ItálieGeography Now!
57
Dnes se podíváme na evropskou zemi s bohatou historií, nejvíce památkami UNESCO a 8. nejsilnější ekonomikou na světě. Náš průvodce Barby, přemožitel Hannibala, který odsud ze čtvrtiny pochází, vám nabídne i několik tipů na méně známé památky a vysvětlení nejběžnějších italských gest.
Přepis titulků
Já osobně se fakt těším,
protože dneska je na řadě země, odkud ze čtvrtiny pocházím:
Itálie. Neexistuje prototypický Ital. Lidé ze Sicílie potřebují tlumočníka,
aby rozuměli Benátčanům. Neapol vypadá úplně jinak než Milán.
A ti v Jižním Tyrolsku si říkají: "Co tu vlastně děláme?" Ale Itálie je rozhodně zajímavá
a dneska se na ni podíváme. Dobře?
Začněme. Je čas učit se zeměpis – teď. Ahoj, já jsem Barby, to je zkratka mého příjmení – Barbato. To znamená vousáč. Klidně se smějte, ale možná jsem tím pádem příbuzný Scipia Africana Barbata, týpka, který porazil Hannibala asi v druhé Punské válce. Takže mám vítězství v krvi! Asi jsem spíš příbuzný nějakého prodavače ječmene. Ječmene, který jedl Scipius Africanus Barbatus, který porazil Hannibala.
Takže jsem vlastně porazil Hannibala! Ale kde byl Hannibal poražen? To zjistíme v... POLITICKÁ GEOGRAFIE V Itálii všichni říkají: "Všechny cesty vedou do Říma." Je to ta země ve tvaru boty, která kope do dvou vyfouknutých míčů, a leží v Evropě, uprostřed Středozemního moře. Hraničí s Francií, Švýcarskem, Rakouskem a Slovinskem. A uvnitř Itálie se nachází dva mikrostáty: Vatikán a San Marino, do kterého se dá v pohodě vplížit.
Na hranici mají japonskou restauraci a sportovní potřeby a nemají tam hlídky. Tím pádem je Itálie země s nejvíce jinými zeměmi uvnitř. Jihoafrická republika ji se Svazijskem málem dohnala, ale pak přišel Mozambik. V 70. letech se chtělo od Itálie osamostatnit Reggio, potom by ty země byly tři, ale to je jiný příběh. Země je rozdělená na 20 krajů a hlavní město Řím. Pět krajů má zvláštní nezávislý status.
Jsou to Sardínie, Sicílie, Tridentsko-Horní Adiže, též známé jako Jižní Tyrolsko, Údolí Aosty a Furlansko-Julské Benátsko. Mezi největší města patří samozřejmě Řím, potom Milán a Neapol. Největší letiště jsou Leonarda da Vinciho v Římě-Fiumicinu, Malpensa v Miláně a letiště v Bergamu. Kromě dvou největších ostrovů, Sicílie a Sardinie, jich Itálii patří asi dalších 350. Trochu se hádají s Francií o vrchol Mount Blancu a ve Švýcarsku mají malou, 2,5 km dlouhou enklávu Campione d'Italia.
Je to zvláštní místo vyňaté ze zóny evropského DPH, což dává smysl, protože tu je největší italské casino. Itálie, ty to teda komplikuješ. Moderní Itálie se dokonce na přelomu 19. a 20. století pokoušela o kolonizaci, a to na Balkáně, v severní Africe a v Africkém rohu, kde krátce tak nějak okupovala Etiopii, ale nevyšlo to, Etiopané tvrdě bojovali. A dneska je to zase jen bota a dva vyfouknuté míče na kopanou.
Klidně budu převádět jednotky, ale říkám kopaná. Říkají to Kanaďani, Jihoafričané, Australani, Kiwiové, Japonci a někteří Irové, Filipínci a Papuané. Nejen Američani tomu říkají kopaná. - My říkáme Calcio. - Tak to hodně štěstí. Tady bych normálně mluvil o zajímavých místech, ale těch je prostě příliš mnoho. Nedělám si srandu. Mají přes 50 památek UNESCO, to je více než kdokoli jiný.
