Voda je úžasnáVsauce

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 108
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:227
Počet zobrazení:7 740

Dnešní díl Vsauce je věnovaný vodě a Michael vám ukáže jev, který se vymyká zdravému rozumu. Poznámka: Jedná se o jedno ze starších videí, Světový den vody není dnes, ale 22. března.

Přepis titulků

Ahoj, tady Michael z Vsauce. Dnes se budeme bavit o vodě. Protože dnes je Světový den vody. Den věnovaný zvyšování povědomí o tom, že i když je na Zemi dostatek čisté pitné vody pro každého, každý ji nemá. Přístup k ní nemá zhruba miliarda lidí. Ale nemuselo by to tak být.

Chtěl bych vám říct, že voda je nejen životně důležitá a úžasná, ale i v současnosti nás stále nepřestává překvapovat. Jako příklad uvedu Mpembův jev. Tento jev byl mnohokrát pozorován, ale dosud nebyl vysvětlen. Je proslulý tím, že se vymyká zdravému rozumu natolik, že kdykoli ho lidé v minulosti spatřili, mysleli si, že museli něco udělat špatně.

Z toho důvodu, přestože o něm psal už Aristoteles, byl pojmenován až ve dvacátém století. Mpembův jev se týká pozorování, kdy za správných podmínek zmrzne sklenice vařicí vody v mrazáku rychleji než sklenice studené vody. Nedává to moc smysl, ale opravdu k tomu dochází. Vědci přišli s několika teoriemi.

Když zahřejete vodu nebo ji dovedete k bodu varu, zbavíte ji některých rozpuštěných plynů. Když je v ní méně rozpuštěných látek, je možné, že je schopná zamrznout rychleji. Opačný postup používáme, když v zimě solíme chodníky. Sůl se rozpouští ve vodě, snižuje její čistotu a znemožňuje jí zamrznout.

Je to ale jediný důvod tohoto jevu? Některá další vysvětlení se opírají o tepelné proudění. Ve sklenici horké vody bude silnější tepelné proudění, což způsobí, že na povrchu bude voda teplejší. Tím pádem bude voda v této sklenici zamrzat ze stran do středu. Zatímco sklenice studené vody bude zamrzat shora dolů. Jenže jakmile zamrzne horní část, stane se z ní tepelný izolátor.

Proto bude voda na dně mrznout pomaleji. Stále ale nemáme dokonalé vysvětlení tohoto jevu. I z toho důvodu, že je velmi složité sledovat všechny proměnné. Měli bychom používat vodu o stejné hmotnosti, nebo o stejném objemu? Měly by být v jednom mrazáku, nebo odděleně? A co odpařování?

Teplá voda se odpařuje rychleji, a protože jde o endotermický proces, bude ztácet teplo rychleji než studená voda. Je to složité. Ale víme, že Země má vody spoustu. 70 % jejího povrchu je pokryto vodou. A shodou náhod je, že lidské tělo jí obsahuje přibližně stejné množství. Když jste se narodili, byli jste tvořeni vodou ještě víc.

Přesně tak, novorozenec je tvořen ze 78 % vodou. Během prvního roku života klesne toto číslo na zhruba 65 %. A klesá dál na 60 %, když jste dospělí... Páni! Páni! Dospělé ženy obsahují jen okolo 55 % vody. Je to proto, že ženské tělo v průměru obsahuje více tuku, který nezadržuje tolik vody jako ostatní tkáně.

Obézní lidé, bez ohledu na pohlaví, obsahují méně vody (procentuálně) než hubení lidé. Na Zemi je hodně vody. Jenže většina vody je slaná. 96,5 % vody na Zemi je v oceánech. Další 3,4 % najdeme v dalších velkých zásobárnách vody, v ledovcích nebo na vrcholcích hor. A vy, já a všichni živočichové kolem nás i další vyrobené předměty také obsahují trochu vody.

Zhruba 0,0003 % celkového objemu vody na Zemi. A všechny bouřky, mraky, deště a průtřže mračen obsahují asi jen 0,0001 % vody na Zemi. To je hodně vody. Ale i tak nemá téměř miliarda lidí na Zemi přístup k pitné vodě. Anglické "potable" pochází z latinského slovesa pít. A označuje vodu čistou, bezpečnou a zbavenou nákaz a kontaminace.

Lidí, kteří nemají přístup k pitné vodě, je přibližně tolik jako počet obyvatel Spojených států vynásobený třemi. A každý rok zemře 3,5 milionu lidí na nemoci spojené s nedostatkem pitné vody. To je jako počet obyvatel Los Angeles. Takže každý rok Země, naše planeta, přijde o celou populaci Los Angeles, protože nemají lidé přístup k čisté vodě.

