Higgsův boson

Thumbnail play icon
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:443
Počet zobrazení:9 543

Určitě jste zaregistrovali, že nedávno proběhlo udílení Nobelových cen a že ve fyzice získali ocenění Peter Higgs a Francois Englert za objevení Higgsova bosonu. O tzv. božské částici se v posledních letech hodně mluvilo, a proto pro mnohé letošní ocenění nebylo překvapením. Určitě už jste o této částici taky slyšeli, i když nejste žádní zapálení fyzikové. Zvlášť pokud jste fanoušky Teorie velké třesku. Ale co to vlastně Higgsův boson je a proč je jeho objevení tak důležité? To nám osvětlí známý americký fyzik, teoretik strun a popularizátor vědy Brian Greene.

Přepis titulků

Celá Higgsova teorie se točí kolem původu hmotnosti. Co je hmotnost? To všichni víme. Když zatlačíte na jakýkoliv předmět, na kámen, kamion, cokoliv, odpor, který při tom cítíte, je jeho hmotnost. Ale kde se ta jeho hmotnost bere? Je jasné, že musí pocházet z jeho konstituentů, z jednotlivých částic, které ho tvoří. Pak se můžeme zeptat, kde se bere hmotnost částic.

Zvlášť, když se bavíme o elementárních částicích, elektronech a kvarcích. Odkud se bere jejich hmotnost? Podle Higgsovy teorie je to takhle. Přestavte si, že prostor je vyplněný takovou... neviditelnou hmotou. Říká se tomu Higgsovo pole, ale představte si to jako kosmickou melasu. Když se částice, jako elektrony a kvarky, chtějí prostorem pohybovat, musí se touto kosmickou melasou prodírat, a cítí při tom odpor.

Jako když hodíte kamínek do kádě s melasou, vidíte, jak kamínek překonává odpor. Stejné je to u částic. A tento odpor, když tlačíte na elektron, pocházející s interakce s jeho prostředím, s Higgsovou melasou, to je hmotnost toho elektronu. Tahle analogie není dokonalá. Mohlo by vás napadnout, že elektron je vždy uveden do klidu vlivem tření v melase, kterou cestuje prázdným prostorem.

Tak to ale není. Tahle síla odporu se projevuje, jen když chce částice zrychlit nebo zpomalit. Ale není to špatný způsob, jak si představit, jak podle Higgse částice získávají hmotnost. Svou hmotnost získávají protlačováním se okolní melasou. Tahle teorie, že vesmír je naplněn Higgsovým polem, Higgsovou melasou, je docela odvážná.

Když byla zveřejněna, většina vědců nevěřila, že by se mohla potvrdit. Jak byste takovou teorii ověřili? Jakým pokusem? Je tu jedna možnost, která už je vyzkoušená. Vezměte částice, nechte je proudit Velkým hadronovým urychlovačem téměř rychlostí světla a nechte je do sebe narazit. Když do sebe narazí, jakoby vystřelí do prostoru.

Jakoby plácnou do prostoru, udeří do něj. Když udeříte do prostoru, který je naplněn touto melasou, měla by se melasa začít třást. A když se správně třese, měli byste být schopní oddělit drobné smítko Higgsova pole, a to drobné smítko je Higgsova částice. A přesně to se podle nás děje ve Velkém hadronovém urychlovači.

Je velmi těžké tyhle částice najít. Podle výpočtů jen jeden z bilionu těchto úderů do prostoru, ze střetů částic, opravdu vykřesá Higgsovu částici. Máme však velmi přesvědčivé důkazy, že Higgsova částice byla objevena a že se celá tahle teorie potvrdila. Potvrzení Higgsovy teorie je opravdu důležité hned z několika důvodů. Zaprvé, nám fyzikům jde o zodpovězení základních otázek a jedna z těch nejzákladnějších je, kde vzaly elementární částice svou hmotnost.

A tahle teorie, která se zdá být správná, je důležitým krokem vpřed. Druhým důvodem, proč je tahle teorie a její potvrzení tak důležité, je, že Higgsova částice je novým druhem hmoty. Není to ledajaká částice. Částice, které už známe, elektrony, neutrina a kvarky, se všechny točí dokola, z hlediska kvantové mechaniky.

Ale jde o to, že se všechny točí. Higgsova částice je prvním druhem elementární částice, která se vůbec netočí. Je to první částice, která se netočí. Jako bychom objevili nějakou mimozemskou formu života. Ale v říši částic. A to je... velmi důležitý krok vpřed. Další věc, co stojí za zmínku, zvlášť, když k fyzice přistupujete jako já - teoreticky...

Celá teorie Higgsova pole a Higgsovy částice se zrodila ve formě matematických symbolů a rovnic. V následujících 40 letech se tato teorie spolu s technologiemi pro její testování vyvíjela a dnes můžeme dokázat, že matematika nám umožnila pochopit hlubší rozměr reality, který jsme nemohli otestovat, když tato teorie vznikla.

