Technologie: Co je to umělá inteligence?Rychlokurz

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 14
77 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:83
Počet zobrazení:4 077
Co je to umělá inteligence? Jak se liší skutečnost od představ autorů knih a sci-fi filmů? Co už dokaže? A máme se jí bát? Na to vše odpoví populárně-naučná série od Crash Course.

Přepis titulků

Ahoj, já jsem Jabril. A já jsem John Green bot. A vítejte u Crash Course: Umělá inteligence Rád bych se ujistil, že mluvíme o tom samém. Umělá inteligence je všude. Pomáhá bankám poskytovat půjčky a doktorům diagnostikovat pacienty, je na našich mobilech, našeptávacích textech, je to algoritmus, který vám doporučí další videa.

AI má na naše životy velký dopad. Takže lidé, pochopitelně, na ni mají různé názory. Někteří z nás si myslí, že AI změní svět pozitivními způsoby. Může zabránit autonehodám díky samořídicím autům nebo poskytne starším lidem personalizovanou péči. Jiní se obávají, že AI povede ke sledování Velkým bratrem nebo nám automatizace vezme práci nebo se nás roboti pokusí všechny zabít. Ne, tebe se nebojíme, John Green bote.

Ale když mluvíme s AI, která je teď dostupná jako Siri... Hej, Siri. Zabije nás AI všechny? Nerozumím „Zabije nás AI všechny?“ Je jasné, že je to stále vzdálená budoucnost. Abychom pochopili, kam umělá inteligence míří, a naši roli v revoluci AI, musíme pochopit, jak jsme se dostali tam, kde jsme dnes.

Pokud znáte umělou inteligenci hlavně z filmů a knih, AI vypadá zřejmě jako jakýkoliv stroj, který může myslet jako člověk. Autoři sci-fi si rádi představují obecnější AI. Tu, která umí odpovědět na všechny možné otázky, a dělá to, co člověk. Ale to je dost zastaralý způsob, jak vnímat AI, a není to moc realistické. Promiň, John Green bote, ještě to nezvládneš. Říká se, že stroj má umělou inteligenci, pokud dokáže interpretovat data, případně se poučit a využít tyto znalosti k přizpůsobení a dosažení daných cílů.

Myšlenka „poučit se z dat“ je tak trochu nový přístup. Ale k tomu až v epizodě 4. Tak pojďme vložit do John Green bota nový program. Tento program se podívá na spoustu fotek se mnou a beze mě a pak se z dat poučí. Pak mu ukážeme novou fotku, jak tady ve studiu natáčím Crash Course, a uvidíme, jestli pozná, že na té fotce jsem já. Ty jsi Jabril.

Pokud dokáže rozpoznat tuto novou fotku, můžeme říct, že John Green bot má umělou inteligenci. Samozřejmě to jsou velmi konkrétní fotky a velmi konkrétní způsob, jak rozpoznat, jestli jsem to já, nebo ne. S tímto programem John Green bot nedokáže poznat nikoho, kdo není já... Ty nejsi Jabril. Nemůže dojet na místa... nebo vést smysluplný rozhovor.

Ne. Prostě to nechápu. Proč by si někdo bral housku, když tu je dokonalý donut. Ty jsi Jabril. Díky, John Green bote. Nezvládne většinu toho, co dělají lidé, což je pro dnešní AI celkem normální, ale i s touto mnohem omezenější definicí umělé inteligence AI stále hraje obrovskou roli v našem běžném životě.

Pro AI tu jsou ale obvyklejší využití, jako Alexa nebo Roomba, což je asi něco jako sci-fi AI. Ale existuje i spoustu méně známých příkladů. Když něco koupíme ve velkém obchodě nebo online, jeden typ AI rozhodne, které a kolik věcí skladovat. A jak projíždíme Instagram, jiný typ AI nám vybírá reklamy. AI zjišťuje, jak drahé je pojištění našeho auta nebo zda dostaneme půjčku.

A AI ovlivňuje i velká životní rozhodnutí. Třeba když podáte žádost na vysokou nebo o práci, AI si ji může prověřit dříve než člověk. Způsob, jakým AI a automatizace mění obchod a práci je něco jako průmyslová revoluce v 18. století. Tato změna je globální. Někteří z ní jsou nadšení, jiní se jí bojí.

