Mount EverestLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:155
Počet zobrazení:13 523

Nedávná vlna rekordního počtu úmrtí na hoře Mount Everest přitáhla celosvětově značný zájem médií, který jsme mohli zaznamenat i v ČR. Na celý problém si v tomto díle posvítí i John Oliver.

Poznámky:
Delta Chi – univerzitní společenstvo
Trader Joe – americký obchodní řetězec
Rickrolling prank – oblíbený prank s odkazem na píseň Never Gonna Give You Up od Ricka Astleyho
AT&T – americký komunikační gigant, který – jak asi víte z předchozích dílů – nedávno koupil HBO
Simon & Garfunkel – známé americké hudební duo
Cirque du Soleil – kanadská zábavní společnost, největší divadelní produkce na světě

Přepis titulků

Mount Everest. Už to není jen hora, stala se oblíbenou metaforou pro velkou výzvu. Mount Everest zmrzlinových nedělí. Everest grilovaného jídla. Domácí krokety. Adam má za sebou 20 minut a zbývají mu ještě dva a půl tisíce. Tahle ústřicová věž je můj Everest. Vážně? To by rozhodně neměla. Když uvádíš pořad Člověk versus jídlo, tvým Everestem má být dožití se padesátky s vlastním srdcem.

Everest poprvé pokořili roku 1953 Edmund Hillary a Tenzing Norgay. Předtím se to považovalo za téměř nemožné. Ale jak asi víte, od té doby se výstupy na Everest staly nebezpečně oblíbené. Lezecká sezona na vrcholu světa se stává stále nebezpečnější. Nejméně 11 mrtvých, včetně 3 Američanů. Nové video dnešní ranní fronty na vrchol světa. Lezci stojí v mrazivých podmínkách a vyčkávají na vrchol.

Padla obvinění z postrkování kvůli fotografiím. Na ploše velikosti cca dvou ping-pongových stolů v tisícimetrových výškách. Ty krávo! Jediná nebezpečnější věc, než je postrkování na vrcholu hory o velikosti dvou stolů, je postrkování na dvou skutečných ping-pongových stolech. Letos 11 úmrtí v Delta Chi House, z toho 9 smutných.

Výstup na Everest se jaksi posunul z ukázky mimořádných schopností k něčemu, co připomíná frontu v Kauflandu. Hora je zaneřáděná smetím, úklidové expedice jen letos snesly přes 11 tun odpadu. A to není vše. Je tam také spousta lidských hoven, které i díky změnám klimatu sjíždí dolů a získaly název "fekální časovaná bomba". Mimochodem takový název by se hodil na všechny dětské dupačky. Je roztomilý a je i přesný.

Dnes poznáme příčiny těchto problémů, jak funguje obchod s lezením na Everest a jak zvýšit bezpečnost. V úvodu byste měli vědět, že přeplněnost není nový problém. Podívejte se na tento povědomý příběh z roku 2012. Toto jsou záběry z výšin Everestu. Cesta k vrcholu je ucpána lezci, zhruba 200 jich hazarduje s vlastními životy. Jo. Ukázalo se, že šílená popularita Everestu je stejná, jako byla před 7 lety. To se o mnoha věcech říct nedá.

Everest, Rickrolling prank a to bude vše. Existuje řada důvodů, které vysvětlují tyto umíněné davy. Poslechněte si šerpu. Pořád je to sranda! Nečekali jste to a pořád je to sranda. Jeden z důvodů přetížení je v tom, že na Everest nemůžete vylézt kdykoli. Je jen jedno hlavní okno, které trvá kolem 10 květnových dnů. A v některých letech – jako letos – smrskne počasí toto okno jen na pár dnů, což nebyl problém, dokud bylo lezení vzácné. V prvních 35 letech po Hillarym a Norgayovi bylo jen 260 výstupů.

Ale 90. léta znamenala nástup komerčních expedicí. Klienti si platili průvodce a Šerpy, díky čemuž vyskočil počet výstupů přes 1900 jen k roku 2003. Nyní je už přes 9000 úspěšných výstupů. S tolika lidmi byste čekali, že bude těžké nějak vyčnívat, ale někteří se kvůli jedinečnosti pořádně prohnou. Od nejstaršího po nejmladšího pokořitele až k tomuhle nesmyslu. Když uspějí, budou Dan a Shana prvním kanadským párem na vrcholku Everestu.

V roce 2001 byl Stefan Gatt prvním, kdo sjel z vrcholu Everestu na snowboardu, zatímco manželský pár Bertranda a Claire Roscheovi se stal prvním, kdo dolů sletěl padákovým kluzákem. Je 5:40 ráno a Rod dosáhl výšky 8848 metrů. Nejvyššího bodu na Zemi. Ale má ještě jeden cíl. Uskutečnit nejvyšší světový telefonát. Dobrá práce, Rode! Nejvyšší světový telefonát, to je úžasné. Tedy byl by, ale bohužel.

