Náš malý kousekVsauce

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 108
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:466
Počet zobrazení:7 152

V dnešním videu se Michael pokusí vložit do dějin perspektivu a seznámí vás s patrně největším smolařem na světě.

 

Přepis titulků

Ahoj, tady Michael z Vsauce. Tahle fotka je asi rok a půl stará. Ale pyramidy jsou mnohem starší. O kolik starší? Zamyslete se nad tím takhle, pyramidy v Gíze byly pro starověké Římany tak staré, jako jsou staří Římané pro nás. Když se stavěly pyramidy, mamuti žili na Wrangelově ostrově.

To je poměrně dávno. Nebuďte moc ohromeni. Často se učíme historii po částech, oddělených kapitolách, což nás odvádí od faktu, že mnoho kapitol si je blíž, než myslíte, a některé byly doslova napsány jedna přes druhou. Anna Franková a Martin Luther King se narodili ve stejném roce. Na konci 60. let 20. století ušli lidé dlouhou cestu. Stali jsme se druhem cestujícím po vesmíru.

Zatímco jsme vysílali první sondy na Měsíc, Venuši a Mars, byla svatba bělocha a černocha v 16 státech stále protizákonná. Gilotina se zdá jako děsivý vynález dávných dob. Ale ve Francii byla naposledy použita ke stětí zločince v roce, kdy vyšly Hvězdné války. Zatímco generál Custer bojoval s domorodými kmeny na americké hranici, byl postaven Brooklynský most.

Tenkrát byli naživu lidé, kteří později sledovali přistání na Měsíci v televizi. Přešli jsme od Custerovy poslední bitvy k Armstrongovým prvním krokům v rámci časového rozpětí jednoho lidského života. Všechny tyto příběhy, od pyramid přes Julia Cesara až po vás při sledování tohoto videa patří k neuvěřitelně tenké části v knize lidských dějin.

V porovnání s tím, čím hlavně byl lidský život zde na Zemi, je naše současná společnost divná. Weird (divný) je rovněž zkratkou používanou Jaredem Diamondem v jeho nové knize Svět do včerejška. Jared Diamond napsal Střelné zbraně, choroboplodné zárodky a ocel, Kolaps a je tu dnes se mnou, aby mluvil o weird. WEIRD je zkratkou pro západní, vzdělaný, průmyslový, bohatý a demokratický.

Když mluvíme o lidské povaze, zmiňujeme pouze úzkou část společnosti. Tradiční společnosti tvořil každý na světě od začátku lidské evoluce před šesti miliony let až do posledních deseti tisíc let, kdy jsme se poprvé začali setkávat s cizinci, poté jsme vyvinuli psaní a osvojili si krále. Všechny věci, které považujeme za samozřejmost, jsou záležitostí posledních pěti až deseti tisíc let.

Zatímco internet a média jsou záležitostí několika posledních desetiletí. Relativní novost weird společností v rychlosti, v níž se informace a vědomosti zvětšují, znamená, že jsme si ještě poměrně nedávno mysleli dost zvláštních věci. Například v roce 1903 New York Times předpovídaly, že sestavení létajícího stroje bude možné v následujícím jednom až deseti milionech letech.

Později toho roku vzlétli bratři Wrightové v Kitty Hawku. V roce 1908 bylo řečeno, že žádný létající stroj nedoletí z New Yorku do Paříže. Kdo pronesl tuhle bláznivou předpověď? Jeden z bratří Wrightových. V roce 1962 nahrávací společnost Decca odmítla jednu mladou rockovou kapelu, říkajíc: "Nelíbí se nám váš zvuk a kytarová hudba je na sestupu."

Zmíněnou kapelou byli Beatles. Keith Moon a John Entwistle byli požádáni, aby zhodnotili skupinu The New Yardbirds. Skupinu sestavenou tak špatně, že klesne jako balón nebo vzducholoď vyrobená z oceli. Jimmyho Page to nezastrašilo, naopak vzal to označení a změnil ho na nové jméno skupiny.

