MakedonieGeography Now!

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 57
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:112
Počet zobrazení:8 352

V dnešním díle se podíváme na Mak... Tedy na Bývalou jugoslávskou republiku Makedonii. Uvidíte, že v této zemi najdete spoustu krásných míst a zajímavostí. Ale hlavně se dozvíte, v čem spočívá problém s názvem jejich státu.

Přepis titulků

Tohle bude nejkontroverznější video od videí o Arménii a Ázerbájdžánu. Jak víte, postupujeme podle oficiálního anglického seznamu států OSN. OSN, EU, Rada Evropy a NATO tuto zemi nazývají stejně, takže tato epizoda bude o Bývalé jugoslávské republice Makedonie. Ale budu ji nazývat Makedonská republika, protože to tak dělá více než 130 států. Je to kratší a lépe se to vyslovuje. Dobře?

V pohodě? Nevadí? Ahoj, já jsem Barby. Pokud o této zemi nic nevíte a divíte se, proč vás tak upozorňuji, musíte vědět, že ve všech ostatních směrech je toto místo obyčejné a klidné. Jen kolem názvu panují spory. Možná vás napadá proč. K tomu se dostaneme, ale nejdříve si promluvme o poloze.

POLITICKÁ GEOGRAFIE Takže Makedonská republika... V pohodě, vím, že to nemáš rádo, ale můžeš tolerovat, že to v tomto videu budu pro zjednodušení používat? Bez problému. Prosím, pokračuj. Děkuju. Makedonská republika je státem, kde se vše semlelo, zamíchalo a obrátilo vzhůru nohama.

Jen vám chci vysvětlit, jak se to událo. Placák! Je to vnitrozemský stát ležící na Balkánském poloostrově. Sousedí s Bulharskem, Řeckem, Albánií. a podle toho který názor zastáváte, tak i s Kosovem a Srbskem. Je to Balkán, rozvrácená rodina Evropy. Země je rozdělena do 9 regionů a hlavní město Skopje leží na severu.

Žije v něm čtvrtina obyvatel. Narodila se zde Matka Tereza a na náměstí stojí socha Alexandra Velikého. Podívej, zvěčnili Alexandra Velikého. Na svém území. Také po něm pojmenovali letiště. Země má jen dvě větší letiště. Letiště Alexandra Velikého ve Skopje a letiště Apoštola Pavla v Ohridu u Ohridského jezera.

Ohrid je oblíbeným turistickým cílem, ale druhé a třetí největší město jsou Bitola a Kumanovo na severovýchodě od Skopje. Dálnice E75 je nejdelší a nejrušnější silnicí, která stát půlí. Zajímavostí je, že chodníky se v Makedonii používají k chůzi i k parkování. Dodnes zde najdete zachované památky z doby Ottomanské říše, například mešitu Gazi Hadjaz Kadi v Bitole. Tetovo je hlavním albánským městem Makedonie.

Žije zde největší albánská menšina. Všude najdete geometrické a květinové motivy. Na západě najdete město/mikronárod Vevčani, které vyhlásilo vlastní republiku a používá měnu ličnik. Pokud krajině něco dominuje, budou to kláštery, kostely, pevnosti a mešity. Takhle ukazovat čtyři? Divný. Takhle ukazuju čtyři.

Najdete tu klášter Jana Křtitele, kde má být uchováno jeho předloktí. Uvnitř také najdete úžasné dřevořezby. Vyniká také pevnost Kale ve Skopje a pevnost Cara Samuela v Ohridu. To jsou největší památky. Možná vás ale napadá, co to má společného s kontroverzním jménem země. K tomu se dostaneme u demografie. Ale mezitím vaši pozornost odvedu ke krásným horám, řekám a tak.

FYZICKÁ GEOGRAFIE Ještě si probereme nějaká fakta, než se v další sekci rozpoutá peklo. Jednoduše řečeno, území z 80 % tvoří hory a je rozpůleno nejdelší řekou Vardar, která teče od severu k jihu. Ústí do Egejského moře. Na západě od řeky najdete Dinárské hory s nejvyšší horou Velký Korab. Celý jih Balkánského poloostrova leží na subdukční oblasti mezi evropskou a africkou deskou, které se střetávají ve Středozemním moři.

Makedonie proto občas zažije zemětřesení. Makedonie je známa kvůli dvěma věcem. Tabáku a opiu. Zdejší opium je národním pokladem, je nejkvalitnější na světě. Má 14 jednotek morfinu na rostlinu. Promiň, Afghánistáne, ale snaž se dál. Opium je používáno ve zdravotnictví a míří do celé Evropy. Najdete tu jeskyni Pešna v Makedonski Brod, která vypadá jako Helmův Žleb.