Všichni známe ty velké, většinu jich vynechám, místo toho nabídnu některé méně známé, které přesto stojí za to: jídelní stůl ve Villa Lante, Park nestvůr u Bomarza, Ai Pioppi, zábavní park, kde se musíte vozit vlastní silou, nekropolis v Baditaccia, klášter La Scarzuona, fontána s vínem zdarma na Cammino di San Tommaso. Ano, opravdu. Víno zdarma. Ostatky apoštola svatého Tomáše, geotermální vodopády v Toskánsku, potopené město Baia, město na útesu Sant' Agata de' Goti, sírová pole v Pozzuoli, ta pevnost, co postavil ten šílenec, mumie z Urbanie, meč ve skále v Chiusdinu, devítivrstvý labyrint ve Villa Pisani, cesta 52 tunelů, pyramidy v Zone, hlavy na hradě Incantato vysochané šílencem.
Hodně věcí tam vytvořili šílenci. A taky hrozně moc hradů, pevností, kostelů, muzeí a starověkých památek. Ale chápete mě. A teď jako sopka, kterých tu mají hodně, vychrlím další část: FYZICKÁ GEOGRAFIE Všichni víme, že Itálie je šíleně nádherná, každý ji chce vidět, i pan a paní Informace tam byli na líbánkách.
Rádo se stalo. Ale krása Itálie má svou cenu. Leží na zlomu africké a euroasijské desky a zároveň na apeninském příkrovu, který narazil do západní Evropy, a tak vznikly Alpy. Alpy jsou vlastně hranice na severu a Apeniny probíhají celým poloostrovem jako páteř a končí ostrovem Sicílie.
Protože italské hory jsou vytvořeny vulkanickou činností, najdete tu nádherné formace jako Dolomity, prudké svahy Gardského jezera, největšího jezera Itálie, Umbrijské údolí, vlnité kopečky Toskánska. Itálie je tím pádem v polovině rozdělená na západ a východ a na severu je úrodná nížina s dostatkem vláhy z tajícího sněhu. Vznikly tu mnohé řeky, včetně té nejdelší, Pádu. Ten se nachází v Pádské nížině, která se táhne asi 650 km od francouzské hranice k Jaderskému moři, kde končí u městečka, o kterém jste možná slyšeli, Benátek.
Itálie je také sopečná země. Dnes mají asi 30 sopek, z toho 3 činné: Etna, Stromboli a známý Vesuv. Je to tedy nejhustěji zabydlená potenciálně smrtící sopečná oblast světa. Jasně, možná umřu, ale ta pizza tady za to rozhodně stojí. Když jsme u toho, asi čtvrtina půdy je úrodná, takže pěstují hodně jídla. Typická italská jídla určitě znáte, ale každá oblast má své speciality.
Na severu mají polentu, gnocchi, bílé lanýže, v Ligurii mají skvělá pesta a v Jižním Tyrolsku mají spíše germánskou kuchyni, třeba knedlíky a štrůdl. Ve středu mají třeba lasange, kance, artyčoky, jehněčí, steaky, zmrzlinu, těstoviny na 600 způsobů. Nejlepší víno mají prý v Toskánsku a na jihu je království pizzy, jehož hlavním městem je Neapol. Sardinie je známá smaženými sýrovými knedlíčky. V Itálii panuje mírné, středozemní klima, sněží jenom na severu a na horách.
