Jak roste popularita eSportu

Thumbnail play icon
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:453
Počet zobrazení:6 801

Equals 3 se vrátí až příští týden, po vánoční pauze. Děkujeme za pochopení.

Progaming, eSport, bezúčelné zabíjení času... Každý se na hraní videoher dívá jinak. Co však tomuto odvětví nelze upřít, je jeho neustále rostoucí popularita. Americká televize CBS v rychlosti představuje eSport od jeho začátku až po dnešní dobu. Máte s profesionálním hraním her nějaké zkušenosti? Dokážete si představit, že by se eSport pravidelně vysílal v televizi, nebo se dokonce představil na olympiádě?

Přepis titulků

Vítejte na světovém šampionátu! V kalifornském Anaheimu se sešlo na 55 tisíc nadšených fanoušků, aby na obřím plátně sledovali a povzbuzovali dva hráče soupeřící o titul mistra světa ve hře Starcraft 2. Life se se svou armádou snaží dostat všechny mariňáky!

GG! Life! Pro nás je to jako Super Bowl. Ignite Gaming Lounge v Chicagu se před půlnocí zaplňuje lidmi, kteří nepřišli hrát... V modré se představí Star Horn Royal Club.

ale sledovat světový šampionát ve hře League of Legends, který se odehrával v Jižní Koreji. Kaboom! Tohle je jediný sport, který sleduji. V Soulu se sešlo přes 40 tisíc lidí na jednom stadionu, aby hry naživo sledovali. V horním levém rohu je jeho soupeř... Právě v Jižní Koreji se tyto soutěže ve videohrách, nazývané také eSportem, začaly těšit divácké popularitě.

Představte si obrovskou místnost plnou mladých lidí, kteří se přišli podívat na své oblíbené hráče, ze kterých se stávaly hvězdy. Paul Sams je provozní ředitel Blizzardu, společnosti, která vytvořila Starcraft. Hru, která dala v Koreji základy eSportu a z nejlepších hráčů udělala celebrity.

Co? Kdo? Je to naprosto šílené. Všichni tito lidé obdivují mladé hráče videoher. Zakládají fankluby, honí se za autogramy… A nám bylo jasné, že je to začátek něčeho velkého. Ale dokáže se tento asijský fenomén prosadit i v Americe? Loni se šampionát ve hře League of Legends konal v Los Angeles. Ve městě, kde sídlí tým LA Lakers. Bylo vyprodáno!

Myslím, že jsem moc starý na to, abych chápal, co se vlastně děje ve světě online her. Ano, to asi jste. Michael Pachter studuje herní průmysl pro společnost Wedbush Securities. Chápu, proč se lidé dívají na golf. Nechápu, proč se někdo dívá, jak někdo jiný hraje počítačovou hru. Moje žena zase nechápe, proč se někdo dívá na golf, protože ho nehraje.

A pokud nejste hráč, tak vás to nebude zajímat. Když se o něco zajímáte, jako třeba o hru League of Legends, kterou měsíčně hraje přes 93 miliónů různých hráčů, tak najdete mezi těmi 93 milióny mnoho lidí, kteří chtějí sledovat hry těch nejlepších hráčů. Tým Severní Ameriky postupuje do čtvrtfinále!

Společnost, která vydala hru League of Legends, říká, že letos šampionát sledovalo 27 miliónů lidí. Porovnejme to třeba se Světovou sérií, která probíhala ve stejný týden, a kterou sledovalo jen asi 14 miliónů diváků. Vlevo nahoře! Výnos z počítačových her je asi 71 miliard dolarů ročně. To je víc, než vydělá hudební průmysl, a tato částka se rychle blíží k příjmům Hollywoodu.

Amazon v eSportu vidí takový potenciál, že za službu Twitch zaplatil necelou miliardu dolarů. Twitch je sociální síť, která umožňuje sledovat či streamovat videohry v reálném čase. Sledovanost služby Twitch je obvykle větší než sledovanost kabelové televize. Kevin Lin je provozní ředitel služby Twitch. Je to jako sport.

Chcete být u všech důležitých momentů. Chcete si ten okamžik užít a sdílet ho s ostatními. Je to takový digitální dav lidí. 31 miliónů Američanů loni sledovalo nějaký eSport, přičemž v roce 2010 to byly jen 2 milióny. Je to první sport, který se nevysílá v televizi, a přesto je komerčně úspěšný.

