Superbloky: města pro lidi

Thumbnail play icon
85 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:166
Počet zobrazení:11 877

Velká města v dnešní době připomínají spíše džungli plnou aut a silnic, kde jeho obyvatelé, obyčejní chodci, jsou až na druhém místě. Barcelona však přichází s takzvanými superbloky, které navrací města zpět do rukou lidem. První pokusy zatím přinášejí dobré ohlasy.

Uvítali byste takovéto řešení i v dalších městech? 

Přepis titulků

Jestliže vezmeme klasickou americkou ulici a odmyslíme si místa určená autům, moc nám toho nezbyde. Po stranách jsou chodníky a mezi nimi přechody, ale to je tak vše. Auta dominují městům. Procházením města zjistíte, že akorát na chodníčku čekáte na zelenou. Uvidíte cyklisty hledající každou skulinku.

Američané jsou zvyklí na auta jako ryby na vodu. Jsou v USA tak všudypřítomná, že většina lidí snad ani nevidí jinou možnost. Ale co když je jiná možnost? Vrátit místo chodcům a cyklistům, a udělat město přátelštější vůči lidem. Podle všeho by mohla mít řešení Barcelona. V roce 2014 město trápilo vážné znečištění vzduchu.

Barcelona a jejích 35 přilehlých čtvrtí soustavně nedosahovaly kvality ovzduší stanovené EU. Studie prokázaly, že tamní znečištění ročně způsobí 3500 předčasných úmrtí. Doprava také zásadně zvyšuje hlučnost. Město tak navrhlo rozsáhlý plán městského rozvoje, jež by mohl snížit dopravu o 21 %. Nejzajímavější na plánu bylo toto.

- Nazývají je... - Superilles. Superilles? Si, superilles. Což znamená superbloky. Jedná se o městský koncept, který má zredukovat počet aut v centrech. Slovo superblok dříve popisovalo obří městské bloky neprůjezdné pro automobily. Ale tohle je jiné.

Podívejme se na plán Barcelony. Vezmete 9 bloků a uvnitř omezíte dopravu. Takže autobusy, kamiony a další vozidla mířící skrz město musí tento perimetr objet. Uvnitř je rychlost omezena na 10 kilometrů v hodině, což je zhruba 6 mil za hodinu a parkování se přesunulo do podzemí. Což znamená více místa pro trhy, venkovní aktivity a hry. Uvnitř tohoto bloku dostanete příjemné prostředí, kde se lidé mohou procházet a družit beze strachu z projíždějících aut.

Koncept bude vyzkoušen v 5 čtvrtích, ale město identifikovalo 120 uzlů pro jeho možné využití. Jaké tedy můžeme předpokládat výsledky? Na severozápadě je město zvané Vitoria-Gasteiz, kde superblok využívají od roku 2008. Hlavní superblok v centru zvýšil prostor pro pěší ze 45 % v celé oblasti na 74 %.

Bez nadbytečné dopravy se úroveň hluku snížila z 66,5 dB na 61 dB. Ale především se o 42 % snížila emise oxidu dusíku a o 38 % ubylo prachových částic. A navíc roste i obchod. Když lidé mění své okolí, aby upřednostnili sami sebe před auty, nevidíte úpadek ekonomiky, ale přesný opak. Lidé se více procházejí, projíždějí na kole, zastavují, lépe vnímají obchody, které mají díky sociální aktivitě tendenci růst.

Otázka tedy zní: Může něco podobného fungovat v americkém městě? Barcelona má pro tento koncept jisté výhody, jelikož byla budována ještě před automobily a bylo užito jednoduchého systému. Čtvrť Eixample, kde superblok vznikl, spolu s jednoduchou strukturou navrhl roku 1859 Ildefons Cerda. V podstatě dal vzniknout urbanizaci, když navrhl síť pro Barcelonu, která rovnoměrně poskytuje místa jako školy a nemocnice.

Ale podle návrhářů města pro tento koncept nepotřebují mít jednoduchou strukturu. Lze použít kdekoliv. Americká města se snaží omezit dopravu vlastními projekty. Ale pouze v bohatších oblastech, kde již existuje mnoho obchodů. Politika zón často rozděluje rezidenční a komerční oblasti, ale ideálem by bylo jejich spojení. Navíc si zóny svými kvótami na parkování auta vynucují a parkovací stání a úzká šíře ulic je dělají téměř neprůchozími.