I přes problémy s odlesňováním, znečištěním a záplavami třeba v Benátkách je Itálie země s nerůznorodější faunou v Evropě. Zaznamenaných je více než 57 000 druhů. To je asi třetina evropské fauny. Asi 4 800 druhů je endemických, třeba sardinská červená srna, italský jeskynní salamandr, alpský svišť, medvěd apeninský, dikobraz obecný a národní zvíře, italský vlk. Je to země s 8. největším HDP a 8. největší exportér, takže ekonomika Itálie závisí na průmyslu a výrobě hlavně luxusních výrobků.
Světově známé značky jako Fiat, Lamborghini, Ferrari, Maserati, Ducati, Pirelli, Armani a Versace. Dolce a Gabana, Gucci a Prada. Především ti drží Itálii nad vodou. Od Italů se tak nějak očekává, že budou styloví. Bez ohledu na situaci si nemůžete jen tak někam přikráčet v nenaleštěných botách. To nás přivádí k... DEMOGRAFIE Všechny stereotypy o Italech jsme slyšeli.
Hlasití, vášniví, gesta, špatně řídí, čistotní, nikdy se neřídí pravidly... A možná to zní urážlivě, ale trochu se zakládají na pravdě. Ale má to své důvody. Za chvíli vysvětlím. Itálie má asi 61 milionů obyvatel, po Brexitu bude 3. nejlidnatější zemí EU a 6. v Evropě. Přesné etnické členění se těžko zjišťuje, Itálie je různorodější, než čekáte. Asi 92 % se identifikuje jako Italové, ale to je široký pojem, protože Italové přicházejí v mnoha různých tvarech a odstínech.
Ale pořád Italové. Asi 2 % jsou Rumuni, 1 % ze severní Afriky a zbytek jsou skupiny lidí z celého světa od Albánců přes Eritrejce po Ukrajince. Používají euro, zásuvku typu C a jezdí na pravé straně silnice. U Itálie je výrazné rozdělení na sever a jih. Jižané nazývají seveřany z legrace Polentoni podle polenty, kterou jedí. A seveřané říkají jižanům Terroni. U toho moc nevím proč, nějak jsem to nenašel. Pokud víte, napište mi.
Na severu jsou všechna finanční střediska a žijí tam typičtí "hóchnóbl" lidé, kdežto na jihu žijí drsní vesničané. Jo, a jih je taky území mafie. No tak, to přece všichni vědí. Na Sicílii máte Cosa Nostra, Ndrangheta v Kalábrii, Camorra v Kampánii a Sacra Corona Unita v Apulii. Ale jako turisti byste měli být v pohodě, už to není tak velký. Pokud sami nezačnete mafiánskou válku, nic se vám nestane.
Takže žádné mafiánské války, jasné? Existuje tolik nářečí a skupin. V Jižním Tyrolsku se mluví německy, v Údolí Aosty zase francouzsky. Ale dnešní standardní italština se zakládá na florentinské verzi toskánské italštiny, což je takový kompromis mezi galorománskými nářečími na severu a těmi italodalmáckými na jihu. To je proto, že před sjednocením byla Itálie rozdělená do více států a každý měl vlastní jazyk založený na latině.
Komunikace tak byla docela náročná. Například ve standardní italštině: ale v sicilšitně: Standard: Ale v benátštině: Standard: Lombardština: Říká se tedy, že italská gesta vznikla kvůli italštině. Jenom po 50 km cesty už tomu nářečí pořádně nerozuměli.
Potřebovali se rychle dorozumět. Italové mají prý způsob, jak to zařídit, tedy jak na něco sami přijít. Když slova selžou, uspějí ruce. Neexistují přímo pravidla, ale některá gesta jsou obecně známá. Třeba promiň, jsi blázen, pít víno, úžasné, lahodné, sleduju tě, o čem to mluvíš, perfektní a odejdi, zlo. Když jsme u společenských souvislostí, nemáme čas na celou historii, ale rychle: Etruskové, Římané, křesťanství, neuvěřitelně moc království a států, invaze barbarů, Byzanc, středověká království, renesance, napoleonská invaze, sardinské království sjednotí Itálii po třech nebo čtyřech válkách za nezávislost, hromadná migrace do jiných zemí, 1.
světová válka, fašismus, 2. světová, odboj, poválečný ekonomický růst, krize v roce 2008 a už tu máme dnešek. Dříve to bylo centrum římské říše, proto to jméno hlavního města. Ačkoliv italská monarchie dávno skončila, dodnes žijí dva potomci, teoreticky následníci trůnu.