Rod měl operátora AT&T, takže se nedovolal. Dostal jsem tě! Mám tě, byznys taťko. A parádně! Víte co? Rád bych byl na okamžik vážný. Něco bych tu rád řekl. Byznys taťko, máš to se mnou těžké, ale pravdou je, že jsi můj jediný byznys taťka. A vím, že pro mě chceš to nejlepší. Není lehké mít za byznys chlapce zrovna mě. Neříkám to tak často, jak bych měl. Ale miluji tě, byznys taťko. A snad nikdy neztratíme naše speciální spojení.

Snažím se tu říct, jak jsem rád, že náš pořad není na tvé bezdrátové síti, která je naprosto strašná! A znovu! Zase jsem tě dostal, byznys taťko! Mám tě! Byznys děcka jsou bez sebe! Omlouvám se. Kde jsem skončil? Mount Everest. Pointou je, že každý rok stoupají na vrchol stovky lidí. Komerční expedice nezvýšily jen přístupnost samotné hory, zlepšily i její komfort.

Nabízejí se luxusní expedice, které můžou vyjít až na 130 000 dolarů. Nabízejí věci jako vyhřívané stany a jídelní stoly. Zde bychom měli pohovořit o tom, jak se podobné vymoženosti a samotní lezci dostávají nahoru. Odpovědí jsou šerpové. Drtivá většina expedicí na ně spoléhá ve všem, od nošení zásob a stavění stanů až po pokládání provazů a žebříků. Jsou naprosto nedílnou součástí komerčních expedicí.

Jak vám vysvětlí tento šerpa. Klienti, se kterými se setkáváte. Kolik by se jich dostalo nahoru bez vás? - Řekl bych nula. - Nula? - Ano. - Nikdo? Nikdo. Má pravdu. U většiny lezců je Everest něco jako Simon & Garfunkel. Někdo se jen veze nahoru a někdo táhne veškerou zátěž. Neříkám, kdo je kdo.

To ani Art Garfunkel, pokud mu to Paul Simon nenapíše. Ještě rychlá poznámka, co se týče Šerpů. Šerpové s velkým Š jsou etnikum, šerpové s malým š jsou horští pracovníci. Pouze někteří z nich jsou opravdu Šerpové. Zajímavost: Slovo, které mění význam s velikostí prvního písmena je kapitonym. Teď máte v rukávu eso, kterým se dokážete naprosto zničit na prvním rande. Bavte se.

Je to vaše. Šerpové nesou spoustu zodpovědnosti a rizika. Jednou z nejnebezpečnějších částí výstupu je ledopád Khumbu. Známý smrtící úsek obřích ledových bloků, které mohou kdykoli spadnout, a obřích srázů. Jistí šerpové, takzvaní doktoři ledopádu, mají za úkol připravovat zde přechod. Pro ukázku nebezpečnosti této práce si vezměte své léky proti úzkosti a sledujte toto. Po čtyřech hodinách jsou zpět u trhliny.

Je tak široká, že je nutné spojit tři žebříky dohromady. První překročení je vždy nejnebezpečnější. Riziko je v tom, že se neupevněný konec může zřítit. Tento muž ví, že nahrazuje ledopádového doktora, který na této hoře loni zemřel. Dole v trhlině. Pokračuj dopředu. Pomalu a zlehka. Nespěchej. Neměj strach.

Počkat. "Neměj strach"? Co to kurva meleš? Je to strašlivé. Strach je přirozená tělesná reakce. Tímhle mu nepomůžeš. To je jako říct: "Neměj žízeň. Nebuď nastydlý." Nebo "Nekýchej při pohledu na fotku Justina Longa." Proč nikdo nekýcháte? Jste divní.

Dejte to pryč. Vím, že jsem ten klip utnul, a asi máte obavy, jestli se dostal na druhou stranu. Podívejme se na konec videa, je to úžasné. Zase jsem vás dostal. Pořád to je zábava. Rick to v sobě pořád má. Ten chlapík to zvládl na druhou stranu, nemějte obavy. Ale i když se připevní lana a žebříky, ledopád je stále nesmírně nebezpečný. Platící klienti je přecházejí jen párkrát, ale šerpové přes ně musí mnohem častěji. Čas trávený na ledopádu je zapůjčený. Protože čím déle zde jste, tím spíše budete pohřbeni zaživa.

Zatímco expediční klienti spí ve vyhřátých stanech, šerpové musí nosit jejich vybavení přes ledopád. Ne jednou nebo dvakrát, ale zhruba čtyřicetkrát. Čtyřicetkrát se nosí výstroj tímto údolím smrti. Čtyřicetkrát. To je někde mezi třiceti devíti a čtyřiceti příliš mnoha. A staví to zákaznické úspěchy do poněkud jiného kontextu. Když váš známý uběhne maraton jen proto, že někdo naběhá tisíc mil tam a zpět, když mu nosí iontové nápoje a jídelní stůl, u cílové pásky asi nebudete jásat zrovna hlasitě.