Mike Sepso je spoluzakladatelem organizace Major League Gaming, kterou někteří přirovnávají k herní obdobě NFL. Víc než sto tisíc lidí sledovalo online soupeření týmů o ceny v hodnotě přes 50 tisíc dolarů ve zbrusu nové aréně ve městě Columbus. Náš typický divák je mladý kluk. Ve věku 16 - 25 let.

Možná i trochu starší. A který rád hraje hry. A jinak je to prostě typický Američan... Stejně jako většina typických Američanů trávil Matt Haag u her tolik času, že se to jeho matce vůbec nelíbilo. V pokoji jsem měl schované náhradní ovladače, to máma nevěděla. A hrál jsem tak rád, že jsem pařil i potajmu v noci.

Ale máma to pak vymyslela a začala mi brát zdrojovej kabel. Mattovi je teď 22 a je z něj profesionální hráč známý pod přezdívkou NaDeSHoT. Je tak dobrý, že si minulý rok vydělal skoro milión dolarů hraním Call of Duty. První online turnaj, který jsem vyhrál, mi vydělal asi 50 dolarů.

Pak jsem vletěl do obýváku a křičel nadšením, že jsem vyhrál. Dobrá práce! Denně trénuje několik hodin. A zástupy fanoušků sledují jeho trénink online. Jak je, kámo? Má taky lukrativní smlouvu s Red Bullem. Což je společnost podporující sportovce, jako třeba lyžařku Lindsey Vonn.

Považuješ se za sportovce? Nesrovnával bych se s Kobe Bryantem nebo Calvinem Johnsnem. Těm se nervonáme. Ale taky děláme něco, co vyžaduje stejné množství odhodlání a dovedností. Aby mohl Matt a jeho tým tyto dovednosti rozvíjet, Red Bull je poslal do Kalifornie na měsíční soustředění.

Tady měříme... Andy Walshe je zodpovědný za trénink sportovců podporovaných Red Bullem. Někdo k vám přišel a řekl: "Chceme, abyste začal pracovat s hráči." Obvykle pracujete se světovými sportovci. - Měl jste tedy nějaké námitky? - To ne, právě naopak. Opravdu jsem se na to těšil. Matt a jeho tým prošel stejným tréninkem jako jiní světoví sportovci.

Podstoupili silový i aerobní trénink, a dokonce také jógu. Byli napojeni na sofistikované mozkové skenery pro měření stresu během hraní. Můžeme hraní videoher označit za sport? Podle mě určitě. Jste při něm ve stresu a musíte podat skvělý výkon, abyste porazili ostatní. Proto tomu říkáme sport.

Univerzita Roberta Morrise v Chicagu dokonce letos začala udělovat eSportovní stipendia. A Spojené státy loni udělily profesionálním hráčům první sportovní víza. V Anaheimu se sešlo na 25 tisíc návštěvníků Blizzconu, což je každoroční setkání pořádané společností Blizzard. Hrával jsi i Starcraft... Hráči hrající hry od Blizzardu si v soutěžích rozdělili 750 tisíc dolarů.

Firebat to dokázal! Osmnáctiletý James Kostesich vyhrál ve hře Hearthstone... Váš světový šampioń! ...a odnesl si 100 tisíc dolarů. Pořád tomu nemůžu uvěřit. Říkali ti někdy rodiče, že hraním jen ztrácíš čas?

Jo, a nejen oni. Každý mi to furt opakoval. - Jakou má eSport budoucnost? - Myslíme si, že bude jen a jen známější. Budeme se na eSport někdy dívat jako třeba na závody Nascar? Doufám, že jo. Je to strašně poutavé, úplně vás to vtáhne. A i když nevíte, co přesně se děje, tak těm lidem fandíte. Překlad: Mart www.videacesky.cz

Komentáře (125)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Já zas nechápu lidi co nechápou že to může někdo sledovat. Já jsem hrál hokej maximálně na rybníku a taky se dívám na každý mistrovství v hokeji, olympiádu a občas se podívam i na naši extraligu a když máme derby proti Pardubicím tak jdu i na stadion. Tak před 7 lety jsem hrál LoLko asi tak 10 hodin každý týden takže samozřejmě jako fotbalisti se dívají na ronalda tak já jsem se díval jak hrajou profíci zas tuhle hru :)

00

Odpovědět

Neříká v 0:06 "55 hundred", místo 55 tisíc?