Tak či onak, všichni musíme AI pochopit a zjistit, jakou roli bude v našich životech hrát. AI revoluce není ani tak stará. Termín „umělá inteligence“ před sto lety ani neexistoval. Byl vymyšlen roku 1956 počítačovým vědcem jménem John McCarthy. Použil ho u dartmouthského letního výzkumného projektu umělé inteligence. Ale říká se mu jen dartmouthská konference. Tohle bylo víc než jen víkend, kde si poslechnete pár rozhovorů a možná si zajdete na večeři.

Kdysi dávno se akademici sešli, aby chvíli přemýšleli. Dartmouthská konference trvala osm týdnů a spoustu počítačových vědců, kognitivních psychologů a matematiků zde spojilo síly. Mnoho pojmů, o kterých tu budeme mluvit, jako umělé neuronové sítě, bylo vymyšleno a vylepšeno během této konference a v dalších letech. Ale protože byli tito akademici opravdu optimističtí ohledně umělé inteligence, jaksi se netrefili.

Například Marvin Minsky byl talentovaný kognitivní vědec, který byl na dartmouthské konferenci. Ale také měl pár praštěných předpovědí o technologii. A konkrétně o AI. V roce 1970 tvrdil, že za „tři až osm let budeme mít stroj s obecnou inteligencí průměrné lidské bytosti.“ Takže promiňte, Marvine. Ani zdaleka jsme se k tomu nepřiblížili. Vědci z dartmouthské konference vážně podcenili, kolik dat a výkonu AI bude muset mít na řešení skutečných světových problémů.

Když je umělá inteligence vytvořena, tak vlastně neví nic, jako lidské mimino. Děti používají své smysly k vnímání světa a své tělo k jejich vzájemnému působení. A pak se učí z důsledků svých činů. Moje malá neteř si možná dá do pusy jahodu a řekne si, že je dobrá. A pak si dá do pusy modelínu a řekne si, že je to fuj. Děti takto shromažďují milióny takových dat, jak se učit mluvit, chodit, myslet a nejíst modelínu.

Většina druhů umělé inteligence nemá věci jako smysly, tělo nebo mozek, který dokáže po vzoru dítěte automaticky posoudit spoustu různých věcí. Moderní AI systémy jsou jen programy ve strojích. Takže musíme dát AI hodně dat. Navíc musíme data označit všemi informacemi, které se AI snaží naučit, jako jaké jídlo lidem chutná. A pak AI potřebuje dost výkonný počítač, aby všechny data dávala smysl.

V roce 1956 tohle prostě nebylo k dispozici. Tenkrát možná umělá inteligence uměla rozeznat trojúhelník a kruh, ale rozhodně nerozeznala můj obličej na fotce, jako předtím John Green bot. Takže asi do roku 2010 byl obor v podstatě zamrzlý v tom, čemu se říká AI zima. Ale v posledním půlstoletí došlo k mnoha změnám, které nás vedly k revoluci AI. Jak řekl jeden přítel: „Historie nám připomíná, že revoluce nejsou události, ale spíše procesy.“ Revoluce AI nezačala jedinou událostí, myšlenkou nebo vynálezem.

Sem jsme se dostali kvůli spoustě malých rozhodnutí a dvěma velkým vývojům ve výpočtech. Prvním vývojem byl obrovský nárůst výpočetní výkonnosti a rychlost zpracování dat počítačem. Pro srovnání, jak obrovský, pojďme do Thought Bubble. Během dartmouthské konference v roce 1956 byl nejpokročilejší počítač IBN 7090. Zaplnil celou místnost, ukládal data na obřích kazetových páskách a přijímal instrukce přes děrné štítky.

Každou sekundu dokázalo IBN 7090 provést 200 tisíc operací. Ale kdybyste se toho ujali vy, trvalo by vám to 55,5 hodiny. Pokud byste tedy provedli jednu operaci za sekundu a nedali si pauzu. Přesně tak. Ani ne na sváču. Tehdy to pomohlo s balistickým obranným raketovým systémem amerického letectva. Ale AI potřebuje udělat mnohem více výpočtů s mnohem více daty.

Rychlost počítače se váže na počet tranzistorů, které provádí operace. Zhruba každé dva roky od roku 1956 inženýři zdvojnásobili počet tranzistorů, které se vejdou do stejného prostoru. Takže jsou počítače mnohem rychlejší. Když byl v roce 2007 vydán první iPhone, udělal asi 400 miliónů operací za sekundu. Ale o 10 let později Apple říká, že procesor iPhonu X dokáže udělat asi 600 miliard operací za sekundu. To je jako mít v kapse výpočetní sílu přes tisíce originálních iPhonů.