Šerpa na Everestu je celosvětově jednou z nejnebezpečnějších prací. I tak je o práci velký zájem, protože v oblasti není moc stejně placených míst. Fakt, že riskují životy kvůli ambicím bohatých lezců, se nepřijímá lehce. Bez ohledu na něčí snahu. Podívejte se na moderátora, který chce po šerpovi pomoci vyrovnat se s morálním rozměrem toho, co po něm žádá.

Kdybych tu nebyl já, pak ani ty. Nemusel bys lézt po ledopádu. A vím o tragediích, které se tu staly. Vážně rád bych to věděl a chci znát tvůj upřímný názor, jestli si myslíš, že bychom tu neměli být? Během expedice jsme jako jedna rodina. Pojď ke mně, děkuji ti. Skvělá věta, moc se mi to líbí.

Jsme tu jako rodina. Souhlasím, je to krásné. Líbí se mi ten popis: "Jsme jako rodina." Není to klient a šerpa. Jedeme v tom spolu. Jenže ono to je klient a šerpa. Páni, skočil jsi mu na tu odpověď vážně rychle. Ten šerpa ani nestihl uniknout dříve, než jsi ho doslova objímal. To není hřejivé rodinné objetí, tohle byl jeden chlap, který z druhého fyzicky vymačkával bílou vinu.

Šerpové podstupují ohromná rizika, aby dodali svým klientům právo vychloubat se dobytím ultimátní hory. Ale co se týče čistých schopností, potřebných pro výstup na vrchol, není Everest tou nejobtížnější horou. Ode mě tomu nevěřte, já nic nevím. Horolezci vám řeknou to samé. Everest je rozhodně velmi obtížný k pokoření, ale není to zrovna technická hora. Nevyžaduje schopnosti technického lezení. Když se fyzicky připravíte na přesouvání jedné nohy přes druhou, dostanete se nahoru.

Je to tak, komerční cestou nepotřebujete moc technických schopností na výstup. Teoreticky bych to zvládl i já, kdybych trénoval. Vím, co si říkáte. S takovým tělem můžeš trénovat ještě tvrději? A máte pravdu. Jsem monstrum. Neuplyne den, kdy bych neobětoval pot bohům svalů v chrámu železa. A není to nic nového, nabušený jsem už dlouho.

Téhle říkám papír a téhle drť, protože jsem podělanej nařezanec. I když Everest nevyžaduje moc technických dovedností, pořád může jít o smrtící zážitek. Zejména poblíž vrcholu. Lezci na Everestu zažívají takzvanou vrcholkovou horečku. Snaží se dostat nahoru a neberou v potaz energii potřebnou na sestup. A nahoře bývá obtížné rozhodování. Ve výškách nad 8000 metrů je jen 30 % kyslíku oproti hladině moře. Říká se tomu zóna smrti a s vaším tělem dokáže dělat brutální věci.

Je nemožné zůstat zde déle než pár dní. Žaludek přestává zpracovávat jídlo, srdce nepumpuje krev do prstů a nohou a mozek se rozpouští. Otéká vám mozek kvůli hypoxii. Nemá kam jít, je stísněný uvnitř lebky. Jediný prostor je v místě, kde je uchycena mícha. Takže se vám vymačkává mozek z lebky.

To je bašta. Jen se divím, že se ten popis nezhoršuje ještě dál. "Mozek se ti vymačkává z lebky, bradavky se převrátí a začnou ti bodat do srdce, kolenní jamky vybouchnou, opraví se a znovu vybouchnou a kosti v rukách a nohách se vzájemně prohodí." Ideálně by se nezkušeným lezcům nemělo něco tak nebezpečného vůbec povolovat. Ale limity pro Everest jsou velmi laxní. Tedy lépe řečeno limity na půlku jsou laxní. Protože pro komerční expedice jsou zde dvě hlavní cesty.

Jedna z tibetské strany a druhá z nepálské. Tibetská strana je technicky těžší a vláda má striktní limity pro počty a typy výstupů. Ale nepálská strana je o něco lehčí a nemá žádné limity pro počet vládních povolení. Stačí jen zaplatit 11 000 dolarů a mít lékařské potvrzení o zdravotním stavu. A právě tady je pořádná skulina. Protože i nejméně zdravý člověk na světě dokáže získat zářivou lékařskou zprávu. A vím to proto, že ji nedávno vážně dostal.

Masivní dvě třetiny horolezců na Everestu využívají nepálskou cestu a šokující množství jich je nezpůsobilých. To přiznávají i úřady Nepálu. Kolik lezců z těch, kterým povolíte výstup, je dle vašeho názoru kvalifikovaných? Možná něco kolem 50 až 55 procent? - 50 procent? Polovina? - Ano. Sotva polovina je kvalifikovaná.

Tak proč necháváte lézt i tu druhou půlku? Kdyby v Cirque du Soleil byla půlka artistů trénovanými akrobaty a druhá půlka nadšenci s 11 000 dolary a vlastními tygrovanými oblečky, zavřeli byste takovou sračku dříve, než si někdo ublíží. Problémem je, že Nepál silně závisí na příjmech z turismu. A změny zavádí pomalu. Ale nelze vinit jenom je. Průvodcovské firmy by také mohly zarazit nekvalifikované lezce. A spousta těch dobrých to udělala.

