Předpověď počasíLast Week Tonight
235
Předpověď počasí se nám všem zdá být tak samozřejmá, že si často neuvědomujeme, kolik práce za tím stojí. Mnoho z nás používá různé aplikace, které jsou často placené, přestože zdrojová data jsou zdarma. Ale to nemusí trvat věčně...
Přepis titulků
Rád bych si promluvil o počasí. O jakémkoliv možném. Teploučku, mokroučku, fičení, brrrr a pak třesky plesky bum bum. Přesná předpověď počasí je mnohamiliardovým odvětvím, které může ovlivnit firmy a zachraňovat životy. Na meteorology je kladen velký tlak, možná proto to občas už nevydrží. Chci, abyste všichni řekli, že to bude skvělé.
V pátek bude 15 stupňů. Říkal jsi, že bude znovu sněžit. A co s tím teď nadělám? Příště tam řeknu třeba 20 stupňů. Tady je pocitová teplota kolem nuly. Může to být pocit jako -5 stupňů nebo jako 20 stupňů. 8 stupňů, střídavě zataženo, jihozápadní vítr 10 až 15. Tady je 15 stupňů, snad vám to bude stačit.
Možná vás v příštích minutách zklamu 7denní předpovědí. Přál bych si, aby všechny místní zprávy vypadaly takhle. Vyloupili benzínku, to kurva není moje vina! Na silnicích nehrozí zácpy, takže se brzy vrátíte ke svým životům a ošklivým dětem. Teď sport. Každý sportovec jakéhokoliv týmu by ošukal vaši ženu, kdyby chtěl. Polibte si všichni prdel! Možná informace o počasí nečerpáte z místních zpráv.
Možná používáte předinstalovanou aplikaci v telefonu. Nebo DarkSky nebo WeatherUnderground. Nebo třeba je čerpáte z The Weather Channel a AccuWeather. Pokud žijete v New Yorku, můžete použít twitterový účet New York 1. Pokud ho nesledujete, měli byste. Jejich první předpověď pro tento měsíc byla: Říjen začíná teplým počasím. Užijte si tento měsíc. Je to poslední dobrý měsíc v NYC až do května, zbytek je strašný.
To je dokonalé. Ať už počasí sledujete kdekoliv, pokud žijete v USA, vaše předpověď by bez Národní meteorologické služby neexistovala. Spadá pod agenturu NOAA. Je to skvělá národní služba, která přináší důležité informace. Bohužel může být v ohrožení. Dnes si, podobně jako dva kolegové ve výtahu, promluvme o počasí.
Začněme faktem, že Národní meteorologická služba každý den generuje množství dat. Všichni soukromí poskytovatelé předpovědí závisí při tvorbě předpovědí na těchto datech. Jeden z meteorologů Národní meteorologické služby na to poukazuje. Všechny předpovědi, varování a data Národní meteorologické služby jsou pro kohokoliv zdarma. Neznáte naše jména a naše tváře nevídáte, ale ty produkty a služby, které každý den sledujete, s největší pravděpodobností čerpají data z naší práce.
Má naprostou pravdu. Berte to takhle. Data z Národní meteorologické služby jsou pro předpověď počasí to, co je rosomáčí maso pro Hormel Chili. Jedno bez druhého nemůže existovat, je to hlavní složka. Národní meteorologická společnost spolupracuje s podobnými organizacemi pod záštitou Světové meteorologické organizace.
Státy sdílí svá data zdarma a naprosto bez omezení. USA z toho těží. Získáme třikrát víc dat, než kolik jich poskytujeme. V minulosti se nám to vyplatilo. V roce 2012 americký model předpovídal, že hurikán Sandy zamíří do oceánu. Ale evropský model předpověděl, že prudce odbočí doleva a zasáhne východní pobřeží. Což se stalo, jak jistě víte. A protože se nám dostalo včasného varování, zachránili jsme mnoho životů.
Vlastně celý svět spolupracuje v meteorologickém systému, o kterém většina obyvatel neslyšela. Soukromé společnosti z něj velmi těží. Netvrdím, že tyto společnosti nevytváří přidanou hodnotu. Rozhodně vytváří. Pokud se místní zpravodajství upíše třeba AccuWeather, tak dostanou i grafické modely. To je něco, na co už od 80.
let spoléhají. Cokoliv potřebujete, Accu-Weather to má. Každý den si můžete vybírat z tisíců grafických modelů, satelitních a radarových snímků, grafiky, která je vrcholem grafického designu a přesnosti. Dozvíte se o nejhorším počasí o Štědrém dni v Bradfordu v Pensylvánii. Nebo o vánici v Lone Tree ve Wyomingu. Kvízové otázky zaujmou vaše diváky. Kdykoliv budete vysílat počasí, můžete se vyšvihnout na vrchol skvělou grafikou, jako je tato z Černobylu.
