Ruská válečná mašinérieVelká válka

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 96
97 %
116. nejoblíbenějšíTvoje hodnocení
Počet hodnocení:160
Počet zobrazení:10 601

Zatímco se západní fronta stává statickou a obě strany budují zákopy, na východě jsou v pohybu miliony mužů na několika frontách. Co víc, tento týden se válka ze země přesouvá i pod moře a do vzduchu. 

Přepis titulků

25. září 1914 Mobilní válka rychlých bitev se stala minulostí a začala špinavá válka v zákopech. Tento týden uvidíme zákopy při závodu k moři růst rychlostí blesku. A budeme svědky něčeho ještě zlověstnějšího, jak se zbraně moderní války, jako dělostřelectvo a motorizovaná vozidla rozšíří o ty ve vzduchu i pod mořem. Jsem Indy Neidell, vítejte u Velké války. Na začátku týdne zuřila bitva na řece Aisne a Britové, Francouzi i Němci pokračovali v budování zákopů. Na východě Rakousko-Uhersko pokračovalo za pronásledování Rusů v ústupu.

Rusové utrpěli několik zničujících porážek od Němců, ale připsali si sérii vítězství proti Rakušanům. V tuto chvíli byla rakouská armáda považována oběma stranami za nejslabší armádu války a začínalo být jasné, že k samotnému přežití bude potřebovat neustálou německou pomoc. Rusové tedy nesměli polevit v tlaku na Rakušany, aby mohli jejich armádu rozhodně porazit a soustředit se na válku proti Německu. Generál Nikolay Ivanov, velitel ruské císařské armád, udeřil vší silou na ustupující Rakušany a po jejich porážce v bitvě o Halič plánoval dobýt Přemyšl, poté Krakov a poté Budapešť.

To vyděsilo Němce, kteří poslali čtyři armádní sbory ze západní fronty na východní, severně od Krakova, což ohrozilo ruské křídlo. Zásluhu na tom má německý železniční systém a jde o potvrzení slov německého vrchního velení před válkou, že v roce 1917 by ruské železnice byly srovnatelné s těmi německými a Německo by nebylo schopné válku proti Rusku vyhrát, takže k válce musí dojít v roce 1914.

Ivanov poslal 30 divizí vypořádat se s touto hrozbou, které se okamžitě vydaly na sever, čímž ale zanechal v Haliči na boj s Rakušany jen 30 divizí. Ale ve východním Prusku měl dalších 25 divizí, takže to začínalo vypadat, jakoby měl Ivanov pro boj s Němci skutečnou válečnou mašinérii. Rusové chtěli Němcům samozřejmě oplatit drtivé porážky u Tannenbergu a Mazurských jezer, takže celá východní fronta pokrývající rozlehlý prostor byla v pohybu.

To byl naprostý opak západní fronty. Na řece Aisne je situace stále nerozhodná, obě strany jsou zakopané a někdy od sebe zákopy dělí jen pár set metrů. Ani jedné straně se nedaří získat výhodu, ale ústup nepřipadá v úvahu. Britové a Francouzi přicházeli v neustávajících bitvách o 2000 mužů denně a bude tomu tak po dalších několik týdnů. Těžké ztráty však mají i Němci. Každý si už uvědomil, že frontové útoky jsou sebevraždou, takže armády zkoušely nejstarší taktiku v historii - snažily se obejít jedna druhou ze strany, kde je obrana nepřítele mnohem slabší a nepřátelští vojáci jsou prakticky v přímce.

Mezi řekou Aisne a Lamanšským průlivem je asi 300 kilometrů otevřené krajiny, krajiny, která ještě žádné bitvy neviděla. Nový německý vrchní velitel Falkenhayn, který pevně věřil v tvrdou ofenzivní válku, si myslel, že uviděl příležitost, jak nepřátelské jednotky obejít způsobem, kterého si jeho předchůdce Moltke nevšiml.