Bohužel spousta těch špatných ne. Příkladem je Shriya Shah-Klorfine. Kanaďanka, která se rozhodla pro Everest navzdory nulovým lezeckým zkušenostem. Shriya se setkala s expediční společností jménem Utmost Adventure Trekking. Tam jí řekli, že pokud bude dost odhodlaná, naučí ji vše potřebné. Musela se učit téměř vše. Od nazouvání stoupacího železa po jeho používání na ledových blocích.

Podívejte, souhlasit s účastí tak očividně nezkušené osoby v expedici na Everest může být Mount Everestem podělaných a nezodpovědných rozhodnutí. Protože i když tato žena zázračně dokázala dojít na vrchol, zemřela během cesty dolů. A pomalí, nezkušení lezci nejsou nebezpeční jen sami sobě, můžou ohrozit všechny ostatní. Vzpomeňte si, vrchol má velikost dvou stolů na ping-pong.

A cestu dolů tvoří jedna dlouhá řada. A když se lidé nehýbou, můžete uvíznout. Poslechněte si zkušené průvodce v obavách o klienty, kteří už došli na vrchol, ale nemohou dolů kvůli pár lidem, kteří tam zřejmě neměli vůbec být. Má to zabrat nejvýše 10 minut na osobu. Je mi líto Billa a těch lidí nahoře. - Russi, nehýbeme se. - Jsme pěkně v p****i, Já vím.

23 lidí ve frontě na druhém kroku. To nejubožejší, co vidím, jsou lidi, co ani nedokážou slézt po žebříku. Krok za krokem. Promiňte, lidi. Mrzí mě ta ubohá úroveň horolezectví před vámi. Snad mě k***a slyší. Jeho frustrace je pochopitelná. Vzpomeňte si na vlastní agresivní vztek, když jste se naposledy zasekli na eskalátoru kvůli pár stojícím blbcům.

Teď to prodlužte na hodiny v mrazivých teplotách, když vám mozek pomalu leze míchou. Taky byste byli kurevsky vzteklí. Počet úmrtí na Everestu nikdy nesnížíme na nulu. Je v tom riziko. Tedy bude do doby, než nějaká luxusní expedice nabídne katapultový zážitek, ve kterém se klienti vymrští na vrchol v soukromé natlakované bublině. Ale jsou kroky, které může Nepál učinit k omezení rizika.

Zredukovat povolenky kvůli přeplnění, oddělit expedice a vymezit limity pro společnosti, které mohou operovat. Tedy to, co je u jiných hor běžné. Dokud to Nepál neudělá, bude se i nadále umírat. I když to šlo zastavit. A nemůžete nezpochybňovat motivy pro některé z výstupů. I Edmund Hillary byl deprimovaný z toho, co se s Everestem stalo. Tyhle komerční expedice.

Průvodci se nadřou, aby dostali zákazníky nahoru. Ale zákazníkům jde jen o to dostat se na vrchol hory, slézt dolů a pak se doma chvástat před přáteli. Velmi málo z nich, a to jsem mluvil s mnoha, velmi málo z nich v sobě cítí hlubokou lásku k horám. Přesně! Někteří z lezců na Everest to nedělají z vášně. Jen chtějí říkat, že na něm byli. Myslíte, že selfie z výstupu na Makalu dosáhne everestové úrovně instagramové lásky?

Jistě, že ne! Koho zajímá Makalu? Je to jen devátá nejvyšší hora. Tedy byla by, kdyby existovala. Ale neexistuje, zrovna jsem ji vymyslel a nikdo to nepoznal. A o to jde. Nebo by byla, kdybych si ji vážně vymyslel. Ve skutečnosti není Makalu devátá nejvyšší hora, ona je pátá. A o to jde. Nebo by byla, kdyby tohle byla Makalu.

Ve skutečnosti je to pohled z Everestu a vy jste ho nepoznali, protože většina z nás zná o horolezectví jen fotky investičních bankéřů z vrcholu Everestu, které jsou pecka, protože cíle. A ty si zaslouží lásku Instagramu. A o to tady jde. Ale toto nás také vede k možnému řešení. Při přípravě na tento díl jsme narazili na jasné pokusy o vychloubání. Indický pár je obviněn z podvrhu výstupu na Everest. Nahraná fotka na webu cestovní společnosti ukazuje ženu na vrcholu Everestu, ale další lezec upozornil, že jde o upravenou fotku jeho výstupu.

Prostě se tam docpali Photoshopem. To je nejdrzejší použití Photoshopu, jaké jsem viděl od dob, kdy jsem našel tohohle lachtaního poníka. Ten je skvělý. A když už se chcete dosadit na vrchol Everestu, buďte tam na lachtaním poníkovi. Je to lepší! Čím víc nad tím přemýšlíte, tím lepší je to nápad. Pokud vám jde jen o fotku z výstupu, její podvrh je asi ta nejetičtější cesta.