Dnes na Světový den vody bychom měli vyzdvihnout organizace, které se pokouší o změnu. Protože by se situace mohla zlepšit. Organizace jako water.org pomáhají místním obyvatelům zajistit pravidelný přísun čisté vody, který by jim patřil. Nabídli mi výlet do Indie, abych se přesvědčil na vlastní oči, stejně jako Wheezy Waiter a Strawburry 17.

Bohužel jsem nemohl jet, ale ti dva mohli a o svých zážitcích natočili videa na svých kanálech. Běžte se na ně podívat a jestli chcete vědět víc, navštivte water.org/Vsauce, abyste zjistili, jak můžete pomoci. A jako vždycky... díky za sledování. Překlad: Zarwan www.videacesky.cz

Komentáře (24)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Vždycky mě udivuje, že existujou kopy lidí, co si myslí, že informace o nedostatku vody, jídla etc. jsou vypouštěny kvůli tomu, aby se cítili provinile. Tyto věci jsou globální problémy současného světa a je jenom dobře, že se na ně nezapomíná. I když možnost vylepšit tento stav nebo se alespoň postarat, aby se nezhoršoval, má jen hrstka lidí, vám ta informace rozhodně neuškodí. Jako byste nadávali každému sloupu vysokého napětí, že je na něm cedulka: Je zakázáno dotýkat se drátů i na zem spadlých, nebo ještě lépe všem reklamám v televizi(což jsou informace oproti prvním dvěma naprosto bezcenné): to už jsem slyšel stokrát.
Michael tady přece nedělá žádnou agitku, necpe vám do nosu: je to vaše vina, že děti v Africe nemají co pít (citové vydírání je samozřejmě odsouzeníhodné). Prostě si řekněte, nejsem patetickej Američan, jsem cynyckej Čech: je to smutný, ale já s tím těžko něco udělám. Howngh

20

Odpovědět

Stačilo by nešoustat nové děti, když nemají základní zdroje pro přežití ani samotní rodiče.

145

Odpovědět

A proč se mám zase cítit špatně kvůli tomu, že malý Mungo nemá vodu? Protože jeho předci nebyli schopní se naučit kopat studny? Protože jeho předci nezvedli p***l a neodešli někam blíž k vodě? Že tam nemohli, protože tam už byl jiný kmen? Tak promiň Mungo, právo silnějšího - základní právo v přírodě.

248

Odpovědět

Škoda že tuhle srač*u takzvané "právo silnějšího", které si vymyslelo lidstvo, ne příroda, nepoužíváte všude.

Kdyby ti někdo zabil matku a celou rodinu, řekl by jsi že to bylo "právo silnějšího"? Hádám že ne...

718

Odpovědět

+ellczProto žijeme ve společnosti - kvůli vzájemné ochraně. Můj kmen (ČR, Evropa, urči si ho jak chceš) mě chrání (a mou matku a rodinu) a já se za to snažím být přinosným členem kmene. Díky tomu se nemusím bát.

A že si právo silnějšího vymyslel člověk? A když nová smečka vlků zabere cizí území? Když mladý samec svrhne alfa samce? Když hyena odežene supy od mršiny? A nebo když smečka lvic zabije zeberu? Oni se jich snad ptali? Nějak jsem asi propásl jejich demokratické volby...

230

Odpovědět

+ellczHriibek: takže inak povedané je úplne v poriadku ak nás napadne iná krajina, nás vyzabíja a obsadí naše územie.. právo silnejšieho, silnejšia spoločnosť vyhrala.. :)

chudáci židia neboli pred 60timi rokmi silný.. :)

37

Odpovědět

+ellczBulky47: Proč sem hnedka taháš židy? Myslíš, že jsem nějaký vylízaný nácek?

Jenom nemám rád, když mi furt ze všech stran cpou do xichtu, jak se mají v africe špatně. Co je mi po tom? Několik tisíc let tam sedí na p****i a plácají si huťky z hoven, tak ať se teď nediví. Já taky nesedím doma a nebrečím, že nemám co jíst. A myslím, že za posledních 5000 let se klidně mohli naučit ty studny kopat. Lidi už zvládli i těžší projekty...

11

Odpovědět

+ellczopravdu věříš české armádě, že by tě v krizových situacích ochránila?
nechceš se vydat do Vrbětic, jaký tam mají "rachot" a to se ještě neválčí?

