ChorvatskoGeography Now!

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 57
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:222
Počet zobrazení:16 430

Blíží se opět doba dovolených a mnoho Čechů zamíří do Chorvatska. V ČR je tento stát poměrně dobře známý, ale i tak v tomto odlehčeném videu určitě najdete zajímavé informace. A dokonce se dočkáte dvou zmínek o ČR. Poznámka: Chorvaté jsou také excelentní fotbalisté. Technika a rychlost Španělů, energie Turků a fyzické proporce statných Slovanů z nich dělají jeden z nejfotbalovějších národů vůbec. Bohužel, protože za pár dnů se s nimi potká i česká reprezentace.

Přepis titulků

Tuto epizodu vám přináší live.me. Jo, natáčela se zde Hra o trůny. Ahoj, já jsem Barby. Jsme zpátky v Evropě a probereme 101 dalmatinů. Dalmáckých ostrovů! Ale je jich víc než 580. Ale nejdřív... Vlajka Chorvatska je trochu zajímavější, než je obvyklé, protože má ve středu svou typickou šachovnici.

Vlajka se skládá z horizontálních pruhů panslavických barev červené, bílé a modré. Modrá znamená svobodu a nadějí, bílá znamená mír a jednotu a červená znamená revoluci a oběti. Uprostřed je erb a typická "šahovnica". Šachovnicový vzor s červenými a bílými čtverci, anglicky zvaný "chequy". Tvrdí se, že dřív existovala dvě Chorvatska. Jedno bylo červené a druhé bílé. Tuhle teorii moc důkazů nepodporuje. Nahoře nad šachovnicí se nachází pět erbů.

Každý reprezentuje jeden historický region. Je to Střední Chorvatsko s půlměsícem a šesticípou hvězdou, Dubrovník se dvěma červenými pruhy na tmavě modrém pozadí, Dalmácie se třemi korunovanými leopardími hlavami, Istrie se zlatou kozou s červenými rohy, protože proč ne, a nakonec Slavonie se šesticípou hvězdou, dvěma stříbrnými pruhy a kunou na červené pozadí mezi pruhy. Země to není velká, ale těchto 5 regionů mělo velký historický význam.

Zaměřme se na to. Nejdřív zmíním, že mnoho jiných států, především těch slovanských, stát nazývá Hrvatska a podobně místo Croatia. Je to podobné jako s Německem. - Je to Deutschland. - Myslíš Germany? - Allemagne? - Tyskland? - Niemcy? - Saksa? Nein! Chorvatsko se nachází v jižní Evropě na západě Balkánu.

Sousedí se Slovinskem, Maďarskem, Srbskem, objímá Bosnu a Hercegovinu, které nechává kousek pobřeží u města Neum. A nakonec má 16 km dlouhou hranici s Černou Horou na úplném jihu země. Najdete zde 20 krajů a hlavním městem je Záhřeb. Poznámka, přístavní bosenské město Neum rozděluje stát na dvě části. Vlastně z Dubrovníku a okolí Neretvy dělá exklávu. Přemýšleli nad stavbou mostu na poloostrov Pelješac, takže by se do všude dalo dostat autem, ale to v roce 2012 zavrhli.

Historicky je země rozdělena do čtyř oblastí, o kterých při návštěvě Chorvatska hodně uslyšíte. Je to Střední Chorvatsko, Istrie, Slavonie a Dalmácie. Dalmatini mají kořeny v Dalmácii, odtud jejich název. Už žádné odbočky. Kvůli komplikované minulosti, na kterou tu nemáme čas, Chorvatsko vede několik sporů o území.

Zmíním ty nejdůležitější. Piran, řeka Dragona, Sveta Gora, ten zmatek způsobený řekami Mura a Dráva. Hranice se Srbskem vypadá jako sluchátka vytažená z kapsy. Jde o to, že těmhle místům nikdo nevěnuje příliš pozornosti, a cizinci občas dělají zábavné věci. Roku 2015 přišel Čech a vyhlásil svůj mikronárod Liberland na údajně nepřivlastněném ostrově v Dunaji.

Byl naprosto zatčen. Není sám, jiní dva lidé se o to na jiných ostrovech už pokusili a selhali. Chorvatsko vlastní přes 1 000 ostrovů, ačkoliv obydlených je asi jen 50. Největší jsou Cres a Krk. Ačkoliv podle rozlohy je Chorvatsko na 125. místě, délkou pobřeží se řadí na 20. místo. Chorvatské pobřeží je delší než pobřeží Švédska a JAR dohromady.