A pokud je na vás i podvrh moc pracný, nebojte se. Proto jsme vytvořili společnost Luxpedice indoorových dobrodružství. Přední světová cesta na Everest bez toho, abyste na něm skutečně byli. V naší firmě věříme, že výstupy na Everest by měly být pro kvalifikované. Což neznamená, že nemůžete navštívit Everest. Prostě navštivte stránku thetopofmounteverest.com Překvapivě byla dostupná. Až zde budete, zeptáme se, jestli chcete navštívit Everest. Kliknete na "ANO" a můžete vložit svou fotku.

Ať už sami, s kamarády, nebo i se zvířetem na vrcholu Everestu. To vše bez rizika pro vás nebo ostatní. Úmrtnost v podstatě nulová. To není špatné na nejstarší photoshopovou expedici na trhu, operující od začátku tohoto týdne, 2019. Také víme, že všichni touží po světovém rekordu pro svůj výstup. Proto si můžete na míru upravit své fotky, jak vidíte zde.

První dětská dvojčata na vrcholu Everestu. Koukejte na ty fekální časované bomby, takový úspěch! Takže na co čekáte? Výstupy ne Everest se staly krvavým byznysem. Ale nikdo nemůže popřít, že na nich získáte své nejlepší fotky. Prosím, připojte se ke mně ve výstupu na instagramový Everest a navštivte thetopofmounteverest.com. Proč? Protože je to tady. Jdu nahoru!

Jdu nahoru, udělám to. Kšá, šerpo. Kšá! Udělám to sám. Zvládl jsem to sám! Zvládl jsem to sám, vylezl jsem po vlastních! To byla naše show, děkuji za sledování! Zase za týden, dobrou noc. Dokázal jsem to! Kšá, zmiz odsud. Jdi mi sehnat jídelní stůl. Kšá. Dokázal jsem to! Jsem na vrcholu světa! Překlad: L1ght www.videacesky.cz

Komentáře (40)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

U nás ta stránka nefunguje, nemůžu být první kdo zdolal Everest v plavkách.

40

Odpovědět

Taky jsem si toho všiml. A já myslel, že blokování stránek na základě lokace je zakázáno :-/

00

Odpovědět

Změn si VPNku a jde to v poho. Už fotku mám :o)

00

Odpovědět

+JarbVPN nepoužívám.

00

Odpovědět

11 boháčů zemře a média už se začínají zajímat proč...

Ale jinak jsou média nestranná a vůbec je neovlivňují boháči...

133

Odpovědět

Pořád je to procentuelně bezpečnější s amatérama v současnosti, než v minulosti v éře těch ,,opravdových" horolezců... A 11 lidí za tejden není mnoho.

19

Odpovědět

A Xardass maže a maže jako by to byl řiťťní otvor jeho partnera.

325

Odpovědět

No vidíš, že občas dovedeš vyplodit i nějaký aspoň trošku vtipný komentář, Jarinine :-D

210

Odpovědět

+XardassDík za info, du ven blejt, tj. anglicky, to by pro tebe neměl být problém, doufám aupairko.

115

Odpovědět

Když jsem se tak podíval na toto video, tak mě napadla jedna otázka.

Proč tady ještě k čertu není ten klenot Ricka Astleyho v klenotech 20. století? Už jen toto video ukazuje, jak moc velký klenot to je! 😎

P.S. Seriously!

50

Odpovědět


Odpovědět

+XardassOK, my bad. Nevím, přehlédl jsem to. :)) I když musím dodat, že vyhledávání dle názvu tady nefunguje zrovna dobře. :-/

41

Odpovědět

+jAcV tom máš pravdu, přes prázdniny na to náš programátor richja koukne a snad značně vylepší :-)

31

Odpovědět

+XardassTo víš, že jo. A které prázdniny máš na mysli?

14

Odpovědět

+(Pepek)Vis co, pepku? Jdi do p****e

31

Odpovědět

+XardassTak ať se mu zadaří ;)

00

Odpovědět

+jAcJde vyhledavat docela dobre pres google. Staci napsat: rick astley site:videacesky.cz

00

Odpovědět

+vildeTo zní hezky. Ale když už máme vyhledávání tady, tak by bylo fajn, kdyby to tady našlo to, co tu hledáme, nemyslíš? :))

50

Odpovědět

Proč? Proč se to řeší? Každej kdo tam leze ví, že je to nebezpečný, a že ho to může stát život. Když jich z toho pár skutečně nepřežije, tak je to naprosto očekávatalný... Takhle by se mohlo mluvit o úplně každym "sportu"(asi by bylo přesnější něco jako "adrenalinový zážitek", ale to je jedno), který lidi provozujou a při kterým lidi taky umíraj. Ale co se s tim dá dělat? Zakázat všechny "sporty", kde hrozí smrt? Proč? Dělaj to na vlastní nebezpečí.