Vypustil písmeno a, aby se to nevyslovovalo lead, a vznikli Led Zeppelin. Existuje důkaz, že nacisti nebyli úplně přesvědčeni, že Země je koule, na jejímž povrchu žijeme. Místo toho přišli na to, že zemské světadíly leží uvnitř dutého konkávního povrchu s hvězdami, Měsícem a planetami uprostřed.

Vážně. Jak příběh pokračuje, doktor Heinz Fischer byl poslán do Rujány, aby špehoval Brity. Zakřivení Země by to učinilo nemožným, ale při představě, že je Země tvarovaná takhle, namířili dalekohledy vzhůru pod úhlem 45°. Netřeba říkat, že experiment nefungoval. Slavnostní otevření Eiffelovy věže, Wall Street Journal, Hvězdnatá noc, Coca Cola, Nintendo a Adolf Hitler - to vše pochází z roku 1889.

Stejně jako pan Thomas Midgley Jr. Oslavovaný ve své době, Midgleyho odkaz byl od té doby poskvrněný negativními následky jeho vynálezů. Seznam jeho přínosů společnosti je neuvěřitelně katastrofální.

Na konci 20. let Midgley vyrobil první chlorofluorouhlovodík - CFC, za nějž získal od Společnosti chemického průmyslu Perkinovu mediali. Až později jsme si uvědomili, že tuny CFC, které jsme vypouštěli, užírají 4 % ochranné ozonové vrstvy každých 10 let. Jako virus, který vytváří ránu, neschopnou se zahojit, dokud vy i já nebudeme dávno po smrti.

Na začátku 20. let 20. století Midgley objevil, že přidáním tetraethylolova do benzínu, ustane klepání motoru. Americká chemická společnost mu za objev udělila Nicholsovu medaili v roce 1923. Existovaly i další bezpečnější možnosti, ale General Motors spoluvlastnily patent na tetraethylolovo s Midgleym. Mohli na tom vydělat, takže v reklamě uvedli, že je tou nejlepší volbou.

A téměř okamžitě chrlilo skoro každé motorové vozidlo na Zemi do naší atmosféry a půdy olovo, čímž se dostalo do naší krve. Otrava olovem po desetiletí. Momentálně je pro zdravé dítě doporučen obsah olova v krvi méně než 5 µg/dcl. Po zpopularizování Midgleyho olovnatého benzínu mělo 88 % dětí v Americe dvojnásobné množství olova v krvi.

Když byl olovnatý benzín v 70. letech 20. století konečně stažen, procento spadlo jen na 9. Olovo je neurotoxické. Dokonce i lehké vystavení, jako to zapřičiněné Midgleyho objevem, způsobuje snížení inteligence a zvýšení antisociálního chování. Fordhamská univerzita zjistila, že u mladých lidí je nejlepším ukazatelem delikventního a násilného chování obsah olova v krvi.

Děsivé. Vzrůst a pokles násilných činů mladistvých ve 20. století opisuje graf vzrůstu a poklesu množství olova v krvi předškoláků po celém světě. Historik J. R. Mcneill poznamenal, že Midgley měl mnohem větší dopad na atmosféru než kterýkoliv jiný organismus v dějinách Země.

Midgleyho poslední vynález byl ještě horší. Aspoň pro něj. V roce 1940 se u něj projevila obrna. Aby pomohl rodině a přátelům aby ho zvedli z postele, navrhl komplikovaný systém lan a tyčí. Stejně jako jeho životní příběh se vynález ze zpočátku zdál brilantní.

O čtyři roky později se náhodou zamotal do lan a jeho vlastní vynález ho uškrtil. Midgleyho život zabral 0,055 % lidské historie. Zhruba tolik zabere i váš život. Abychom tomu přidali perspektivu, pojďme cestovat časem hned teď. Začneme před sto tisíci lety, na počátku moderních lidí. Posouváme se časem po miléniích, tisíc let za vteřinu. Jak vidíte, nic moc se nemění.

Náš moderní svět pouze rychle problikne na konci. To je všechno co to je a bylo. Dejte pozor, abyste to nepropásli. A jako vždycky, díky za sledování. Překlad: tynka www.videacesky.cz Sponzorem překladu jsou PolymeryFT. Zlínské vysoké studium s dávkou nadšení.

