Pozorování noční oblohy

Thumbnail play icon
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:386
Počet zobrazení:8 111

Pozorování noční oblohy patří k oblíbeným koníčkům lidí. Ale z některých oblastí Země se obloha pozoruje lépe a pořádají se zde i speciální akce. Co zde můžete vidět? A co lidi vůbec vede k tomu, aby se těchto akcí účastnili?

Přepis titulků

NOČNÍ OBLOHA Když se podíváte na nebe, vidíte ohromný kus vesmíru. Uvědomíte si, že žijeme na malém vesmírném plavidle, které obíhá jednu průměrnou hvězdu v galaxii s 200 miliardami hvězd. Když sem přijedou lidé z města, většinou jako první řeknou: "Proboha, nemůžu uvěřit, kolik hvězd tam je." Je to tak. Je tam nekonečné množství hvězd. Pokud žijete ve městech, na předměstích, prostě kdekoliv, kde je spousta světel, nemůžete docenit krásu noční oblohy.

Myslím si, že se odtud lidé na noční oblohu dívají asi už 8 000 nebo 9 000 let. Myslím, že to spojuje lidi ze všech epoch. Lidi, se kterými tu zrovna stojím, i lidi z minulosti. Toto jsou hvězdy nad Yosemity. Je to hvězdná party v Glacier Point. Toto je jedno z nejlepších míst k pozorování noční oblohy. Nejenže tu jsou noci temné, jsme daleko od městského osvětlení, ale je tu i stálé počasí.

Je to prostě součástí pobytu ve výšce 2 200 metrů. Tady v Glacier Point jsem měl víc příznivých nocí než kdekoliv jinde. Mnoho dětí vyrůstá ve městech a předměstích, kde je světelné znečištění velmi vysoké. Dokud tato místa neopustíte a nezajdete na místo s temnou nocí, nevíte, o co přicházíte. Mnoho obyvatelů měst Mléčnou dráhu nikdy nevidělo.

Mnoho lidí ani neví, že tam je, Ve městech je obloha překryta světlem z pouličního osvětlení. Lidé, kteří sem přijdou, jsou ohromeni tím, co vidí. Když se adaptujete na tmu, můžete zde vidět i svůj stín, který vrháte díky Mléčné dráze. Tak temno tu je. Dalším důvodem, proč sem astronomové jezdí a organizují veřejné akce, je to, že rádi sdílí své znalosti.

Rádi bereme své vynikající vybavení a sdílíme výjevy, které vídáme každý den, s lidmi, kteří by je jinak nikdy neviděli. Tento oválný tvar má galaxie Andromeda. Je v ní asi 600 miliard hvězd. V této galaxii je stokrát více hvězd, než je lidí na Zemi. Toto je prstencová mlhovina. Hvězda vyvrhla většinu svých plynů a vytvořil se prstenec.

To je úžasné. Nyní se díváme na galaxii M51, Je vzdálená asi 25 milionů světelných let. V té galaxii je asi 200 až 300 miliard hvězd. Kolem většiny z nich je nejspíše několik planet. Takže se nejspíše díváte na zhruba 30 miliard planet. Proč vám to přijde zajímavé? - Proč?

- Jo. Přijde mi fascinující se dozvídat něco o vesmíru. O tom, co v něm je. Jezdím sem do Pothole Dome v regionu Tuolumne Meadows v Yosemitech. Dnes chci vytvořit časosběrné video. Tato videa vytvářím, protože mě to nesmírně baví. Rád lidem ukazuji krásu Yosemit. Především to platí pro noční oblohu.

Jsem nadšený, protože teprve nedávno jsem začal být schopný dělat videa s posunem. Dnes se moje kamera pohne asi o 3,5 metru. Měsíc vyjde v polovině toho pohybu, takže to bude vypadat nádherně. Až měsíc vyjde, celou scénu nádherně ozáří. Avšak stále budeme schopní vidět všechny ty nádherné hvězdy Mléčné dráhy. Když zamíříte na místa, jako jsou Yosemity, dostane se vám celoživotního zážitku.

Když se podíváte na hvězdy, uvědomíte si, jak malí vlastně jsme v porovnání s vesmírem, ve kterém žijeme. Zde v národním parku si noční oblohy velmi vážíme. Vhodné dny se snažíme spočítat. V parcích máme speciální tým, který pozoruje noční oblohu. Pořizuje digitální fotky obzoru a zjišťují hladinu světelného znečištění.

Zjišťují, zda se kvalita temných nocí zvyšuje nebo snižuje. Díky tomu můžeme s blízkými obcemi jednat, a uchovávat tak naše temné noci. Světelné znečištění je něco, co se dá rychle napravit. Můžete vyměnit žárovku v svém venkovním světle. Můžete na něj dát nějaký kryt, aby svítilo pouze na zem. Když bude svítit pouze daným směrem, snížíte světelné znečištění. Temnota je velmi důležitá.

