Proč jsou věci děsivé?Vsauce

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 108
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:831
Počet zobrazení:10 264

Strach. Hrůza. Děs. Je mezi nimi rozdíl? V následujícím videu se dozvíte, že je, a také se dozvíte, co děsí většinu lidí. * udušení se, být za blázna, propadnout u testu, teroristické útoky, zranění milované osoby, pavouci, smrt milované osoby, válka, vlastní smrt, dělání chyb, být sebevědomý, budoucnost, být neúspěšný, být sám, hadi, kriminalita a gangy, nukleární válka, mluvení před velkým davem

Přepis titulků

Ahoj, tady Michael z Vsauce. Strach přináší život. Strach ze správných věcí udržel naše předky naživu. Má smysl bát se jedovatého hmyzu nebo hladových tygrů. Ale co strach, když neexistuje jasné a viditelné nebezpečí? Například plyšový medvěd s lidskou sadou zubů? Nebo smile.jpg. Na těchto obrazcích je něco zvláštního, příliš tajemna a podivnosti.

Ale žádná očividná hrozba jako pistole nebo padající kamení. Přesto vzbuzují strach. Protože jsou děsivé. Ale proč? Co nás děsí a co způsobuje, že jsou věci děsivé? Jsme v mém pokoji, v pokoji, ve kterém jsem vyrostl v Kansasu. Stejně jako spousta dětí v mém věku jsem byl vyděšený ze Scary stories. Ale první knihou, která mě vyděsila, byla Kletba veverky.

Dodnes jsem ji nedočetl. Ale to jsem jen já. Psycholog James Geer vytvořil program průzkumu strachu II, jenž používá, aby zjistil, co nás děsí nejvíc. Spolu s výsledky nedávného Gallupova průzkumu jsou tohle věci, které většinu z nás děsí nejvíc.* Všechny tyto věci jsou strašidelné, ale jsou děsivé? Buďme konkrétnější. Miluju, jak Stephen King vymezuje tři typy strašidelných věcí.

První je znechucení. Je to něco nechutného, morbidního, chorého. Druhý je hrůza. Hrůza je pro Kinga něco nepřirozeného - obrovský pavouk nebo být chycený ve tmě, když jste si mysleli, že jste sami. Třetí, děs, je jiný, děsivější. Říká, že děs je přijít domů a zjistit, že všechny vaše věci byly vyměněny za přesnou kopii.

Děs je, když za sebou něco cítíte, dech na krku, vědomí, že vás někdo popadne, ale když se otočíte, zjistíte, že tam nikdy nic nebylo. Na tento pocit děsu nebylo provedeno mnoho studií. Mnoho teorií a nápadů zahrnuje neurčitost, nejednoznačnost. Například masky a proč jsou klauni děsiví. Claude Levi Strauss napsal, že obličejová maska dočasně vyřazuje sociální styk části těla, jenž prozrazuje pocity a postoje jedince.

Součástí důvodu, proč je dokonce i neutrální nebo šťastná maska děsivá, může být nejednoznačnost. Maska pod sebou schovává pravé pocity a záměry člověka. Nevíme, zda osoba s maskou je či není hrozbou. Nejasnost je děsivá, když přijde na lidské tělo. To je to známý tajemný val.

Na grafu lidskosti je zóna, kdy je něco téměř úplně člověk, ale je to maličko mimo, ne tolik, aby bylo poznat, že je to fraška nebo to bylo vtipné nebo tak dobré, aby to bylo nerozeznatelné. Místo toho je to znepokojující. Děsivost tajemného valu je skvěle demonstrovaná zpívajícími androidy Johna Bergerona. Sledujte tato videa o samotě.

Podobný pocit znepokojení přináší i Shaye St. John, postava vytvořená Ericem Fournierem, pro některé vtipná, pro jiná děsivá. Podivní humanoidi, stejně jako ostatní děsivé věci, představují hranici mezi oblastmi věcí, kterým rozumíme a které dokážeme vysvětlit. Francis T. McAndrew a Sara Koehnke popsali vyděšení jako adaptivní lidskou reakci na nejednoznačnost hrozby od ostatních.

Děsivé věci jsou tak trochu hrozbou, ale taky trochu ne. Takže naše mozky neví, co dělat. Některé části odpoví strachem, zatímco jiné ne, ale nevědí proč. Místo dosažení typické odpovědi strachu, hrůzy, se jednoduše cítíme nesví, vyděšení. Mezi horami bezpečí a nebezpečí leží údolí děsu, kde jsou hranice našeho vědění, důvěry a bezpečí nejasné.

Když se podíváte na tohle, způsobí to vaši smrt o týden později? Nemožné, že? Ha. Možná. To je děs nejednoznačnosti. Nejednoznačnost nevnímáme dobře. Když zahrnuje naše vlastní úmysly, donutí nás lhát. Když zahrnuje nebezpečí, ale žádnou viditelnou hrozbu, donutí nás myslet si a cítit podivné věci.

Vykoukli jste někdy přes římsu, zábradlí, někde vysoko, tak vysoko, že jste byli nervózní a měli jste závrať, a cítili nutkání? Možná i potřebu skočit? Stáli jste někdy na skalní římse s někým milovaným a uvědomili si, že ho můžete strčit? Bylo by to tak jednoduché.