00

Odpovědět

Videoherný priemysel je budúcnosť, ktorá je už ešte nie tak úplne tu.
Spojte film s knihou a s možnosťou sebarealizácie a vznikne Vám hra.
Neviem ako prišli na tie čísla so zarábaním peňazí, ale holyvúd je už dávno dole.
veď sa pozrite na akýkoľvek film, 90 minútová reklama. Nie len, že je v nich product placement, ale už dokonca aj niektoré scény sú natočené len kvôli tomu, aby urobili určitému produktu reklamu. Stačí si pozrieť celkom obstojný film Gone Girl a
ako sa tam Ben Eflek preváža v tom volve. Koľko scén urobili len kvôli tomu, aby tam mohlo byť to volvo?
Holyvúd je už dead. Neviem prečo, ale holyvúdske hviezdičky mi pripomínajú p***o hviezdy. veľmi v poslednej dobe.
Všetci dobrí herci sú už starý, mŕtvy, alebo ebú na to...
To isté scénaristi, režiséri a celá grupa.
A s Michal Bay a James Cameron choďte do p****e.
To nie sú filmy. To sú čačané obrázky.

00

Odpovědět

Hraju Photoshop a docela to vydělává :-)

11

Odpovědět

Ač miluji počítačové hry, tak to to je mi proti srsti. ESPORT se zvětšiny zatím týká jen asie, kde před 50 lety jezdili na koních a 24 hodin denně pili vodu z potoka a jedli rýži. Tamní kulturu západní styl zcela převálcoval. Tamní lidé nemají o normálním životě ani páru. Na těchto turnajích se pak předvádí cos-play holčičky, aby vyhecovali tamní hráčské panice. A co se týče toho titulku o olympiádě? Na olympiádu patří sport - fyzický sport. Opravdu tyto exoti co tráví svůj život 2 patra pod zemí (ano, dnes plno lidí takto pracuje na plný úvazek a trénují v zavřeném domě celý den + spánek) nezajímají mě ani většinu společnosti.

825

Odpovědět

LoL :D:D Si vtipálek... o asijských kulturách se s tebou hádat nebudu - jsou mi ukradený a nic o nich nevim, ale ten zbytek je bullshit na druhou.
1. Cosplay neni nic, co by se týkalo pouze asie... ani to vlastně nevzniklo díky hrám - cosplay vznik už dávno díky různým komixům/knížkám, později seriálům/filmům a teď se to jen "přeneslo" i na hry.
2. Na OH patří jen fyzický sporty? Předpokládám, že máš na mysli sporty, kde musí člověk vydat nějakou fyzickou námahu. Co takovej golf, kroket, curling? Nějak se mi nezdá, že by to bylo zrovna extra fyzicky namáhavý...
3. Ano, ty lidi takle pracujou na plný úvazek, ale rozhodně ne 2 patra pod zemí :D Většinou maj nějakej luxusní, plně vybavenej barák (posilka, sauna, bazén...) a i tam netrávej tolik času (povinný tréninky - normální pracovní doba), zbyte maj volno a můžou si dělat co chtěj.

55

Odpovědět

V tom videu používají podivné argumenty. Občas vyzkouším sport, ale nikdy jsem neměl potřebu na obrazovce sledovat, jak sportují cizí lidi. Stejně tak hraji počítačové hry, ale proč bych sledoval, jak hrají ostatní? Protože jsou lepší? Tak když tomu věnují víc času, je jasné, že budou lepší, proto je mám sledovat? Mám sledovat ženský obchodech, jak nakupují?
Ne, smysl sledování jakéhokoliv sportu, který sám dělám, na obrazovce mi zůstává skryt. :-(

79

Odpovědět

wow nečekal jsem že se mezi místními taky najde někdo normální? Vím že to není slušné ale pro zajímavost - kolik je vám let? Mne je 21, doufám že vám není 45 :). Kdyžtak alespoň rozptyl :o)