A my, kteří temnotu milujeme, doufáme, že lidi přesvědčíme o tom, že temnota není děsivá. A že se nám může povést navrátit ztracenou noční oblohu. Toto je důležitou součástí Yosemit. Zaslouží si to být chráněnou součástí parku. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (24)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

video nefunguje, nemáte někdo odkaz na originál?

00

Odpovědět

Krásnou tmavou oblohu máme i uprostřed Beskyd, pravda, ne až tak skvělo, jako v jiných pustých lokalitách naši Země. Viz. www.hvezdarna-beskydy.cz

00

Odpovědět

Najednou máme bojovat za více tmy? To fakt nemáme důležitější problémy. Sorry, ale s tím ať se jdou hvězdičkáři bodnout.

227

Odpovědět

Ono světelné znečištění není jen o hvězdách, i když i to má negativní dopad na lidi. Ono se ukazuje, že hvězdy potřebujeme ke stabilní psychice. Ale taky takové rostliny jsou potom celé domotané, když na ně celou noc svítíme.

20

Odpovědět

momentálně obdivuji třetím měsícem krásy Rocky Mountain a za pár dní budu obdivovat mimo jiných parků i krásy Yosemitského parku osobně :-) americký národní parky jsou opravdu neuvěřitelně nádherný

61

Odpovědět

Ono jim docela pekelně pomáhá, že to jsou tisíce kilometrů čtverečných nerušené přírody. To čemu my tady říkáme národní park spadá velikostně mezi městské parky v USA.

20

Odpovědět

Neskutečný! Pro mě, jako pro člověka, kterej nevyznává žádné náboženství ani víru, ale pouze noční oblohu, je toto fantazie video. Absolutní krása. Už se těším za 2 měsíce do Norska na polární záři (můžete to brát jako tip na další překlad nějakého zajímavého videa s tímto tématem).

161

Odpovědět

Je to trapný no... Chtělo by to s tim světelnym znečištěním něco dělat a to po celé planetě. Kolik by se mimoto taky ušetřilo za zbytečnou energii.

92

Odpovědět

stacilo by postavit ve meste mrakodrap a cumet z jeho vrsku ne :D

127

Odpovědět

Myslím že ne Time :D

140

Odpovědět

The night is dark and full of terrors.

351

Odpovědět

Taky bych to rád viděl tak krásně naživo, ale v Česku to asi není tak jednoduchý. Nedávno jsem viděl nějakou mapu světelného znečištění v ČR a myslím, že nejčistčí místo bylo kdesi na Šumavě, což mám trochu z ruky :(

71

Odpovědět

Zas takovej problém to nebude, stačí jen trochu chtít a nepsat to jen na net ;) Špatný je to jen ve vtších městech

http://www.asu.cas.cz/cz/verejnost-a-media/svetelne-znecisteni

71

Odpovědět

To je prostě nádhera. Někdy bych to chtěla vidět naživo..

181

Odpovědět

určitě bych chtěl koukat na hvězdy jak nějakej gay :D

6118

Odpovědět

Nemusíš na ně koukat jako gay, když se budeš trošku snažit, tak se můžeš tvářit i jako heterosexuál a nikdo tvý kuřbuřství nepozná, když se za to stydíš ;)

1341

Odpovědět

Kámo, bejt tebou smažu si tento ACC, tohle se s tebou potáhne hodně dlouho :D

80

Odpovědět

V 6:12 máte chybku. Říká: "Fear of the dark is a very powerful thing". Ten strach vám nějak utek a potom to taky dává smysl s tím co říká následně.

130

Odpovědět

I am a man who walks alone...

300

Odpovědět

Na těch časosběrných záběrech to vypadá strasně krásně, vydržel bych na to čučet celou noc kdyby to na obloze všechno lítalo tak rychle.

510

Odpovědět

...a pak si člověk uvědomí kolik lidí tvrdí, že Mléčnou dráhu nemůžeme pozorovat na obloze, když jsme v ní, a dokonce když ji vidí na nebi, volaj policajty...

361

Odpovědět

Tuším, že to bylo v LA někdy v 80. letech, kdy vypadl proud v celém městě a lidé volali na 911, že je na obloze nějaký divný úkaz, a ona to Mléčná dráha :D

530

Odpovědět

+RoyiAno, to je přesně ono, ale snad se to nedávno stalo i v Rakousku...

80

Odpovědět

by ma zaujimalo odkial pochadza ta strazkyna alebo ci ma daku vadu reci...ta jej nechutne šušlava anglictina mi totiz zakazdym neskutcne pilila usi. inak video pekne.

69

Další