Žijete v minulostiVsauce

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 108
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:219
Počet zobrazení:10 808

Ode dneška pro vás bude Vsauce překládat Zarwan, kterého jsme vybrali minulý týden na základě zkušebního překladu tohoto videa. Přejeme mu hodně štěstí a doufáme, že budete s jeho překlady spokojeni. Dnešní díl Vsauce se zaměřuje na lidské vnímání. Dozvíte se také, jak náš mozek zpracovává informace a jak funguje filmový projektor. Pod videem najdete odkazy na přeložená videa, o kterých se Michael na konci zmiňuje. Poznámky k překladu: flicker - blikat (z toho vzniklo označení filmů - flick) Odkazy: Efekt opožděného záblesku Proč čas ubíhá rychleji, když jsme starší? (Vsauce) Jak rychle dokážou oči vnímat? (Vsauce) Iluze zastavených hodin (Vsauce)

Přepis titulků

Ahoj, tady Michael z Vsauce. Dnes se budeme bavit o minulosti. Ale ne o historii, vlastně se budeme bavit o tom, čemu říkáme "teď". O nejsoučasnějším bodě v čase a o tom, že nedokážeme současnost vnímat nebo v ní žít, protože náš mozek potřebuje čas na zpracování toho, co se v současnosti děje. A navíc chvíli trvá, než se tyto informace do mozku vůbec dostanou. Víte, že čím vyšší jste, tím vzdáleněji od současnosti, tedy hlouběji v minulosti, žijete?

A ještě zajímavější je, proč se v angličtině říká romantickým filmům pro dívky chick flicks. Abychom se dopátrali odpovědí, začneme u efektu opožděného záblesku. David Eagleman tento efekt detailně studoval. Dochází k němu, když se zadíváte na kroužek pohybující se po kružnici. Přesně uprostřed kroužku se objeví záblesk. Stejně tak vypadá i obraz, který se vám promítne na sítnici. Ale když se účastníků pokusu zeptali, co vidí, odpověděli, že vidí tohle.

Dlouho se předpokládalo, že je to proto, že náš mozek dokáže předvídat budoucnost. Náš mozek předpokládá, že se kroužek bude chovat tak jako před tím. Záblesk ale neočekával, a než ho zpracoval, kroužek byl už o kus dál. Ale Eagleman chtěl zjistit, co se stane, když se objeví záblesk ve chvíli, kdy se obrátí směr pohybu kroužku a začne se točit na druhou stranu. Pokud náš mozek opravdu předvídá budoucnost, účastníci pokusu by měli vidět stále to samé, protože mozek předpověděl pohyb kroužku a překvapilo ho, že se stalo něco jiného.

Ale účastníci pokusu tvrdili, že místo toho viděli tohle. Jak to ale mohli vidět, když nevěděli, že kroužek změní směr? Je možné, že by jejich mozky viděly do budoucna? Jak se ukázalo... Ne. Doopravdy se děje to, že naše oči vnímají záblesk přímo uprostřed kruhu.

Pak ale mozek chvilku čeká, aby mohl vnímat věci v kontextu. Když vzápětí uvidíme, že kroužek změnil směr, připojí se tato nová informace k tomu, co jsme viděli před tím, a vyložíme si realitu špatně. Po dalších pokusech, ve kterých se kroužky pohybovaly různou rychlostí, si Eagleman uvědomil, že to, co vnímáme jako současnost, to, co nám mozek říká, že se děje právě teď, se stalo o 80 milisekund dříve.

80 milisekund není moc dlouhá doba, ale je trochu děsivé vědět, že náš mozek nemá žádnou možnost, jak vnímat, uvědomovat si, nebo dokonce žít v současnosti. Nervové signály cestují naším tělem maximální rychlostí 402 km/h. Teď se ale podívejte na Billa Warnera na motorce. Rozjel to docela rychle. Jede rychlostí 447 km/h. Což znamená, že tenhle chlápek se pohybuje rychleji, než si můj mozek dokáže uvědomit současnost.

Uvědomte si, že 402 km/h je maximální rychlost přenosu signálu v našem těle. Když se dotknu nosu a palce u nohy ve stejnou chvíli, vnímám oba doteky najednou. I když není možné, aby oba signály dorazily do mozku současně. Když se dotknu nosu, dostane se tato informace do mozku rychle. Ale když se dotknu palce u nohy, musí signál překonat vzdálenost celé délky mého těla. Mozek chvilku čeká, aby zjistil, jestli nejsou na cestě ještě další informace, a teprve pak zpracuje všechny tyto informace a dovolí nám uvědomit si, že se staly ve stejném okamžiku.

Ale nemůžeme si to uvědomit, dokud si mozek není jistý. Což znamená, že čím vyšší jste, tím déle musí mozek čekat, než se k němu dostane signál z nohou, tím déle vám také trvá uvědomit si ten dotek a tím dál v minulosti žijete. Na toto zpoždění ve zpracování smyslových signálů jsme si zvykli a vnímáme oba podněty ve stejném okamžiku, což způsobuje některé zvláštní jevy.