A co se šerpů týče... prací, kde člověku hrozí smrt je strašně moc. Je na každym, jestli je ochotný takhle riskovat pro peníze, nebo ne.

1522

Odpovědět

Tak tak. Zajímal by mě jeden důvod, proč by to někdo měl řešit.
Šerpové tu práci dělají dobrovolně, amatéři jsou dospělí dost na to, aby se mohli svobodně rozhodnout, jestli tam chtějí umřít nebo ne, a pokud mají profesionální horolezci skutečně takovou lásku k horám, tak nepolezou na debilní celebritu ale třeba na zmíněné Makalu.

610

Odpovědět

Asi si uplne nepochopil co se tam resi. Tam se neresi umrti, ktery je prakticky nevyhnutelny, jak pises. Ale to, ze vetsina z nich je zbytecna. Protoze prachac, kterej mel ctvrt milionu po kapse si zaplati 10 serpu, aby mu vse odtahali nahoru a on ani neumi slezt po zebriku (jak rikal ten chlapik do vysilacky), nebo umrou cestou dolu, protoze vedi kulovy s prehazovackou o tom, jak by si meli rozlozit energii (take rikali v reportazi). Kdyz je ze vsech lidi, co tam vylezou 50% nezpusobilych, tak by tam nemeli co delat. Jsou uplne bezny zamestnani, kde proste musi mit clovek nejaky predpoklady k tomu, aby to vubec mohl delat, natoz vystup na Everest. I kdyz neni technicky narocnej, jak rekli ti horolezci, asi se uplne nehodi neumet si ani nazout boty a ani s nima neumet chodit. A protoze serpa to dela dobrovolne nutne neznamena, ze taky muze umrit, protoze ja jsem zazobanec, co se chce doma blejsknout a tak ohrozim na zivote celou vypravu.

233

Odpovědět

+HabanszVětšina? Úplně každá smrt tam je zbytečná. A co je na tom? Tisíce/miliony lidí umíraj úplně zbytečně při aktivitách, které jsou úplně zbytečný, jen proto, že to prostě chtěj dělat a nějak subjektivní přínos pro ně převáží to riziko smrti. Je jedno, jestli člověk přecení svoje síly na moři a utopí se, nebo se nechá sežrat nějakým zvířetem, spadne z nějaký skály, nebo umrzne na nějakej hoře... všechno se to děje, všechno je to zbytečný, ale má cenu to řešit? Pokud někdo chce riskovat svůj vlastní život (ať už to je kvůli penězům, vlastnímu egu, nebo prostě jen pěknej fotce) tak je to jeho rozhodnutí - pokud pak o ten život příde, je to zase jen jeho problém.

213

Odpovědět

+BullOverS vlastními životy ať si klidně blbnou, ale horší je to, že svou neschopností ohrožují i řadu dalších lidí. Jasně, můžeme vše pohodlně spláchnout s tím, že i šerpové tam lezou tak nějak dobrovolně...ale jdo jaké míry je to skutečně pravda? Kolik z nich je v situaci, kdy můžou buď tahat harampádí na Everest, nebo nemít na jídlo pro své děti? A jakože jsem starý cynický kanál, tak na svém náhrobku bych nechtěl mít napsáno "chcípl opouštěný na střeše světa proto, aby si americký snob mohl udělat pěkné selfíčko" :) No a ten chlívek taky nic moc.

152

Odpovědět

+L1ghtWelp, pokud je to rozhodování "možná chcípnu já na Everestu kvůli nějakýmu zazobanci, nebo chcípnou moje děti hladem", tak je ta první verze furt ta lepší... a co když se těm zazobancům zakáže tam chodit? Nastane ta druhá verze. Nebo budeš muset připustit, že existuje ještě nějaká dalšé verze, kdy se můžou uživit i bez těch zazobanců, ale to by znamenalo, že na tu horu lezou dobrovolně.

312

Odpovědět

+BullOverAle predmetem toho videa bylo prave to, ze tam lezou lidi, co tam nemaji co delat. Hlavni tema nebylo to, ze tam nekdo muze umirt, nebo ze tam umre. To vi snad uplne kazdej. Takze proto rikam, ze si asi nepochopil predmet ty reportaze. Viz treba " Pokud někdo chce riskovat svůj vlastní život (ať už to je kvůli penězům, vlastnímu egu, nebo prostě jen pěknej fotce) tak je to jeho rozhodnutí - pokud pak o ten život příde, je to zase jen jeho problém." A presne o to jde. On neriskuje jen svuj. On riskuje zivot dalsich 10 lidi co jdou s nim, protoze si vymyslel, ze by bylu supr jit bez vycviku na nejvyssi horu. Kdyz ve vysce, kde ma byt clovek spravne par desitek minut je dalsich 70 lidi, kteri tam jsou nekolik hodin. Tohle se tam resi. Kdyz tam tech 50% prachacu, co tam nemaji byt prestane chodit, tak bude min odpadku na ty hore, min mrtvych atd atd.