Katolická církev dodnes hraje velkou roli, téměř každé město má aspoň jeden kostel. 88 % země se označuje za katolíky, ale jenom 1/3 náboženství praktikuje. Důvod, proč je Itálie natolik ikonická, je také ten, že na přelomu 19. a 20. století došlo k hromadné emigraci, při které 25 milionů lidí zemi opustilo. Je to považováno za největší masovou migraci moderních dějin. Po celém světě se vynořily komunity Italů, třeba v Brazílii, Argentině, USA, Anglii a Francii. Tohle video už je fakt dlouhý, a ještě jsem se nedostal ke smrtícím hrám "Calcio Florentio", festivalu hadů panny Marie nebo k "opera pupi" na Sicílii.
Tolik skvělých věcí, ale musíme dál. Známé osobnosti z Itálie, nebo s italskými kořeny jsou: Oblíbení američtí umělci s italskými kořeny jsou třeba: I Nicholas Cage má italské předky. Italové mají silnou historii a kulturu, ale co si o nich myslí zbytek světa? A co si oni myslí o svých sousedech? To zjistíme v... FRIEND ZONE Jakmile Itálii trochu poznáte, je super, ale musíte být vřelí, správně "al dente".
Francie je jejich nejlepší (ne)přítel. Usmívají se, ale tajně soupeří, kdo je elegantnější. Taky se jim nelíbí, že Francie má da Vinciho Monu Lisu. Ale i přes historické problémy jako 2. světová válka spolu dobře spolupracují. Argentina je adoptovaná dcera, kterou poslali na španělský intr, ale odmítají se kamarádit s jejími sousedy. V epizodě o Argentině jsem zmiňoval, že většina tamních lidí má italské kořeny.
A moc rádi s Itálií obchodují. Malta a San Marino jsou jako jejich malí synové, kterým rádi pomáhají. San Marino je sice mnohem starší než sjednocená Itálie, ale to je jedno. A přijde jim roztomilé, že Malta do své řeči míchá italská slova. San Marino je takový talisman. Už od 4. století spolu vycházejí v míru. Vatikán je hráč, kterého respektují, ale nenechají ho zase vytvořit říši, takže ho drží jen na pozemcích baziliky.
K nejlepším kamarádům ale každý Ital, kterého jsem kdy potkal, počítá dvě země: Řecko a Španělsko. Žijí podle zásady "jedna tvář, jedna rasa". Jsou taková středozemní trojice, pokud pozvete Itala, Španěla a Řeka, bude to super, nic je nezastaví. Patří jim moře, obchodují, sdílí příběhy, pijí spolu, berou se mezi sebou. Itálie byla po staletí majákem umění. Literatura, móda, architektura, historie, kuchyně, tradice a památky.
Já jsem osobně hrdý, že k tomu patřím. A hlavně jsem hrdý, že můj vousatý předek prodavač pšenice zabil Hannibala a zachránil celý kosmos. A já si můžu nárokovat aspoň 40 % zásluh. Vlastně jsem zachránil vesmír. Nevymyslel jsem si to, na 100 % čirá fakta. Nenechte si ujít Pobřeží slonoviny. Překlad: jesterka www.videacesky.cz
Začněme. Je čas učit se zeměpis – teď. Ahoj, já jsem Barby, to je zkratka mého příjmení – Barbato. To znamená vousáč. Klidně se smějte, ale možná jsem tím pádem příbuzný Scipia Africana Barbata, týpka, který porazil Hannibala asi v druhé Punské válce. Takže mám vítězství v krvi! Asi jsem spíš příbuzný nějakého prodavače ječmene. Ječmene, který jedl Scipius Africanus Barbatus, který porazil Hannibala.