U Skopje nevynechejte údolí Matka s mnoha kaňony. Ale největším pokladem je jezero Ohrid, nejstarší a nejhlubší jezero Evropy s 200 endemickými druhy. Najdete tu ohridského pstruha, který je národním zvířetem. Národním jídlem je masový koláč a ajvar. Jsou to rozmačkané papriky s česnekem, občas se nazývá zeleninovým kaviárem. Ale Srbové občas tvrdí, že je to jejich výtvor. A to je vše.

Příště se těšte na Francii. Jo, to jak tento stát získal své kontroverzní jméno... Tohle bude zlé. Ale zkusím to. Prolínačka! DEMOGRAFIE Tohle nebude hezké. Ať už řeknu cokoliv, někdo nebude souhlasit a bude po mě něco vrhat. Ale je to má práce, vybral jsem si ji. Barby, to zvládneš.

Už jsme dlouho nevtipkovali o Bobu Sagetovi. "Jsem Bob Saget, nosím otcovské kalhoty a rád sedím na pizze." V zemi žijí 2 miliony obyvatel a je to jediný stát, který se od Jugoslávie odtrhl bez krveprolití. Asi 65 % obyvatel se považuje za etnické Makedonce, čtvrtina jsou Albánci a zbytek tvoří Turci, Rumuni, Srbové a Bosňané. Platí se makedonským denárem, používají C/E/F zásuvky a jezdí napravo.

A nyní se pustíme do diskuze. Zaprvé, proč se někdo neshodne na tom, kdo to Makedonci jsou? Jak jsme vysvětlili v epizodě o Bulharsku, mají slovanské kořeny a mluví slovanským jazykem, který je podobný bulharštině. Oba státy si poměrně rozumí a mnoho obyvatel má známé a příbuzné v druhé zemi.

Tito lidé byli v minulém tisíciletí velmi zkoušeni. Ale balkánské války vším pořádně zamíchaly. Pokud to nevíte, balkánské války probíhaly asi takto. Nesnášíme Ottomanskou říši, budeme s ní bojovat. Jo! To jsme si nedomluvili! Jste mrtví! To je vše. Makedonie za současné hranice vděčí Jugoslávii, která území získala během 2.

světové války. Nejprve se jmenovali Vardar Banovina a pak se stali Socialistickou republikou Makedonie. Makedonci dodnes tvrdí, že jsou potomci Alexandra Velikého a makedonských kmenů, které se smíchaly se slovanskými kmeny, které sem přišly v 6. století. V roce 1991 se Jugoslávie rozpadla a tehdy se situace s Řeckem vyhrotila. Už vyhrocená byla, ale pak se to ještě zhoršilo. Řecko dodnes nesouhlasí s používáním označení Makedonie, protože tvrdí, že název historicky a kulturně patří Řecku. Tvrdí, že jen oni smí tento název a symboly používat.

Brzy poté, co to řekli, Makedonie začala symboly používat. Tím si je moc neusmířili. Řekové a Makedonci se shodují na tom, že dříve existovala říše jménem Makedonie, která se pod vedením Alexandra Velikého rozšířila z Balkánu až do Indie. Ale neshodnou se na tom, kdo to Makedonci a Alexandr Veliký skutečně byli. Probíhalo to asi takto. Vy si vymýšlíte a zneužíváte naše dědictví a symboly. Začal s tím Tito.

Makedonie je název patřící Řecku a vy nejste Řekové ani nemáte helénskou kulturu. Nikdy jsme netvrdili, že jsme Řekové nebo že Alexandr Veliký byl Řek. Byl to Makedonec, což je etnická skupina odlišná od Řeků. Smíchali se s našimi slovanskými předky, kteří přišli později. Kámo, Makedonci byli Řekové. Mluvili řecky, měli stejnou kulturu, uctívali stejné bohy a šířili řečtinu. Alexandra Velikého učil Artistoteles.

Byl to Řek! Ano, mluvil řecky, ale taky mluvil persky a dalšími jazyky. Kdyby byl Řekem, proč by tak často válčil s řeckými městy? Původně mluvil makedonsky, ale řečtinu začal používat, protože to bylo výhodnější. To je lež, kterou si vymysleli vaši vůdci, aby si nárokovali řecké území! Makedonie je už 3 tisíce let názvem našeho severního území. Dodnes tam žijí řečtí Makedonci. Jo, to teda vysvětluje jednání Ioannise Metaxase v roce 1913. Věděl jsem, že to vytáhneš.