Komentáře (50)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Kam ze to ta nase populace vlastne smeruje? dozvime se nekdy vubec relevantni odpoved, ceho jsme soucasti a komu je nas vyvoj prospesny? z jakeho zameru a pro koho (pro mne egem nabitych castic) tu setrvavame a snasime veskere pokusy ktere na nas vesmir provadi? :)

00

Odpovědět

Napadlo tě někdy ty čobol, že spousta vědců, inženýrů atd. v tom seznamu společností co si tady vyblil nepochází z ameriky a nestudovali v americe? V americe probíhá spoustu zajímavých výzkumů a tento stát přináší hodně dnešnímu světu to je pravda. Ale.
1. Jak sem psal část vědců je z ameriky a část z celého světa(hlavně Evropa).
2. Ameriku zachvátila finanční krize (jejich vlastní vinnou) a spousta projektů a experimentů se ruší nebo už je úplně zrušena např. NASA měla projekt 3 sond, které měli letět zkoumat slunce. Z důvodu nedostatku peněz byl projekt zrušen a nebýt Evropské kosmické agentůry, která projek převzala byl by pohřben. Skutečně si myslíš, že je tohle důkaz nejvyspělejšího státu?
3. Američané jako národ je banda tlouštíku zběsile okopujcí Mc. Dolan a těch pár chytrých hlav které zplodili "díky za ně" nevyváží to, že je to národ nevědomých hlupáků.

Na to, kolik je v americe Prestižních škol, jako Harvard, Stanford, Yale atd. se kterými se amíci velice rádi chlubí těch géniů tedy moc nemají.

Jsem si jist, že nevyvrátím tvůj názor protože si jistě v americe byl a nějaká opice ti riadně vym*dala řiť takový zažitek změní pohled na svět a na ameriku.

2710

Odpovědět

heh .... ja žijem na Rujáne - česky, Rujane - slovensky, Rugen - nemecky .... je to moc pekny ostrov :)

201

Odpovědět

Už jsem si říkal, že Vsauce udělali video o mě.. smůla no.. tak snad příště :(

191

Odpovědět

Kitty Hawk je pláž, na které bratři Wrightové uskoutečnili let v letounu Flayer. Z překladu to není úplně zřejmé. ;-) Jinak super video. A jako vždycky, díky za překlad :-)

190

Odpovědět

perfektná časť len ešte mohol povedať viac o tom kde sa v sučasnosti použivaju ešte take latky ako to olovo v benzine a ako velmi to ovplyvnuje aj teraz mladých ludí, kde najviac a tak ... to by ma zaujimalo najviac ... ale super aj tak

201

Odpovědět

Je zaujímavé koľko tzv. liberálne zmýšlajúcich čurákov sa tu objavuje a zároveň sú schopný likeknúť komentáre ako " američania sú blbý" .. skutočne neviem odkiaľ to beriete. Aj napriek ohromnému dlhu, je to stále najschopnejšia krajina sveta s vysokou životnou úrovňou....
Ľudstvo je ohromné. Osobne náš druh považujem za vzácnejší ako hiezdy... resp. nejde o moc pohľad ale o fakt... sme neskutočne vzácny a náš vzostup je rozprávkový. Neexistuje väčšie šťastie ako narodiť sa ako človek....Aj hladný vyziabnutý somálec má viac šťastia ako pes, červík, slimák :)

2150

Odpovědět

Neřekl bych že hladovej člověk měl víc štěstí než dobře živenej pes.

1914

Odpovědět

+ass.ass.inuž len to, že má schopnosť sebauvedomenia je nekresťanské šťastie... ani jeden pes zo 100 miliard tú možnosť nikdy mať nebude

1932

Odpovědět

+ass.ass.inAssassin: Ty bys vyměnil svůj rozum za plné břicho? Já teda ne.

2222

Odpovědět

+ass.ass.inwarkis: To říkáš jenom proto, že seš blbější než cikán. Já, jakožto nadprůměrně inteligentní, bych se svého intelektu vzdal klidně jen tak, za nic, jelikož platí nepřímá úměra mezi štěstím a chytrostí (chytrost=kombinace inteligence a ještě jednoho tajemného faktoru). Čím chytřejší člověk je, tím menší pravděpodobnost, že bude v životě šťastný.