Pro všechny chytrolíny, máte pravdu. Není to tak jednoduché, bavíme se jen o flopech. A moderní superpočítač, který má výpočetní funkce jako IBM 7090, dokáže udělat 30 biliard operací za sekundu. Jinak řečeno, program, který by modernímu superpočítači trval spočítat 1 sekundu, by trval IBM 7090 4753 let. Díky, Thought Bubble.

Počítače začaly být dostatečně výkonné a kolem roku 2005 napodobily určité mozkové funkce s umělou inteligencí. A tehdy začala AI zima pomalu ustupovat. Ale nezáleží na tom, jestli máte výkonný počítač, pokud nemáte také hodně dat, které musí zchroustat. Druhý vývoj, který zažehl revoluci AI, je něco, co právě používáte. Internet a sociální média. V posledních 20 letech se náš svět stal mnohem propojenějším.

Ať už živě točíme z mobilu nebo používáme kreditku, jsme součástí moderního světa. Vždy, když chceme nahrát fotku, otevřít odkaz, přidat hashtag, nepřidat hashtag, dát lajk na YouTubu, označit přítele na Faceboooku, přít se na Redditu, nahrávat na TikTok, ale už ne na Vine, pomoct kampani na Kickstarteru, kupovat jídlo na Amazonu, zavolat si z večírku Uber a další věci.

To vše vytváří data. I když použijete něco, co se zdá být offline, jako je žádost o úvěr na nové auto nebo použití pasu na letišti. Tyto soubory údajů jdou do většího systému. Revoluce AI probíhá právě teď, protože máme kvantum dat a potřebnou výpočetní sílu. A chápu to. Myšlenka, že vytváříme spoustu dat, ale to, že nevíme, jak, proč nebo jestli jsou používány počítačovými programy, může být docela zdrcující.

Ale v Crash Course: AI se chceme naučit, jak funguje umělá inteligence, protože naše životy ovlivňuje neskutečně. A tento dopad bude stále větší. Díky vědomostem můžeme dělat malá rozhodnutí, která ovlivní AI revoluci, a nemít pocit jízdy na horské dráze, na kterou jsme nechtěli. Každý den spolu vytváříme budoucnost umělé inteligence. Což je dost dobrý.

Příště se ponoříme do technických myšlenek, jako je učení s a bez učitele a zpětnovazební učení. A probereme, co je na algoritmu učícího se stroje dobrého. Zas jindy. Překlad: Kara www.videacesky.cz

Komentáře (63)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ještě jeden komentář typu "AI není AI protože nemyslí jako člověk", a já ztratím veškerou naději v budoucnost lidstva.

Jednak, chtít po stroji aby myslel jako člověk je tak omezený pohled na věc, až se mi chce blít. Oblast výzkumu AI by měla zkoumat možnosti inteligence, vyvíjet nové druhy inteligence, podle toho nám umožnit hloubš chápat vlastní inteligenci. V čem naše inteligence spočívá, jaké jsou její možnosti, a na základě toho se vůbec rozhodnout, zda má cenu replikovat lidskou inteligenci, když potenciál inteligence může být daleko daleko větší. Chtít jenom replikovat lidské myšlení je hodně úzký a neambiciózní pohled na věc. A hlavně cíl, kterého nedosáhneme, dokud nezačneme uvažovat v trochu širších spektrech a nerozšíříme chápání pojmu inteligence.

Přečtěte si v tomto ohledu něco o AlphaGo a AlphaGo Zero. Ty programy/algoritmy ani náhodou nejsou schopny propočítat celý stavový prostor hry GO a to je v podstatě dokázané. Výpočet ideálního tahu v Go je EXPTIME complete problém, což v podstatě znamená, že k jeho určení je nutné znát kompletně celý stavový strom možností (lze redukovat nějaké symetrie a shlukové body, ale pořád se budeme bavit o triliardách triliard možností), takže opravdu nelze nějakým chytrým trikem řešit výherní strategii pro Go ve spočitatelném čase.

