7 otvorů v Mezinárodní vesmírné staniciSmarter Every Day

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 76
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:198
Počet zobrazení:12 236

Jak už asi víte, Destin si nenechá ujít jedinou příležitost zabývat se tématy z vesmíru. V tomto díle si vezme pod drobnohled část Mezinárodní vesmírné stanice.

Přepis titulků

- Já jsem Destin. - Dustin? Destin. Dustin. - Destin. - Destin. - Jo. Dobře, chápu. Dnes tu mám Dona Pettita, Nechceš si zjednodšit jméno? Prostě si vzpomeň na modul Destiny. Já jsem Destin, vítejte u Smarter Every Day.

Hodně fotek z ISS je pořízených z kupole tady uvnitř. - Takže kupole je na uzlu 3? - Ano. Tohle je astronaut Don Pettit. Možná ho znáte, dělal jsi všechny ty fotky měst. Jo, hodně jsem fotil města v noci nebo polární záře, časosběrná videa oběhu Země, hodně z nich bylo pořízeno z tohoto modulu, když jsem stál za kamerou.

Řeknu to přímo, na focení a natáčení z vesmíru jsi ten největší borec. Můžeš to říct? Jsem borec? Nemůžu, připadám si trapně. Potkáme se na druhé straně. Vážně je borec. Všechny ty videa nočních září točil on.

Tohle je poklop. Říkáme tomu okenice. Chrání okna před mikrometeority. Když jsou zavřené, jsou okna v bezpečí. Také termálně izolují okna od vesmírného záření. Takže je zavíráte zvenčí? Ne, otevíráme a zavíráme je zevnitř. - Počkat. Takže uvnitř zatáhnete za páku nebo něco. - Otáčíme klikou. - A otevře se to venku.

- Ano. Jak to, že vám neunikne tlak? Jsou tam těsnicí o-kroužky. Nekecej! Ve všech našich poklopech máme těsnicí o-kroužky. Jo, ale... Moje hlava. Pojď dovnitř, ukážu ti to. Pozor na hlavu.

Tady je několik o-kroužků. A osa, kterou rotuješ. Takže kolik jich ve vesmírné stanici je? Sedm, protože máme sedm oken. Co když začne unikat vzduch? Tak uniká. Prostě uniká. Takže ztratíte vzduch.

Pravděpodobně by se uzavřela celá kupole, a pak nejspíš existuje plán, který neznám z hlavy, ale nejspíš existuje plán na výměnu toho mechanismu. Možná se to dělá zvenku. Takže jak je možné, že pohybujete okenicí vně stanice tím, že hýbete něčím mechanickým uvnitř, aniž byste ovlivnili tlak vzduchu.

Říká se tomu fakt dobrá konstrukce. Slyšeli jste Dona. Říkal, že něco takového musí navrhnout dobrý konstruktér. Slyšel jsem, že přestal pracovat v NASA a teď má firmu, která vyrábí součástky do motorek. Je tu Charlie? Nahoře? Ty jsi tu na rozhovor? Jak se to tu jmenuje?

Pit Bull Products. - Pit Bull Products? - Jo. - Ty jsi Charlie? - Jo. Tohle je Charlie Van Vankenburgh. Vystudoval průmyslové inženýrství a má víc než tucet patentů. Před 20 lety byl hlavní kontruktér okenic kopule. Ale když byl projekt hotový, založil vlastní firmu.

Teď vyrábí tohle. Je to speciální stojánek, který pákou zvedá motorku. Charlie je tak skromný, že jeho kolegové netuší, že pracoval na vesmírné stanici. Jeho tým tomu říkal Stanice svoboda, což je skvělé jméno. Tento program se přetavil v program ISS a Charlieho práci předali italské agentuře, aby ji mohli sestavit.

