Maličké lodě, které mají obrovský významTom Scott

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:28
Počet zobrazení:2 147
Jak se školí kapitáni velkých nákladních lodí? A jaké nástrahy při řízení takového kolosu čekají na kormidelníka? To šel Tom zjišťovat do Polska, kde se na jezeře školí řízení velkých lodí – za použití malých modelů.

Přepis titulků

Pamatujete na tu nákladní loď Evergiven, co se v roce 2021 zasekla v Suezském průplavu? Nedávno vyšla zpráva, co se přesně stalo, a ukázalo se, že se pokazila spousta věcí. Plula moc rychle, vázla komunikace mezi posádkou a místními lodivody a roli hrál také tzv. efekt břehu. O tom se můžete dozvědět dvěma způsoby, buď vám někdo vysvětlí teorii: velké lodě plující rychle úzkým kanálem jsou přitahovány ke břehu kvůli nevyrovnanému tlaku.

Ale pokud vám to přijde moc abstraktní, dá se to naučit i prakticky. Tohle je výzkumné a trénovací centrum pro řízení lodí v přístavu Iława v Polsku. Tohle je jedno z míst, kde se kapitáni velkých lodí učí řídit. Já samozřejmě neabsolvuji celý kurz, ten trvá celé dny a obsahuje dost teorie, já budu jen řídit miniaturní nákladní loď tady po jezeře a snad se nezasekneme v Suezském průplavu. Naše trénovací centrum jsme založili v roce 1980, v 90.

letech jsme se přesunuli z jiného jezera tady sem. První kurzy jsme tady organizovali v roce 1991, tedy zhruba před 30 lety. Momentálně vedeme kurzy v řízení lodí a máme mnoho různých modelů, které představují různé vodní cesty. Všechno je postaveno v přesně stejném měřítku, a to 1:24. Hluboké vody, mělké vody, nejrůznější překážky, řeky, kanály…

a především samozřejmě modely lodí. - Povolení vstoupit na palubu? - Uděluje se. Dobře. To je větší, než jsem čekal. Je to jedna z největších lodí světa. - 400metrová loď. - 400 metrů? - Zmenšeno v měřítku 1:24 je to pořád… - 16,5. Jo, to je fakt velký. Dobře. - Můžeme vyrazit.

Zvolna vpřed. - Zvolna vpřed. A hezky pomaloučku. Předpokládám, že mám plout prostě rovně. Tohle simuluje remorkéry. Nestydím se za to, že tohle ovládáte vy. Vyplouvá se obvykle s pomocí remorkérů. Měl jsem se ptát na spoustu otázek, ale jsem trošku nervózní, že řídím malinký člun. Není to malinký člun. Je to 400m nákladní loď. Jasně.

Takže vy tam máte ovladače, které simulují tah remorkérů? Přesně tak. Simulujeme čtyři čluny. Můžete docela ostře na levobok. Ostře na levobok. Nevím proč, ale představil jsem si, že to roztočím jak kormidlo pirátské lodi, ale tak to nefunguje… Takže jaký je plán? Můžeme projet komorou zdymadla. Jasně, moc rád. Musíme tímhle směrem, jižně od toho ostrova.

- Mám pocit, že musím doleva. - Ano, 10 na levobok. - Jo, na levobok, ne doleva. - V minulosti u nás bylo více než 6 000 lodivodů, navigátorů a prvních důstojníků z více než 50 zemí. Průměrně jich tu studuje 220–230 za rok. Studují tu začátečníci, ale také velmi zkušení námořníci. Protože je to zdymadlo velmi mělké, budeme mít pod kýlem jen 2 cm vody.

Když poplujeme moc rychle, narazíme do dna. Čím rychleji v mělké vodě plujete, tím více je loď přisávána ke dnu. Ano, tím větší squat. Musíme se srovnat s tím zdymadlem. Čím dříve se to podaří, tím více času máme na opravu směru. To je tak uzounký prostor, do kterého se musíme vejít. Krátce ostře na pravobok.

Pravobok. Jakmile začnu mít pocit, že mi to jde, rozpadne se to. - Na střed? - Ano, prosím. - A na pravobok. - 20 na pravobok. - A na střed. - Ano. Myslím, že jsem to přehnal. Remorkéry tu odvádí opravdu velký kus práce, děkuju. Tam není vůbec žádný prostor. Mám pocit, že trochu na pravobok? Ano, 20 na pravobok.

Nevidím, jak jsme blízko. - Prošli jsme? Já myslím, že ano. - Ano. Opravdu skvělá práce s těmi remorkéry. Určitě na střed. - 20 na pravobok. - Dobře. Základní výcvik tu trvá 5 dní. Když si vezmeme to měřítko 1:24, znamená to, že z časového hlediska je to zhruba pětinásobek. Všechno se děje 5krát rychleji než ve skutečnosti.

To může ovlivnit vnímání té lodi. To je nevýhoda, ale na druhou stranu 5 dní tréninku odpovídá 25 dnům výcviku v reálu. Ostře na pravobok. Už jsem spíš kormidelník než kapitán. Děkuju. Znovu ostře na levobok. Takže trošku doleva. Myslím, že můžeme poloviční rychlostí vpřed.

Vypluli jsme ze zdymadla. - Plnou parou vpřed. - Plnou parou vpřed. Musel jsem na to šlápnout tak dramaticky? Rozhodně ne, ale… Naše první modely byly velmi jednoduché, uvnitř nic nebylo, jen kormidlo, strojní telegraf, to bylo vše. Postupně jsme přidávali různé vybavení. Máme elektronickou navigaci, je to velmi přesný systém GPS, který nám umožňuje změřit trajektorii daného modelu s přesností na jeden, možná dva cm.