Takže jsem vlastně porazil Hannibala! Ale kde byl Hannibal poražen? To zjistíme v... POLITICKÁ GEOGRAFIE V Itálii všichni říkají: "Všechny cesty vedou do Říma." Je to ta země ve tvaru boty, která kope do dvou vyfouknutých míčů, a leží v Evropě, uprostřed Středozemního moře. Hraničí s Francií, Švýcarskem, Rakouskem a Slovinskem. A uvnitř Itálie se nachází dva mikrostáty: Vatikán a San Marino, do kterého se dá v pohodě vplížit.
Na hranici mají japonskou restauraci a sportovní potřeby a nemají tam hlídky. Tím pádem je Itálie země s nejvíce jinými zeměmi uvnitř. Jihoafrická republika ji se Svazijskem málem dohnala, ale pak přišel Mozambik. V 70. letech se chtělo od Itálie osamostatnit Reggio, potom by ty země byly tři, ale to je jiný příběh. Země je rozdělená na 20 krajů a hlavní město Řím. Pět krajů má zvláštní nezávislý status.
Jsou to Sardínie, Sicílie, Tridentsko-Horní Adiže, též známé jako Jižní Tyrolsko, Údolí Aosty a Furlansko-Julské Benátsko. Mezi největší města patří samozřejmě Řím, potom Milán a Neapol. Největší letiště jsou Leonarda da Vinciho v Římě-Fiumicinu, Malpensa v Miláně a letiště v Bergamu. Kromě dvou největších ostrovů, Sicílie a Sardinie, jich Itálii patří asi dalších 350. Trochu se hádají s Francií o vrchol Mount Blancu a ve Švýcarsku mají malou, 2,5 km dlouhou enklávu Campione d'Italia.
Je to zvláštní místo vyňaté ze zóny evropského DPH, což dává smysl, protože tu je největší italské casino. Itálie, ty to teda komplikuješ. Moderní Itálie se dokonce na přelomu 19. a 20. století pokoušela o kolonizaci, a to na Balkáně, v severní Africe a v Africkém rohu, kde krátce tak nějak okupovala Etiopii, ale nevyšlo to, Etiopané tvrdě bojovali. A dneska je to zase jen bota a dva vyfouknuté míče na kopanou.
Klidně budu převádět jednotky, ale říkám kopaná. Říkají to Kanaďani, Jihoafričané, Australani, Kiwiové, Japonci a někteří Irové, Filipínci a Papuané. Nejen Američani tomu říkají kopaná. - My říkáme Calcio. - Tak to hodně štěstí. Tady bych normálně mluvil o zajímavých místech, ale těch je prostě příliš mnoho. Nedělám si srandu. Mají přes 50 památek UNESCO, to je více než kdokoli jiný.
Všichni známe ty velké, většinu jich vynechám, místo toho nabídnu některé méně známé, které přesto stojí za to: jídelní stůl ve Villa Lante, Park nestvůr u Bomarza, Ai Pioppi, zábavní park, kde se musíte vozit vlastní silou, nekropolis v Baditaccia, klášter La Scarzuona, fontána s vínem zdarma na Cammino di San Tommaso. Ano, opravdu. Víno zdarma. Ostatky apoštola svatého Tomáše, geotermální vodopády v Toskánsku, potopené město Baia, město na útesu Sant' Agata de' Goti, sírová pole v Pozzuoli, ta pevnost, co postavil ten šílenec, mumie z Urbanie, meč ve skále v Chiusdinu, devítivrstvý labyrint ve Villa Pisani, cesta 52 tunelů, pyramidy v Zone, hlavy na hradě Incantato vysochané šílencem.