Charlie si nechal všechny nákresy, protože každý dobrý inženýr ví, že se možná ke své práci vrátí. Mluvili jsme o držadlech, kuželových ozubených kolech... Možná jsme našli tu nejdůležitější část celého nákresu. Tohle je vnitřní osa a tady jsou dva žlábky, které jsou hluboké jeden a půl milimetru.

Jsou důležité proto, že prostor mezi těmito žlábky a stěnou, která stlačuje o-kroužky, musíte redukovat, protože o-kroužek stlačujete na ovál. - Je to tak? - Správně. Je tam další důležitý detail, že? Jsou to dynamické žlábky, tyto se otáčejí. Slyšeli jste, co řekl?

Jsou to dynamické o-kroužky. To znamená, že skrz ně jde osa, která se o ně tře. Ve stanici máte zásobu vzduchu a jediné, co ji chrání před vakuem, jsou dva malé těsnicí o-kroužky. To je šílené. Tvoje konstrukce, kterou jsi vytvořil před 20 lety, funguje bezchybně až dodnes. - Co si o tom myslíš?

- Doufám, že je bezchybná. Před pár měsící jsem tweetoval a všiml jsem si, že se to líbilo astronautce na ISS. Ohromilo mě to. Ale dává to smysl. Tito astronauti se každým dnem učí tím, že dělají vědu pro nás na Zemi. Je to úžasné. Nicméně se ukázalo, že je to pravdivé, takže jsem využil této příležitosti.

Jsi si jistý, že v Itálii použili náš návrh? Nevěděl jsem o tom. - Ty to nevíš? - Nesledoval jsem to. Jedna italská astronautka říkala, že to tak bylo. Ahoj a vítejte v kupoli na ISS. V kupoli máme sedm oken a každé z nich má svou okenici. Smarter Every Day, který se se mnou spojil na Twitteru, mě požádal o ukázku toho, jak otevíráme a zavíráme okenice.

Asi proto, že jsem Italka a kupole byla vyrobena v Itálii. Tak jdeme na to. Každé okno má takovouhle kliku kterou stačí otočit, v směru zavírání, pokud chcete okenici zavřít, už můžete vidět, jak se okno zavírá. Tedy okenice.

Když se blížíte ke konci, k uzavřené pozici, měli byste být opatrní, protože tam není žádný nárazník. Je to přímé mechanické spojení. Okenicemi jde hýbat pouze manuálně. Je docela vzrušující, že tam je osa, která jde skrz celou strukturu a její konec je ve vesmíru. Je to studené, ale jen jako každý kov, ne moc studené. A zase byste měli být opatrní a nedělat to moc rychle.

Tak to je všechno, je to celkem jednoduché. Já jsem astronautka Samantha Cristoforetti z ISS a vy jste den ode dne chytřejší. Mějte se. Právě pro nás natočila outro z vesmíru. Je to šílené! Sledujte všechny tyhle astronauty na Twitteru. Každý den fotí z kupole a tweetují to do vašich mobilů.

Proč je nesledovat? - A jak se ta astronautka jmenovala? - Samantha. Sledujte je na Twitteru, je to úžasné. Chtěla bys něco říct? Den ode dne chytřejší. - Tati? - Ano? - Miluju tě. - Já tebe taky. Dobrou noc.

Natočili outro z vesmíru, my už nemusíme. Pokud jsme si zasloužili váš odběr, klikněte na těsnicí o-kroužky. Díky moc. - Máš rád vesmír? - Jo. Jak se tohle jmenuje? - Těsnicí o-kroužky. - Správně.

Komentáře (23)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

nechci nic říkat, ale za oknem v 7:05 letí můra, moment, nebo....?

20

Odpovědět

nekde jsem to cetl ze to je pry UFO Oo

00

Odpovědět

Dustin je pán....Sympatický, prirodzený, vie o čom hovorí, má exkluzívne zábery, ako od BBC a hlavne kulervoucí obsah...

90

Odpovědět

Technicky určitě ne "osa" ale spš hřídel.

00

Odpovědět

Video jsem neviděl, ale přijde mi dost urážlivé mluvit o ženách jako o otvorech. Mají přece taky duši.

