FluorPeriodic Videos

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 15
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:195
Počet zobrazení:6 982

Fluor - nejreaktivnější ze všech prvků. Je to biogenní prvek přirozeně se vyskytující v našich zubech a kostech. Jde pomocí něho vyrobit ta nejsilnější kyselina - fluoroantimoničná, která je až 2×10^20 silnější než 96% kyselina sírová. Teflon je z fluoru a fluor obsahovaly i nechvalně známé freony, které ničily naši ozonovou vrstvu. V dnešní době nachází uplatnění zejména při separaci uranu.

Přepis titulků

Bylo to mnohem více vzrušující, než jsem předpokládal. Vidíte ty plameny. Naše první video o fluoru bylo tak trochu zklamáním. Nebyl tam žádný, jenom pár kusů skla a nějaké zábavné historky. Teď se nacházím v kanceláři profesora Erica Hopea, - Tady je! který je jedním z národních specialistů na chemii fluoru. Ví, jak s tímto strašlivým prvkem zacházet bezpečně. Já vůbec nevím, co dělat. Docela se těším na to, co se bude dít. Jednou z věcí, o kterých jsi v původním videu na Youtube hovořil, bylo, že fluor je jedním z mála prvků, které jsi neviděl.

Tak jsem si pomyslel, že je vlastně poměrně málo vědců, kteří ho viděli. Takže co teď chci udělat, je, že vyrobím a ukážu ti čistý fluor. Fluor je pomalu vypouštěn. Můžeš vidět, jak pomalu stoupá tlak. Jeden z důvodů, proč lidé o fluoru vědí, je, protože je jedním z velmi reaktivních prvků. Bude reagovat se všemi prvky periodické tabulky kromě neonu a hélia. Bude reagovat se zlatem, bude reagovat se stříbrem, bude reagovat s platinou. Hexafluorid platinový je zářivě červený, je to plyn.

Dobře, fluor jde do tohohle aparátu, touhle trubkou. Martyne! - Nevidíte nic, že ne? - Nevidím vůbec nic. - Nevidíte vůbec nic. To je kvůli tomu, že je tam něco málo pod 2 atmosféry fluoru. Je to bledý žlutě zbarvený plyn. Jsem drobet zklamán, ale asi je to něco jako kyslík a dusík, nemůžete je tak docela vidět. Ale snad kdybychom ho mohli zhustit do kapaliny, viděl bych ho lépe. Teď ho tedy ochladím tekutým dusíkem na -196°C. Udělám to pomalu, chvíli to zabere.

Dobře Martyne, pomůžete mi s tím? Co chci udělat je, abyste vzal tu nádobu pryč a já místo ní dám tuhle. Takže dejte jí pryč a znovu nahoru. A zde máme možná 2 palce kapalného fluoru. Můžeš k tomu, není v tom žádný problém. Jen to drobet očistit od kondenzace. Ano, jsem překvapen. Myslel jsem si, že to bude bledě zelené, ale je to docela tmavá žlutá.

Kdyby mi to ukázali, myslel bych si, že je to tekutý chlór. Tekutý chlór jsem také ještě neviděl. Jo, to by šlo. Tady mám v podstatě další válec naplněný fluorem pod asi 5 atmosférami. Ten teď fluor vypustí a co tu máme v téhle demonstraci je pouhá drátěnka. V podstatě je to kovová drátěnka, železná bavlna. Propálilo to díru skrz naskrz tou železnou bavlnou. Je to mimořádné. Vypadá to, jako kdyby to bylo rezavé.

Ta rezavá barva je ve skutečnosti fluorid železitý. Ale možná je to oxid železitý z toho rozpáleného železa, které reagovalo s kyslíkem ve vzduchu. Ten důvod, proč fluor tvoří tak silné vazby, je kvůli tomu, že je to malý atom a jeho jádro je poměrně vysoce nabité, protože je úplně napravo v periodické tabulce prvků. Elektrony však jádro neodstiňují, takže je velice takzvaně elektronegativní, přitahuje k sobě elektrony z jiných prvků.

