Nejenže by vám dalo zabrat najít autora sci-fi, který ho nečetl, ale je tu tolik zvyklostí, které se staly základem žánru a našly si cestu do našich myslí díky Pánu prstenů, že na ně občas zapomínáme. A jedna z těchto zvyklostí přichází hned na začátku. Jasně, ne na začátku Zpěvu Ainur, ale na začátku Pána prstenů samotného, na dlouho očekávané oslavě.

V úvodní kapitole knihy se Bilbo připravuje na oslavu svých 111. narozenin, na jejímž konci se vypaří z Kraje, doslova i obrazně. Ale než odejde, tak předá Jeden prsten Frodovi. Toto je symbolický a tematický okamžik, který určí nejen směřování knihy, ale pomůže nám pochopit něco, co chce Tolkien prozkoumat. Míjení generací. Předávání světa jednou generací té druhé.

Celý Pán prstenů má v sobě melancholii, smutný, tesklivý pocit. A toto téma předávání je jedním z hlavním důvodů. Jak vidíme zde a o pár kapitol později, až se elfové vypraví na západ a opustí Středozem, námět Pána prstenů říká, že aby se další generace mohla osamostatnit a převzít otěže světa, musí předešlá generace odejít, musí se vytratit z příběhu, ale než předá pochodeň, musí předat své dary, to, co získali cestou, aby pomohli svým nástupcům.

Některé z těchto darů jsou břemenem, jako prsten, některé dárky jsou upřímné, jako košile z mithrilu nebo Elfkamy, a některé jsou památeční, jako krabička se zemí, ze které vyroste poslední mallorn. Ale při předávání těchto darů se předchozí generace snaží předat také kus svého světa.

Svět, který už nemůže existovat, svět, který se musí rozpadnout a být přetvořen další generací, aby si ho udělala sama. A celý příběh je vlastně o jedné generaci světa, která se snaží napravit chyby minulosti, které zdědila. Ale aby to nebylo tak černobílé, Tolkien nám také ukazuje poslední z předchozí generace, kdy si někteří uvědomují, kolik škody jejich samolibost způsobila, a tak se to snaží ještě napravit.

Toto téma předání pochodně, změny generací, bylo vyzdviženo v žánru fikce právě Tolkienem. Před ním a možná v době, kterou prožil, se toto ve sci-fi ani fantasy neobjevilo. Ale když nám to Tolkien přinesl, přinesl s sebou další téma, které se stalo základem sci-fi. Pokles generací. Tolkien se jako velký učenec mytologie chytil tématu z mnoha mýtů, a zejména v řeckém mýtu.

Pokles světa. Myšlenka, že svět prochází věky, a jak tyto věky plynou, mizí z něj určitá vitalita. Životy se zkracují, hrdinové se stávají slabšími a lidé se soustředí více na materiální svět než na duchovno a magično kolem. Vidíme to u elfů, vidíme to u zkracujícího se života númenorejských králů, vidíme to v říši, kde byly temné síly potlačeny velkými armádami, ale teď všechna naděje spočívá na jedné z nejméně zaujatých ras.

A když Tolkien prozkoumával tyto myšlenku, nečerpal jen z řeckých období člověka, ale hlavně u Númenorejců z jeho vlastního Starého zákona, kde průměrná délka života od Matuzalémových úctyhodných 969 let klesla během generací k délce průměrného člověka. Ale i při čerpání z tohoto nápadu „poklesu světa“ je Tolkien záměrný.

V Tolkienově díle je to silnější než v těch, která z Pána prstenů vycházejí, protože Tolkien to nepoužívá jen proto, že je to super nápad, ale spíše kvůli propletení s některými dalšími tématy. V této knize opouští velikost svět a nás má mrzet, co bylo ztraceno. A přesto máme ústřední téma odchodu generací a svět, kde větší generace nechaly své problémy vyřešit nižší generace. Během toho poukazuje na lež myšlenky tohoto velkého věku, nebo jak bychom řekli, starých dobrých časů.

Ale zároveň si čtenář uvědomuje, že se s odchodem této generace něco ztratilo, že jsou věci, které stojí za zachování a chránění, které naši předci vybudovali. Vlastnosti a ideály, o které můžeme přijít, pokud si nevzpomeneme a nepokusíme se je uchovat. Jak se tím Tolkien prokousává, což mimochodem neplánoval, když začal psát, je jasné, že i když neměl zápletku, toto jsou témata, která chtěl prozkoumat.