To je ale zábavná grafika z Černobylu, AccuWeather. Vypadá to jako screenshot z nejdepresivnější hry od Nintenda. Úrovně, kterými procházíte, je první, druhé, třetí a čtvrté stádium rakoviny. Dodnes se soukromý sektor snaží data zatraktivnit. Jeden z konkurentů AccuWeather, The Weather Channel, běžně vytváří realistické a naprosto bezvýznamné grafiky, aby zdramatizoval nebezpečné počasí.
Pod náklaďákem by se led prolomil. Mohli bychom se dostat do potíží. ...neunese ani dospělého člověka. No ty krávo! Myslím, že můžeme být rádi, že takováto grafika neexistovala v době Černobylu. Ale společnosti nevytváří pouze grafiku.
Některé mají vlastní systémy na sběr dat. Mohou je použít k vylepšení předpovědi a tím vytvořit předpověď klientům na míru. Mohou říct přepravní společnosti, které silnice budou po vánici nejlépe sjízdné. A poslechněte si Joela Myerse, zakladatele a ředitele AccuWeather, jak nám dává další příklad. Eddie Vedder měl koncert v Chicagu.
Pořadatel využíval naše služby. Varovali jsme je a on řekl, že podle AccuWeather musíme prostranství vyklidit. Za dvacet minut byli všichni v bezpečí. Přišla tam velká bouřka a blesk udeřil do pódia, na kterém předtím stál. Páni, tvrdí, že AccuWeather zachránilo Eddiemu Vedderovi život. O tom asi Eddie zpívá ve své písni, cituji: ...jsem stále naživu.
...jsem stále na živu. Ale to může být dobrým důkazem toho, jak cenné jsou soukromé společnosti. Zajistit, aby Eddie Vedder nebyl zasažen bleskem, je něco, na co Národní meteorologická služba nemá kapacitu. Spojení mezi soukromým a veřejným sektorem je vzájemně prospěšné. Někdy meteorologická služba kupuje data od soukromých společností. Ale mohou mezi nimi panovat rozepře.
Soukromý sektor se ze své podstaty snaží přitáhnout pozornost. Třeba když AccuWeather představilo svou převratnou 45denní předpověď. A to i přes to, že experti se shodují, že předpověď na více než 7 až 10 dní je nespolehlivá. Jeden to nazval "vtipem". Bude to ještě horší. Národní meteorologická služba pojmenovává tropické bouře. Pojmenováním zdůrazňují jejich důležitost.
Pokud má bouře jméno jako Sandy nebo Irene, tak víte, že si máte dát pozor. Ale sněhové bouře nepojmenovávají, protože tyto bouře jsou mírnější a častější. Pojmenováním by se mohla nadsazovat jejich nebezpečnost, nebo snižovat důležitost pojmenovávání obecně. Proto se mohli zbláznit z toho, když The Weather Channel najednou začal dělat toto.
Tento rok The Weather Channel pojmenovává velké sněhové bouře. Seznam zahrnuje jména jako Athena, Draco a Magnus. Jasně, tahle jména jsou prostě hustá. To nezpochybňuju. Jde tu o to, že to byl špatný nápad. Především, když jednu pojmenovali Janus, aniž by zvážili, co se stane, když se moderátor postaví před jedno z písmen.
Pak se dostanete do problémů. Zlato, ve zprávách říkají, že se Anus zvětšuje a že ty sračky na nás budou padat další tři dny. Ale největší zdroj napětí pramení z pocitu soukromého sektoru, že by se jim lépe dařilo, kdyby toho Národní meteorologická služba dělala méně. Jedna roztržka se odehrála před 15 lety. Národní meteorologická služba zpřehlednila své stránky.
Bratr Joela Mayerse Barry, který byl výkonným viceprezidentem, vyjádřil svou frustraci. Národní meteorologická služba se rozhodla agresivněji sdílet svá data s daňovými poplatníky. Ale na každý jejich přehlednější stránku chválí. Každý den tvrdě dřeme a soupeříme s dalšími společnostmi. Nyní musíme soupeřit i s vládou.
Zadrž. Opravdu? Musíte s ní soupeřit? Nebo byste bez vlády v tomto odvětví vůbec nemohli podnikat? Bez jejich dat by předpověď AccuWeather byla jen: "Co já kurva vím?" Ten stejný rok AccuWeather prosazoval zákon, který by meteorologické službě zakázal dělat to, co dělají soukromé společnosti. Třeba vytvářet denní předpověď nebo dávat cokoliv na své stránky.
Zákon neprošel, což je dobře. Rozhodně nechcete nuceně placený systém předpovědi, kde se jen platící zákazníci dozví, že míří do tornáda. A tento scénář ani nepochází z mé hlavy. AccuWeather se tím propagovalo. Během stejného rozhovoru, kde tvrdil, že zachránil život Eddiemu Vedderovi, také vyprávěl anekdotu o železniční společnosti, která jim platí za předpověď, která by mohla ovlivnit jejich vlaky.