Kvůli tomu jsou pěší zóny vlastně v Americe ojedinělým luxusem. Barcelona však neupřednostňuje jednu bohatou čtvrť nebo oblast pro tento koncept. Ale spíše chce superbloky po celém městě, kde se každý může procházet bez aut, bez ohledu na část města. Možná je to příliš optimistické, ale dle mého začínáme chápat, že model, kdy každý člověk vlastní auto a všude s ním jezdí, je přirozeně omezený.

Limituje růst a zdraví vašeho města. Takže tak či tak musíme najít způsoby, jak přimět lidi žít pospolu, aniž by všichni měli automobily. Aby se dostali do práce, mohli žít a užívat si života i bez aut. Překlad: richja www.videacesky.cz

Komentáře (55)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Problém českých měst je, že nedokáží využívat svá brownfields. Kdyby na těch místech pro nic byl třeba les, bylo by to naprosto úžasné. Když už tam nic není, ani mi nevadí, když tam radnice schválí výstavbu nějakých pěkných domů. Ale to, jak třeba u Hradčanské udělali mezi kolejemi trávu mi přijde boží.

50

Odpovědět

A k tomu parkování...každý minimálně soudný člověk co žije ve městě si musel všimnout takové zajímavosti... minimálně na sídlišti. Stejná auta na stejném místě celý týden... na co ti lidé ty auta mají? Proč blokují parkovací stání které v mohl bez problémů využít někdo jiný a z toho místa odjizdet každé ráno?

Ja osobně jim říkám blaničtí rytíři... ještě nevyjeli.

82

Odpovědět

A znáš tzv. tragédii obecní pastviny? Zde v mírně modifikované verzi tragédie obecního parkoviště (co je zadarmo, být nadužíváno).

00

Odpovědět

+orcinusorca2017Anos tím souhlasím. Myslím ze parkovací stání v mělo být v majetku majitele bytu. A mělo by stát lehce nad cenu vystavení nového stání... to znamena ze majitel by zaplatil třeba 100k za parkovací stání dle výběru ale za těch 100k by se mělo vybudovat jiné parkovací místo pro člověka který nemůže nebo nechce dát 100k za vlastnění svého místa. Takhle bych si to představoval ja. Žádný hodiny, nic takového. Prostě v to bylo v majetku majitele nemovitosti. Samozřejmě... není to dokonale promyšlené... je to nadhozena myšlenka.

12

Odpovědět

+Lejno karnevalV ideálním světě by se majitelé bytů dohodli a vybudovali by sdružený parkovací dům, či věž se zakotvením o panelák (viděno v mnoho provedeních-zaberou se dvě parkovací místa, ale do výšky se vybudují další 4-8).

Stát by měl být velice střízlivý investor a budovat kapacitu především pro své zaměstnance a na svých pozemcích. Ideálně v rozličném poměru pro zaměstnance 2/8-18 dalších pro okolí/zákazníky.

Město pak pro "své nájemníky" a dále pouze v místech tramvajových, či autobusových točen.

10

Odpovědět

Som rád ,že človek ,ktorý nebýva v meste dokáže rozhodne zhodnotiť ako by mala doprava v meste fungovať :) Zasa ste ma raz presvedčili o vládnucom debilizme. Centrum Prahy je ukážka stavu kedy doprava ochromuje reálne fungovanie obyvateľstva. Tak isto Bratislava ,Košice atď. Ťažko to ale vysvetlite človeku, ktorý by sa najradšej odviezol autom až do obývačky a myslí si , že keď dochádza za prácou z diaľky ma právo obmedzovať domáce obyvateľstvo a kaziť im kvalitu života. Pravdou je, že systém dopravy sa bude integrovať a obmedzovať. Superbloky sú reálny scénar každého väčšieho mesta. A nejde ,pre ,,zaostalejších", o slniečkársky výplod ale reálnu politiku EU v závislosti o obmedzeniach výfukových plynov. Niekoho chytá určite hysák, že svoje nové auto na splátky nebude môcť prezenovať :D

62

Odpovědět

Každé jedno mesto je dimenzované na určitý počet obyvateľov, frekvenciu áut prípadne núdzové situácie. Architekt zo 17. storočia si asi ťažko uvedomil kadiaľ pôjdu hlavné ťahy o 300 rokov neskôr. Blbovi vážne nevadí, keď v meste niet zelene a každé druhé decko má astmu.