Takže ten důvod, proč je AlphaGo zero schopné s jedním prstem v p****i porazit nejlepšího hráče Go je ten, že si to vytvořilo nějakou vlastní intuici. Navíc AlphaGo Zero, které nebylo trénováno s asistencí lidských hráčů, je daleko lepší než AlphaGo, které se učilo podle vzoru lidsky odehraných her ( ačkoli AlphaGo myslím mělo nevýhodu, protože mu na vstupu neořezávali tahy o symetrie, ale to teď opomeňme). AlphaGo Zero hrálo proti klonům sebe sama miliony her a vyvíjelo se bez další asistence nebo předchozí zkušenosti od člověka.

Na konec tak máme na neuronové síti založený algoritmus, který si vyvinul intuici nezávislou na člověku, a který má intuici v tomto ohledu mnohonásobně lepší. A jestli někdo bude argumentovat, že to nemyslí jako člověk, že to umí jenom hrát Go, vyzval bych k opětovnému přečtení prvních dvou odstavců, díky moc :).

104

Odpovědět

Musíš vyhrát ! To není program?
"Už mě to nebaví, seru na to."

15

Odpovědět

Vypadá to, že oboru rozumíš. Dá se např. tomu Zeru nějakým způsobem hrabat v "mozku" a zjistit, proč dělá to, co dělá?

01

Odpovědět

+Durangaprave ze to zatim neumime - dalsi priklad AI umi na zaklade EKG urcit kdo do roka umre - ted se lidi snazi prijit na to co je urcujici a na zaklace ceho na to AI usuzuje (samo zjednodusil jsem to a ignoruju pravdepobonost...)

11

Odpovědět

Neviem, či som to pochopil správne, môžeš sa k tomu vyjadriť ?
Ten druhý odsek si myslel tak, že sa nám neoplatí rozmnožovať, ale skôr vylepšovať našu aktuálnu, konkrétnu inteligenciu ? Klonovať, poprípade uchovávať ľudskú inteligenciu a vedomie aj mimo tela - ako dáta a vylepšovať ich ?

02

Odpovědět

Ajta krajta, já jsem se zase nechal unést. Když totiž nad tím tak přemýšlím, tak tohle je jedna z těch věcí, kterou nelze vysvětlit. Na to si člověk musí přijít sám zkušeností. Jakože vysvětlit, jakým způsobem to vnímám já, by možná bylo ještě proveditelné tváří v tvář někde v hodpodě, ale v sekci komentářů někde na internetu to jde hrozně těžko.

Můžu jenom říct, že jako osoba studovaná v problematice algoritmizace a matematiky docela souhlasím s uvedenou definicí AI. A že jsem kdysi taky trpěl naivními představami o umělé inteligenci, než ji zkušenosti a poznatky ze mě vymlátily. A že jsem si potom připadal jako blbec. A že mě nepřestávají fascinovat lidi, co jsou v poznání této tématiky na startovní čáře, ale už se tváří, jako by byli v cíli.

Můj původní výblitek sepsán v emočním záchvatu se už nedá smazat, ale snad aspoň tento dodatek pomůže pochopit, co mě k němu vedlo. Plus bych vás chtěl poprosit, mějte mysl otevřenou. Obzvláště pokud se zde objeví i další videa z této série. Některé věci se vám nemusí teď zdát, nebo vám mohou připadat hloupé, ale počkejte si, až budete mít více znalostí (a ideálně i zkušeností, ale to vem čert včil), než začnete dělat závěry o tom, co je stupidní a co by mělo být definované jinak.

01

Odpovědět

+TStancekNa ty experty si tu hrají evidentně obě strany, i když drtiva většina z nich má znalosti jen YouTube videí a populárních časopisů, proto by tu neměl právo mluvit o problematice AI nikdo, kdo nemá vystudovanou informatiku a robotiku.

11

Odpovědět

+TermoOpet se zeptam proc jako? Fakt by mne zajimalo jestli se doziju doby kdy lidi prestane napadad idiotske - zakazeme to - jako by neco zakazat omezit nejak pomahalo a hlavne fungovalo.

Ale k tematu, AI je pojem definovany lidmi. Tento pojem ma popsat neco co se vyvyji, kazdy to vidi jinak a tento spor vede k lepsi definici slova AI - teda mel by vest, pokud nevede tak diskuze je zbytecna a ten moudrejsi ji opusti protoze pochopi, ze pokracovat v takove diskuzi je to strata casu.

02

Odpovědět

+UzivatelTu diskuzi by měli vést hlavně lidé, kteří to studují, živí se tím a OPRAVDU tomu rozumí. Ne laici z univerzity YouTube, kteří napíšou takový pravopisný výblitky jako „vyvyji“. Takže doporučuji být moudrý a než uvažovat nad něčím složitým, naučit se nejdřív to jednoduché.