2020

Odpovědět

+ass.ass.inwarkis: Vyměnil bys. Tohle říkáš jenom proto, žes nikdy neumíral hladem.

223

Odpovědět

+ass.ass.in@matusy: Pes tedy možná ne, ale co lidoopi, delfín skákavý, sloni, straka obecná, nebo makak rhesus? Všechny tyhle zvířata si sebe sama uvědomujou.
Nicméně to taky nepovažuju za výhru.

Čím víc víš, tim víc si přeješ nevědět

220

Odpovědět

Záleží, jak se na Ameriku díváte. Já jako na zemi, která byla založena na genocidě domorodého obyvatelstva, která je dodnes oslavována. Už tohle je podle mě zcela zarážející a považuji to za vrchol hlouposti, je to jako kdyby někdo oslavoval holokaust. A poslední sto let historie USA je také vskutku zajímavých, účastnily se snad nejvíce vojenských konfliktů ze všem - což nesvědčí o hlouposti, ale naopak o agresi. Nejdříve Al-Kajídu vyzbrojují, potom proti ní bojují a následně ji v Sýrii opět vyzbrojují - hloupost. Sledovat většinu lidí planety a chtít potrestat toho, kdo to vyzradil? Ani ne tak hloupost, jako demence. Podpora Izraele a jeho genocidy na Palestincích a schvalování užívání chemických zbraní je už potom opravdu je třešnička na dortu. Já nevím, jaký pohled na Ameriku máte vy, ale já ten, že je tam dostatek prázdných domů pro všechny bezdomovce. Jen tak ze srandy si důkladně prostudujte jejich historii za posledních sto let, třeba jen tak zběžně, co podporovali, kde bojovali, co američané dělali a potom mi znovu zopakujte, že jsou inteligentní a chytří lidé hodní role světového četníka.

2711

Odpovědět

+Ink- Krajinu tvoria ľudia z ktorých 60% volí po rôznych častiach... z tých 60% aktívnych voličov, 30% zvolí stranu v ktorej len 60% účastníkov súhlasí s tvorbou zákonou a teda vojenskými akciami...Čiže len malinké percento z ľudí, ktorý tvoria ameriku, tvoria americké akcie...
- Vojny aj ked sú ohromne nepopulárne, sú základom všetkého života vo vesmíre.
- A v neposlednom rade... U nás aj u vás sú vo vláde väčšinou komunisti. Napriek tomu sa v česku vytvára nový sillicon valley, ľudia sú vzdelaný a inteligentný...
- Isté % ľudí má schopnosti rovnaké v každej krajine na svete.
- Preto vy ste zasraný xenofobovia a ja len rasista :)

1923

Odpovědět

+Ink"Vojny aj ked sú ohromne nepopulárne, sú základom všetkého života vo vesmíre."

Tak tohle bych si nechal rád vysvětlit :) Na to jsi přišel jak? Já ty války ve vesmíru totiž moc nesleduju...

213

Odpovědět

+InkO energiu spolu bojujú subatomárne častice, bunky, každý hmyz a každá zver...
Črievičku zožerie plankton, plankton rybička, rybičku ryba, rybu veľryba, veľrybu človek.... atd... Myslím, že by to malo byť jasné každému s jednou fungujúcou mozgovou bunkou... Ale zabudol som, že som nelogický, takže dajme tomu že bunky vnikajú z lásky a porozumenia...