24

Odpovědět

+ellczorcinusorca2014: No jasně, tys neviděl jejich promo videa? :-D
Ale vážně: Spíš bych se spoléhal na NATO jako celek - a to i když vemu v úvahu, že jediný bojeschopný člen je USA. Ale věřím, že kdyby došlo ke skutečnému problému - jako například Evropsko-Africká válka, tak by se Evropa zmohla na víc, než se může na první pohled zdát. A ikdyž to může znít jako rouhání, radši bych bojoval po boku francouzů, než somálců ;-)

70

Odpovědět

+ellczFrancouzská armáda se podceňuje...Naopak třeba ta polská lační po vítězství už 230 let.

11

Odpovědět

a nemyslíš, že je jednodušší dát malému Mungovi čerpadlo a krumpáč než riskovat, že si malý Mungo pořídí kalašnikov a začne uplatňovat "právo silnějšího"?

173

Odpovědět

+orcinusorca2014Když mu dáš krumpáč a čerpadlo, tak mu je budeš muset dát i příště, až se mu rozbije, nebo zastará a nejen jemu, ale i mnoha dalším, až na to nebudeme mít a pak si ty kalašníkovy pořídí. SEjmou tebe kvůli čerpadlu a krumpáči a až s ejim zase rozbije, tak už ho nikde nevezmou. Ty budeš mrtev a oni na tom budou stejně, jako ted. Musí se o sebe naučit postarat sami, to je diná cesta. My jim můžeme jen poradit kudy vede správná cesta, ale né to za ně udělat.

21

Odpovědět

Neřekl jednu důležitou věc a to, že nejjedovatější pro lidský organismus je voda a kyslík.... 100% lidí, kteří pijí vodu a dýchají vzduch zemřou !!!

265

Odpovědět

Tak nepij a nedýchej, uvidíme kdo se dožije vyššího věku :D (Vím že to myslíš jako vtip)
Já to říkám jinak. Všechny jedy na světě mají něco společného, je v nich voda :D

63

Odpovědět

+KyjakKolik vody je v kyanidu?

51

Odpovědět

+KyjakVzorec Kyanidu : 2 KCN + CO2 + H2O (vzd.) → K2CO3 + 2 HCN

32

Odpovědět

Sice to bude dost cynický a sebestředný ale nevím jestli je dlouhodobě taková výhra zachránit 3,5M lidí ročně (první rok, druhej už to bude těch původních 3,5M + dalších 3,5M atd... + postupně ti zachránění budou mít navíc svoje děti.. ) Myslím že tahle Utopie aby se měli všichni stejně dobře tu ještě hodně dlouho nebude .

374

Odpovědět

Přál bych si, aby jsi byl mezi tima 3,5 miliony lidma . Aby jsi pomalou smrtí umřel na dehydrataci :) Potom by jsi i našel nějaký web, který pomáhá lidem v oblastí kde není voda pro všechny. Lehce se ti to píše u počítače kde si můžeš dojít pro vodu a nemyslet na ty lidi, který trpí, protože nemají vodu. Lidi který si ty vody váží a berou jí jako smysl života.

110

Odpovědět

+helsinky123Nikdo z nás by nechtěl být mezi těmi miliony lidí kteří zemřou kvůli nedostatku vody, ale to neznamená že počet obyvatel planety může růst do nekonečna jen dnes přibylo na planetě okolo 15 tisíc lidí a tento rok je to 78 mil.. Bez ohledu na to že je to tragedie a znovu opakuji je mi to líto že každý nemá dost vody, ale něco se musí stát v příštích padesáti letech. P.S. zkuste si přečíst Inferno od Dana Browna příběh se točí okolo přelidnění.

60

Odpovědět

Myslím, že ve středověku mohl kdekdo uvažovat podobně...a hle mor se dá léčit...

a hele oni mají v africké chatrči elektřinu, a třeba bude i voda...
ale jasně je zde možnost druhá, raději je nechat pochcípat...i ty malý humanisto...ten systémový pohled občas u plného talíře, napěněného půllitru, ve vytopeném bytu, způsobuje brainwashing

02

Odpovědět

v jižní koreji každej nemá přístup k čisté vodě? tak hlavně že má 100 Mbit internet, to je rozhodně důležitější.. :D

320

Odpovědět

Však stačí třeba na torrentu nasdílet soubor 'Water.bottle' a oni si to už stáhnou.
PS: Sorry za sdílení warezu...

110

Odpovědět

No já jen doufám, že pro nás máte k Vánocům pořádnou porci nových dílů Nerda :)

181

Odpovědět

Čuper díl, jen tak dál)

161