Najednou mě opustila nervozita. Jsme na otevřeném moři, - teda na otevřeném jezeře. - 10 na pravobok. Protože musíme vyrovnat to, co jsme zrovna udělali? - Pořád ještě se stáčíme k levoboku kvůli… - Kvůli větru. Kvůli větru? Aha. Překvapuje mě, jak velký vliv má vítr.

Musíte si uvědomit, že když je loď plně naložená, má skoro 20 000 m² plochy náporu větru. Během výcviku všechno měříme a posíláme do třídy, kde to v případě problémů můžeme prodiskutovat krok za krokem a ukázat si, kde došlo k nějakým chybám. Pardon, rozptýlil mě kormorán. Proud, především v mělké vodě, je při řízení velký problém.

Proto máme generátory proudu. Rychlost proudění můžeme měnit podle potřeby. To znělo, že jsme narazili. Aha, narazili. Moje chyba, pardon. - Žádný problém. - Nemá to zpětné zrcátko. Dobře, poloviční rychlostí vpřed. Plujeme s obří nákladní lodí skrz Suezský průplav. - Je potřeba něco dělat s kormidlem? - Takhle dobré, teď musíme za Vartu. - Dobře.

- Můžeme 10 na levobok. - Myslím, že jsme projeli. - Na střed. To je dobré. 20 na pravobok. Na střed. - Dobře. - A plnou parou vpřed. Plnou parou vpřed, dobře. - 20 na levobok. - Musíme vyrovnat zatáčku. A teď bude z pravé strany znát efekt břehu.

- Ostře na pravobok. - Mám dojem, že to má být na střed a měli bychom plout přímo rovně, jenže… Ten efekt břehu způsobuje, že příď se vychyluje. To znamená, že ji ovlivňuje odpudivá síla. Teď je potřeba ostře na pravobok. Mám dojem, že mě to přisává ke stěně toho přístavu. Přitom mám kormidlo otočené přesně naopak. Na střed.

A už zase je vidět, jak se posouvá. - Je to tak. - Takže musíme ostře na pravobok. - Kdybych to neudělal… - Narazili bychom. Určitě bych naboural, kdybych nedával pozor. - Je to hrozně silné. - Na střed. A už zase ostře na pravobok. Kormidlo bylo na střed, měli jsme plout rovně… - Tady musím pomoct.

- Jo, měl jsem točit dřív. Kryjte se. Projeli jsme. Na střed. Ostře na pravobok. Máte štěstí, byly tam dva cm. Rozhodně jsem měl víc štěstí než rozumu. Ve výzkumu se soustředíme na řízení lodí, to znamená vzájemné působení sil a autonomní lodě. Začali jsme provádět výzkumné programy před třemi čtyřmi lety, protože autonomní lodě by se lidem moc hodily.

Potřebujeme alespoň 10 délek lodi, - abychom zabrzdili. - 10 délek? - Jedeme tam do toho přístavu. - Určitě musím na levobok. Ano, ostře na levobok. V našem výcvikovém centru realizujeme vše v reálných podmínkách.

Vnímáte vítr, proud také a samozřejmě všechny ostatní vlivy počasí. V případě počítačových simulací je ta situace výrazně jiná. A především lodivodové, kteří do našeho centra zavítají na výcvik, mnohem raději používají modely než počítačové simulace. Veškeré moje řidičské instinkty říkají, že si prostě vycouvám, otočím se, to bude v pohodě.

Nebude. Takhle to nefunguje. V našem centru samozřejmě dochází k bouračkám. Je tu ale velký rozdíl oproti simulacím na počítači. Když se něco stane na počítači, stačí program vypnout, celý restartovat a je to v pořádku. Kdežto v našem centru musíme zavolat našim technikům, zajistit odtažení a poměrně často pak musíme naše modely odvézt z výcvikového centra přímo do loděnic, kde je opraví.

Tento psychologický vjem má velký vliv na vzdělávání. Lidé si všechno uvědomují trochu jinak v porovnáním s počítačovými simulacemi. - Jsme doma. - To byla velká pocta. Děkuju. - Něco takového zažije málokdo. - Žádný problém. Všichni naši lektoři to umí.

Bez jakýchkoli problémů. Překlad: jesterka www.videacesky.cz Na něco jsem se zapomněl zeptat. Můžu prosím zatroubit? Děkuju!

Komentáře (3)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Mě by zajímala spíš ta teorie. Tak jsem tak přemýšlel, zda za tím nemůže být třeba Magnusův jev nebo Coriolisova síla. Jenže při samostudiu jsem narazil ještě na Coandův jev a zamotal se mi do toho ještě Bernoulliho princip, takže nakonec jsem se do toho tak zamotal, že bych poprosil, zda to někdo neví :-)
A podotázka: Co je za jev (sílu), která tlačí např zavěšený toaletní papír ke stěně, když mezi ním a stěnou mávnu rukou ?
PS: s tímhle si na záchodě hraju už mraky let :))))

10

Odpovědět

Typoval bych mikroskopický podtlak a cirkulace vzduchu v místnosti...

00

Odpovědět

Princip je v tom že tlak proudícího vzduchu/kapaliny je s rostoucí rychlostí nižší, takže se hajzlpapít tlačí ze strany s vysokým tlakem na stranu s nízkým (kde proudí vzduch).
Tipoval bych že to bude fungovat podobně jako podtlak na podvozku závodních aut - rychle proudící vzduch (u lodi voda) to k tomu povrchu "přisaje", ale jak se to jmenuje nevím, fyziku jsem neměl roky. :D

00