A máš to Mongolsko! Domácí úkol. Zkuste najít na pobřeží Chorvatska tento ostrov ve tvaru srdce. Hlavním městem může být Záhřeb, ale lidé jezdí navštěvovat Pulu, Zadar, Split a Dubrovník. Chorvatské pobřeží je podle mnohých tím nejkouzelnějším místem na světě, především při západu slunce. V Zadaru najdete vodní varhany, které znějí takhle. Teď si promluvíme o rostlinách a zvířatech.

Chorvatsko je sice známé především pro své pobřeží, ale to neznamená, že ve vnitrozemí nic zajímavého není. Většina oblastí mimo města je používána k farmaření, ale v Chorvatsku najdete některé světoznámé národní parky. Země je rozpůlena Dinárskými horami, které začínají na severozápadě a pokračují až k hranicím Bosny a Hercegoviny. Oddělují tak vnitrozemské nížiny, které spadají do Panonské pánve, kde tečou všechny mocné řeky, jako třeba Dunaj.

Díky tomuto rozdělení v Chorvatsku najdete rozdílná podnebí, ačkoliv se stát rozkládá na malé oblasti. V jakémkoliv období se Záhřeb od Dubrovníku velmi liší. Polovinu země tvoří krasy, což je jiné slovo pro "rozpuštěný vápenec s jeskyněmi, který tvoří nádherné obrazce a vytváří jeskynní systémy". Jsou tam jeskyně. Chorvatsko je, stejně jako Bulharsko, plné jeskynní.

Není těžké je najít a některé jsou dech beroucí. Například Modrá jeskyně na ostrově Biševo, nebo neuvěřitelně hluboká jeskyně Velebit, která dosahuje 1 400 metrů. To je roztomilé. Místem, které každý Chorvat hrdě zmíní, je národní park Plitvická jezera. Najdete zde jezera a vodopády. Tam nejlepší hudební duo Stjepan Hauser a Luka Šulić natáčelo svůj cover od Mumford and Sons.

Nemůžu uvěřit, že jsem vás minulý měsíc prošvihl. No co, miluju 2CELLOS. Jsou skvělí. Můžu mít rád hudbu. V Chorvatsku také najdete poušť Đurđevački a spoustu divokých zvířat jako netopýři, vydry, losi, divočáci, kuny, vlci a neuvěřitelně vzácný rys ostrovid. To je největší evropská kočka, kterou najdete i v USA. Ale pokud jde o centrum zájmu, vracíme se k poběží.

Díky svým ostrovům a pobřeží Chorvatsko za posledních 20 let zažilo obří vzestup turismu. Je to průmysl, ke kterému cizinci dřív moc neměli přístup. Důvod si rozebereme. Chorvatsko má spletitou historii, která tento národ formovala. Shrnu to do osmi vteřin. Římská říše, království, državy, Říšský stát, válka s Turky, Jugoslávie vyhrála, nacistická loutka, Jugoslávie 2, občanská válka a konečně člen EU.

Nebylo to tak těžké. Zapomněl jsi na Ilyry! V zemi žije asi 4,5 milionu lidí a je asi na 30. pozici států s největším úbytkem obyvatel. Země je asi z 91 % tvořena etnickými Chorvaty, Srbové tvoří asi 5 % a zbytek tvoří jiní Slované, Italové a Židé.

A třeba i Číňané. Jak jsem zmínil v epizodě o Bosně a Hercegovině, téměř všechny slovanské balkánské národy si rozumí. Především tyto čtyři státy. Rozdílem je jen to, že tyto dva píšou cyrilicí, tyto dva latinkou. Pro tyto 4 státy je trochu obtížné porozumět ostatním balkánským národům, jako Slovincům, Bulharům a Makedoncům... Teda Bývalé jugoslávské republice...

Prostě Makedoncům. Lidi, můžeme se vrátit k mé epizodě? Sklapni, Chorvatsko. Zajímavé je, že téměř všichni Slovani, ať už jsou z Ruska, Polska nebo České republiky, která si změnila anglický název na Czechia, mohou s balkánskými Slovany vést jednoduchou konverzaci, pokud mluví pomalu a dobře artikulují. Je to, jako by Jamajčan mluvil s člověkem ze Singapuru.

Kavárna je za sochou? Ne, je na pravé straně. Jak to má Magua vědět? Proč jsi řekl, že za ní? Přece víš, že tohle je pravá a tohle levá. Šel jsi opačně. O 4 minuty později. Fajn. Jen chci vědět, že je vedle, ne za ní. To je přece jasný.

Dal jsem ti jasný instrukce. Teď jsou jasný. Chlapi, to bylo dobré. Zatleskáme vám. Slovanské balkánské státy můžete rozlišit i náboženstvím. Chorvaté a Slovinci jsou především katolíci, Srbové a Černohorci jsou ortodoxní. Chorvaté milují vodní pólo a narodil se zde Nicola Tesla. - Ale byl to Srb!