00

Odpovědět

Ten chlap netuší o čom vôbec hovorí. Všetko to o čom kecá nie je skutočné A.I., pretože to nikdy neprešlo a ani neprejde Turingovým testom. To o čom sa tu hovorí sú rôzne neurónové siete, heuristika, mechanické učenie a pod. Tie algoritmy a technológie nedokážu robiť veci nad rámec toho, čo ich človek naučil robiť a nie sú schopné rozhodovať problémy, na ktoré nie sú naučené.

Viď na príklad hekovanie tesly tým, že niekto dal na chodník maketu človeka alebo prekreslil vodorovné značenie a auto si išlo veselo do protismeru.

Prosím, zmažte toto video a nerobte z ľudí jeho šírením ešte väčších idiotov ako už sú. Toto video je len marketingová pozlátka úplne otrhnutá od reality. Každému informatikovi, čo o tom niečo vie je to len na smiech.

ešte raz, toto nemá nič spoločné so skutočnou umelou inteligenciou a nikdy mať ani nebude, pokým nevymyslíme počítače na úrovni ľudského mozgu.

79

Odpovědět

Na Turingův test bych se zrovna kvůli jeho nedostatkům moc nespoléhal. Prosím, smaž tenhle komentář, a nepředkládej tu své myšlenky člověka, který nevystudoval informatiku, jako hotovou věc.

44

Odpovědět

Nesouhlasím s dnes běžnou definicí AI. Podle mě to nemá s inteligencí jako takovou moc společného.
Dneska se říká AI pomalu jakémukoli algoritmu, který je nakrmen obrovským množstvím dat a pak dokáže klasifikovat nová data podle "pravidel" která si vytvořil. Klasifikace dat je rozhodně součástí inteligence, ale není to inteligence sama o sobě.

I když udělali "bota", která hrál Jeopardy (obdoba našeho Riskuj!) lépe než člověk, nebyla to inteligence. Dokázalo to dávat slušné odpovědi na velmi široké spektrum otázek. Ale když se toho bota zeptali na něco o čem by musel uvažovat byl v koncích.

Za mě bude AI inteligencí ve chvíli kdy dokáže uvažovat, plánovat, přizpůsobit se a bude chápat kontext.

102

Odpovědět

Za mě bude AI hotová, až bude mít vlastní city a emoce. Až ti jednou řekne počítač, že se bojí nebo že tě má rád, je to AI.

34

Odpovědět

+Kulijasne, kovové pero do zadku by si chcel :D

23

Odpovědět

+Kulipo tom keď ti to povie že tě má rád

02

Odpovědět

Máme "silnější" počítače, přesnější a rozmanitější čidla, co kdyby jsme to propojili a zkombinovali, budeme tomu říkat AI ať se to lépe prodává, Musk taky lže a jak se mu "daří" a to ty jeho auta se sotva udrží v pruzích.

57

Odpovědět

Ajťáci si řekli, že aplikace už nikoho nezajímají tak tomu budeme říkat AI, bude se to lépe prodávat. Samozřejmě, že ta není žádná AI, ale jenom chytřejší algoritmy, které se rozhodují na základě dalších algoritmů. Jakože když má černou pleť ta se nemůže jmenovat Josef Novák a tudíš nemůže být z ČR.
Chcete si doma postavit kvantový PC, stačí poškozená blikající žárovka, optické čidlo, a nějaký algoritmus co vám bude generovat čísla z svítí/nesvítí.😁

713

Odpovědět

Vysvětlil to docela dobře, AI jsou hlavně adaptivní statistické modely a optimalizace (maximalizuj profit). Do nich může vývojář docela dobře vidět, pochopit co se v nich děje a vylepšovat je. To i s docela malými neuronovými sítěmi je problém.

K dopadům jejich nasazení jsem spíš skeptický. Snadno se může stát, že např. banka vám nedá úvěr (nebo FB smaže fotku) a když se zeptáte proč, tak se nic nedozvíte, akorát korporátní blábol ala "porušujete naše kritéria" a fuckoff.

22

Odpovědět

Nic z toho o čem mluvil neni AI, ale pouze machine learning.

