VodaVsauce

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 108
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:428
Počet zobrazení:6 201

Všechny zajímavosti o vodě i dalších tématech zabalené do úhledných čtyř minut.

Přepis titulků

Ahoj, tady Michael z Vsauce. Stojím před Buckinghamským palácem v Londýně. Jdu pozdě na čaj s královnou. Má vážně ráda čaj. A z čeho se čaj dělá? Z vody. Takže si dneska budeme povídat o vodě. Všichni víme, že voda je pro život na Zemi nezbytná. A že voda pokrývá více než 70 % zemského povrchu. Než se začneme bavit o vodě samotné, chci zmínit kulinářské potěšení, které nastane, když položíte krajíc chleba na zem, a v ten samý okamžik na druhé straně Země, v geograficky protilehlém bodě, položí chleba někdo jiný.

Pozemský sendvič. Je to výzva, která získala oblibu díky Ze Frankovi, ukázalo se, že vytvořit pozemský sendvič je nesmírně složité. Proč?

Kvůli vodě. Pokud se podíváte na globus s Francií uprostřed, vidíte jen polovinu Země. Z této perspektivy se ale díváte na téměř 90 % zemské pevniny. Všechno je na jedné straně, která se nazývá se suchozemská polokoule. Druhé straně, druhé polovině Země se říká vodní polokoule. Možná si říkáte, fajn, pozemský sendvič je skoro vždycky promočený. Co na tom? Nevím, ale na tomhle by vám záležet mělo: Na přehradě Tří soutěsek v Číně.

Největší vodní přehradě, která kdy byla postavena, dokončené v roce 2006. Po jejím dokončení se něco na Zemi zásadně změnilo. Víte, že bruslař, točící se na místě, dokáže zpomalit svou rychlost tím, že natáhne ruce, přesune hmotu od centra těla. To samé se stalo Zemi.

Tři soutěsky udělaly přesně to, co bruslař, když natáhne ruce pryč od středu. Přesunulo se 39 bilionů kilogramů vody 175 metrů nad hladinu moře. NASA spočítala, že přesun tohoto množství vody zpomalil rotaci Země, takže každý den vašeho života je od dokončení přehrady o 0,06 mikrosekundy delší. Není to nic, čeho byste se měli obávat.

Pokud se bojíte, možná jste hydrofobní. To jste v dobré společnosti, protože existuje spousta skvělých hydrofobních látek, které se chovají hustě. Hydrofobní látky vzdorují namočení. Obvykle jsou tvořeny uhlovodíky, které netvoří vodíkové vazby s molekulami vody. Protože je potřeba víc energie, aby se voda rozprostřela na povrchu, tak ta prostě drží při sobě, je konzistentní a tvoří malé sféry.

V určitých případech nastává superhydrofobie a vypadá úžasně. Dělají to listy lotosu a když na ně spadne voda, prostě jen tak plave jako kapka tekuté rtuti. Je to bizarní. A za tohle můžu poděkovat vám. Vlastně to byla tahle zpráva, která mě inspirovala udělat díl o vodě, takže díky.

Poslední poznámka k hydrofobii. Může nastat i v člověku. Nemyslím tím strach z plavání nebo oceánu. Myslím tím opravdový psychologický odpor z pohledu na vodu. Vzteklina je vir, který při neléčení může vést k vážnému neurologickému poškození. V pozdních fázích vztekliny oběť neustále sliní, ale její krk a čelist jsou ochromené. Tělo nedokáže kontrolovat tekutinu ve vlastních ústech a je v neustálém strachu z utopení.

Tento muž je v posledních fázích onemocnění vzteklinou. Jak se pokouší napít tekutiny, jeho tělo instinktivně ucukne, jako by ho voda mohla popálit. Díky očkování byla hrozba onemocnění vzteklinou na celém světě významně potlačena. Mohl bych říct mnoho dalších věcí o vodě, ale schovám si to na další díl.

A jako vždycky, díky za sledování. Překlad: tynka www.videacesky,cz Sponzorem překladu jsou PolymeryFT. Zlínské vysoké studium s dávkou nadšení.

Komentáře (15)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

znám ještě jedno etnikum, které je hydrofobní

272

Odpovědět

Mohl by také povědět o dosud nevysvětlených záhadných anomáliích vody kterýma se odlyšuje od jiných kapalin.

220

Odpovědět

Vím že si tím zajistím nespočet palců dolů, ale pokaždé když vidím nějaké zajímavé téma od Vsauce, a že jich je sakra hodně tak si jej s radostí hned pustím. Jen škoda že pro mě osobně začne dané téma rozebírat pro mě naprosto zvláštním způsobem, jako třeba aktuální téma "voda" čekal bych nějaké informace o vodě, zajímavosti o ní samotné a podobně, a ne její reakci na listu bambusu že její velké zadržení zpomalilo den atd. A takhle to vidím u každého jeho dílu, chci tím říct že každé téma která má, se nebaví až tak o něm jako spíše o různých situacích co můžou nastat nebo nastaly. Nejsem si jist jestli jsem dobře popsal mé vnímání videí od Vsauce, ale už to vy mě bylo delší dobu a muselo to ven. Jde čistě o to že mě osobně ty jeho výklady nesedí, vždycky očekávám nějaký přísun informaci a daném tématu a přijde úplně něco jiného. :)

246

Odpovědět

Chápu tě, ale já osobně už jsem si na to dávno zvykla a líbí se mi to právě proto, že je to nevšední, ale jasně, nemusí to všem vyhovovat:). A nikdy nečekám přesně to, co říká název videa.

221

Odpovědět

Bože, Vsauce je tak charismatický. :3 :D

223

Odpovědět

Na průnicích si můžete udělat pozemský sandwich
http://www.asamnet.de/~altendom/stuff/earth_sandwich_options.jpg

230

Odpovědět

Díky, hned jedu do Španělska a cestou brnknu kámošovi na Novém Zélandu...

231

Odpovědět

Viem si predstaviť prečo ho oslovil práve ten komentár :D

201

Odpovědět

Krátký :-(

202

Odpovědět

Dneska krátkej Baculík :(

202

Odpovědět

Hovada.

205

Odpovědět

Nevím, proč mě ten tvůj komentář tak rozesmál :D

210

Odpovědět

Tss... tss... Michael čím dál tím víc tloustne.

1924

Odpovědět

naopak, video natočil před dvěma lety :)

210

Odpovědět

+tynkaAjo! Tak to jo. ;) Každopádně je to kabrňák.

200