Meč Godrika NebelvíraMuž ve zbrani

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 10
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:44
Počet zobrazení:4 628

V dnešní epizodě Man at Arms si připomeneme filmovou ságu Harryho Pottera a legendární meč Godrika Nebelvíra.

Poznámky:
Gravírování – Technologie, která nahrazuje ruční rytí. Nápis, logo či ornament se vytváří strojovým odebráním materiálu.
Kabošon – Kámen vybroušený do kulatého nebo oblého tvaru s rovnou spodní plochou.
Zrnitost 120 a 220 – Pro brusné papíry je hlavním parametrem jejich zrnitost. Číslo udává počet zrn vůči dané ploše a platí, že vyšší číslo znamená jemnější papír.

Přepis titulků

Harry Potter a Tajemná komnata Zbraň: Nebelvírův meč Harry Potter - Jsem Matt. - A já Kerry. Jsme bratři Stagmerové z Baltimore Knife&Sword. Vyrábíme vaše oblíbené zbraně. I zbraně, které jste nikdy neviděli. Tohle je MUŽ VE ZBRANI S novým filmem Fantastická zvířata a kde je najít jsme si řekli, že je perfektní doba na představení nového meče.

Budeme vyrábět meč Godrika Nebelvíra. Tento meč ukuli skřeti před tisíci lety. Mělo jít o nejzručnější řemeslníky kouzelnického světa, podobně jako elfové ve Středozemi. Opět přivedeme Ference, který obstará tvarování rukojeti. Ale Matt začne s kováním čepele z oceli 1045. Jak vidíte, mám obří kus kovu, a přitom vyrábíme celkem malý meč.

Velikost meče v knize i filmech závisí na tom, kdo ho zrovna drží, ale my uděláme obvyklou velikost. Takže si kus odseknu, připevním ho k prutu a začnu s kováním. Vím, že jste zvyklí vídat u veškerého našeho kování Ilyu. V tomto případě jsme rádi, že je v dílně vůbec někdo schopný ukovat čepel. V Ilyově podání se práce s velkými kusy zdá o dost lehčí. Já s ní trochu zápasím, ale svůj kus mám. K oddělenému kusu teď připevním prut, tím se kování dost zjednoduší.

Pak už je to prostě výroba čepele. Lauren bude pro meč vyrábět velké kabošony. Budeme pracovat s lampou. Vezmu tenhle kouzelný prut, roztavím ho a vložím do této formy, tím vyrobím kulaté korále. Pak udělám to samé s ovály. Až budou hotové, přijdou do rukojeti meče. Upevníme je stejně jako malé granáty na okrajích. Když skřetí král Ragnuk poprvé vyráběl meč pro Godrika, vyplnil rukojeť řadou symbolů.

Jedním z nich byl jednorožec. Také tu máme blesky, nebeského lva pro Nebelvír a kouzelníka v magickém symbolu, který vyplňuje rukojeť. Výtvory jsme překreslili na tyto kousky. Kousky jsme si vyřízli a vytvarovali. Tento kousek rukojeti má trošku vypouklý tvar, udělali jsme mu malou konturu.

Začneme s vrýváním. Je to velmi titěrná práce a budeme odlévat jednu sadu. Jednu stranu těchto kousků, ze kterých můžeme udělat více kopií a poskládat je do rukojeti. Když má Matt na kusu kovu 1045 rukojeť, vloží ho do výhně, dosáhne správné teploty, přejde k bucharu a začne protahovat čepel. Používáme vysokorychlostní ruční nástroj s velmi malým a jemným bitem, chystám se přejít na agresivnější bit a agresivnější nástroj, kterým můžu odebrat z pozadí některé větší části.

Pak se znovu vrátím k tomuto a začnu s tvarováním postav a detailů. Na části rukojeti Nebelvírova meče děláme to, čemu se říká technika tečkování. Vezmeme vysokorychlostní nástroj s kulatým bitem a vytváříme reliéf pozadí. Tím nám zároveň vzniká efekt teček, takže až bude Kerry obtahovat tyto linky, může je spojit s pozadím o něco snáze.

Tedy až budou odlitky vyndané z formy. Začínáme s bucharem a oddělením. Matt oddělí potřebnou délku meče a vytvaruje jílec. Až ho dokončí, přejde k ručnímu kladivu a tvarování hrotu. Dokončili jsme tvarování částí pro Nebelvírův meč. Teď je vezmeme a ručně obtáhneme všechny kusy, tím vytáhneme některé reliéfy, pak mohou jít do formy. Právě jsem dostala od Ference rytinu rukojeti a je překrásná, velmi jemně vyrytá.

Teď z ní vytvoříme pryžovou formu. Materiál do formy je takový list, seřízneme ho podle velikosti tvaru formy. Když se dostaneme ke středu, naneseme prášek pro zvýraznění, tím vyniknou linky. Pak navrch vložíme druhou půlku. Když máme spojené všechny vrstvy našeho sendviče, dáme ho do vulkanizéru. Vulkanizér má nahoře a dole topná tělesa. Zvýší nám teplotu na 120 stupňů Celsia po dobu zhruba dvaceti minut. Tím se pryž usadí a roztáhne do všech koutů a škvír.