Není to příliš zřejmé, ale uvidíme, zda postřehnete ten problém. Union Pacific jsme řekli, že se k jejich trati blíží tornádo. Dva vlaky zastavily dvě míle od sebe a sledovaly, jak mezi nimi tornádo prošlo. Bohužel dál leželo město, které naše služby nepoužívalo. Pár desítek lidí zemřelo. Dopravce neutrpěl žádnou škodu. Do prdele, víš, co jsi právě řekl?
Je zvláštní, jak zdůrazňuješ bezpečí vlaku nad lidskými životy. Je to muž, který si přečetl Annu Kareninu a přišel s názorem, že je to příběh o ženě, která způsobila zpoždění vlaku. Lidé během toho tornáda zemřeli, ale bylo to příkladem toho, jak systém varování funguje. Ano, AccuWeather informovalo svého klienta Union Pacific, ale Národní meteorologická služba o pár minut později varovala město, takže obyvatelé měli čas vyhledat úkryt.
Myers zde propaguje AccuWeather jako nepostradatelnou službu. Díky síle současné Národní meteorologické služby to není pravda. Volně sdílené informace mají obří hodnotu a mohou zachraňovat životy. Avšak bratr Barry mnohokrát tvrdil něco jiného. Pamatujete, jak nám meteorologové z Evropy pomohli s přípravou na hurikán Sandy? Poslechněte si, jak to popsal. Během bouře Sandy jsme se zaměřili především na ECMWF, takzvaný evropský model, který odvedl lepší práci v předpovědi trasy než americké modely.
Spoléhat se na lepší modely jiných států řadí USA do pozice slabého a podřízeného státu. Moment, spolupráce dělá Ameriku slabou a podřízenou? To je pohled, který by mohl být součástí jejich kvízů. Kdo prohrál 2. světovou válku? Británie, protože přijala pomoc.
Je tedy důležité, aby ředitel Národní meteorologické služby byl člověk, který vidí výhody mezinárodní spolupráce a který ustojí potenciální tlak soukromého sektoru. Především tlak Joela a Barryho Myerse. A nyní už asi víte, kam mířím. Prezident Trump nominoval ředitele AccuWeather Barryho Myerse. Prezident Trump ho chce mít podtajemníkem Národní meteorologické sluužby.
To je zajímavá nominace. To teda je. Dokonce můžete říct, že je to naprosto předvídatelné. Cokoliv Trump dělá, vždy se snaží zničit vládu zevnitř. Národní meteorologická služba by se neměla dostat do rukou obchodníkovi. Myers odstoupil z AccuWeather a rozprodal své podíly, ale je to stále rodinný podnik. Jeho zeť a jeho žena zde v posledních letech pracovali a jeho dva bratři stále dělají výkonného a provozního ředitele.
A i přesto během jeho slyšení Myers trval na tom, že to nebude problém. Se svými bratry jsem si vyjasnil, že se na Díkůvzdání můžeme vídat, že se můžeme bavit o fotbale a o rodině, ale nemůžeme se bavit o NOAA. Vážně?
Nebudete se o Díkůvzdání bavit o tom, na čem může rodina zbohatnout? Příhodné je, že Díkůvzdání je přesně 45 dní daleko, takže si dovolím 45denní předpověď. Kravina! Za zamyšlení stojí, když pomineme to očividné, proč o tuto práci Barry Myers stojí? Možná je to jen meteorologický nerd, který chce být u zdroje informací?
Není. Před pár lety The Wall Street Journal řekl, že není meteorologem a že už jako dítě věděl, že se meteorologii nechce věnovat. Taky není pravděpodobné, že by chtěl tuto pozici využít k lobbování. Je to 76letý multimilionář. Nemá o tuto oblast zájem a firma jeho rodiny, jak sám řekl, je přímým konkurentem agentury, kterou má vést.
Pokud tohle nestačí, ohledně jeho nominace panuje další problém. Vyšetřování ministerstva práce zjistilo, že vedení firmy ignorovalo množství oznámení o sexuálním obtěžování. Ženy, které si stěžovaly, se bály odplaty. Ano, vyšetřování zjistilo, že firma měla dlouhotrvající problém s obtěžováním. Společnost sice obvinění odmítá, ale rozhodla se proti tomu nebránit. Šílené je, že Myers na uvedení do funkce už dva roky čeká. Ještě se tak nestalo, protože Senát s tím otálí.
Trump jeho nominaci musel už dvakrát obnovit. Pokud ho do konce roku neschválí, musí ho nominovat znovu. Ale proč? Proč si nenajít někoho jiného? Kohokoliv jiného? Pokud tedy pominu důvod, že by kvůli tomu Trump musel něco dělat, něco vědět a myslet si, že sexuální harašení je špatné. Na nic z toho bych si nevsadil.