- Ale narodil se zde. - Ale byl to Srb! - Ale narodil se zde! Chorvatsko si prošlo rozpadem Jugoslávie a socialismu na začátku 90. let, a pak občanskou válkou v půlce 90. let. Nakonec se z něj stala nejlepší destinace pro dovolenou v roce 2000 něco. Asi 2005. Hele, musíš si ověřovat zdroje, jinak vypadáme blbě. Sklapni, Brandone, já se snažím! Promluvme si o přátelích Chorvatska. Abyste zjistili, s kým se Chorvatsko přátelí, musíte se zaměřit na dvě věci.

Na obchod a náboženství. Pokud jde o sousedy, mezi Chorvatskem a Srbskem je to asi takhle... Chorvatsko a Srbsku má mnoho historických rozepří, ale tak nějak přiznávají, že se vzájemně trochu přitahují. Tyto dvě země spolu obchodují, udržují diplomatické styky a spolupracují spolu. Bylo mi řečeno, že si navzájem dávají i body v Eurovizi nebo tak něco. A tím se to dokazuje.

Eurovize dokazuje vše. Slovinsko je dobrým přítelem, ke kterému panuje menší nevraživost, protože Slovinsko vstoupilo do EU první, pak hlasovalo pro vstup Chorvatska, ale nakonec vyhrožovali blokováním, dokud se nevyřeší spory o území. A taky že je blokovali, bylo to ošklivé, vyřešili to a konec. Věřící Chorvatsko má slabost pro katolické státy jako Itálie, Španělsko a především Irsko. Na jeho stranu se staví při sporech Irska s UK.

A jsou věrnými fanoušky Vatikánu. Pokud jde o nejlepší přátele, asi by zmínili Německo a Polsko. Německo je blízkým přítelem, protože je považováno za "zemi zaslíbenou", kam se mnoho Chorvatů stěhuje a vydělává jmění. Němci tam jezdí na dovolenou a obchodují tu. Chorvati milují, když se tam zastaví Poláci. Jsou jako nejlepší přátelé, každý týden si skypují a dvakrát do roka se navštěvují. Papež Jan Pavel II.

byl Polák a Chorvatsko tak miloval, že v něm byl třikrát. Chorvatsko je jižanským bratrancem slovanských národů. I přes ty dramatické události otevřelo hotely a bary na pláži. Jak je světe? Pojeďte na dovolenou do Chorvatska. Příště je na řadě Kuba. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (28)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Nejhorší je, že místo aby věděl, že na Plitvickejch se natáčel Vinetou, tak ví, že tam koncertujou nějaký b***y :D

812

Odpovědět

Asi tě zklamu, ale (filmy) Vinettou jsou fenomén čistě středoevropský, především pro Německo, Čechy a Slovensko, zatímco 2CELLOS jsou, hlavně díky Youtube, fenomén celosvětový... O jejich orientaci nic nevím a ani mě nezajímá, každopádně doporučuju si od nic najít cover Welcome To The Jungle (Guns N' Roses), nebo Thunderstruck (AC/DC).

211

Odpovědět

+TaanAj pro Moravu.

32

Odpovědět

Super videa...nevíte jestli existují nějaká podobná videa, která takhle přehledně shrnují třeba historická fakta? Myslím, že jestli něco takového je, tak by to tu také mohlo mít úspěch. :)

40

Odpovědět

Světovou historii shrnuje třeba kanál "Crash Course", je ale zaměřen hlavně na Francii a Británii.

00

Odpovědět

+orcinusorca2014Trochu jsem pátral a na Crash Course jsem taky narazil. Je ale škoda, že to nedělá více lidí a důkladněji, jako například shrnuje pěkným způsobem zeměpisná fakta Geography now. Myslím, že historie je atraktivní téma, která může dnešnímu člověku leccos nabídnout :)

10

Odpovědět

Jakožto student geografie velmi oceňuji, že jsou zde tato videa. Jen tak dál :-)

71

Odpovědět

Souhlas kolego :)

13

Odpovědět

6:04 - má být, že je jednou z asi 30 zemí, kterým ubývají obyvatelé

10

Odpovědět

5:53 neříká "Jugoslávie vyhrála", ale "Jugoslávie 1" ;)

70

Odpovědět

Mne to pride tak, ze vo videu je strasne vela informacii a vacsinu z toho si aj tak nezapamatam. Chapem, ze chce zahrnut vsetko, ale je v tom trochu mis-mas

18

Odpovědět

Jsem zvědav na Maďarsko. "S každým se hádají o území, ale nikdo jim nerozumí!" :-)

320

Odpovědět

Zdravím, kdyz dám v tagách Geography Now! je tam jen čína a bulharsko šlo by to nějak poopravit?