Hodně věcí tam vytvořili šílenci. A taky hrozně moc hradů, pevností, kostelů, muzeí a starověkých památek. Ale chápete mě. A teď jako sopka, kterých tu mají hodně, vychrlím další část: FYZICKÁ GEOGRAFIE Všichni víme, že Itálie je šíleně nádherná, každý ji chce vidět, i pan a paní Informace tam byli na líbánkách.
Rádo se stalo. Ale krása Itálie má svou cenu. Leží na zlomu africké a euroasijské desky a zároveň na apeninském příkrovu, který narazil do západní Evropy, a tak vznikly Alpy. Alpy jsou vlastně hranice na severu a Apeniny probíhají celým poloostrovem jako páteř a končí ostrovem Sicílie.
Protože italské hory jsou vytvořeny vulkanickou činností, najdete tu nádherné formace jako Dolomity, prudké svahy Gardského jezera, největšího jezera Itálie, Umbrijské údolí, vlnité kopečky Toskánska. Itálie je tím pádem v polovině rozdělená na západ a východ a na severu je úrodná nížina s dostatkem vláhy z tajícího sněhu. Vznikly tu mnohé řeky, včetně té nejdelší, Pádu. Ten se nachází v Pádské nížině, která se táhne asi 650 km od francouzské hranice k Jaderskému moři, kde končí u městečka, o kterém jste možná slyšeli, Benátek.
Itálie je také sopečná země. Dnes mají asi 30 sopek, z toho 3 činné: Etna, Stromboli a známý Vesuv. Je to tedy nejhustěji zabydlená potenciálně smrtící sopečná oblast světa. Jasně, možná umřu, ale ta pizza tady za to rozhodně stojí. Když jsme u toho, asi čtvrtina půdy je úrodná, takže pěstují hodně jídla. Typická italská jídla určitě znáte, ale každá oblast má své speciality.
Na severu mají polentu, gnocchi, bílé lanýže, v Ligurii mají skvělá pesta a v Jižním Tyrolsku mají spíše germánskou kuchyni, třeba knedlíky a štrůdl. Ve středu mají třeba lasange, kance, artyčoky, jehněčí, steaky, zmrzlinu, těstoviny na 600 způsobů. Nejlepší víno mají prý v Toskánsku a na jihu je království pizzy, jehož hlavním městem je Neapol. Sardinie je známá smaženými sýrovými knedlíčky. V Itálii panuje mírné, středozemní klima, sněží jenom na severu a na horách.
I přes problémy s odlesňováním, znečištěním a záplavami třeba v Benátkách je Itálie země s nerůznorodější faunou v Evropě. Zaznamenaných je více než 57 000 druhů. To je asi třetina evropské fauny. Asi 4 800 druhů je endemických, třeba sardinská červená srna, italský jeskynní salamandr, alpský svišť, medvěd apeninský, dikobraz obecný a národní zvíře, italský vlk. Je to země s 8. největším HDP a 8. největší exportér, takže ekonomika Itálie závisí na průmyslu a výrobě hlavně luxusních výrobků.
Světově známé značky jako Fiat, Lamborghini, Ferrari, Maserati, Ducati, Pirelli, Armani a Versace. Dolce a Gabana, Gucci a Prada. Především ti drží Itálii nad vodou. Od Italů se tak nějak očekává, že budou styloví. Bez ohledu na situaci si nemůžete jen tak někam přikráčet v nenaleštěných botách. To nás přivádí k... DEMOGRAFIE Všechny stereotypy o Italech jsme slyšeli.
Hlasití, vášniví, gesta, špatně řídí, čistotní, nikdy se neřídí pravidly... A možná to zní urážlivě, ale trochu se zakládají na pravdě. Ale má to své důvody. Za chvíli vysvětlím. Itálie má asi 61 milionů obyvatel, po Brexitu bude 3. nejlidnatější zemí EU a 6. v Evropě. Přesné etnické členění se těžko zjišťuje, Itálie je různorodější, než čekáte. Asi 92 % se identifikuje jako Italové, ale to je široký pojem, protože Italové přicházejí v mnoha různých tvarech a odstínech.