Mimo to Trump může na Myersovi trvat, protože téměř nikoho tenhle problém nezajímá. To chápu. Ale měl by nás zajímat. Možná mohu pomoci. Jak lépe ilustrovat abstraktní hrozbu než způsobem firmy, která už od 80. let mění nudné informace v zábavu.
Následujte mě, prosím. Zdravíčko. Rád bych oblast kolem D.C. informoval o možné hrozbě. Podle naší 1000denní předpovědi bouře Barry způsobí značné škody Národní meteorologické službě. Jak vidíte, vznikla zde, v ředitelství AccuWeather, a pomalu se k nám už dva roky blíž. Pokud sem dojde, je možné, že způsobí značné škody.
Mluvím o sebevraždách sobů, kteří se Santou sjedou ze střechy. To je zlé! Nechceme, aby celý stát dopadl jako Eddie Vedder. Pokud nezaplatíme AccuWeather, tak najednou bum! Už nejsme naživu. Už nejsme naživu!
Jen tím chci říct, že pokud bouře Barry zasáhne Národní meteorologickou službu, může způsobit zamrznutí dat. Zatímco však nad ředitelstvím AccuWeather existuje 95 % šance, že začnou pršet prachy z nebe! Překlad: Mithril www.videacesky.cz
V pátek bude 15 stupňů. Říkal jsi, že bude znovu sněžit. A co s tím teď nadělám? Příště tam řeknu třeba 20 stupňů. Tady je pocitová teplota kolem nuly. Může to být pocit jako -5 stupňů nebo jako 20 stupňů. 8 stupňů, střídavě zataženo, jihozápadní vítr 10 až 15. Tady je 15 stupňů, snad vám to bude stačit.
Možná vás v příštích minutách zklamu 7denní předpovědí. Přál bych si, aby všechny místní zprávy vypadaly takhle. Vyloupili benzínku, to kurva není moje vina! Na silnicích nehrozí zácpy, takže se brzy vrátíte ke svým životům a ošklivým dětem. Teď sport. Každý sportovec jakéhokoliv týmu by ošukal vaši ženu, kdyby chtěl. Polibte si všichni prdel! Možná informace o počasí nečerpáte z místních zpráv.
Možná používáte předinstalovanou aplikaci v telefonu. Nebo DarkSky nebo WeatherUnderground. Nebo třeba je čerpáte z The Weather Channel a AccuWeather. Pokud žijete v New Yorku, můžete použít twitterový účet New York 1. Pokud ho nesledujete, měli byste. Jejich první předpověď pro tento měsíc byla: Říjen začíná teplým počasím. Užijte si tento měsíc. Je to poslední dobrý měsíc v NYC až do května, zbytek je strašný.
To je dokonalé. Ať už počasí sledujete kdekoliv, pokud žijete v USA, vaše předpověď by bez Národní meteorologické služby neexistovala. Spadá pod agenturu NOAA. Je to skvělá národní služba, která přináší důležité informace. Bohužel může být v ohrožení. Dnes si, podobně jako dva kolegové ve výtahu, promluvme o počasí.
Začněme faktem, že Národní meteorologická služba každý den generuje množství dat. Všichni soukromí poskytovatelé předpovědí závisí při tvorbě předpovědí na těchto datech. Jeden z meteorologů Národní meteorologické služby na to poukazuje. Všechny předpovědi, varování a data Národní meteorologické služby jsou pro kohokoliv zdarma. Neznáte naše jména a naše tváře nevídáte, ale ty produkty a služby, které každý den sledujete, s největší pravděpodobností čerpají data z naší práce.
Má naprostou pravdu. Berte to takhle. Data z Národní meteorologické služby jsou pro předpověď počasí to, co je rosomáčí maso pro Hormel Chili. Jedno bez druhého nemůže existovat, je to hlavní složka. Národní meteorologická společnost spolupracuje s podobnými organizacemi pod záštitou Světové meteorologické organizace.
Státy sdílí svá data zdarma a naprosto bez omezení. USA z toho těží. Získáme třikrát víc dat, než kolik jich poskytujeme. V minulosti se nám to vyplatilo. V roce 2012 americký model předpovídal, že hurikán Sandy zamíří do oceánu. Ale evropský model předpověděl, že prudce odbočí doleva a zasáhne východní pobřeží. Což se stalo, jak jistě víte. A protože se nám dostalo včasného varování, zachránili jsme mnoho životů.
