Rajky – neuvěřitelné ptačí námluvy

Thumbnail play icon
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:132
Počet zobrazení:19 794

Na Netflixu startuje nový přírodopisný seriál Our Planet (Naše planeta). Dnes se s Davidem Attenboroughem, kterému bude letos 93 let, podíváme na ptačí námluvy rajek na Nové Guinei.

Přepis titulků

Kvůli tomuto rozdělení jsou zvířata z Nové Guiney opravdu bizarní. Sameček této rajky dvanáctiperé je jediným ptákem na světě, který má takto zdobený ocas. Používá jej k lechtání hlavy potenciální partnerky. Z jednoho předka podobného vráně se vyvinulo celkem 40 různých druhů rajek. V každém koutě tohoto ostrova můžete nalézt jeden z nich. Seznamte se s rajkou srpozobou, která obývá vrchoviny Nové Guiney.

Tato rajka dokáže nabýt tvarů, které ptáka vůbec nepřipomínají. Každý sameček rajky má jedinečný projev, na který láká samičku. Nejvýjimečnější z nich se odehrává na tomto místě. Tato rajka šestiperá má plné ruce práce. Každé ráno čistí svůj plácek od nepořádku, který napadal přes noc. Pokud chce přilákat samičku, je to nezbytně nutný úkol. Samičky navštěvují jen ty nejlépe uklizené plácky.

Jediný zapomenutý list může zmařit všechny jeho snahy. Perfektní. Jeho důkladný úklid se vyplatil. Samička se přišla podívat zblízka. Teď má šanci ji ohromit. Ale nebude to jednoduché. Samičky jsou velmi vybíravé. Očekává, že jeho pečlivě nacvičené číslo bude bez jediné chybičky.

Začíná poklonou. Pak musí jeho modré oko zazářit žlutou barvou. Zatím se daří. Zvládá všechny pohyby. Má skvělou práci nohou. Vypadá jako tančící derviš. A zvládá i pohazovat hlavou a zároveň se otáčet. Její vztyčené peří na hlavě a chvějící se křídla jsou velmi dobrým znamením.

Jeho úkrok a houpání hlavou vypadá dobře z jakéhokoliv úhlu, ale jeho zlatý hřeb oceníte jen z její perspektivy. Počkejte si. Tady to je! Záblesk jeho duhové náprsenky. Její vzrušení narůstá. Jeho výkon byl triumfální. Vyhrál její uznání.

Od 5. dubna na Netflixu. Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (6)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Video nedostupné, proooooooč? :D

00

Odpovědět

Dlouho už jsem se tak nenasmál u přírodopisného videa :-D

40

Odpovědět

Udělal jsem toho míň pro stejný 4 sekundy potěšení

150

Odpovědět

Tady na to balil Jessicu Chastain :-D

Sir David Attenborough a Jessica Chastain u Grahama Nortona

30

Odpovědět

Jo známe to všichni, každý chlap ze sebe občas musí udělat tančícího šaška pro "triumf".

130

Odpovědět

David Attenborough. Nejlepší přírododokumentaristavědecpozorovatelvypravěč co kdy byl je a bude.

161