20

Odpovědět

Co mě neskutečně sere na centru Prahy je, že prostor po zbourání městských hradeb, který měl být po vzoru Vídně využit pro výstavbu výstavní ulice soudruzi využili na stavbu zkur**** magistrály. Takže přímo před národním muzeem a státní operou vede tříproudová věčně ucpaná silnice, která nás pomalu tráví. Bydlím na vinohradech a můžu vám říct, že bych se podepsal pod jakýkoliv plán na omezení dopravy po magistrále, bez ohledu na to, že sám jsem taky řidič.

40

Odpovědět

+StrakaJenže bourání hradeb a stavbu magistrály dělí zhruba 100 let. Nejdříve se tam postavila nádraží (dnes známé jako Masarykovo, dnes známé jako Wilsonovo a tuším, že ještě Těšnov). Magistrála byla nejdříve spojnicí Federálního shromáždění (dnes depozitář Národního muzea) a Palác kultury (dnes budovy kongresového centra) a dále měla pokračovat ulicí Koněvova z Prahy pryč.

Jenže přišly změny a soudruzi chtěli silničního obdobu viaduktu a začalo se betonovat i v Holešovicích (hlavně výstavba sídliště Letňany-pravá ruka neví, co dělá ruka levá).

10

Odpovědět

Barcelona: vytyčíme tranzitní ulice a parkování uděláme pod zemí.
Praha: zakážeme vjezd bez náhradní trasy a parkování zakážeme taky.

80

Odpovědět

Praha: máme desítky tisíc metrů čtverečních bývalých nádraží (Bubny, Žižkov, Smíchov), udělejme P+R parkování tam.

00

Odpovědět

+orcinusorca2017Magistrát: ne, radši to střelíme pod cenou zpřáteleným developerům.

00

Odpovědět

+DurangaSnad ty pozemky patří státu, respektive SŽDC. Tedy by mohla jednou vydělávat i organizační složka státu. Pokud by měly "superbloky" fungovat i v Praze, pak je mohou definovat právě železniční uzly a jednotlivé železniční tratě a tunely.

V evropských městech jezdí mnohem více tramvají a jsou i obvykle mnohem delší než jen dva vagóny T3, respektive šestinápravové 14T.

00

Odpovědět

No... pokud to zavedou v celém městě tak vlastně sulerbloky budou všude. Z toho plyne mě doufaní ze na hranici mezi bloky bude normalni rychlost a uvnitr bloku bude 10km/h.
Jako nápad to zní hezky ale bohužel žijeme v reálném světě a ne v powerpointove prezentaci a myslím ze to povede k OHROMNÉMU zatížení 50km/h silnic. Cili je to v důsledku bič na řidiče. A tlak na to aby do práce nejezdili autem a nakazili život těm šťastným lidem na chodníku v kratasech a slunečních brýlích co mají asi o živobytí postaráno jinak.
Ja jezdím do práce autem každý den... 25 minut tam 25 zpět. Když musím jet mhd tak to mám na 1:10 tak a na 1:10 zpět. Nemůžu si dovolit mrhat čas jinde než v práci...

36

Odpovědět

Mesto... takova dira!

32

Odpovědět

A co potřeby řidičů...

47

Odpovědět

Řidiči snad nevlastní nohy aby místo jednoho bloku ušli tři? Nikdo přece nezakazuje plošně zákaz vjezdu do města. :)
Lázeňská města (a historická centra některých měst) to u nás mají takhle běžně a funguje to. :)

81

Odpovědět

+Mikena co to auto teda mám... to zrovna můžu jet sockou

06

Odpovědět

+BiatchMas to auto nahovno a mel bys vic chodit pesky, socko

10

Odpovědět

Problém je spíš v městech samotných. Civilizace dospěla do toho, že ve státě se nejvíce rozšiřují logicky ty nejvíc obrovský města, ostatní spíš strádají ... Lidé se pořád stěhujou do těch největších, která rostou do obřích rozměrů ...