Vlastně celý svět spolupracuje v meteorologickém systému, o kterém většina obyvatel neslyšela. Soukromé společnosti z něj velmi těží. Netvrdím, že tyto společnosti nevytváří přidanou hodnotu. Rozhodně vytváří. Pokud se místní zpravodajství upíše třeba AccuWeather, tak dostanou i grafické modely. To je něco, na co už od 80.
let spoléhají. Cokoliv potřebujete, Accu-Weather to má. Každý den si můžete vybírat z tisíců grafických modelů, satelitních a radarových snímků, grafiky, která je vrcholem grafického designu a přesnosti. Dozvíte se o nejhorším počasí o Štědrém dni v Bradfordu v Pensylvánii. Nebo o vánici v Lone Tree ve Wyomingu. Kvízové otázky zaujmou vaše diváky. Kdykoliv budete vysílat počasí, můžete se vyšvihnout na vrchol skvělou grafikou, jako je tato z Černobylu.
To je ale zábavná grafika z Černobylu, AccuWeather. Vypadá to jako screenshot z nejdepresivnější hry od Nintenda. Úrovně, kterými procházíte, je první, druhé, třetí a čtvrté stádium rakoviny. Dodnes se soukromý sektor snaží data zatraktivnit. Jeden z konkurentů AccuWeather, The Weather Channel, běžně vytváří realistické a naprosto bezvýznamné grafiky, aby zdramatizoval nebezpečné počasí.
Pod náklaďákem by se led prolomil. Mohli bychom se dostat do potíží. ...neunese ani dospělého člověka. No ty krávo! Myslím, že můžeme být rádi, že takováto grafika neexistovala v době Černobylu. Ale společnosti nevytváří pouze grafiku.
Některé mají vlastní systémy na sběr dat. Mohou je použít k vylepšení předpovědi a tím vytvořit předpověď klientům na míru. Mohou říct přepravní společnosti, které silnice budou po vánici nejlépe sjízdné. A poslechněte si Joela Myerse, zakladatele a ředitele AccuWeather, jak nám dává další příklad. Eddie Vedder měl koncert v Chicagu.
Pořadatel využíval naše služby. Varovali jsme je a on řekl, že podle AccuWeather musíme prostranství vyklidit. Za dvacet minut byli všichni v bezpečí. Přišla tam velká bouřka a blesk udeřil do pódia, na kterém předtím stál. Páni, tvrdí, že AccuWeather zachránilo Eddiemu Vedderovi život. O tom asi Eddie zpívá ve své písni, cituji: ...jsem stále naživu.
...jsem stále na živu. Ale to může být dobrým důkazem toho, jak cenné jsou soukromé společnosti. Zajistit, aby Eddie Vedder nebyl zasažen bleskem, je něco, na co Národní meteorologická služba nemá kapacitu. Spojení mezi soukromým a veřejným sektorem je vzájemně prospěšné. Někdy meteorologická služba kupuje data od soukromých společností. Ale mohou mezi nimi panovat rozepře.
Soukromý sektor se ze své podstaty snaží přitáhnout pozornost. Třeba když AccuWeather představilo svou převratnou 45denní předpověď. A to i přes to, že experti se shodují, že předpověď na více než 7 až 10 dní je nespolehlivá. Jeden to nazval "vtipem". Bude to ještě horší. Národní meteorologická služba pojmenovává tropické bouře. Pojmenováním zdůrazňují jejich důležitost.
Pokud má bouře jméno jako Sandy nebo Irene, tak víte, že si máte dát pozor. Ale sněhové bouře nepojmenovávají, protože tyto bouře jsou mírnější a častější. Pojmenováním by se mohla nadsazovat jejich nebezpečnost, nebo snižovat důležitost pojmenovávání obecně. Proto se mohli zbláznit z toho, když The Weather Channel najednou začal dělat toto.
Tento rok The Weather Channel pojmenovává velké sněhové bouře. Seznam zahrnuje jména jako Athena, Draco a Magnus. Jasně, tahle jména jsou prostě hustá. To nezpochybňuju. Jde tu o to, že to byl špatný nápad. Především, když jednu pojmenovali Janus, aniž by zvážili, co se stane, když se moderátor postaví před jedno z písmen.
Pak se dostanete do problémů. Zlato, ve zprávách říkají, že se Anus zvětšuje a že ty sračky na nás budou padat další tři dny. Ale největší zdroj napětí pramení z pocitu soukromého sektoru, že by se jim lépe dařilo, kdyby toho Národní meteorologická služba dělala méně. Jedna roztržka se odehrála před 15 lety. Národní meteorologická služba zpřehlednila své stránky.
Bratr Joela Mayerse Barry, který byl výkonným viceprezidentem, vyjádřil svou frustraci. Národní meteorologická služba se rozhodla agresivněji sdílet svá data s daňovými poplatníky. Ale na každý jejich přehlednější stránku chválí. Každý den tvrdě dřeme a soupeříme s dalšími společnostmi. Nyní musíme soupeřit i s vládou.