1013

Odpovědět

Asi jsi chtěl říct strojové učení. To je podoblast AI a je jeho součástí, stejně jako tohle není jedno video, ale první díl, který se zabývá definicí AI, jeho častmi a vysvětlováním procesů a termínů od nejjednoduššího (tohle video) po nejsložitější (další videa uvádějící AI do širšího obrazu).

104

Odpovědět

+NehackerMachine learning nie je ani súčasťou A.I. . Je to len spôsob ako efektívnejšie spracovať big data. Akonáhle ale dostane stroj dáta, ktoré sú mimo domény toho čo už videl tak často ani nedokáže správne alebo vôbec rozhodnúť.

Niektoré algoritmy napr. nedokážu rozhodnúť rozdiel medzi čivavou a merickými coockies.

05

Odpovědět

+problémTakže třeba ty jsi taky jen algoritmus, protože nerozeznáš slovenštinu od angličtiny. Je to dobrý příklad?

42

Odpovědět

+NehackerProblém má pravdu. Až tyto statistické modely budou samy schopné interpretovat vstupy a díky tomu přenést zkušenosti mezi doménami, tak se můžeme začít bavit o AI. To že přenásobíš několikrát vektor maticí vážně neni žádná inteligence.

14

Odpovědět

+HackerŘíkal jsem snad něco o přenásobení vektoru maticí? Ne, neříkal. Pořádně si přečti pointu mého komentáře a používej tu inteligenci, když o ní tak mluvíš.

32

Odpovědět

Celkem dobré videjko, jenom upozornění na překlep, ve 4:56 uveden rok 1945 místo roku 1956.

01

Odpovědět

Díky za postřeh, opraveno :)

11

Odpovědět

"starting on the same page" a hnedle vydává algoritmy za umělou inteligenci, šašek.

613

Odpovědět

Ty toho o umělé inteligenci asi moc nevíš, co? Jestli jo, tak bych chtěl znát tvůj protiargument, šašku.

105

Odpovědět

On tam ale algoritmy zmiňuje jako součást AI, ne jako jeho definici. Proto tam uvádí i další příklady. Chce to taky vnímat kontext. A pokud si nemyslíš, že algoritmy nejsou součástí AI, tak ti doporučuju nastudovat si základy informatiky.

66

Odpovědět

+šašekŽádná AI neexistuje, jenom kombinace algoritmů.

69

Odpovědět

+RetAjťákŽádné vědomí neexistuje, jen síť neuronů. Žádný život neexistuje, jen kopa buňek. Žádný vesmír neexistuje, jen kombinace atomů. Žádný RetAjťak neexistuje, jen plno žvástů. :D Vidíš tu absurditu tvého komentáře?

112

Odpovědět

+Šašek"A pokud si nemyslíš, že algoritmy nejsou součástí AI."
"Vidíš tu absurditu tvého komentáře?"
Ani nemusím psát.

28

Odpovědět

+RetAjťákPotvrzuje to nějak tvoje tvrzení? Nepotvrzuje, že ne? Můj překlep oproti tvému celému komentáři? Slabé, slabé.

60

Odpovědět

+ŠašekCože? Je ta AI složená z algoritmů nebo ne? Rozhoduje se podle nějakého algoritmu nebo ne?

06

Odpovědět

+RetAjťákJe mozek složený z neuronů nebo ne? Rozhoduje se podle nějakého algoritmu nebo ne?

52

Odpovědět

+ŠašekNeurony v mozku mají více kombinací než je hmoty ve vesmíru, vyvíjí se X let na základě X zkušeností vnitřních a vnějších.
BTW. Nikdo ještě nedokázat úplnou určitostí říci co to inteligence vlastně je.

17

Odpovědět

+RetAjťákA to nějak brání tomu, aby se menší obdobě ve stroji neříkalo přeneseně umělá inteligence? Uvědomuješ si, že sis právě teď vyvrátil svoje původní tvrzení? :D

61

Odpovědět

+ŠašekA ty máš něco takového, umělého k dispozici, že o tom mluvíš. Něco si umí uvědomit samo sebe a má čidla nahrazující city apod.

06

Odpovědět

+RetAjťákTímhle postojem by se dalo říct, že stroj nimdy nebude mít umělou inteligenci, protože vše, co dělá, je jen stimulace. Ale to samé dělají i lidé. Simulují a napodobují. Proto i stroj, který ti řekne, že si dokáže uvědomit sám sebe ve výsledku není o nic hloupější než člověk, který tak byl stejně naprogramován. Snad jsi to už pochopil. :)

41

Odpovědět

+ŠašekDnes máme i umělé maso. Nějaký chytlavý název se tomu dát musí, a tvůrci to začnou hájit tak, že co to vůbec je maso, že to je jen nějaký shluk bílkovin, aminokyselin, atp., a to je jejich výrobek taky. Vlastně význam slov dnes už vůbec nehraje roli.