Město co má 10M obyvatel to už je prostě demence :D

123

Odpovědět

Nevím no, v Praze jsou jasné důkazy, že dopravní zklidnění celou oblast umrtví. Že tam ekonomika roste jen jen sociálního inženýra vlhký sen. A že v těchto zajisté lukrativních oblastech klesá cena nemovitostí bude asi jen shoda náhod. Taky trošku zapomíná, že auta jsou taky využívána lidmi, někdy dokonce i k přínosnějším účelům, než jsou celodenní procházky po mrtvých zónách.

1010

Odpovědět

Barcelona-po celá staletí stavěna do bloků- by měla být "vlhkým snem sociálního inženýra"?
Asi si nepochopil, že stavění do bloků je výhodou přímořského, nebo ostrovního města, kde je velice malé převýšení způsobené kopci a ostrohy.

Naopak "kontinentální města" typu Praha, nebo Bratislava, nebo sedm pahorků římských se musí potýkat i s přírodními podmínkami. Tedy mnohem více najdeme tzv. pavučinový urbanismus (čtvercový, obdélníkový urbanismus je určen pro zemědělství)

11

Odpovědět

+orcinusorca2017Ne, "vlhkým snem sociálního inženýra" je rostoucí ekonomika v dopravně umrtvených částech města. Sorry, jestli jsem se nevyjádřil jasně.

31

Odpovědět

+TaanNěkdy je naopak "dopravní umrtvení" záměrem-Vyšehrad,Hradčany, Malá Strana, Trója, Stromovka-Výstaviště.

Naopak některé části (Žižkov, Holešovice, Smíchov) čeká nový a modernější život, který s automobily i počítá.

20

Odpovědět

+orcinusorca2017Aspoň my, co autem nevládneme se můžeme jít nadechnout ze Smíchova do té Troje. :)
Já naopak vítám, že se Praha automobilů zbavuje, ať už přesunutím pod zem nebo odkloněním z některých částí měst.

00

Odpovědět

+MikePraha by se měla "zbavit" především tranzitu východ-západ a dobudovat svůj vnější okruh. Parkování se dá "vyřešit" katalogy a přístupem "nech si to dovézt".

00

Odpovědět

Myslim ze problem z parkovanim a mnoztvim aut ,je ted u nas (konkretne Praha kde ziju) hlavne v tom ze to tu neni delane na to aby ho mel kazdy v rodine. Ulice jsou plne a kazdy by nejradis dojel autem az pred vchod do bytu. Nedaleko me otevreli telocvicnu u ZS. Aby nijak vytizili provoz poradaji se tam vecer aerobick volejbal a pod. Kazdy ale opravdu kazdy tam prijede autem sam kazdy svim. Potom se tu pomalu neda projit ani pesky. Nevim jestli by zrovna u nas pomohly system superbloku. Ale asi jako kazdy druhy by jsem uvital daleko mene aut a kamionu. Ted nedavno jsem nekde cetl ze Prazak co jede do prace autem stravi na ceste o 10 minut vic casu nez pred par lety a je to jen a jen narustem provozu. Vice aut vetsi zacpy atd atd. Nerikam ze se mame vratit na stromy a tahat se na trakari, ale mely by jsem vazne zacit uvazovat o tom ze na tomhle stavu neco zmenime. Ja treba jezdim sockou a na kolobezce. Po Praze nejlepsi doprava nemusim resit parkovani a podobne veci zpojene s jizdou autem. A legitka me stoji 550 na mesic to by jsem v aute projel za tejden ani ne.

213

Odpovědět

Praha totálně pohřbila železniční dopravu (Braník-Krč-Kačerov-Vršovice-Hlavní nádraží) a snaží se z paty vytáhnout nápady na další linku metra.

00

Odpovědět

To máme u nás taky. Říkáme tomu Obytné zóny a máme k tomu i odpovídající dopravní značky. Máme to už asi třicet let a funguje to stejně jako v tom videu. V obou slova smyslech :)
Ale, jak se ukázalo nejednou, Sluníčkovým maoistům to stejně nestačí.