Zadrž. Opravdu? Musíte s ní soupeřit? Nebo byste bez vlády v tomto odvětví vůbec nemohli podnikat? Bez jejich dat by předpověď AccuWeather byla jen: "Co já kurva vím?" Ten stejný rok AccuWeather prosazoval zákon, který by meteorologické službě zakázal dělat to, co dělají soukromé společnosti. Třeba vytvářet denní předpověď nebo dávat cokoliv na své stránky.
Zákon neprošel, což je dobře. Rozhodně nechcete nuceně placený systém předpovědi, kde se jen platící zákazníci dozví, že míří do tornáda. A tento scénář ani nepochází z mé hlavy. AccuWeather se tím propagovalo. Během stejného rozhovoru, kde tvrdil, že zachránil život Eddiemu Vedderovi, také vyprávěl anekdotu o železniční společnosti, která jim platí za předpověď, která by mohla ovlivnit jejich vlaky.
Není to příliš zřejmé, ale uvidíme, zda postřehnete ten problém. Union Pacific jsme řekli, že se k jejich trati blíží tornádo. Dva vlaky zastavily dvě míle od sebe a sledovaly, jak mezi nimi tornádo prošlo. Bohužel dál leželo město, které naše služby nepoužívalo. Pár desítek lidí zemřelo. Dopravce neutrpěl žádnou škodu. Do prdele, víš, co jsi právě řekl?
Je zvláštní, jak zdůrazňuješ bezpečí vlaku nad lidskými životy. Je to muž, který si přečetl Annu Kareninu a přišel s názorem, že je to příběh o ženě, která způsobila zpoždění vlaku. Lidé během toho tornáda zemřeli, ale bylo to příkladem toho, jak systém varování funguje. Ano, AccuWeather informovalo svého klienta Union Pacific, ale Národní meteorologická služba o pár minut později varovala město, takže obyvatelé měli čas vyhledat úkryt.
Myers zde propaguje AccuWeather jako nepostradatelnou službu. Díky síle současné Národní meteorologické služby to není pravda. Volně sdílené informace mají obří hodnotu a mohou zachraňovat životy. Avšak bratr Barry mnohokrát tvrdil něco jiného. Pamatujete, jak nám meteorologové z Evropy pomohli s přípravou na hurikán Sandy? Poslechněte si, jak to popsal. Během bouře Sandy jsme se zaměřili především na ECMWF, takzvaný evropský model, který odvedl lepší práci v předpovědi trasy než americké modely.
Spoléhat se na lepší modely jiných států řadí USA do pozice slabého a podřízeného státu. Moment, spolupráce dělá Ameriku slabou a podřízenou? To je pohled, který by mohl být součástí jejich kvízů. Kdo prohrál 2. světovou válku? Británie, protože přijala pomoc.
Je tedy důležité, aby ředitel Národní meteorologické služby byl člověk, který vidí výhody mezinárodní spolupráce a který ustojí potenciální tlak soukromého sektoru. Především tlak Joela a Barryho Myerse. A nyní už asi víte, kam mířím. Prezident Trump nominoval ředitele AccuWeather Barryho Myerse. Prezident Trump ho chce mít podtajemníkem Národní meteorologické sluužby.
To je zajímavá nominace. To teda je. Dokonce můžete říct, že je to naprosto předvídatelné. Cokoliv Trump dělá, vždy se snaží zničit vládu zevnitř. Národní meteorologická služba by se neměla dostat do rukou obchodníkovi. Myers odstoupil z AccuWeather a rozprodal své podíly, ale je to stále rodinný podnik. Jeho zeť a jeho žena zde v posledních letech pracovali a jeho dva bratři stále dělají výkonného a provozního ředitele.
A i přesto během jeho slyšení Myers trval na tom, že to nebude problém. Se svými bratry jsem si vyjasnil, že se na Díkůvzdání můžeme vídat, že se můžeme bavit o fotbale a o rodině, ale nemůžeme se bavit o NOAA. Vážně?
Nebudete se o Díkůvzdání bavit o tom, na čem může rodina zbohatnout? Příhodné je, že Díkůvzdání je přesně 45 dní daleko, takže si dovolím 45denní předpověď. Kravina! Za zamyšlení stojí, když pomineme to očividné, proč o tuto práci Barry Myers stojí? Možná je to jen meteorologický nerd, který chce být u zdroje informací?
Není. Před pár lety The Wall Street Journal řekl, že není meteorologem a že už jako dítě věděl, že se meteorologii nechce věnovat. Taky není pravděpodobné, že by chtěl tuto pozici využít k lobbování. Je to 76letý multimilionář. Nemá o tuto oblast zájem a firma jeho rodiny, jak sám řekl, je přímým konkurentem agentury, kterou má vést.