Od předání prstenu až k odkazu Černých jezdců, od Toma Bombadila až k Mohylovým vrchům, od představení pěší poutě z Roklinky a Posledního domáckého domu. Tato témata o míjení generací a poklesu světa jsou v první knize Pána prstenů všudypřítomné. A toto téma, tento úpadek lidstva, bude převládat v dystopické a postapokalyptické science fiction, kterou uvidíme v příští sérii.

Ale až si příště promluvíme o Duně, ten pocit ztracených věcí přetrvá. A lidstvo snažící se stát, čím kdysi v mýtech bývalo. Také se dostane do popředí míjení generací jak ve Star Wars, tak v sérii Rudého Marsu. Ale to je jen pár témat, které nám Tolkien dal. Tak přijďte i příště, moji miláškové, až přijdou Dvě věže a probereme, jaké radikální myšlenky čekají tam.

Překlad: Kara www.videacesky.cz

Komentáře (17)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

"...pomůže nám pochopit co chtěl Tolkien prozkoumat" ... Proč d******e musí každej něco zkoumat, proč nemohl prostě chtít napsat úžasnej příběh ze svoji fantazie. To se zas nějakej dement (alias "profesor" literatury) snažil vypadat chytřejší než ostatní a hledal hlubší smysl.

1134

Odpovědět

Abys napsal komplexní příběh ze svojí fantasie, jako je Pán prstenů, musíš mít nějakou myšlenku, kterou chceš sdělit a té se držet. To je páteří příběhu. Když píšeš příběh jen protože to zní super, tak budou tvoje díla prázdná jako poslední filmy Bruce Willise.

326

Odpovědět

Já tě chápu. Musí pro tebe být těžké pochopit, že nejde o náhodu, ale o promyšlený příběh na kterém autor strávil několik let. Někdo to prostě nepobere. Tím se netrap. :)

225

Odpovědět

+ŽižoŽižo, cítím se tebou pokořen. Jdu se zavřít do skříně a plakat z toho, jak si mě teď setřel...

K Tolkien: Srovnáváš jablka z hruškama. To že filmový scénaristi píšou scénáře rychleji, než já smsky nijak nesouvisí s tím, že dobrý příběh musí mít hlubší smysl, který v tom "odhalí" jen samozvaní experti. Dobrý příběh potřebuje čas a hlavně mozek, což je komodita dnes velmi cenná.

512

Odpovědět

+šlomoA právě mozek Tolkien používal, aby vystavěl takovýhle složitý příběh. Kdyby si ho psal jen pro srandu, bylo by v něm plno motivačních a logických děr, což, pokud jsi to četl, víš, že není.

135

Odpovědět

+TolkienMotivační a logické díry jsem tam vskutku nenašel, ale odmítám myšlenku, že je za tím tohle. Je za tím to, že Tolkien přemýšlel. Srovnej to s Hobitem, to měla být knížka pro jeho děti (čili hádám, že bez nějakýho "skrytýho význmu", díry tam taky nemá- je tam snad taky nějaký skrytý smysl? (už je to teda dost let co jsem to četl, tak si tolik nepamatuju).

Tolkien nás vtáhne do děje a už nepustí, ale je za tím opravdu to "centrální téma odchodu generací" a podobný kejdy z videa? téma že "nová generace je horší než ta stará" nebo že "stará generace musí odejít aby se ta nová mohla realizovat"?
Tolkien nám to už asi nepoví. Mmchodem, tohle celý mi připomíná rozhovor s autorem GoT (myslím že to byl on, ale je možný, že někdo jinej), kde mluvil o těhle "expertech", a že se tomu vždycky strašně nasměje, co zas našli za význam v jeho knihách.

411

Odpovědět

+šlomoVážně?

Třeba je vlastně normální, že si tě upečou trollové na potkání. Nebo se jedná o svět anarchie ( bez krále a jeho zákonů), ve kterém se postupně ukazují tu trollové, tu vrci...

95

Odpovědět

+šlomoAha, takže jenom domněnka a pocit, že se ti to tak nezdá. Opravdu hodnotný názor, který spolehlivě vyvrátí věci, které jsou ve videu ukázány a dávají smysl. To jsi se chtěl jenom zviditelnit, nebo opravdu věříš, že autor nedává do knihy na které pracuje několik let nějakou myšlenku, kterou chce svým dílem prezentovat? :D Ale jo, tvůj komentář dává smysl. Tolkien si to psal jen pro zábavu a čistě náhodou z toho vyšlo promyšlené dílo, kde vše pasuje do sebe.

93

Odpovědět

+šlomoTakže protože je nějaký autor přehlcený teoriemi fanoušků, tak musí automaticky každý skrytý odkaz v jiných knížkách být výmyslem "samozvaných profesorů literatury"? Ale no tak...