15

Odpovědět

Řeknu to jednoduše...
Pokud se chceš ve sportu zlepšit, máš na výběr dvě věci
1. Budeš cvičit, rozvíjet se v tom
2. K běžnýmu cvičení ( hraní v tomhle případě ) občas mrkneš na někoho kdo to umí lépe než ty, a proč ? Co třeba okoukat lepší techniku ? Pochytit nějaký jeho triky atp...
Já osobně jsem byl soušástí Esportu a snažil se probít na Cz/Sk scéně ve hře Dota 2, bohužel to nevyšlo a svého snu sem se vzdal...
A řeknu to ještě jinak : Kdyby si hrál šachy a chtěl v nich být dobrej, nemyslíš, že by ti hodně pomohlo sledovat 2 mnohem lepší hráče šachů hrát proti sobě ? :D

102

Odpovědět

Vážně se nikdy nekoukáš na žádnej sport? Nikdy jsi neviděl nějakou olimpiádu, nebo MS? Mě sport nijak nezajímá, ale i tak se občas na něco podívám. A vsadim se, že každej, kdo hraje fotbal/hokej se dívá na fotbal/hokej i když ho sám nehraje. Tohle je úplně to samý.

13

Odpovědět

Myslím, že nám tohle video jen ukazuje kam spěje vývoj lidstva, tím nemyslím že je to dobrým nebo špatným směrem, to žádný jedinec neovlivní.

Ale co se týká tohoto "sportu" ve srovnáním se sportem jaký ho známe, tak to bude mít určitě negativní dopady protože..; co je pro mladého člověka lepší? Mít za vzor nějakého vrcholového sportovce, nebo nějakého vrcholového esportovce? Myslím, že si každý dokáže odpovědět sám. (je lepší ráno vstat a sednout k PC, nebo je lepší ráno vstat a jít cvičit (fyzicky) ?)

Ano je jednodušší se odvalit z postele přímo k PC, nebo si jen laptop položit na klín a hrát, proto poroste počet počítačových hráčů a tím pádem poroste i popularita esportu.

102

Odpovědět

4:22- Máte chybičku "...is young guy, generally sixteen to twenty four..." a vy tam máte "...mladý kluk, ve věku 16-25 let..."

73

Odpovědět

Pevně doufám, že E-Sport nikde nebude na Olimpiádě.E-sport se může chlubit daleko lepší komunitou, než kdejaký sport.Ještě by se tam progaming zkazil.

1610

Odpovědět

Ten ředitel Blizzardu by mohl natočit nějaký film...Minimálně dvojníka Tonyho Starka (Ironman) v penzi :D

11

Odpovědět

Já si náhodou pamatuju, že asi tak před pěti lety dávali eSport na Eurosportu 2. Hlavně Counter-Strike, Tekken a možná i Fifu.

121

Odpovědět

Na Coolu občas dávají LoL a nebo Dotu .. nerozeznám to ... a taky jsem viděl Starcraft 2. Nebylo to dokonce ani nějak pozdě v noci, ale normálně o víkendu odpoledne. Ale asi to byly jen velká finále. Protože to byla spíše vyjímka.

00

Odpovědět

eSport na olympiádě v blízké době určitě nebude (myšleno po dobu žití naší generace) ... olympiáda je hlavně o fyzické stránce člověka ... nebo chcete šachy jako oficiální olympijský sport ? :)

215

Odpovědět

Střelba je o fyzické stránce jak sviňa.

711

Odpovědět

+Moejo .. jo je ...
1) dej random člověku do ruky něco na střelbu (luk nebo čím se střílí nevím) -> jaká je % šance že trefíš člověka kterej umí střílet přesně ?
2) dej random člověku do ruky myš od PC ... jaká je % šance že s ní dokáže pohnout ?

shrň si to v hlavě, neodepisuj ;)

434

Odpovědět

+MoeGrgin jako, zamysli se nad tím co si napsal.. Můžu napsat to samý obráceně..
1) dej random človeku do ruky něco na střelbu -> jaká je % šance že dokáže vystřelit?
2) dej random člověku do ruky myš od PC -> jaká je % šance, že dokáže stejně rychle reagovat(např. zastřelit) protihráče oproti progamerovi?

shrň si to v hlavě, pak piš podobné srovnání

303

Odpovědět

+Moeno vidíš a to ten člověk u PC musí hejbat myší a makat klávesy, to je větší pohyb než u vzduchovky, kde jenom zamíříš a vystřelíš ;)

20

Odpovědět

+MoeMoe: Střelba je o koncentraci, fyzické připravenosti a trpělivosti. Ano, dvě ze tří splňují i esporty.
Salem: Vzduchovkou si střílíš leda tak ty na zahradě. To, co se používá na olympiádě je malorážka. A není lehká.
grgin, Lukado: k***a, mluvte česky, nebo anglicky. A shrňte si to v hlavě, než něco napíšete.