Ale pořád Italové. Asi 2 % jsou Rumuni, 1 % ze severní Afriky a zbytek jsou skupiny lidí z celého světa od Albánců přes Eritrejce po Ukrajince. Používají euro, zásuvku typu C a jezdí na pravé straně silnice. U Itálie je výrazné rozdělení na sever a jih. Jižané nazývají seveřany z legrace Polentoni podle polenty, kterou jedí. A seveřané říkají jižanům Terroni. U toho moc nevím proč, nějak jsem to nenašel. Pokud víte, napište mi.
Na severu jsou všechna finanční střediska a žijí tam typičtí "hóchnóbl" lidé, kdežto na jihu žijí drsní vesničané. Jo, a jih je taky území mafie. No tak, to přece všichni vědí. Na Sicílii máte Cosa Nostra, Ndrangheta v Kalábrii, Camorra v Kampánii a Sacra Corona Unita v Apulii. Ale jako turisti byste měli být v pohodě, už to není tak velký. Pokud sami nezačnete mafiánskou válku, nic se vám nestane.
Takže žádné mafiánské války, jasné? Existuje tolik nářečí a skupin. V Jižním Tyrolsku se mluví německy, v Údolí Aosty zase francouzsky. Ale dnešní standardní italština se zakládá na florentinské verzi toskánské italštiny, což je takový kompromis mezi galorománskými nářečími na severu a těmi italodalmáckými na jihu. To je proto, že před sjednocením byla Itálie rozdělená do více států a každý měl vlastní jazyk založený na latině.
Komunikace tak byla docela náročná. Například ve standardní italštině: ale v sicilšitně: Standard: Ale v benátštině: Standard: Lombardština: Říká se tedy, že italská gesta vznikla kvůli italštině. Jenom po 50 km cesty už tomu nářečí pořádně nerozuměli.
Potřebovali se rychle dorozumět. Italové mají prý způsob, jak to zařídit, tedy jak na něco sami přijít. Když slova selžou, uspějí ruce. Neexistují přímo pravidla, ale některá gesta jsou obecně známá. Třeba promiň, jsi blázen, pít víno, úžasné, lahodné, sleduju tě, o čem to mluvíš, perfektní a odejdi, zlo. Když jsme u společenských souvislostí, nemáme čas na celou historii, ale rychle: Etruskové, Římané, křesťanství, neuvěřitelně moc království a států, invaze barbarů, Byzanc, středověká království, renesance, napoleonská invaze, sardinské království sjednotí Itálii po třech nebo čtyřech válkách za nezávislost, hromadná migrace do jiných zemí, 1.
světová válka, fašismus, 2. světová, odboj, poválečný ekonomický růst, krize v roce 2008 a už tu máme dnešek. Dříve to bylo centrum římské říše, proto to jméno hlavního města. Ačkoliv italská monarchie dávno skončila, dodnes žijí dva potomci, teoreticky následníci trůnu.
Katolická církev dodnes hraje velkou roli, téměř každé město má aspoň jeden kostel. 88 % země se označuje za katolíky, ale jenom 1/3 náboženství praktikuje. Důvod, proč je Itálie natolik ikonická, je také ten, že na přelomu 19. a 20. století došlo k hromadné emigraci, při které 25 milionů lidí zemi opustilo. Je to považováno za největší masovou migraci moderních dějin. Po celém světě se vynořily komunity Italů, třeba v Brazílii, Argentině, USA, Anglii a Francii. Tohle video už je fakt dlouhý, a ještě jsem se nedostal ke smrtícím hrám "Calcio Florentio", festivalu hadů panny Marie nebo k "opera pupi" na Sicílii.