71

Odpovědět

+HabanszA kdo rozhodne o tom, kdo tam má co dělat a kdo ne? Každej, kdo ta jde, riskuje svůj život. Ano, jeden z důvodů proč tam může zemřít, jsou ostatní lidi co tam jsou. Ale to, že každej kdo tam je ohrožuje všechny ostatní kdo tam jsou neni problém, protože každej kdo tam je dobře ví, že bude ohroženej všema ostatníma, je to prostě součást toho rizika. Lezu nahoru, můžu umřít... může to bejt mojí blbostí/nepřipraveností, změnou počasí, blbou náhodou, nebo chybou někoho jinýho... všechno je to jeden velkej balík rizik, kterej oni dobrovolně podstupujou.

312

Odpovědět

+BullOverRozhoduje o tom prave ten lekar. A taky vlada. To se tam taky resilo. Kdyz si zenska neumi zapnout boty, ktery k tomu potrebuje, tak je uplne jasny, ze ona ne a muze mit lekarskej posudek jakej chce. Od toho tam ma byt nejakej dohled, kterej podle vseho uplne nefunguje. A to z jedinyho duvodu - nepal zije z turismu. Tak by to byt proste spravne nemelo. Chces nahoru? Ok, tak pro to neco delej uz pred vyslapem.

42

Odpovědět

+HabanszHmm... a co všechno chceš takhle regulovat. Bude muset mít každej nějakej plaveckej průkaz, předtím než vleze do vody (nebo třeba jenom na loď :D), aby se náhodou neutopil? Tohle je prostě blbost. Je blbá, nemá na to, leze nahoru - chcípne. Ok, super. Je to smutný (pro její známý a rodinu), ale neni to důvod k omezování všech ostatních.

(a počítám s tím, že teď řekneš, že ten co se topí ohrožuje skutečně jen sám sebe - ale to opravdu neni pravda... na 100% umře daleko víc lidí, kteří se snažej zachránit nějakýho topícího se idiota, než kolik lidí umře na everestu)

110

Odpovědět

+BullOverK tomu plaveckymu prukazu... ty ses snad neucil plavat, nez si sel do hluboky vody? V cem to je jiny proti zakladnimu vycviku pri lezeni na horu...
Je blbá, nemá na to, leze nahoru - chcípne. Ok, super. Je to smutný (pro její známý a rodinu), ale neni to důvod k omezování všech ostatních. Ja celou dobu rikam, ze tohle je duvod k omezeni prave tech lidi, kterych se to tyka, ne ostatnich. Napises, ze kazda smrt ze zbytecna, tak timhle by bylo u jednu min :)
Tohle uz zbytecne prekrucujes a pises neco, co jsem nenapsal a ani to nerekli ve videu. Shodneme se, ze se neshodneme.

50

Odpovědět

+HabanszAle vždyť si psal o nějakym lékařskym posudku a regulování vstupu na horu vládou. Úplně to samý by si moh chtít u toho plavání. To je opravdu velkej rozdíl.

K druhýmu odstavci - jenže ty nechceš regulovat jen ty, co tam pak zemřou... podle toho videa by se tam nemělo dostat cca 50% lidí, ale zemře jich kolik? 0,05%? A všechny ostatní bys reaguloval naprosto zbytečně. Každej je zodpovědnej za sebe - pokud tam chce a ví o tom, jaký podstupuje riziko, tak ať tam klidně umře. Je to její rozhodnutí. Proč jí v tom chceš bránit? Budeš omezovat xyz lidí, kteří chtěj riskovat svůj život, aby náhodnou nějaký 0,5% z nich neumřelo???? A když už ano, proč jen u týhle jedný jediný hory? Proč si nevybereš něco, co zabije 1000x víc lidí?

012

Odpovědět

+BullOverBullOver To co jsi napsal myslíš vážně? To jsi takovej blb?

71

Odpovědět

+Alberto123Ano, myslim to 100% vážně. Asi máme každej jiný hodnoty. Já si vážim víc svobody člověka se sám rozhodovat a dělat klidně i nebezpečný věci. Ty si vážíš víc života lidí, kteří se rozhodli špatně. Nemá moc cenu se o tom hádat.

19

Odpovědět

+Alberto123Ano je takovej blb. :D Pokud někdo svojí neschopností nepřiměřeně ohrožuje ostatní nebo sebe, tak tam samozřejmě nemá co dělat, to rozhodně, funguje to tak ve sportu i v pracovním životě běžně, zejména v těch nebezpečnějších a tady to bude nebezpečný vždy. Nejlepší, co by moh takovej člověk udělat je to, že by zahučel někam do propasti nebo pod lavinu, protože přesouvat po takový cestě ještě tělo taky nebude p***l. Navíc si myslím, že i kdyby zvedli ten jejich poplatek na dvojnásobek nebo i víc, tak by tam stejně chodily spousty lidí, celkově ta expedice výjde na mnohem víc, takže na návštěvnosti by se to možná ani moc neprojevilo.

