Vražedné houby z pralesa

Thumbnail play icon
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:156
Počet zobrazení:8 679

Možná už jste někde slyšeli nebo četli o tzv. vražedných houbách, které ze svých obětí dělají v podstatě zombie. V úryvku z dokumentu od Netflixu nám sir David Attenborough prozradí, proč jsou tito paraziti prospěšní pro diverzitu džungle.

Přepis titulků

Úspěch kolonie je závislý na tom, aby jejich zahrada zůstala bez chorob. Mravenci spolupracují s bakteriemi, pomocí kterých kontrolují patogeny, které by zničily jejich drahocenné houby. Vědci věří, že tyto bakterie by mohly stát za řešením léčby některých lidských nemocí. Přestože jsou tito mravenci úspěšní, diverzita deštného pralesa je závislá na tom, aby žádný druh nezískal velkou převahu.

Ne vše se tu děje tak, jak chtějí mravenci. Tento se například chová velice podivně. Zdá se, že ho něco nutí, aby lezl výš a výš. Už teď je několik metrů nad zemí. Něco začalo ovládat jeho pohyby. Jako loutkář, který tahá za nitky své marionety. Zbývá už jen jeden čin, který mravenec nemůže nijak ovlivnit. Musí najít místo, kde se zakousne a připoutá se k vegetaci.

Mravenec se naposledy zakousl a parazitická houba Cordyceps vyraší z jeho těla. A nakonec mu z hlavy vyraší samotné tělo houby. Z tohoto baňatého pouzdra budou do vzduchu vypuštěny spóry, které naleznou další mravenčí oběti. Ale nejde jen o mravence. Houba Cordyceps infikuje i mnohé další druhy.

Čím početnější je daný druh, tím pravděpodobnější je, že se stane obětí zabijácké houby. Takovéto omezení znamená, že jediný druh nemůže dominovat pralesu. A díky tomu je neuvěřitelná diverzita džungle ochráněna. Pouze na Netflixu. Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (17)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Last of us gameři z ps3 a ps4 určitě všeci znají,

00

Odpovědět

Prosím vás, nejde nějakým způsobem přehrávat videa zde automaticky posobě? třeba vybrat který a že by to jelo samo. Byla by to PERFECt kdyby to šlo

10

Odpovědět

Krásné záběry!

41

Odpovědět

Nikoho nenapadl film či knižní série Anihilace ?

12

Odpovědět

Odpovědět

Normální noční můra 😂 ti sami se vlastně dělo lidem ve filmu Vetřelec 🤣fuj

31

Odpovědět

Jinak hlavní téma hry The Last of Us, super atmosféra, dobrý nápad a skvělý příběh. První hra kdy jsem opravdu asi tak na 0,1 s uvažoval nad tím že si pořídím konzoli.

81

Odpovědět

Zajímavost: Cordyceps se již po tisíciletí používá v Čínské tradiční medicíně.

21

Odpovědět

Docela děsivé, kam se hrabou horory...

130

Odpovědět

Vidím zde velký inspirační potenciál pro film od tvůrců Lavantule, Sharknada nebo Toxického mstitele.

15

Odpovědět

Mam pocit, že u nas rostou ve Strakovce. :D

Vazne.. jestli se adaptuji na pocetne zivocichy, tak jsem zvedavy, kdy se adaptuji na nas, aby udelali balanc na Zemi

101

Odpovědět

Balanc na Zemi existoval dlouhou dobu i u lidí. Třeba takový mor postihoval hlavně přelidněná města a docela tu populaci korigoval. Nakonec ale nad epidemiemi relativně vyhrál člověk, teda aspoň dočasně. No ještě uvidíme...

173

Odpovědět

+jjknevadí ešte máme náboženstvá

315

Odpovědět

+jjkNestraš, žádná pandemie určitě nepřijde a jestli jo, tak jí bezchybně zvládneme.. :-(

10

Odpovědět

Nádherné filmařsky i poučné pro lidský druh.

220

Odpovědět

Tak tohle se hodně nepříjemně sledovalo :D

340

Odpovědět

I poslouchalo, ty zvuky byly dost desive. :)

110