A tenhle přechod od matematické teorie k potvrzení určitého rysu reality je přesně to, pro co my teoretici žijeme. To jsou tedy tři důvody, proč jsme tak nadšení, že se tento objev potvrdil a byl právem oceněn Nobelovou cenou. Překlad: Veru www.videacesky.cz

Komentáře (29)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Mass je hmota, ne hmotnost. :)
Kdo tohle překládal? Vždyť to fyzikálně nedává vůbec smysl. :)

246

Odpovědět

Úplně dole překladatelka vysvětluje, jaký byl s překladem "mass" problém...

52

Odpovědět

Elementarne castice si este ako tak predstavit viem, ale co taka energia? To uz je pre mna pomerne abstraktny pojem.

191

Odpovědět

Prosim více podobných videí, jsou naprosto skvělá :). Velkou pochvalu překladatelům a těm co videa vybírají.

200

Odpovědět

Já na to, být vědátorem, nemám povahu, ale tak nějak obecně se zajímám o věci, které vědci vynaleznou/objeví a vždy mě to uchvacuje. Smekám.

190

Odpovědět

by me zajimalo jak na to ten clovek prisel :-D tak jako na to stou hmotnosti jsem prisel ja uz nekdy v roce 1985.. ale jak na to prisel on a dokazal to dokazat :-D

193

Odpovědět

No, vypocital to, jak je zmineno ve videu :) Ale jinak odhaduju, ze na to prisel stejne, jako se prislo treba na temnou hmotu ci temnou energii. Proste se vypocitalo, ze aby se konkretni veci (treba planety, hvezdy, galaxie...), chovaly tak, jak se chovaji, musi existovat neco, co ma tyto a tyto konkretni vlastnosti. A pozdeji se bud tyto vypocty potvrdi a vsichni si ulevi, nebo se zjisti, ze to tak neni a je vse uplne jinak :D

U bosonu to bylo zrejme podobne. Aby standartni model daval smysl, musi existovat castice...


Ale je to jen muj odhad. Vlastne jsem nazoru, ze videl dusledek a odhadl pricinu. Ovsem rad se necham poucit od nekoho, kdo vi, jak to bylo, ja si fakt jen vymyslim :D

211

Odpovědět

Více super chytrých videi, prosím :)

190

Odpovědět

tak a ted neco z jineho soudku D: http://www.youtube.com/watch?v=TgkTd9D4EiQ

180

Odpovědět

Ok a kde vzal hmotnost Higgsův boson? :D

192

Odpovědět

Přesně tuhle otázku si kladu i já :D

192

Odpovědět

+Maerlyn0taky interakcí s Higgsovým polem. v podstatě je jeho určitou konkrétní excitací, která vytváří právě HB ;)

181

Odpovědět

Já jsem si řikal, že je mi nějakej povědomej, a on hrál v jedné epizodě Big bangu :) Tady je krátký klip na youtube: http://www.youtube.com/watch?v=w5VVEw4ZSRI

181

Odpovědět

mě fascinuje, jak mu to připadá fascinující :)

1913

Odpovědět

Fascinujici to pripada kdekomu...a kdekomu ne no :)

200

Odpovědět

díky za překlad

181

Odpovědět

watched only cuz of sheldon :D

1857

Odpovědět

Seš cool!

191

Odpovědět

+Svarecv plotě

204

Odpovědět

co je sakra ta melasa???:D

2015

Odpovědět

Melasa je zbytek po vycukernění cukrové řepy či cukrové třtiny; užívá se v likérnictví, na výrobu lihu, kyseliny citrónové, droždí, k dalšímu vycukernění nebo na zkrmení, ale také jako zdroj uhlíku v pěstebných prostředích. Wikipedie

216

Odpovědět

Taková rada do budoucna: příště zkus tenhle dotaz napsat např. do Googlu (třeba i přesně v téhle podobě) místo do nějaké diskuze. Odpověď se dozvíš hned a navíc nebudeš působit jako blbeček :)

228

Odpovědět

Ve videu řeší hmotu, ne hmotnost ;-)

1828

Odpovědět

Hmota má hmotnost, to je její charakteristika a je neměná. neplést s váhou, ta se může měnit v závisloti na gravitačním poli. Také neplést s objemem, ten se může měnit, přestože hmotnost zůstává stejná.

202

Odpovědět

Přiznám se, že s termínem mass jsem opravdu měla problém, protože může znamenat obojí, proto jsem si k tomu dělala rešerši a jsem si téměř jistá, že jde o hmotnost. Například v tomto rozhovoru (http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/184815-vedci-hlasi-nalez-nove-subatomarni-castice-je-to-higgsuv-boson/) mluví o tom, jak částice "získávají svoji hmotnost" i český fyzik z Ústavu částicové a jaderné fyziky Rupert Leitner. A dokonce i ve videu Brian Green několikrát za slovem mass používá i slovo heft (váha), aby tak upřesnil, co tím anglickým dvojznačným mass myslí. Takže tak. Ale je možné, že mi něco uniklo...

251

Odpovědět

+Veruje to spravne. hmota (latka) ziskava svoju hmotnost vdaka tomuto higgsovmu polu.
nema zmysel hovorit, ze nejaky objekt ma hmotu, kedze on JE tou hmotou. ale ma hmotnost. stroggy si to trosku splietol, preklad je spravny.

220

Odpovědět

V kontextu mi tedy více smyslu dává hmotnost.

192
Další