102

Odpovědět

+šlomoŠlomo, přečti si nějaké rozhovory s Tolkienem, tam o tomto tématu vyloženě mluví. O tom konci staré dobré Anglie, klasického anglického venkova, o vzrůstající rychlosti, s jakou se mění svět, jak on tomu modernímu světu moc nerozumí a vlastně ani rozumět nechce, a jak se v LOTRovi a dalších dílech objevují jak tyto názory, tak třeba jeho zkušenosti z války.

Jasně, dá se napsat i super příběh bez skrytých významů, ale právě ty skryté významy, ty promyšlené motivace postav a další ne úplně zjevné (na první pohled) věci dělají z dobrého románu špičkový nadčasový román. Já si taky v dětství rád četl kdejaké rodokapsy, ale pak přišel Pán prstenů, Duna nebo Nadace a to je prostě někde úplně jinde. Je vidět, že autoři nechtěli jen napsat dobrodrůžo, ale že za těmi příběhy jsou hlubší myšlenky.

I ten GRRM má v GoT věci, které nejsou úplně prvoplánově zjevné. Dobrý román je prostě houba a potřebuje podhoubí, aby na něm pak velkolepě vyrostl. Takže GRRM se sice vysmívá těm hledačům významů, ale ty významy tam (do určíté míry) jsou. Neříkám, že se hledači často nespletou a GRRM je holt takový poťouchlík, že si je rád vychutnává, ale GoT taky není žádný plytký román, kde by se pod povrchem neskrývaly hlubší a promyšlené věci. Však taky proto mu to, dědkovi, tak trvá...

81

Odpovědět

+FerdaA víme určitě, že se GRRM vysmívá hledačům významů a že sám je tam nehledá/nevidí? Pokud vím , tak on je celkem velký fanoušek JRRT a hodně se u něj inspiroval. Osobně mi přijde i jako takový geek (nebo jak to nazvat), který naopak spíše ty skryté významy má rád. Takže bych rád viděl zdroj, kde se skutečně vysmívá těm hledačům a není to spíše třeba tak, že se třeba jen vysmál nějaké jedné teorii, ale spíše pak sám rád rozebírá taková hlubší díla do podrobností.

20

Odpovědět

+šlomoA tobě tahle myšlenka prezentovaná ve videu připadá promyšlená a hluboká.. lol.. jsem vděčný za video a informaci v něm, ale po zhlédnutí jsem byl zklamaný - samozřejmě ne Pánem prstenů, ale tím, že v tak rozsáhlém čase autor videa prezentuje pro někoho možná hlubokou a velmi promyšlenou myšlenku, ale nic víc.. přitom věřím, že LOTR a sám Tolkien má mnohem více co nabídnout...

pokud si myslíš, že pohádky pro děcka nemají hlubší/"skryté" myšlenky, tak tě lituji ne přímo kvůli tomu, ale kvůli tomu, že si nevychutnáš o to epičtější díla lidské kultury, ať už jde o eposy, mýty nebo už "světové nesmrtelné klasiky". Co víc, nejde jen o zábavu nebo nutně nějaké vysoce intelektuální počiny pro "experty", ale mimo jiné hodnotné zdroje informací, které ne vždy lze jednoduše vysvětlit nebo v přímé formě pochopit, zatímco v "jazyce" jakým jsou podány mají až univerzální přesah - mými slovy laika.

Já taková bedna bohužel nejsem, ale aspoň se zajímám a studuji, když najdeš kvalitní zdroje tak časem pochopíš, že ta informace v tomto videu vlastně zas takový "mind blow" není a vlastně není ani pak stěžejní, se snažit bádat potom zda to Tolkien vědomě nebo nevědomě učinil.. tohle je ještě lightweight baby.

31

Odpovědět

+šlomoTo není smysl, ale hlavní nosná konstrukce... V tomto případě ' Starý svět prstenu umírá ' ( cestování Mórii je vlastně cestou říší, která padla)

90

Odpovědět

The sea is the sea. The old man is an old man. The boy is a boy and the fish is a fish. The shark are all sharks no better and no worse. All the symbolism that people say is s**t.- ujo Hemingway

03

Odpovědět

+papričkaJenomže to mluvil o knížce Stařec a moře. Četl jsi to vůbec? :D To je přeci jen trochu jiná úroveň než Pán prstenů.

20

Odpovědět

+Tvé jménojop asi 3x

01

Odpovědět

+papričkaA teď si přečti třikrát trilogii Pána prstenů, která nemá sto stránek. :D

00