1016

Odpovědět

1) Obytná zóna je zastavěná oblast, jejíž začátek je označen dopravní značkou "Obytná zóna" a konec je označen dopravní značkou "Konec obytné zóny".
2) V obytné zóně a pěší zóně smí řidič jet rychlostí nejvýše 20 km/hod. Přitom musí dbát zvýšené ohleduplnosti vůči chodcům, které nesmí ohrozit; v případě nutnosti musí zastavit vozidlo. Stání je dovoleno jen na místech označených jako parkoviště.
3) V obytné zóně a pěší zóně musí chodci umožnit vozidlům jízdu. To platí i pro děti hrající si v obytné zóně.

Ktoré z týchto 3 pravidiel z vašej vyhlášky opisujú jav uvedený na videu?

107

Odpovědět

+verejnynepriatel1. O značkách síce vo videu nebola reč, ale predpokladajme že sa vodiči nenaučia plán celého mesta (kde sú superbloky a kde nie) naspamäť. takže logicky táto oblasť bude označená dopravnou značkou.
2. Spomínali že max. rýchlosť bude 10 km/h, takže áno o 10 km nižšia ako u nás. Že vodič nesmie ohroziť chodca atď je snáď samozrejme v každej zemi.
3. Áno, v Amerike budú chodci z princípu protestovať a vlastnými telami budú brániť týmto autám v prechode.
Nechápem vôbec čo si to napísal úprimne :D

63

Odpovědět

+JojoSkopíroval si vyhlášku, ale nedáva to žiadny zmysel...

52

Odpovědět

+JojoLebo sa tváril ako z Marsu , že u nás to funguje a video je vlastne blud. Nevšimol si základnú myšlienku s pocitom, že jeho názor je neuveriteľne bystrí a ľudí, ktorých zaujíma ekológia mesta považuje za slniečkarov :) reagoval som na jeho dementizmus v reálnom čase.

23

Odpovědět

+verejnynepriatelTeď tu předvádíš "dementizmus" jedině ty. Obytné zóny jsou skutečně tomuto konceptu velmi podobné. Z Marsu jsi spadl asi ty. Pardon, chtěl jsem říct ze Slovenska.

00

Odpovědět

+Jakub0002zasa niekto nevie o čom to video bolo....... vyberte si hlavu z rite končne. Ďakujem.

Čo má stým Slovensko mi ešte napíš ,ty si napríklad evidentne debil a si z Českej republiky.

00

Odpovědět

Keby to zrušili natvrdo tak by si ľudia rýchlo zvykli. Človek prežil vďaka tomu ,že sa dokázal prispôsobiť prostrediu. Tí čo si myslia ,že auto je nutnosť by asi potrebovali lekciu evolúcie. Som za aby v mestách fungovala len MHD a cyklotrasy. Znížili by sa emisie, hlučnosť, svetelné znečistenie. Tuční by schudli. Leniví by zistili, že existuje aj iný svet ako gauč. Išlo by to v prospech zdravia. Znížil by sa počet ochorené civilizačných chorôb. Tí čo pracujú v meste a bývajú v meste auto nepotrebujú (pre ich potreby by som zriadil auto požičovňu na rezidenčné karty). Pre tých čo by dochádzali do mesta by boli vytvorené parkoviská na konci mesta odkiaľ by išla hustá sieť MHD. Obchvaty by zaručovali, že by nebolo nutné chodiť cez mesto. Nákupné strediská by zaručili dodávku nákupu k vám domov (ak by išlo o mohutný nákup od cca 10-15 kg). Zničili by sa prebytočné cestné trasy na ktorých by mohla bujnieť zeleň. Nazvime to Ekomesto. Firmy ktoré sú v meste a potrebovali by povolený prejazd , by to povolenie dostali s podmienkou ,že do nejakého obdobia musia prísť s náhradným riešením. Stačilo by začať s nejakou časťou mesta a časom ju zväčšovať ako na príklade Barcelony.