40

Odpovědět

+Karel VorelAle každe kdo tam de, moc dobře ví, že tam budou ostatní, kteří ho můžou ohrozit a může se rozhodnout, jestli tam teda taky půjde, nebo ne. To, že jeden blb ohrožuje ostatní blby nic neznamená, protože úplně každej člověk co tam je, ohrožuje úplně všechny ostatní co tam jsou.

010

Odpovědět

+BullOverChlapi. Ja vás chápem oboch, ale myslím si, že sa zbytočne hádate. Na Evereste zomreli aj legendárni horolezci. Z československej histórie spomeňme obrovský vzor tohto športu - Juzeka Psotku. A zomrel v časoch, kedy to taká prehypovaná akcia pre zbohatlíkov nebola. Tam sa môžu podmienky zmeniť aj v samotný deň. A dosť často sa menia.
Ja chodím po horách a ísť na Everest je môj sen. Nie kvôli fotke, ale kvôli tomu pocitu, že som dosiahol maximum, čo sa na Zemi dosiahnúť dá. Symbolika, ktorú mi nikto nevezme. Nie som milionár, ale chápem každého, kto tam chce ísť. Riziká zvažujem. No kým si trúfam tam ísť, tak obehnem radšej vrcholy ostatných svetadielov.
Pamätám si pár rokov dozadu na rozhovor s jedným človekom, čo tam bol. Vtedy hovoril dosť slabú bilanciu z nášho územia ľudí čo tam šli a prežili to: "Viem, že som bol siedmy Slovák, ktorý stál na vrchole a že žijeme len štyria. To je dosť zlá štatistika." A to bol jediný nehorolezec z nášho územia v čase rozhovoru.

10

Odpovědět

+HabanszCelou diskusi vidím jako spor dvou stran. Na jedné straně jsou zákazy a regulace, výsledkem čehož je bezpečnější a prý i celkově lepší život. Na druhé straně je svoboda, můžeš cokoliv, ale pokud se špatně rozhodneš, tak za to neseš následky.

Myslím, že se to netýká jen Everestu - kdybychom se bavili na téma herních automatů, marihuany, maximální povolené rychlosti atd., tak bychom se neshodli podobně. Prostě někomu více vyhovuje svoboda a zodpovědnost, někomu naopak pravidla a bezpečí.

Jen mě překvapuje, že na základě hlasů jedna strana dost převažuje...

01

Odpovědět

+jjkTo, že jedna strana převažuje, bude podle mě zapříčiněno velmi omezeným vzorkem, způsobem prezentace jednotlivých stran a tím, že se jedná o téma, které se v podstatě nikoho tady netýká (takže by případné zákazy a omezení neměly vůbec žádný vliv na jejich životy).

10

Odpovědět

+jjkSvoboda a zodpovednost nema co delat s tim, ze treba kdyz jsem vemeno, co si nezavaze boty, ktery proste na ten vystup potrebuju, tak kvuli mymu nulovymu vycviku umrou treba dalsi 3 lidi. Ktery by jinak byly na zivu, protoze by me to, co musim umet pred vystupem ucili az v pulce cesty. O to jde. Kdyz zakazou nekomu jit na Everest, protoze na to neni nijak pripravenej, tak snad jen dobre. Je to jen o duvod vic, se na to skutecne pripravit. Funguje to tak ve sportu, v praci i v normalnim zivote. To neni jen neco nekomu zakazat, to je selskej rozum. Omezeni jednoho tady v tomhle pripade znamena zivot dalsiho. BullOver proste porad nechape jedno. I kdyz je to smrtelne nebezpecny a ty lidi vedej, neni to to samy, jako ze ty lidi co to vedej neumej nic, cim by tomu alespon zkusili predejit. A kvuli nim pak zemrou dalsi clenove vypravy.

00

Odpovědět

+HabanszTak ještě jednou:
Jsou dva směry. První je směr selského rozumu (když se ti nelíbí slovo "zákazy"), druhý je směr pošahanců (když se ti nelíbí slovo "svoboda"). Směr selského rozumu přináší více pravidel a omezení, zároveň taky více jistot. Směr pošahanců má pravidel a omezení méně, bohužel však i méně jistot.

Směr selského rozumu znamená, že na Everest může ročně jen omezené množství lidí, a to pouze zkušení horolezci. To zajišťuje účastníkům jakousi základní jistotu a bezpečí.

Směr pošahanců znamená, že na Everest může ročně libovolné množství lidí. Co třeba 12 tisíc? Není problém. Může tam kdokoliv - těhotné matky, batolata, důchodci. Zároveň však musíš počítat s tím, že tam bude banda kreténů, kvůli kterým můžeš umřít.

Já jsem spíše pro směr pošahanců, ty jsi spíše pro směr selského rozumu.
Nemá smysl si navzájem snažit něco vysvětlovat, protože uznáváme jiné hodnoty, a tedy nejspíš neexistujou argumenty, které by mě nebo tebe dokázaly přesvědčit jít opačným směrem.

00

Odpovědět

+jjkTady nemuzu jinak, nez souhlasit. Takhle se to da napsat a ma to hlavu a patu :)

10