Ztracené město v bermudském trojúhelníku

Thumbnail play icon
71 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:45
Počet zobrazení:3 408
Záhady a konspirační teorie někdy mohou být opravdu zábavné, ale ještě zábavnější je snažit se je vyvrátit. A o jakém místě koluje víc konspiračních teorií než o bermudském trojúhelníku? Věříte některé z nich?

Přepis titulků

Teda, nevím, jak vy, a fakt o vás vůbec nic nevím, což je dobře, co? Ale občas se rád bezstarostně bavím záhadami a různými konspiračními teoriemi. Ještě zábavnější je vyhledávat skutečná fakta a tyto teorie vyvracet. A co má kolem sebe víc bláznivých teorií než bermudský trojúhelník? Uhodnete, které jsou pravdivé a které falešné? Za prvé, bezedný oceán a příšerné vodní víry. Začneme s něčím, co není tak úplně mimo náš svět.

Jak asi víte, bermudský trojúhelník se nachází poblíž Bahamských ostrovů. Nebýt jejich mysteriózního souseda, byly by Bahamy záhadou samy o sobě. Ukázalo se, že dno kolem ostrovů má podivnou strukturu. Dno oceánu je v těch místech nekonzistentní. Na mnoha místech je obvykle písčité dno narušené velkými černými dírami, jako by v nich žil nějaký obrovský úhoř. O mořských příšerách se ale bavit nebudeme. Alespoň ne teď.

Typický problém těchto jeskyní, nazývaných modré díry, je to, že v nich přílivové vlny občas mohou vytvářet vodní víry. Zkušení potápěči, kteří modré díry z celého srdce milují, říkají, že jsou jako vodopády uprostřed oceánu. Vcucnou do hlubin tisíce litrů vody a nic jim nedokáže uniknout. Je tedy možné, že jsou tyto víry zodpovědné za všechna ta zmizení v bermudském trojúhelníku? Abych řekl pravdu, je to nepravděpodobné.

Za prvé, víry se obvykle objevují ve vnitrozemských modrých dírách, které se nacházejí na ostrově, ne v oceánu. Za druhé, i kdyby vír dokázal vtáhnout člun, zřejmě by to nebyl problém pro velké lodě, nebo dokonce letadla. Ta jsou v každém případě nad vírem příliš vysoko. Další teorie: Co číhá v hlubinách modrých děr? Zatím bylo prozkoumáno pouze okolo 20 % modrých děr a v oblasti Bahamských ostrovů je jich zřejmě mnohem víc, než si myslíme.

Víme jen to, že mohou být propojené rozvětvenými tunely a jeskyněmi. To by vysvětlovalo, proč některé lodě zmizely a už je nikdy nenašli. Držte se, protože s další otázkou vstupujeme na poněkud bláznivé území. Co když tam tu loď může něco vtáhnout? Obyvatelé ostrova Andros, který je součástí Bahamských ostrovů, mají ve svém folkloru legendu o strašné, obří chobotnici jménem Lusca. Nikdo neví, jak velká může být, ale lidé tvrdí, že žije právě v oněch modrých dírách.

Nemožné, že? No, lidé kupodivu v okolí nějaké obří chobotnice viděli, a dokonce je chytili, ale nebyly zdaleka tak velké jako ta stvůra z legendy. Ale víte, jak to je. Všechno se zdá větší, když máte strach, takže na té legendě možná něco bude. Na druhou stranu, obří chobotnice, která by dokázala stáhnout lodě ke dnu?

Pokud víme, zatím žádná takových rozměrů nedosáhla. Tahle možnost by nás tedy neměla příliš znepokojovat, pořád je ale moc senzační na to, abych ji nezmínil. Za třetí: Město na dně bermudského trojúhelníku. Mezi průzkumníky paranormálních jevů je tolik fanoušků bermudského trojúhelníku jako fanoušků legendárního ztraceného města Atlantidy.

Umíte si představit to vzrušení, když vypluly na povrch první informace o podivných stavbách na dně bermudského trojúhelníku? Někteří věří, že lidé z Atlantidy disponovali nějakou neuvěřitelnou silou. Ti, kteří tomu věří, říkají, že zbytky této síly mohou být zdrojem elektromagnetických anomálií, které svádí z cesty lodě a letadla a dovedou je k jejich zkáze. Mohlo by to znít pochybně, nebo dokonce směšně, nebýt toho, že opravdu existují podivné stavby ležící na dně bermudského trojúhelníku.

Někteří dokonce mluví o obřích pyramidách a jisté články uvádějí, že jsou postavené ze skla. Ve skutečnosti to jediné, co je tady obří, je přehánění. Určitě tam nejsou žádné skleněné pyramidy. Ty stavby vůbec jako pyramidy nevypadají. Dokonce i mluvení o nich jako o stavbách, tedy zbytcích budov, by bylo vzhledem k tomu, co se tam nachází, velkorysé. Této kamenné cestě se říká Bimini Road.

Leží severozápadně od ostrova North Bimini. Skládá se ze dvou podivných kamenných útvarů. Oba podezřele připomínají stavební kameny. Skoro to vypadá, že jsou příliš rovné a oblé na to, aby byly přírodního původu. Původní hypotéza tvrdila, že Bimini Road byla jedinou viditelnou částí složitější, lidmi vytvořené stavby, pohřbené v písku na dně oceánu. Hlubší průzkum ukázal, že půdní vrstvy pod Bimini Road jsou tvořeny pouze skalním podložím, ve kterém určitě žádné prostory nejsou.