Moji drazí, zbožňuji vás. Takže Matt odvedl dobrou práci s kováním, já bych udělal trochu lepší. Fajn, kování čepele máme hotové. Jsme trochu napřed, udělali jsme lehké zkosení čepele kvůli šířce. Teď budu pokračovat s ostřejšími úkosy na zbytku meče. Nechceme diamantový brus, potřebujeme plochu na pozdější Nebelvírův nápis, až bude čepel zcela vyleštěná. Pro dodělání konců záštity budeme vyrábět tato lůžka.

Jde o tuto oblast s lůžkem a kamenem a malou část s osmi menšími kameny. Originály uděláme z vosku, ať nemusíme vyrábět formy. Prostě vytvaruju dva kusy na soustruhu a přejdu s nimi přímo k odlévání stříbra. Vzal jsem sadu průměrek a rozdělovačů, vyznačil si potřebné velikosti, a díky tomu si můžu stanovit nastavení soustruhu, takže zvládnu ručně převést obrázek přímo do vosku. Když nám vulkanizér vychladl, můžeme se podívat na formu. Forma vypadá skvěle, má všechny detaily.

Teď musím udělat průřez, aby se do formy mohl dostat vosk. Nanesu trochu spreje pro uvolnění. Vše zavřu mezi dva kusy plexiskla. Nasadím svorku, která vše pěkně utěsní. Protože vnitřek bude pod tlakem, až do něj vpustím vosk. Je to krása. Teď tepelně ošetřím čepel. Jde o ocel 1045, tu nás příležitostně vídáte vkládat do vody.

Já ale půjdu do oleje, ten je bezpečnější a vše bude o dost vyrovnanější. Teď začnu s výhní. V naší velké výhni jsem měl s takhle malou čepelí trochu problém. Ale dostal jsem se na správnou teplotu a zakalil ji v oleji tak, aby zůstala rovná. Musíme ji ještě popustit, aby nebyla křehká, ale z výsledku mám vážně radost. Ke každé rytině máme vyrobené dva kusy. Jelikož má být meč dvoustranný, budou umístěny vepředu i vzadu.

Lauren je musí poskládat a uzpůsobit čepeli ještě před odléváním. Toto je střední část záštity a toto bude její spodní část. Ještě tu máme vavřínové listy, na kterých budou také granáty. Ty přijdou mezi jednotlivé části. A toto bude na ostří čepele. Tyto části vyrobil Kerry, ještě musíme dodělat obvod z kamenů a vavřínový design na stejném místě.

Dostal jsem se na poslední dvě zrnitosti, 120 a 220. Při 120 udělám malý sklon na okrajích, jen abych viděl zrnka, až se přesunu k 220. Tak se vyleští vše. Když je vosk spojený s kanálky a umístěný na podkladu, abychom ho mohli zalít, Lauren kolem něj nasadí nádobu, umíchá směs, nalije ji dovnitř a pak se zbavíme bublin pomocí vakuování. Když odléváme kovy s nižším táním, jako je zlato a stříbro, používáme elektrickou pec.

Vypadá trochu jako kávovar, ale zvládne i 1100 stupňů Celsia. Lauren vytáhne nádobu z pece s 550 stupni, umístí ji do odlévacího přístroje, já vezmu elektrickou pec a odliju stříbro. Použijeme lázeň horkého oleje, abychom zbavili čepel tenze. Rick ji vloží do oleje a tam ji nechá hodinu při 220 stupních. Nechali jsme kov vychladnout pod 550 stupňů. Potom vezmeme celou nádobu, ponoříme ji do vody, voda se od kovu odpaří a ukáže nám, s čím budeme pracovat.

Jsou skvělé, Kerry. Pokaždé, když odléváte něco detailního, skrze opakované formování a skrz proces odlévání se detaily i definice ztrácí. Úroveň kvality detailů a celého kusu můžete na konci značně navýšit pomocí tepání. Nejprve budu používat linku, tím zvýrazním veškeré Ferencovy detaily. Pak vezmu matovací nástroj k rozložení pozadí.

Obtáhnu povrch a dodám mu plný 3D efekt namísto 2D s hloubkou. Je to jedna z věcí, které můžete dělat pár hodin, nebo celý měsíc a přitom stále pracovat na stejném kusu. Máme hotové odlitky a začali jsme je očišťovat. Udělali jsme trochu tepání, vrátíme se k němu po pájení. Tyto kusy se musí připájet napevno, okolo usadíme kameny.

Na zbylé části přidáme granáty a stříbrné osazení. Pak nastoupí Ferenc, který zde vyryje písmena. Vše sestavíme, vyleštíme a máme hotovo. Právě předkreslujeme písmena. Vytvoříme je ručně, pomocí recipročního gravírovacího nástroje. Ten běží stylem dovnitř a ven, bez rotace. Stejný nástroj používám k rytí kamenných monumentů. Dodá nám velmi jemný efekt.

Vytváříme jméno Godrika Nebelvíra. On je tím, kdo si původně objednal meč u Ragnuka. Tato výroba byla o dost složitější než prosté vytažení meče z klobouku. Tady jsme museli vyrobit čepel, odlévat stříbro, usazovat drahokamy. Z výsledku máme vážně radost. Je v něm zhruba kilo stříbra, je to vážně úžasný kus. Překlad: L1ght www.videacesky.cz

Komentáře (3)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Skvělé!
Je hezké vidět, že se v tomhle oboru taky projeví moderní postupy a materiály - to lití vosku do vulkanizované gumy... to za mých mladých let nebylo :) jen písek.

21

Odpovědět

Mazec, v dnešní době se už kvalitní ruční práce moc nevidí.

11