Pokud tohle nestačí, ohledně jeho nominace panuje další problém. Vyšetřování ministerstva práce zjistilo, že vedení firmy ignorovalo množství oznámení o sexuálním obtěžování. Ženy, které si stěžovaly, se bály odplaty. Ano, vyšetřování zjistilo, že firma měla dlouhotrvající problém s obtěžováním. Společnost sice obvinění odmítá, ale rozhodla se proti tomu nebránit. Šílené je, že Myers na uvedení do funkce už dva roky čeká. Ještě se tak nestalo, protože Senát s tím otálí.
Trump jeho nominaci musel už dvakrát obnovit. Pokud ho do konce roku neschválí, musí ho nominovat znovu. Ale proč? Proč si nenajít někoho jiného? Kohokoliv jiného? Pokud tedy pominu důvod, že by kvůli tomu Trump musel něco dělat, něco vědět a myslet si, že sexuální harašení je špatné. Na nic z toho bych si nevsadil.
Mimo to Trump může na Myersovi trvat, protože téměř nikoho tenhle problém nezajímá. To chápu. Ale měl by nás zajímat. Možná mohu pomoci. Jak lépe ilustrovat abstraktní hrozbu než způsobem firmy, která už od 80. let mění nudné informace v zábavu.
Následujte mě, prosím. Zdravíčko. Rád bych oblast kolem D.C. informoval o možné hrozbě. Podle naší 1000denní předpovědi bouře Barry způsobí značné škody Národní meteorologické službě. Jak vidíte, vznikla zde, v ředitelství AccuWeather, a pomalu se k nám už dva roky blíž. Pokud sem dojde, je možné, že způsobí značné škody.
Mluvím o sebevraždách sobů, kteří se Santou sjedou ze střechy. To je zlé! Nechceme, aby celý stát dopadl jako Eddie Vedder. Pokud nezaplatíme AccuWeather, tak najednou bum! Už nejsme naživu. Už nejsme naživu!
Jen tím chci říct, že pokud bouře Barry zasáhne Národní meteorologickou službu, může způsobit zamrznutí dat. Zatímco však nad ředitelstvím AccuWeather existuje 95 % šance, že začnou pršet prachy z nebe! Překlad: Mithril www.videacesky.cz
Komentáře (20)
NolmoOdpovědět
27.10.2019 13:36:02
On je vlastně takový obrovský mimino na pískovišti. Vždycky když uvidí, že si někdo staví bábovičku na cizí úkor někde kde nemá, tak přijde zařve "n****t" a rozdupe mu jí... :-) Ty miliardáře to musí docela vytáčet. Sice se nepodaří vždycky všechno zastavit, ale i vynesení na světlo a pošramocená pověst má svojí váhu.
AlennOdpovědět
27.10.2019 12:06:49
Lidé nemohou za předpovědi platit. Ne? A to jako ty meteorologové to dělají z altruismu? Však to platí všichni :D
Prvotní problém je ten že NOAA je dominantní hráč na trhu s daty, ale má zákaz je prodávat a není se pak čemu divit, že se na to nabalí parazitické společnosti kteří si chtějí zajistit oslíka a odstavit konkurenci. Přitom by si NOAA měla zajistit alespoň CC a zpoplatnit to těmto společnostem kteří ty informace modifikují. Možná potom by vznikl konkurent samotnému NOAA v US kdo ví, ale ak je vidět peníze jim dochází takže je to neudržitelný systém.
komunardOdpovědět
27.10.2019 17:05:12
Není to "dominantní hráč na trhu" je to veřejná služba. Zajišťuje data, protože je ve veřejném zájmu ty data mít (viz ty tornáda a hurikány). A protože je to veřejná služba, tak se nedá tak dobře zpoplatnit, a není to ve skutečnosti ani moc dobrý nápad.
Že se na to přisály komerční pijavice je vlastně taky celkem normální, od toho má zas stát jiné prostředky, aby si to hlídal. Samozřejmě, pokud má někdo na stát náhled jako všelijací neoliberálové, tak to nebude fungovat. Ale to neoliberálům nebude nikdy nic.
AlennOdpovědět
01.01.2020 20:42:49
+komunardKaždá státní služba je prakticky monopol. Státem je pak zakázáno dělat to samé ostatním, tedy konkurovat, nebo jsou prostředky vybírány pomocí daní což konkurence taky nemůže nařídit jako to dělá stát.
komunardOdpovědět
06.01.2020 23:43:10
+AlennNe, veřejná služba je veřejná služba. Při některých úhlech pohledu lze použít fráze typu "prakticky monopol" ale tyto redukují ekonomicko-sociální vztahy na trivializovaný trh (i z hlediska ryze tržního jsou dílčí rozdíly), a proto se drží jen v ideologikých think-thankcích některých politických proudů.