816

Odpovědět

Nomen Omen

80

Odpovědět

Takže když bych chtěl stěhovat do bytu třeba skříň, tak bych ji prostě nahodil na nosič u kola a jel? Protože auto prej nepotřebuju.
I ty obchody by byly určitě v pohodě, kdyby se jim zboží dodávalo na kole.

Zbožňuji chytráky, kteří si myslí, že ví, jak přesně by se měli ostatní chovat.

174

Odpovědět

+J-KNabudúce keď budeš komentovať niekoho komentár tak si ho prečítaj pozornejšie. Netvrdím ako sa majú ľudia chovať, opísal som návrh ako by mohlo byť prostredie pre život priaznivejšie. Tak sa choď hrať zasa naspäť s autíčkami.

Ja zbožňujem blbečkov ,ktorí hľadajú na všetkom chybu a sami s ničím neprišli :)

513

Odpovědět

+verejnynepriatelJá totiž nemám potřebu řídit lidem jejich životy.

72

Odpovědět

+J-KJa tiež nemám potrebu spájať život s ľuďmi ako si ty :) pozri sa na to takto. Ty si môžeš vybrať kde chceš žiť. Ja som napísal kde by som chcel žiť ja, v akom prostredí. Ľudia ktorí by tak nechceli žiť tak by tam jednoducho nežili. To že si myslíš ,že tu kážem pravidlá života je len tvoj osobný názor, ktorí so všetkou pokorou beriem, každý sme nejaký. Ale jedna vec je istá budúcnosť je v ekológií či už to chceš alebo nie. Môj nápad vyzerá teraz pre teba mimo realitu ale o 50-100 rokov budú moderné mesta vyzerať takto (aspoň Európa). A ďalšia vec, nie každý chce žiť v ,,zaprdenom" mesta ako ty :)

28

Odpovědět

+verejnynepriatelBuď té dobroty a neříkej mi, co chci a co nechci. Nebo jaký jsem. Neznáš mě. ;)

Názor samozřejmě mít můžeš. To, že je to nedomyšlená ptákovina, kterých lze u piva vymyslet deset za hodinu, je nicméně fakt. Názor je koneckonců i to, že Země je placka.

62

Odpovědět

+J-K:D :D

Ži v mieri

12

Odpovědět

+verejnynepriatelTo dělám :*

41

Odpovědět

+J-KTo vidím :-*

03

Odpovědět

+J-KZaplatil by sis MSS (městskou stěhovací službu), samozřejmě. MSS využívá výhradně elektromobily, zeleně napájené někde z uhelné elektrárny (protože jádro je fuj fuj, sluníčko zrovna nesvítí a vítr moc nefouká), navíc v MSS pracují školení profesionálové, kteří stěhování skříní rozumí líp, než nějaký obyčejný tydýt. Jen teda bacha, aby skříň měla homologaci "city-friendly".

40

Odpovědět

Aneb jak ještě více znepříjemnit životy lidí.

825

Odpovědět

Zdražte jim auta, naftu a benzin, snizte mzdy na nasi uroven a mate problem vyresen :D

722

Odpovědět

když zdraží benzín a naftu tak se zdraží automaticky MHD,pečivo, a veškeré zboží ,služby.... zdražit pohonné hmoty může chtít jenom ten, kdo to nemá v hlavě pohromadě

303

Odpovědět

+x trailjo dat dan na cigara je cajk pac to nici zdravi ale ze diesel bez filtru smrdi vic to uz maj popici lidi

24

Odpovědět

+kundapassyNebo rusofil co nemá rád Čínu.
Je to jediný rozumný řešení, další řešení je pak úplnej zákaz průjezdu os. automobilů do centra města, zaručit rychlej transport MHD možná i nějakou transportní službu pro rezidenty. V dnešní době chce mít každej svoje auto, ale to prostě nejde, není místo.

33

Odpovědět

This just sounds like some more leftists nonsense. I think I'm going to go pour some diesel oil on the ground and set it on fire now to make sure I keep up with my carbon emissions quota!

911

Odpovědět

Hey Donald. New York and all great American cities (except San Diego and Ozarks cities) has an advantage of "geologically old continent" (flat continent without eruptions of volcanos), so you can copy this great idea

01
Další