Když účastníci pokusu mačkali tlačítko, kterým se rozsvěcí žárovka, a zpoždění mezi těmito událostmi bylo 80 milisekund, tvrdili, že se světlo rozsvěcuje okamžitě. Pak ale výzkumníci tento interval zkrátili tak, že se světlo rozsvítilo jen 40 ms poté, co stiskli tlačítko. Přesto, že účastníci pokusu byli stále těmi, kdo světlo rozsvěcel, začali tvrdit, že to není možné, že se světlo rozsvítilo ještě před tím, než tlačítko stiskli.

Tohle byl také záblesk světla. Jenže proud, který prochází běžnými žárovkami není nepřetržitý. Ve většině podniků i domácností jsou připojeny na střídavý proud, což znamená, že se v jejím vláknu střídají okamžiky bez proudu a pod proudem přibližně 50x až 60x za sekundu. My však z několika důvodů žádné blikání nevnímáme. Za prvé: děje se to velmi rychle.

Ale především proto, že během té krátké pauzy zůstává vlákno rozžhavené. Můžeme to ale pozorovat, pokud natočíme žárovku vysokorychlostní kamerou v momentu, kdy žárovku rozsvěcíme nebo zhasínáme a vlákno je chladnější. Tady je to vidět. Víte, co ještě bliká? Videoprojektor. Možná jste slyšeli, že při promítání se film rychle protahuje před zdrojem světla. Kdyby to tak ale bylo, viděli bychom na plátně jen šmouhu.

Proto je nutné použít závěrku. Závěrka se otevře, aby se snímek promítl na plátno, zavře se, než se snímky vymění, a zase se otevře, když je na místě další snímek. Dříve byly filmy točené jen při 16 snímcích za sekundu. Takže jste v kině viděli, jak se 16krát za sekundu objeví záblesk na plátně. Nebylo to dost rychlé na to, abychom si toho nevšimli. Filmy problikávaly. Proto se filmům říkalo flicks, a tak vznikl pojem chick flick. Teď už jsme u konce.

A když říkám "teď", chci tím říct, že skončím 80 ms před tím, než si toho všimnete. V popisu videa najdete tři odkazy na Vsauce videa s podobnou tématikou. První je o tom, proč čas ubíhá rychleji, když jsme starší. Další je o tom, jak rychle dokážou oči vnímat. A poslední je o iluzi zastavených hodin. Příjemnou zábavu a jako vždycky, díky za sledování. Překlad: Zarwan www.videacesky.cz

Komentáře (15)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

teď se všichni dotkli nosu a prstu na noze :D

40

Odpovědět

ty kráso, to je asi první Vsauce, kde jsem pochopila všechno! :D yay!

51

Odpovědět

2:19 - vzápětí

00

Odpovědět

z čeho je ta hudba na začátku a na konci? to je z Tron?

00

Odpovědět

Na konci hraje tohle: https://soundcloud.com/jakechudnow/transition
Vsauce
bere většinu hudby od tohohle autora, stojí za to projet si i jeho další skladby a určitě jich spoustu poznáš.

40

Odpovědět

Opravte mě jestli se mýlím, ale jelikož je frekvence střídavého proudu 50 - 60 Hz, neznamená to, že žárovka bliká 100 - 120krát za sekundu?
Já jen že žárovce je jedno v kterém směru jí proud prochází ne? :D

70

Odpovědět

(5:20 ve videu)

00

Odpovědět

ano, je to tak :)

20

Odpovědět

Po prvních 30 vteřinách si už troufnu s Michaelem nesouhlasit. Ano, chvíli trvá než mozek dostane prvotní informaci o situaci okolo a než ji zpracuje. Ale od té doby už nadále tu situaci předvídá, tudíž žijeme v minulosti vždy jen ten prvotní vjem, poté se dostaneme do přítomnosti kdy mozek předvídá situaci, která se mu mezitím potvrdí jako skutečná a poté už dokonce mozek situaci předbíhá. Takže pokud "sledujeme" pro nás jakýkoli snadno předvídatelný vjem, žijeme v minulosti jen pikosekundu, další pikosekundu v přítomnosti a celou dobu potom v budoucnosti :)

56

Odpovědět

Tenhle díl už jste překládali ne?

04

Odpovědět

aha pardon on to byl vlastně ten na překlad proto jsem ho už viděl :D.

111

Odpovědět

Zarwane, překlad byl super až na jednu věc, která mě dost iritovala. Na konci máš "díky za pozornost", ale správně tam má být "a jako vždycky, díky za sledování". Už jsem si na to u tynky zvykl a bez toho mi to kazí celé video. :D

842

Odpovědět

Čekal jsem, kdo se jako první ozve. :-D

681

Odpovědět

Opraveno, příště si dám pozor :D

691

Odpovědět

Ani jsem nevěděl co je to chick flicks :D

370