Tolik skvělých věcí, ale musíme dál. Známé osobnosti z Itálie, nebo s italskými kořeny jsou: Oblíbení američtí umělci s italskými kořeny jsou třeba: I Nicholas Cage má italské předky. Italové mají silnou historii a kulturu, ale co si o nich myslí zbytek světa? A co si oni myslí o svých sousedech? To zjistíme v... FRIEND ZONE Jakmile Itálii trochu poznáte, je super, ale musíte být vřelí, správně "al dente".
Francie je jejich nejlepší (ne)přítel. Usmívají se, ale tajně soupeří, kdo je elegantnější. Taky se jim nelíbí, že Francie má da Vinciho Monu Lisu. Ale i přes historické problémy jako 2. světová válka spolu dobře spolupracují. Argentina je adoptovaná dcera, kterou poslali na španělský intr, ale odmítají se kamarádit s jejími sousedy. V epizodě o Argentině jsem zmiňoval, že většina tamních lidí má italské kořeny.
A moc rádi s Itálií obchodují. Malta a San Marino jsou jako jejich malí synové, kterým rádi pomáhají. San Marino je sice mnohem starší než sjednocená Itálie, ale to je jedno. A přijde jim roztomilé, že Malta do své řeči míchá italská slova. San Marino je takový talisman. Už od 4. století spolu vycházejí v míru. Vatikán je hráč, kterého respektují, ale nenechají ho zase vytvořit říši, takže ho drží jen na pozemcích baziliky.
K nejlepším kamarádům ale každý Ital, kterého jsem kdy potkal, počítá dvě země: Řecko a Španělsko. Žijí podle zásady "jedna tvář, jedna rasa". Jsou taková středozemní trojice, pokud pozvete Itala, Španěla a Řeka, bude to super, nic je nezastaví. Patří jim moře, obchodují, sdílí příběhy, pijí spolu, berou se mezi sebou. Itálie byla po staletí majákem umění. Literatura, móda, architektura, historie, kuchyně, tradice a památky.
Já jsem osobně hrdý, že k tomu patřím. A hlavně jsem hrdý, že můj vousatý předek prodavač pšenice zabil Hannibala a zachránil celý kosmos. A já si můžu nárokovat aspoň 40 % zásluh. Vlastně jsem zachránil vesmír. Nevymyslel jsem si to, na 100 % čirá fakta. Nenechte si ujít Pobřeží slonoviny. Překlad: jesterka www.videacesky.cz
Komentáře (9)
Tvé jméno (anonym)Odpovědět
17.04.2018 16:42:28
Dobré. Toho výzkumu a přípravy co musel pro jedno takové video udělat. Kvalitní práce.
Filip (anonym)Odpovědět
16.04.2018 23:25:10
Všimli jste si, že fotka v 11:33 je focena před Rudolfinem v Praze?
ehm (anonym)Odpovědět
16.04.2018 18:12:54
Izrael nebude? :) nehodí sa do krámu? :)
BugHer0 (Překladatel)Odpovědět
16.04.2018 23:12:38
Z čeho tak usuzuješ?
ehm (anonym)Odpovědět
17.04.2018 06:13:15
+BugHer0no pomerne jednoducho... žijete z klikov, je to kontroverzné téma, takže hromada klikov, ale keďže sa tomu vyhýbate ako čert krížu, tak to vyzerá tak, že sa nehodí do krámu :)
Michall (anonym)Odpovědět
17.04.2018 16:03:28
+ehmNení to pro to, že z následuje v abecedě až po t ?
ehm (anonym)Odpovědět
17.04.2018 16:31:44
+MichallIzrael nasleduje v abecede po "T"? v ktorej republike? lebo v našej nie...
Michall (anonym)Odpovědět
17.04.2018 16:54:33
+ehmiTálie - iZrael
fireOdpovědět
19.04.2018 22:46:30
+ehmA Austrálie se taky nehodí do krámu? :)