189

Odpovědět

+InkTo, že zvířata žerou ostatní zvířata, mi jasný je, neboj :) Ale nějak v tom pořád nevidím tu válku. Tohle jaksi dělají většinou proto, aby přežili. Já v přírodě nevidím ekvivalent k těm lidským válkám. Krom toho pokud vím, tak zvířata žijou na Zemi. Tvrdit, že války jsou "základem veškerého života ve vesmíru" mi přijde dost odvážný tvrzení. Pochopil bych, kdybys napsal na naší planetě. I když bych s tím nesouhlasím. Ale ve vesmíru? Asi víš něco, co neví nikdo z nás...
Vychvaluješ tu, jak je lidská rasa úžasná. Jenom proto, že na rozdíl od ostatních živočichů umíme myslet. Možná právě proto, že umíme myslet, by nám mohlo dojít, že války (kromě pár vyvolených) nepřinesou NIKOMU nic dobrýho.
Nevím, no. Válka = bohatí lidé posílají chudé lidi zabíjet jiné chudé lidi, aby ti bohatí byli ještě bohatší. Jestli ti tohle přijde jako základ veškerýho života, budiž. Mně ani omylem :)

231

Odpovědět

+InkNa to ti odpoviem len toľko, že vojna má mnoho foriem....
Zvyšok ignorujem, pretože zase rozvádzaš nedokončené myšlienky, ktoré si zhodil... Diskusia na úrovni komunistickej schôdze sklerotických dôchodcov...

189

Odpovědět

+InkAno, válka má mnoho forem, ale nic z toho, co jsi napsal, bych já (a nikdo, kdo významu toho slova rozumí) nenazval válkou. Pleteš si pojmy s dojmy. A tím spíš, že válka má mnoho forem, bys mohl trošku rozlišovat. On je trošku rozdíl mezi tím, když někdo "zabíjí", aby přežil a mezi tím, když někdo zabíjí, aby byl bohatej a mocnej. Máš v tom bordel.
Ale líbí se mi tvoje odpovědi ve formě nic neříkající věty nebo nic neříkajícího výčtu firem... diskuse s tebou je opravdu radost :)
Zabíjení je základem života asi tak, jako je kouření základem zdraví.

220

Odpovědět

"Aj napriek ohromnému dlhu, je to stále najschopnejšia krajina sveta s vysokou životnou úrovňou…."

Co myslíš tím "nejschopnější krajina světa"? Relativně vysoká životní úroveň není navzdory ohromnýmu dluhu, ale právě díky ohromnýmu dluhu. A je opravdu hodně, hodně relativní :) USA zdaleka není jenom to, co vidíš v televizi... největší procento vězňů na světě a celkově to tam zas tak dobrý není :) Že tam odprásknou třináctiletýho kluka, protože nese maketu samopalu... to by se tady nestalo, protože tady by nikoho v životě nenapadlo, že by mohl jít někoho vystřílet.

A nevím, jestli je pro toho Somálce zrovna výhra, že si uvědomuje, že jeho život bude stát za hovno a brzo umře hladem :) Tomu teda fakt říkám štěstí :D

222

Odpovědět

+TKarelOdpoviem stručne:
Lockheed Martin, Google, Twitter, Amazon, Apple, SpaceX, Warner Bros, NASA, MIT, Harvard, Ford, NSA, GPS, PC, IBM, EXXON, Boeing, Virgin, a to nehovorím o tom, že sa USD používa ako svetová mena...

Niekto by vymenil rozum aj za hamburger a zdravie za dom na pláži. To nieje relevantné k tomu čo píšem a na čo ty reaguješ...Hovorím o šťastí mať rozum... Tie vaše domýšľave pičoviny si nechajte pre profesorov, ktorých tie sračky zaujímajú

187

Odpovědět

+TKarelJo takhle. Takže USA je nejschopnější krajina na světě, protože má nejvíc nadnárodních korporací? Máš zvláštní měřítka. A co v tom výčtu, proboha, dělá NSA?!
USD se používá jako světová měna. A?

Ten druhej odstavec jsem moc nepochopil. Nevím co jsem si kde domyslel. Věty "Neexistuje väčšie šťastie ako narodiť sa ako človek….Aj hladný vyziabnutý somálec má viac šťastia ako pes, červík, slimák", myslím, mluví samy za sebe. Buď se nauč vyjadřovat nebo se nerozčiluj, když to někdo pochopí tak, jak jsi to napsal :)

190

Odpovědět

+TKarel"Jo takhle. Takže USA je nejschopnější krajina na světě, protože má nejvíc nadnárodních korporací? Máš zvláštní měřítka." Tohle beru zpátky :) Chtěl jsem vědět, co podle tebe znamená "nejschopnější krajina světa" a odpověděl jsi mi. Akorát v tomto nevidím nic, co bychom měli obdivovat...