53

Odpovědět

Zas tak bych se toho nebál. Nevím co ostatní dělají mimo sledování eSportu, ale já například hraju fotbal na ligové mládežnické úrovni. Chodím do posilovny, plavu...Do toho se stíhám věnovat přítelkyni a chodit s kamarády ven. Akorát občas méně spím. :D Lidé si myslí, že když někdo hraje počítačové hry, tak nedělá nic jiného nebo je asociál, ale není to pravda. Je to jenom další koníček, kterému se děti mohou věnovat a další sen, kterým mohou žít :)

505

Odpovědět

nemůžu nic jinýho než souhlasit ...

152

Odpovědět

+grginNe každý si ale umí v hlavě srovnat priority a ne každému to do hlavy natlačí rodiče... Bohužel takových je ale podle mne většina a dokazují to i statistiky obezity dětí -> téměř každé třetí!! 20 – 30 %, každý třetí dítě je tlustý jako prase

62

Odpovědět

+grginMáš pravdu, náčelníku. Je potřeba si srovnat priority. Ale brzdi s tím výrazem tlustý jako prase. Já mám taky nadváhu ale není to tím, že moc hraju (i když hraju). Neházejme všechny tlusté do jednoho pytle, protože oni pak budou nás,l hráče, házet taky do jednoho pytle.

48

Odpovědět

Tak ti asociálové, kteří hrajou hry, by bez her nebyli o nic víc "sociálnější"... jen by dělali něco jinýho (knížky, komixy, modelářství...).

241

Odpovědět

+BullOverA samozřejmě, to je jen malá část hráčů.

50

Odpovědět

No vidíš jak všechno pěkně zvládáš.Třeba já jsem učebnicoví asocial :D

20

Odpovědět

Za mě snad jen - jupí!

Jedna věc mě překvapuje, tady v diskuzi i na internetu - "armáda začala využívat hry" - ne, nezačala. Armáda je to, co dalo hrám vzniknout a konzolím obecně. "Simulátory" používající "ovladače" pro letadla byly už před druhou světovou (ano, bez obrazovky a zvuků, ale není to o grafice, ale gameplayi, ne? :D) a armáda (číkoli) nikdy nevynechá příležitost k tomu být lepší, pokud jí v tom nebrání nějaký faktor (jako příklad dejme Italy a staré admirály, kteří odmítali radar) tak jde po těch nejnovějších a nejlepších věcech, počítače a simulátory nevyjímaje.

A přidávám se k těm co to řekli přede mnou - mohli tam zmínit Dotu s rekordním prize poolem, když jim jde o ty velká čísla.

221

Odpovědět

Valve jim evidentně nezaplatilo rekordní částku pro účast v tomto "nezávislém" snímku

120

Odpovědět

To je úplně poprvé, co se dovídám o eSportu. Sice jsem si všiml na Youtube L&L, což jsem si říkal, že snad není možné, aby existovalo něco takového a s takovou popularitou. Ale když se na tom dá vydělat velký prachy, tak je jasné, že ta oblíbenost bude časem stoupat. Musím však podotknout, že mě to vcelku znepokojuje. Už to, že se z těch hráčů stávají profíci se zároveň stávají loutkami na kterých se vydělává, což platí i u profi sportovců. Však to není je samosebou jen o hráčích, ale i fanoušků. Sice není nic špatného mít oblibu v lecčem, ale mám spíše obavy o negativním dopadu na společnost, neboť se jedná o mladé lidi, jenž jsou budoucí generací, které bude předávat své geny dál, a co hůř jestli vůbec.

829

Odpovědět

Bohužel jde to čím dál víc do sra*ek

19

Odpovědět

No a protože se lidská populace přibližuje 8 miliardám, tak bych se toho vůbec nebál. Ať si každý dělá co chce, každý má právo vybrat si jak prožije svůj život. Navíc esport je pouze a jen dalším koníčkem.

01
Další