To zcela vylučuje, že by tyto kameny byly součástí nějaké budovy. Také bez ohledu na to, jak moc zblízka vědci Bimini Road zkoumali, nikdy na kamenech nenašli ani stopu po zednické práci. Takže co můžeme o městě na dně bermudského trojúhelníku říct? Asi to, že kameny jsou někdy zkrátka jenom kameny. Nemusíme ve všech z nich hledat Atlantidu. Vyvráceno.

Za čtvrté: Netvrdím, že jsou to mimozemšťani, ale… Nebojte, nebudu vás balamutit žádnými podivnými spatřeními ani jinými nespolehlivými důkazy. V bermudském trojúhelníku se nachází něco mnohem konkrétnějšího. Se všemi těmi příběhy o této oblasti není divu, že je tu dno oceánu poseté vraky lodí z celého světa a z různých dob. Jak asi tušíte, je to skvělé místo pro lovce pokladů, kteří jsou dost odvážní, aby pokořili vody bermudského trojúhelníku.

Jeden z těch lovců měl velké štěstí, přišel totiž k tajné mapě vytvořené z oběžné dráhy v 60. letech během jednoho z prvních letů do vesmíru. Tato mapa zobrazuje mnoho souřadnic vraků v oblasti Karibiku. Jeden však nebyl označen jako vrak lodi, ale jako neidentifikovaný objekt. Páni. Jestli tohle nepřitáhne pozornost, tak už nevím. Tenhle šťastlivec věřil, že dané souřadnice by měly vést k lodi, která byla součástí výpravy Kryštofa Kolumba.

To, co na průzkumníka čekalo v téměř stometrové hloubce, bylo zřejmě ještě významnější. Byl to objekt později nazvaný USO neboli neidentifikovaný podvodní objekt. Vůbec to nepřipomínalo loď a něco takového rozhodně nemohla vytvořit sama příroda. Jelikož byl porostlý mnoha vrstvami korálů, nedal se objekt identifikovat.

Ale byl obrovský, s dlouhými výčnělky trčícími v trsech do pěti různých směrů. Poblíž byly nalezeny dva totožné objekty, takže rozmístění těch výčnělků nebylo náhodné, žádná hříčka přírody. A co je nejdivnější? Nemůžu to vyvrátit! Možná si myslíte, že jsem nahraný, protože proti tomu nemám žádné důkazy. Ale neřekl bych, že je to něco zvláštního, protože neexistuje žádný další výzkum, žádné odborné články, zkrátka nic.

Nemyslím si, že by něco takového ignorovali. Ale kdo ví? Možná nějaký výzkum těch podivných objektů probíhá právě teď a vědecká komunita se chystá změnit náš pohled na vesmír jednou provždy. Za páté: Hutchisonův efekt. Vím, že to zní super vědecky, a věřte mi, nejsem tady, abych popíral vědu. To, o čem mluvím, leží za hranicemi tradičních znalostí.

Mnoho příběhů o bermudském trojúhelníku zahrnuje hlášení údajně obdržená od pohřešovaných letadel a lodí. Existují hlášení o podivných shlucích mraků, tunelech ve vzduchu nebo nad hladinou vody nebo o náhlém výskytu husté mlhy, jiskřící elektrickými záblesky. Jak naznačuje legenda, nejenže ty anomálie dovedou dezorientovat jakýkoli dopravní prostředek, ale dokážou ho také přesunout někam úplně jinam.

Někteří fanoušci této teorie našli spojitost mezi ní a experimenty Josepha Hutchisona, který se snažil dokázat, že se elektromagnetická pole mohou srazit a všelijakými způsoby narušit samotnou realitu. Provedl spoustu experimentů, ve kterých se předměty díky elektromagnetickým polím vznášely, vylétly z vody a rozsvítily se. Sám Hutchison si myslí, že se podobné věci mohou dít na zvláštních místech, jako je bermudský trojúhelník.

Teď asi tušíte, proč moc nevěřím tomu, že se jedná o racionálně vysvětlitelné jevy. Mnoho Hutchisonových experimentů je dokonce zachyceno na kameře, ale nelze to brát jako důkaz. Vlastně je to spíš naopak. Tyto experimenty většinou připomínají kouzelnický trik spíše než skutečné vědecké úsilí.

Nikdy nebylo dokázáno, že by byl některý z těch experimentů reálný. Všechny zmíněné teorie mají něco společného. Ukazují, jak bohatou představivost mohou lidé mít. A nezapomínejme na to, že představivost je základem zkoumání a hybnou silou skutečného vědění. Navíc, jeden důkaz může všechno rázem obrátit vzhůru nohama. Dokonce i záhada bermudského trojúhelníku může být nakonec vyřešena a já se nemůžu dočkat, až se to řešení dozvím.

Teď je řada na vás. Která teorie vám přijde nejdůvěryhodnější? Přeložila: Marky98 www.videacesky.cz

Komentáře (3)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jestli by vás to zajímalo, tak tady se soustředí přímo na jednotlivé nehody: JAK TO JE S BERMUDSKÝM TROJÚHELNÍKEM? - Fakta Vítězí #7

00

Odpovědět

Toto video je asi tak kvalitné ako teórie, ktoré sa snaží vyvrátiť. Totálna hovadina.

64