Vyměnil jsem předmět za obyčejné brikety na grilování. Tohle je čistý uhlík. My jsme neudělali nic, tohle je studené uhlí a studený plyn. Jen když se toho plyn dotkne, stačí, aby se to vznítilo. Pomyslete na to - jen studený plyn zapalující věci. Většina chemiků se opravdu bojí pracovat s fluorem. Nemůžete ho používat ve skleněných nádobách. Nenapadá sklo, ale když je jen drobet vlhké, většina skel má v sobě vlhkost absorbovanou, tak fluor vytvoří fluorovodík, když reaguje s vodou, a ten se pak sklem prožírá.

Takže musíte používat pomůcky vyrobené z kovu, nejčastěji z niklu. Fluor reaguje s povrchem niklu poprvé, co ho použijete, a dostanete vrstvu na povrchu, která zbytek kovu ochraňuje. Takže tohle je znovu fluor se sírou. Můžete vidět, že oxiduje síru pravděpodobně na fluorid siřičitý nebo fluorid sírový. Fluor je známý pro svou vysokou reaktivnost a nebezpečnost a tím, že s ním musíte zacházet opatrně.

Jsou ale atomy fluoru v mojí zubní pastě? Jsou tam... Tvoje pasta obsahuje fluorid. Stejně tak jako můžeš jíst chlorid sodný, kuchyňskou sůl, která obsahuje chlór, můžeš používat fluoridy. Jakmile má fluor jeden elektron navíc, například z cínu ve fluoridu cínatém, který se v zubních pastách často používá, nebo fluorid sodný. Má, co vyžaduje. Není příliš reaktivní. Způsob, jak pracuje se zuby, je, že zubní sklovina je sloučeninou vápníku zvaná apatit.

Ten se normálně v kyselinách poměrně snadno rozpouští. Například když budete jíst sladké nebo pít perlivé nápoje, mají v sobě dostatek kyselin, aby dokázaly rozpouštět povrch vašich zubů. Ale když si čistíte zuby fluoridem, část apatitu, který obsahuje OH skupiny, ty jsou nahrazeny fluoridem. Vytvoříte materiál zvaný fluoroapatit, který je mnohem méně rozpustný v kyselinách. Ten nemůže být tak snadno napaden, takže nemáte v zubech díry. Speciální poděkování profesoru Ericu Hopeovi Univerzita Leicester

Komentáře (16)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ahm, ale že sloučeniny fluoru degenerujou část mozku u neřekne.

517

Odpovědět

Někomu se povede zdegenerovat i bez přispění fluoru... ;)

433

Odpovědět

+burgTo jako, že si nečistí zuby?

31

Odpovědět

+burgHaha samozřejmě nic není dokázaný, stejně tak jako se stoprocentní jistotou říci, že fluorid neovlivňuje hipocampus. Co ovšem můžu s jistotou říci je to, že i kuchyňská sůl tě může zabít, když se předávkuješ. A vlivem industrializace a vývoje zpracovávání fluoru ho piješ jednak v minerálkách, tak i z kohoutku a pokud tě to zajímá podívej se jak se navyšovali hranice znečištění v průběhu 80 let. Nemluvě o pesticidech a hnojivech. Psát o teoriích nemá smysl, ale nic moc se s tím dělat nedá. Čističky nedávají (podívej se též na to jak čistička nedokáže vyfiltrovat hormonální látky)
Citace:
"Laboratorní, klinické i epidemiologické studie v posledních dekádách přinášejí mnohé přesvědčivé důkazy o !!!potencionálních!!! rizicích nadměrného příjmu fluoridu a hliníku pro lidské zdraví i psychiku."
Jako já jsem v životě neměl kaz a někdo má kazy a čístí si zuby od rána do večera, není to jen o pastě, ale o vlastní biochemii a když mě na tohle upozornil bývalí industriální chemik, tak jsem si o tom něco přečetl. Není zač.