180

Odpovědět

+TKarelObidovať ? Obdivuj si k***a čo chceš, ja som písal o inteligencii ľudí v USA a schopnosti tej krajiny... Odmietaš pochopiť a namiesto toho si to začal rozvádzať do bodu že sa strácaš vo vlastných sračkách...DOT

186

Odpovědět

+TKarelNene, ztrácím se v těch tvých sračkách.... ono je těžký diskutovat s někým, kdo se neumí vyjadřovat. Když na otázku, co pro tebe znamená "nejschopnější země světa" neumíš odpovědět větou, ale výčtem různých institucí, korporací a firem, který spolu nemají nic společnýho, tak je těžký se v tom vyznat. Neodmítám pochopit. Snažím se to pochopit, ale holt je to u tebe těžký. Napsat do toho výčtu třeba Twitter... blbou internetovou stránku, kde lidi píšou drby spojovat se schopností té země? Ne, vážně tě nechápu.

190

Odpovědět

+TKarelA ano, obdivovat. Když je někdo schopnej, nebo dokonce nejschopnější na světě, tak je přece hoden obdivu, nebo ne?

180

Odpovědět

matusy: máš naprostou podporu. Lidstvo je nepřekonatelný druh, přizpůsobili jsme se životu na celé planetě. Stali se naprosto dominantními jako žádný jiný druh v žádném jiném obodbí Země. Jediné hranice které nás omezují jsou fyzikální i ty se sanžíme překonat(např. rychlost světla, ikdyž úspěchu moc nevěřím). Dokážeme ovlivňovat nejen počasí ale i klima (viz. freony), neustále se blížíme rozluštění vzniku životu (již dnes jsme schopni zabránit narození dětem s gen. poruchou).. Naše poznání se neustále zvětšuje. Jsme schopni tvořit prvky, sloučeniny, i živočišné druhy jenž příroda vytvořit nedokáže.

O tom že USA je top 1 země také nemůže být pochyb

Menttor: skvěle si mě pobavil :D. Jestli jsi nadprůměrně inteligentní jak tvrdíš, tak by ses toho nikdy nevzdal. Protže je to něco co tě utváří, stejně jako kulturista by se nevzdal svého vypracovaného tělo. Btw: hodit pravděpodobnost na pojem štěstí je dost drsný, vzhldem k tomu že ho nelze nijak měřit... (kdo je štastňější somálec co se nají a nebo já když si koupím auto?) On možná naplnil základní potřebu a jeho chvilková euforie bude větší ale já z toho auta budu mít radost/budu štastný i za týden...

188

Odpovědět

+RubydupRubydup: Jak můžeš srovnávat základní potřebu k přežití s "nedůležitou" věcí. Taky nemáš pravdu v tom, že USA jsou nejlepší země. Jak psal Tarylin, je tam největší kriminalita na světě, mají tam nejvíc vězňů na jednoho obyvatele.
Warkis: Jo, radši bych se najedl.

181

Odpovědět

hele ty čobol jak víš že zvířata nemaj schopnost sebeuvědomění? nesnášim lidi kteří jsou si tak jisti svými fakty...

214

Odpovědět

+jrd12Čítal som to v knihe OSHO a tajomstvo života... A takisto v knihe DEVAT TAJOMSTIEV KTORE VAM ZMENIA ZIVOT... a samozrejme nesmiem zabudnúť na knihu CLOVEK MA 7000 ROKOV A ANI O MINUTU VIAC

185

Odpovědět

+jrd12wtf? tady jde prostě o to že absolutně netušíme jak opravdu vnímají svět třeba i druzí lidé se kterýma dokážeme komunikovat natož zvířata kterým nerozumíme.Koukni třeba Vsauce-je červená opravdu červená atp. Tak si strč tyhle arogantní posměvačský kecy někam.Jak říkam nesnášim lidi kteří jsou si tak jisti svojí pravdou.Jsou to většinou arogantní tupci