Vím, že to bylo tragické a strašné, ale nemá to spojitost se zdokumentovanými archeologicky podloženými fakty, která nemůžete popřít. To potřebuješ lekci dějepisu. - Ty ji potřebuješ. - Ne, ty! - Ne, ty! A co oblast Pirinu? Tohle je to, co zastávají vlády a radikální nacionalisté. Běžní obyvatelé Řecka a Makedonie tenhle problém příliš neprožívají. Dnes OSN, EU a Rada Evropy straní Řecku, proto vytvořili název Bývalá jugoslávská republika Makedonie.

Řečtí a makedonští politici tvrdí, že by se možná shodli na novém složeném názvu, který by odlišil stát od samotného slova Makedonie. Návrhy zahrnují Slavo-makedonii, Horní Makedonii nebo Severní Makedonii. Ale obecně se nyní považuje za dostatečné, i když ne ideální, řešení, které nebudí moc vášní, název Makedonská republika. Makedonci miluji zápas a házenou. Saban Trstena je národní ikonou, když v roce 1984 vyhrál zlato.

Mužští házenkáři se na mistrovství světa ukázali čtyřikrát. Mezi významné Makedonce patří básník Blaze Koneski, Kole Nedelkovski, malíř Petar Manzev, pianista Simon Trpčeski, režisér nominovaný na Oscara Milčo Mančevski... A ačkoliv Matka Tereza byla Albánkou, narodila se ve Skopje. Je na čase se pohnout. Diplomatické styky. PŘÁTELÉ Jak vás už asi napadlo, Makedonie je obklopena sousedy, se kterými má problémy.

Běžným stereotypem je, že Srbsko neuznává jejich církev, Bulhaři neuznávají svrchovanost, Albánie neuznává západní hranici a Řecko... to už víte. Ale je 21. století a mladé lidi už moc nezajímá handrkování prarodičů. Hranice jsou otevřené, lidé cestují a obchod kvete, tedy pokud máte dobré balkánské víno. Se Srbskem jsou si blízcí, protože se rozdělili bez krveprolití. Ačkoliv se v něčem neshodnou, jsou v pohodě.

Bulharsko je zemí, přes kterou se Makedonci mohou proplížit do EU. Může za to systém přidělování pasů. Dostanete ho, pokud máte v Bulharsku rodinu, což mnoho Makedonců má. Turecko s nimi vychází dobře, ačkoliv nyní straní spíše Albánii. Nejlepší přátelé, všichni makedonští přátelé se na tom shodli... Nejbližšími přáteli budou Chorvatsko a Bosna a Hercegovina. Tyto státy sdílí to, že bývaly součástí Jugoslávie.

Udělali jste si někde přátele, zatímco jste byli za něco trestáni? To byl jejich případ. Prožili tolik nesnází, a přesto se na sebe dokážou stále usmívat. Jako Snídaňový klub. Jo, je to jako Snídaňový klub. Jak vidíte, pouhé vyslovení názvu Makedonie u určitých lidí vyvolá frustraci. Nebudu předstírat, že jsem to úplně přesně vysvětlil. Na Balkáně to vždy bude komplikované.

Je zajímavé, jak pouhý název vzbudí tolik vášní. Na jménu záleží. To si pamatujte. Příště je na řadě Francie. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (8)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Nepřekládají se do češtiny Ottomani jako Osmani?

110

Odpovědět

tenhle dil nic moc. nejak moc pospichal anevysvetlil to .. stim nazvem makedonie.. jak to vzniklo a proc to rekum vadi.

19

Odpovědět

Taky doporučuji návštěvu této krásné země. Minulé léto jsme strávili s přítelkyní v Ohridu a blízkém okolí. Příroda je fakt super a lidé moc milí a srdeční. Jeli jsme tam v době, kdy tady všichni byli hotoví z uprchlíků - všichni nám říkali, ať nejezdíme, ze je to příliš nebezpečné. Nakonec se ukázalo, že nic z toho, čím nás strašili, nebyla pravda (a to jsme chodili i po horách a byli u hranic s Albánií a Řeckem...). Zkrátka někdy je dobré nevěřit všemu, co se vám lidi snaží namluvit. Kdybychom se nepřesvědčili na vlastní oči, přišli bychom o jednu z nejlepších dovolených, jaké jsme zatím měli šanci prožít.

221

Odpovědět

kdo nebyl, určitě Makedonii navštivte! nádherná země s fantastickou přírodou a skvělýma lidma. a ajvar je taky super :)

101

Odpovědět

Za pár let bude u Slovenska :D

42

Odpovědět

Zajímavější bude, jak bude vysvětlovat "Lucembursko".

Má stejný problém právě jako Makedonie

31