80

Odpovědět

Ten tag obsahuje všechna 4 zatím u nás vydaná videa. :-)

17

Odpovědět

+Corwin8To je sice možné, ale zobrazuje pouze 2...

90

Odpovědět

+Corwin8Vypadá to, že je to stejný problém jako se zobrazování komentářů pod diskuzí, cache ve wordpressu prostě nefunguje, jak má. Vzhledem k blížícímu se spuštění nového webu už tenhle problém asi řešit nebudeme a síly budeme věnovat budoucnosti, ne opravování neopravitelného wordpressu, díky za pochopení. :-)

32

Odpovědět

"Bílá Charvácie" území slovanské ale mezi Vislou a Odrou (podle některých legend právě odtud pocházel Praotec Čech) , takže s "Chorvatskem" má málo společného

10

Odpovědět

Liberland!!! :D

224

Odpovědět

Zajímavá zmínka, ale pokud jednotlivec touží po území-státu, pak je nejlepší si přivlastnit Antarktidu, která je (opět) k mání (téměř) celá.

211

Odpovědět

+orcinuorca2014Netuším jak to myslíš? Všechno na tvém příspěvku je špatně. Docela by mě zajímalo jak jsi k tomu přišel?

40

Odpovědět

+orcinuorca2014Wiki says: "Antarktický smluvní systém (anglicky ATS – Antarctic Treaty System) je komplex opatření, regulující vztahy mezi jednotlivými státy v oblasti Antarktidy.... Antarktida je podle nich považována za nadnárodní území, určené pouze pro vědecké účely. Vyloučeny jsou jakékoliv zábory území pro konkrétní stát..." Mimo to, pokud člověk nechce mrznout někde v pustině, stovky kilometrů od civilizace, Antarktida není moc dobrá volba. Liberland je velice zajímavá myšlenka, ovšem od začátku odsouzená k záhubě, protože by mohla fungovat a lidi by o tom mohli začít přemýšlet. Což se nehodí nikomu, kdo je zrovna u koryta...

30

Odpovědět

+orcinuorca2014Taan:
pozoruhodné, o Antarktidě sis danou smlouvu našel..
a slyšel jsi někdy o OBSE a "Závěrečný akt Konference o bezpečnosti a spolupráci v Evropě"-Helsinská jednání?

Jedním z jejich principů je "nedotknutelnost hranic" jednotlivých účastníků, mezi kterými je i Chorvatsko i Srbsko i Česká republika.

00

Odpovědět

+orcinuorca2014orcinuorca2014: Pozoruhodné, že vytahuješ KBSE, když se Liberland rozkládá na území nikoho. Smutné je, že se Srbsko s Chorvatskem nakonec zázračně dohodne, komu to bude patřit, než aby tam vznikla svobodná země. A stejně tak pozoruhodné je, že tu mluvíš o Antarktidě jako o zemi zaslíbené, zároveň na mě taháš nějaké smlouvy a konference a při tom nevíš, že antarktické území je nepoužitelné. ;)

00

Odpovědět

+orcinuorca2014První paradox: Území byl před rozpadem jednoznačně součástí Jugoslávie, která jej zakreslovala do svých map.

Ale Vít Jedlička tvrdí, že se jedná o "terra nullius". (Podobná situace je na Bodamském jezeře-pouze Švýcarsko tvrdí, že linie hranice protíná jezero v polovině. Rakousko i Německo zase tvrdí, že hranice je na březích. A tahle situace tu panuje už od roku 1648. )

Druhý paradox: Chorvatsko tvrdí, že patří Srbsku, Srbsko tvrdí, že patří Chorvatsku.

Jenže také existuje něco, čemu se říká "mezinárodní vody", které se jako na potvoru vztahuje i na řeky, ve kterých překvapivě mohou vlivem nánosů vznikat ostrovy.

Takže Chorvatsko i Srbsko klidně mohou tvrdit, že se jedná o "mezinárodní vody" mezi Chorvatskem a Srbskem.

A ještě návrat k Antarktidě: Liberland byl vyhlášen na jaře 2015, Země královny Maud byla jako součást Norska "obsazena" 12. června 2015.

01

Odpovědět

youtube kanál na 2CELLOS

https://www.youtube.com/user/2CELLOSlive

20

Odpovědět

Tenhle člověk je novej Conan o Brien, nebo (ze začátku) John Oliver tohohle webu. Vyserte se na všechno ostatní a překládejte jeho :D (né že bych mu nerozuměl, ale vždycky zapomenu na to, jak super videa má)

384

Odpovědět

tohle je tak moc dobry :D

120

Odpovědět

Losi v Chorvatsku nežijí, "elk" v tomhle případě znamená jelen. (Anglické názvosloví zvířat je občas zvláštní)

240