211

Odpovědět

+jrd12Aj učitela si zdrbal ako arogantného tupca, ked ti povedal že sa zem točí okolo slnka a nie naopak ?
Sú to proste fakty a ked ti nejdú do tej tupej palice, tak si proste vypatlaný... DOT

186

Odpovědět

+jrd12meleš pátý na devátý.To že se Země otáčí okolo Slunce lze jednoznačně nade vší pochybnost dokázat.To jak vnímají svět ostatní bytosti ne

220

Odpovědět

na druhou stranu Amerika plodí kvantum opravdu vzdělanejch lidí (at uz v jakejchkoli oborech) ale jeste vetsi kvantum totálních ignorantů kteří si neviděj na špičku nosu.To neni nedostatek inteligence to je naprostej nezájem o cokoli kromě kusu žvance tak jsou prostě vychovávaný.Genocida původního obyvatelsr´tva je fakt a jsem osobně zvedavej kdy přijde nějaka společná mezinárodní žaloba po vzoru ostrovních států na Británii a Francii (kolonialismus)

220

Odpovědět

Bacha v USA se lidé nemají zase tak dobře.
Mají největší procento chudých obyvatel z vyspělích států, největší kriminalitu z vyspělích zemí ataky nejvíce násilných trestných činů(včetně vražd) z vyspělích zemí. Mají největší spotřebů drog a léků na spaní a antidepresiv.

Nejlépe se asi mají lidé ve skandinávii, švýcarsku a podobně.
Minimání kriminalita, vysoká životní úroveň a navíc nádherné země. :-D (ČR a Slovensko jsou taky nádherné, ale ty 2 body předtím tam chybí :-D)

202

Odpovědět

+TarylinKeby si nebol taký samoľúby, tak by si zbadal, že sa nehovorilo o pomere šťastia v krajine, ale o inteligencii ľudí v nej... Ten pomer je všade rovnaký...

183

Odpovědět

Odpovědět

Sice mi vadí, jak ty videa dělá Michael čím dál víc populárně, ale tohle se povedlo :)

210

Odpovědět

Olovnatý benzín vlastně vysvětluje, proč jsou američané tak hloupí.. xDD

1817

Odpovědět

On se nepoužíval jen v USA, ale i např. v Evropě :)

220

Odpovědět

Děsivé o_o

192

Odpovědět

Jasně, takže olovo může za inteligenci američanů...

1915

Odpovědět

U nás se olovo pořád ještě přidává, že si "národ" zvolil Zemana za presidenta?

2014

Odpovědět

+-gt-Ne, ale zvolení Zemana je jednoznačný důkaz, že češi jsou národ alkoholiků :-D

209

Odpovědět

+-gt-Tarylin: Nebo jen nechtějí za českého prezidenta rakouského zbohatlíka, který neumí ani mluvit.

2519

Odpovědět

+-gt-Udivuje mě, že spousta dětí odsuzuje Zemana jenom díky tomu, že je proti němu vedena antikampaň na internetu :D

Každej říká, jakej je Zeman komunista.. Ano byl ve straně 3roky v období Pražského jara a pak byl vykopnut, když kritizoval obsazení státu..

Za to pan Babiš je v pořádku :D Komunista, kterej byl ve straně asi 8let v době tej nejhorší době

288

Odpovědět

+-gt-ještě k tomu Slovák a z**d (GMO,atd)

258

Odpovědět

+-gt-Zeman budoval koní dick za peniaze ľudu.
Zeman je zaprdený alkoholik.
Zeman v tej p****i sedí odkedy existuje a spravil opäť koní dick.
Babiš budoval big corp za vlastné prachy.
S GMO je v niečom problém ? Teda až na to, že je proti tomu vedená HARDCORE štvavá kampaň na nete ?
Babiš do politiky práve prišiel a je vždy lepšie tam posadiť nového managera úspešného big corpu, ako staré prašivého vlka, ktorý tam obsmŕda celú večnosť a len sa serie pri koryte...
Niečo proti slovákom bracho ? :)

1921

Odpovědět

+-gt-Serou se Češi do vaší politiky?

345