27

Odpovědět

+burgNěco ke čtení https://cs.wikipedia.org/wiki/Endokrinn%C3%AD_disruptory a
https://cs.wikipedia.org/wiki/Fluor

10

Odpovědět

+burgFluor je něco jinýho než fluorid, jak vidíš tak ten by jsi ani do pasty nedal kappa :D To bezpečná hranice pro tělo je problém a pokud ho používáš v pastě a piješ minerálky a máš ho v jídle tak můžeš snadno překročit denní dávku nemluvě o dětech a vývoji.
Regulace hormonálních látek je od EU jedna z mála pozitiv =)

12

Odpovědět

+burg"Alenn" máš pravdu, že fluorid je něco jiného než fluor, ale protože jsem nenašel žádnou vědeckou studii co by podporovala tvůj výrok, že dlouhodobé užívání sloučenin fluoru degeneruje část mozku, tak jsem tam dal všeobecné informace o fluoru. Většina hormonálně aktivních látek, které uniknou do vody se používá v zemědělství, tudíž na své cestě nemají šanci potkat čistírnu odpadních vod. Zbytek hormonálně aktivních látek se využívá v průmyslu při výrobě plastů. Jinak s fluorizací vody se v ČR přestalo někdy po roce 1989. Jinak o fluoridech ve výživě zde http://www.bezpecnostpotravin.cz/fluoridy-ve-vyzive.aspx

00

Odpovědět

Moc jsem těm atmosférám nerozuměl, vím že je to archaická jednotka tlaku, ale v daném větném kontextu to znělo, jako by tím vyjadřovali množství, což ale bez znalosti objemu nádoby moc neřekne.

Může mi to někdo osvětlit? :D

12

Odpovědět

Napr. ta trubicka, kde ochaldzoval fluor tekutim dusikom ... je tam nieco cez 2atm. fluoru (1 atm. je normalne vonku alebo dnu v byte cize 100kPa, v podstate je atmosfericky tlak 1 atm. pri 0 m.n.m. ale dajmo tomu ze toto nebereime v uvahu ze sme u nas a nie pri mori :D ) a ak by tam mal napr. 15 atm. alebo viac bolo by ho tam vidno aj bez ochladzovania lebo by tam bol vacsi tlak cize viac castic fluoru na objem napr. cm3 (ak by bol vzduch viditelny a pri tlaku napr. 2 atm. (v pnematike auta je cca tolko) by si ho schladil na -200°C tak by si ho videl ako fluor ... On v podstate vytvara fluor ako plyn a ak by ho mal uskladneny v atmosferickom tlaku tak by ho nevedel vypustit len tak by musel mat v danom valci posuvne dno aby ho rucne vytlacil (napr ako v injekcnej striekacke), preto ho uskladnuje pod tlakom a navyse to aj setri miesto :)

61

Odpovědět

nějak tě s tím množstvím nechápu, podle mého názoru 2 atmosféry znamenají 2X atmosferický tlak (tj. cca 101 kPa), takže neco kolem 200 kPa

60

Odpovědět

+laudanumno ano, cize je tam v podstate 2x tolko mnozstva "niecoho" ako pri tlaku 1 atm.

30

Odpovědět

+laudanumto za jistých podmínek sice ano (konstantní objem a teplota), ale patejl se spíše ptal na ten význam.. já to pochopil tak, že je tam fluor o tlaku cca 2 atm., toť vše.. nic víc z té informace nevyčteš

20

Odpovědět

+laudanumV podstate ano ale ak mas "dobre oko" tak si zhruba vies urcit objem nadoby a potom vies aj objem fluoru v nadobe :P

10

Odpovědět

Ve videu to myslí tak, že čím tam bude víc atmosfér, tím více fluoru bude natlačeno v té tubě a tím výraznější bude ono žluté zabarvení ;-)

10

Odpovědět

Periodic videos sleduji, viděl jsem videa ke každému prvku, a super.
Doporučil bych přeložit něco od sesterského kanálu pod stejným autorem: https://www.youtube.com/channel/UC9-y-6csu5WGm29I7JiwpnA (Computerphile). Vůbec, od toho člověka bych doporučil přeložit asi tak všechno. :-D

190

Odpovědět

Nebylo tu Computerphile náhodou už někdy? Jinak já souhlasím, taky bych měl přeložené nejraději vše :-) :-D

30