Vážně byste to mohli udělat a možná to i chcete udělat. Nebo je to možná jen kognitivní disonance. Fakt, že se váš mozek vypořádává s nejednoznačností. Nedávná studie vedená Jennifer Hames na Floridské státní univerzitě to označila jako jev vysokého místa. Když se přibližujete k římse u nebezpečného poklesu, aktivuje se váš pud sebezáchovy, a odstoupíte. Ale vaše rovnováha a motorická soustava to nechápou.

Nic vás nestrká a běžně nepadáte nebo skáčete náhodně. Takže co se děje? Část mozku, která zpracovává úmysly, to vyřeší tím, že vás něco muselo strkat. Nebo že jste opravdu chtěli skočit nebo strčit kamaráda. Dokonce i když nic z toho není pravda. S nejednoznačností jsme ještě neskončili, protože náš jazyk odráží šedou zónu hrůzy a děsivosti.

Podívej se na slovo terror (děs). Máme horrible (hrozný) a horrific (odporný). Terrible (děsný) a terrific (ohromný). Proč to tak je? V průběhu času jsme nepřišli na to, jak nazývat mocné zážitky. Protože oba jsou plné á - awesome (úžasné) a á - awful (strašné). Potřebujeme je k přežití. Potřebujeme strach a děs, abychom porozuměli naší velikosti a slabosti.

Na druhé straně, vyhýbat se jim je taky skvělé. Děs je fyzickou připomínkou, že svět je nejasný a plný nejednoznačnosti, ale že jsme mazaní a vždycky se snažíme přijít věcem na kloub. Nicméně jsme křehcí. Je to strašné nebo ohromné? Je to obojí.

Jak by řekl děsivý duch, je to celkem nádherné. A jako vždycky, díky za sledování. Překlad: tynka www.videacesky.cz

Komentáře (59)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Vlastně jsem se z toho videa vůbec nic nedozvěděl.. :(

00

Odpovědět

Jsem jediná, komu při sledování tohoto videa běhá mráz po zádech?

10

Odpovědět

Ještě mě nikdy za 8 minut tolikrát nezamrazilo.

111

Odpovědět

trocha pravdy chytře smíchaná s fikcí, ještě nikoho nezabila. jen už teď vím (pracuji na střechách) že až se mi zas jednou bude chtít nemožnýho parťáka, co dole na safe jen láduje stroj a poslouchá přitom walkmana narvat držkou do tý škody co mi způsobil, páč poslouchal nějakou přitroublou písničku a zapoměl ládovat, tak bych ho neměl nutit, ať se na to jde podívat.. to nutkání totiž znám ^^

232

Odpovědět

Škoda, že jsem o tom pocitu žduchnout nevěděl dřív víc. Ach, jak mi Elis chybí...

413

Odpovědět

ale stejně sem nepochopil proč se bojíme totho medvídka se zuby a tak, možná sem to neslyšel, protože sem se zrovna moc bál, ale pouštět si to už znovu nebudu i když to bylo fajn :D

224

Odpovědět

Jistý si nejsem ( o tématu vím vlastně docela prd ), ale nebude to spíš spojením něčeho neživého, nám dobře známého o čem už vlastně máme utvořený úsudek jako o roztomilém, dětském, a lidskou složkou jakou jsou navíc zuby? Zuby jsou vlastně sami o sobě děsivé, když si je takhle odosobníš a zasadíš do medvídka, nejspíš to vyvolá pocit neklidu. Největším strašákem je člověk sám.

310

Odpovědět

nee před spaním ne, ted se bojím :D

220

Odpovědět

Přiznejte se, komu z vás se v průběhu videa potily ruce? :D

251

Odpovědět

Přiznejte se, kdo z vás se během sledování ohlížel přes rameno? :-D

303

Odpovědět

Neznášam klaunov... :D

210

Odpovědět

jó díky majku že se nemůžu jít ani vychcat :D...a jo je dobrej vystihl tam spoustu věcí, co bych popsat, nebo říct nedokázal...

230

Odpovědět

vážně nebyl nejlepší nápad dívat se na to v noci.. :D

230

Odpovědět

Taky si říkám. Pro všechny případy jsem si nachystal noční světýlko :D

250

Odpovědět

Paráda. Měl jsem u toho takovej ten divnej pocit v těle, teď mám chuť se podívat nanějakej horor :D

222

Odpovědět

:D cekal sem kdy tam vyskoci v tom videu nakej bubak a vriskot k tomu a nic

271

Odpovědět

Tak na tohle jsem čekal, koukal jsem na to nedočkavě už na Youtube v originále, ale některé věci jsem úplně nepochytil, takže jsem si to rád zopakoval. :) Jenom si nejsem jistej tím překladem "creepy" -"děsivý" přece jenom creeper není "děsivec", spíš bych to pochopil jako "divné" sice to nevyjadřuje hloubku pocitu, ale i tak to charakterizuje pocit který v nás vyvolá kupříkladu robot - člověk nebo medvěd se zuby spíš, než "děs". To je jenom takový teorie, jinak díky za překlad.

213

Další