46

Odpovědět

+Kuba.Jestli význam slov nehraje roli, proč vůbec něco píšeš? Paušalizovat to na všechno a neuvědomit si, že jsem toho součástí není moc chytré.

65

Odpovědět

+ŠašekVůbec jsi nepochopil pointu toho, ale OK. >-D

02

Odpovědět

+Kuba.Jestli si myslíš, že definice inteligence je stejně prostá jako definice masa, tak pointa je zřejmé ta, že jedno z těch dvou ti ubývá. ;)

11

Odpovědět

+ŠašekKdyž nepochopíš to, co jsem zcela jasně napsal (reaguješ na něco jiného), jen to potvrzuje to, co jsem napsal. To mě těší. Děkuji za příklad.

00

Odpovědět

+Kuba.Reaguju přesně na to, co jsi napsal. Když to neumíš přijmout, tvoje chyba. :D

00

Odpovědět

+ŠašekSamozřejmě, že reaguješ, a přijímám to, jinak bych nemohl reagovat. Opět další příklad k mnou výše uvedenému. Díky

00

Odpovědět

+ŠašekTo video je o současném stavu a o tom čemu se dnes říká AI a to žádná AI samozřejmě není. Jestli jednou něco takového umělého vznikne bude to singularita a nám už to bude moct být jedno, protože něco co má neomezený čas se vyvíjet a neomezenou rychlostí je po lidsku řečeno "Bůh". Pak už budeme dobří jen jako zdroj energie nebo tak něco.

15

Odpovědět

+RetAjťákTo jsi měl říct už na začátku, že tvůj hlavní informací o AI je sci-fi. To bych se na tebe vykašlal už na začátku a nečetl tu ty tvoje vize o Matrixu. :D

51

Odpovědět

+ŠašekTo jsou úvahy lidí co počítače vymysleli ty písaři kódů. Máš něco konkrétního k té tvé "AI", nějaký příklad?

15

Odpovědět

+RetAjťákMyslíš lidí jako byli na darthmounské konferenci? Takových podobných? Tak to je slabý. Argument viz výše. A čti pečlivě. Jen bych se opakoval.

41

Odpovědět

+Šašek" přeneseně umělá inteligence" a " umělá inteligence" je rozdíl, nepřijde ti? Nebo jsi přeneseně okurka?

33

Odpovědět

+Filip JaníkNastuduj si celé vlákno. Nechytáš se.

33

Odpovědět

+ŠašekNečekal bych, že okurka odpoví na jednoduchou otázku.

34

Odpovědět

+Filip JaníkVůbec jsi nepochopil pointu toho, ale OK. :D

43

Odpovědět

+šašekŠašku, ty píšeš "On tam ale algoritmy zmiňuje jako součást AI", zatímco on povídá "Articifial intelligence is everyvhere... it's the algorithm recommending YouTube video..."

47

Odpovědět

+Míra R.Tvá odpověď jenom dokazuje, že to s tou inteligencí budeš mít taky nahnutý, když si neumíš dát věci do souvislostí, oddělovat intonaci a vyhodnotit to jinak než třeba strojový překladač na internetu. Hezky sis naběhl. :D Když ti někdo řekne: "Ta knížka je dobrá." začneš jí chutnat?

74

Odpovědět

+ŠašekOn to snad tak, jak jsem napsal, neřekl? Cituj.

48

Odpovědět

+Míra R.A s tou knížkou je tou jak? Taky bys jí sežral jen proto, že si neumíš vyložit kontext? :D

74

Odpovědět

+ŠašekNevidím spojitost. Cituj z videa.

24

Odpovědět

+Míra R.Jestli nevidíš spojitost v přirovnání, které jsem ti dal, tak ti není pomoci. :D Doufám, že toho blbýho jen hraješ. To by se mi ulevilo.

41

Odpovědět

+ŠašekTy seš šašku dobrej troll. Tak ale důležitý je, že máš poslední slovo :-)

12

Odpovědět

+Petr TájJo, protože když ti dojdou argumenty, tak musí být tvůj oponent hned troll. Skvělá úvaha. :)

21