211

Odpovědět

Musel jsem si to hned přepočítat. :D

10

Odpovědět

Pokaždé mě fascinuje, jak si svým nadšením pro věc Destin vytváří široké spektrum přátel na nejrůznějších místech. Už ho znají v NASA, mluvil s Obamou, z ISS mu posílají videa na přání... Velký obdiv.

330

Odpovědět

on je tak skvelý človek

91

Odpovědět

nerd slizskej

54

Odpovědět

Pěkné a zajímavé video, pojmenování je ovšem clickbait... Očekával jsem, že to bude o nějakých mikrotrhlinách a podobně, nikoliv o průchozích otvorech pro ovládání okenic.

133

Odpovědět

Destin je prostě sympaťák :)

120

Odpovědět

4:39 - 5 tisícin centimentru? někde musí být chyba
za prvé - poprosil bych uvádět míry v milimetrech
za druhé - při výpočtu z palců (25,4 mm) na milimetry (zaokr. na setiny) vychází průměr válce 25,34 a drážky 22,83. Tedy hloubka drážky na stěnu: (25,34-22,34)/2= 1,5 mm
těsnění pro tuto hloubku seženete lépe než pro hloubku 5 tisícin milimetru
Šamane Bobo prosím o opravu

52

Odpovědět

on už Destin udělal chybu, že zaměňuje hloubku s geom. značkou házivosti, ale i tak uvádí její rozměr v palcích

30

Odpovědět

+strojařDíky, opraveno :)

20

Odpovědět

Máš tam chybu. Při počítání hloubky jsi místo 22,83 zadal 22,34. Pokud bys to počítal s tolerancemi, tak horní mezní rozměr je (0,998-0,898)/2 = 0,05 palce (1,27 mm) a dolní mezní rozměr je (0,997-0,900)/2 = 0,0485 palce (1,232 mm). Hodnota hloubky je tedy (zaokr. na setiny) 1,25 ± 0,02 mm.

00

Odpovědět

Jsou to těsnící o-kroužky, tak se tom v češtině říká ;)

130

Odpovědět

Díky, opraveno :)

20

Odpovědět

Hodně zavádějící název videa.

524

Odpovědět

Docela mě zaujala plynulost otvírání a zavírání krytu okna, i když ona hýba kličkou trhaně. Přitom tvrdí, že je tam přímý převod, dokáže mi to někdo vysvětlit? Připadlo mi to hrozně umělé a "nahrané", na pohled :)

101

Odpovědět

Určitě to nebude mechanika jen taková "čistá", tedy se nebude jednat o nějakou páku. Vzhledem k těm nákresům a tomu, že je to kohout, který ovládá "sklápění", tak to bude napojené na nějakou hydrauliku, případně pružinu. Ta pak do jisté míry kompenzuje ten "trhavý pohyb" a "okenice" se tím pádem bude uzavírat plynuleji.

83

Odpovědět

+BorituzkaTa hadička vypadá jak na hydraulickou kapalinu.

21

Odpovědět

Vtip je hlavně v tom, že je to ve stavu beztíže. Proto ten pohyb vypadá nepřirozeně.

210

Odpovědět

Astronautka okenici uvede do pohybu, jenže díky těsnění vzniká tření a tedy se rychlost pochybu zpomaluje, takže se musí po chvilce znovu postrčit. Je to jako když se otevírají dveře do trezoru. Člověk trhne, a dveře se pak vlastní váhou pohybují... Pohyb okenice může být plynulý, což způsobuje hmotnost okenice a tření mechaniky. Mechanika samotná má zjevně vůli a tedy pohyb okenice má oproti pohybu ovladače zpoždění... My vidíme jak astronautka kroutí ovladačem a jak se pohybuje okenice, ale nevíme v jakém okamžiku zabírá mechanika a jakou sílu v jakém okamžiku astronautka vynakládá.

210