AlennOdpovědět
19.01.2020 22:29:18
+komunardVeřejná služba je služba na trhu na kterou jsou lidé nuceni přispívat a tudíž si tato služba může dovolit neefektivní provoz. Ekonomicko-sociální vztahy jsou v ryze tržním prostředí také mnohdy započítávány viz. dnes už dokonce i CO2 labels a podobné "feel better" kraviny jako certifikace země původu, dětské práce apod. Na trhu se totiž neuplatňuje pouze hmotný kapitál ale také sociální kapitál.
Důvod proč se diskuze drží pouze v prostoru ideoologie je víra v to, že trh nedokáže nahradit veřejné služby.
Z historie je to vyvráceno například výrobou pečiva kdy se před 30 lety dohadovali, že by pekárny dělali jenom koblihy. Stejná víra byla i v době otrokářství, kdy se nevěřilo v to, že bez otroků všichni pomřou hlady.
komunardOdpovědět
25.01.2020 18:26:26
+AlennNeefektivní provoz. Jistě. U některých věcí ale chceme, aby efektivita provozu ustoupila jiným potřebám. Respektive jsou z hlediska celkového výsledku ve skutečnosti méně efektivní.
Nejde o to, že by se tyto služby nedaly nahradit (i když třeba u vodáren, kanalizací a chodníků moc nevím, jak funkční řešení technicky realizovat). Jde o to, že mnohdy fungují hůře.
Místo odkazů na nějaké "debaty před 30 lety" (před 30 lety měly všechny země světa veřejně provozovanou síť pekáren? ), můžeme odkázat na zdravotnictví v USA, které v parametrech jako délka dožití zaostává za západní Evropou, ačkoli průměrný Američan vydá za lékařskou péči 3x víc, než průměrný Západoevropan. A o tom to je. Jednotlivé kliniky jsou jistě efektivnější, tedy vydělávají víc peněz. Ale systém jako celek stojí tu společnost více a má horší výsledek. Ergo je méně efektivní.
AlennOdpovědět
02.03.2020 22:56:57
+komunardJistě že je méně efektivní protože je masivně regulovaný ze strany státu. Na trhu s léčivy prakticky díky tomu není konkurence. Pokud chceme aby efektivita ustoupila jiným potřebám zvýší se této prioritě cena a výroba se vydá tím směrem který je potřeba.
jAcOdpovědět
27.10.2019 10:55:21
"Jak bude zítra? Zítra bude hnusně! Hezký večer!"
Nejspolehlivější předpověď počasí měla Žílková v Tele tele. :D
Lenacia. (anonym)Odpovědět
26.10.2019 21:57:04
Děkuji za optání. Nejvíce mě zaujala ta část se zvětšováním anusu. Můj anus se taky zvětšil do závratných vělikostí, když mi jej prošťouchl můj kůň.
lol (anonym)Odpovědět
26.10.2019 22:14:03
:D :D :D
lenaciaOdpovědět
26.10.2019 22:57:54
uvěomuješ si že můj kůň je klisna... To já jen tak že když už se za mě chce někdo vydávat, měl by znát fakta
Lenacia. (anonym)Odpovědět
27.10.2019 04:49:02
+lenaciaJj, Sára že?
lenaciaOdpovědět
27.10.2019 14:53:07
+Lenacia.no vida... chválím... jeden blbec co mě už cca tři roky otravuje ať s ním někam zajdu na rande a začnu s ním chodit doteď netuiší kdo to Sára vůbec je....
Lenacia. (anonym)Odpovědět
27.10.2019 15:15:25
+lenaciaCo na to říct. Tak to mě mrzí... to musí bejt vážně blb. A jestli to za tři roky nepochopil, že s ním nikam nepudeš, tak je to asi i docela zoufalec.
lenaciaOdpovědět
27.10.2019 15:47:23
+Lenacia.jooo... jooo.... jo.... Zoufalec to je přesně to slovo. To je tak když před 3 lety moje kamarádka, žijící na vesnici, otěhotněla a porodila. A najednou všem zoufalým chlapům v okolí začaly tikat biologický hodiny.
A tak sem byla zahršelená vzkazy, jestli:
"Bich nechtěla vstach"
"něco s někým mýt, třeba mymynko"
"diz te nekam svu, poc ti nejte?"
Tenhle to ani po 3 letech nevzdal
pav1Odpovědět
24.11.2019 18:48:21
+lenaciaNo vidíš a nakonec třeba vyrazíš s člověkem, který se za tebe vydával (možná kvůli potlačované a nenaplněné náklonosti...). Není nad to, když se na netu řeší vztahy, neuděláme na VČ nějaký vztahový okénko?? :D
pav1Odpovědět
24.11.2019 18:49:17
+pav1aha, koukám, že video už je dost starý, tak nic no :DD
A co na to Lenacia? (anonym)Odpovědět
26.10.2019 21:13:29
Milá slečno Lenacio, jaký je váš odborný názor na toto téma?
lenaciaOdpovědět
26.10.2019 22:59:40
.... že mám ráda když svítí slunce?