A i kdyby nebyl schopný nepřítele obklíčit, měl stále možnost obsadit přístavy až po Calais, což by mu poskytlo skvělou strategickou výhodu, takže uvedl plán do pohybu. Francouzi a Britové se přeskupili, aby byli schopni této nové hrozbě čelit, a odvedli opravdu neskutečnou práci, takže i s příchodem podzimního počasí se zákopy rozšiřovaly více a více na severozápad, jak se jedna armáda snažila obejít druhou. Problémem bylo, že žádná strana nedokázala postoupit dostatečně rychle, nebo přesněji nedokázala rychle přivést dělostřelectvo, aby vítězství zajistila, takže armády pokračovaly dále a dále k moři.

Toto se stalo známé jako závod k moři. Francouzi měli na západně, stejně jako Němci na východě, velkou výhodu v železnicích. Víte, ve válce s Pruskem v roce 1870 byly slabiny francouzských železnic jedním z hlavních faktorů její rychlé porážky. Ale Francie se poučila a za dalších 40 let postavila jeden z nejvyspělejších a nejhustějších železničních systémů, zatímco hlavní německou starostí teď bylo, že ustupující Belgičané své železnice sabotovali a vzali s sebou všechno, co po nich mohlo jezdit, a i když Německo vyčlenilo na opravu železnic a vyčištění tunelů 26 000 mužů, potrvají tyto práce ještě dalších několik týdnů.

Několik týdnů, které německá armáda nemusí mít. Začátek průmyslové války, začátek zákopové války, začátek války na dalších kontinentech. Tato válka zatím přinesla hodně nových začátků, včetně jednoho velkého, začátku války ve vzduchu.

22. září podnikla Británie první vzdušný útok na Německo. Zaútočila na základny Zeppelinů v Düsseldorfu a Kolíně a podařilo se jí dosáhnout naprostého překvapení. Lidé si v srpnu uvědomili, jakou výhodu by mohla letadla do války přinést. Často se učili ze zkušeností. Jako když německé jednotky v Nancy sledovaly letadlo, jak nad nimi chvíli krouží a poté shodilo něco, co se ukázalo být jasným světlem.

Muži se shromáždili kolem této neškodné bomby a divili se, jaký má asi účel, než je Francouzi začali odstřelovat, když konečně věděli, kde jsou. Letectví bylo stále v počátcích a úmrtnost pilotů v roce 1912 byla 1:50, ale válka se postarala o změnu. Tady máte nějaká čísla. Británie vstoupila do války s 113 letadly, Rakušané jich měli 48 a Belgičané 12. Francie byla před válkou leteckou velmocí, a byla jedinou zemí, která již letadla ve válce použila a to ve válce v Maroku v roce 1913.

Do října 1914 měla Francie objednáno 2 300 letadel a 3 400 motorů. Byla také první zemí, která svá letadla začala dělit podle využití - na stíhače, bombardéry a průzkumné. Ostatní národy ji následovaly a brzy začala romantická válka létajících es. K dalšímu velkému začátku došlo 22. září, kdy německá ponorka U9 potopila za jediný den u nizozemského pobřeží tři britské křižníky. Tyto křižníky byly trochu zastaralé a britská vláda se obávala, že by mohly být napadeny moderními německými křižníky, ale nikoho neznepokojovala hrozba ponorek.

Ponorka potopila všechny tři lodě pouhými šesti torpédy za necelých 90 minut. A protože zde nebyl žádný koncept ponorkové války, dvě lodě se po zásahu první prostě zastavily a pomáhaly námořníkům, aby se raději stáhly, a když byla zasažena druhá loď, třetí udělala to samé. Zemřelo 1 459 námořníků. Byla to nejhorší britská námořní katastrofa celé války.

Britská admiralita se poté rozhodla celé Severní moře zaminovat v "napoleonském měřítku." Tato událost byla okamžitou lekcí, jak důležitou se stane ponorková válka a zároveň otřásla reputací údajně nezranitelného královského námořnictva. Na konci týdne pokračují krvavé boje a neustávající ostřelování na řece Aisne, které zvěstovaly novou éru nekonečně vleklých bitev. Obě strany se posouvaly blíže k moři snažící se najít nové území kdekoliv někde mezi Švýcarskem a průlivem, aby tak získaly rozhodující výhodu.

Rusové se shromažďovali v Polsku, odkud chtěli napadnout pochodující Němce i Rakušany v jejich pevnosti. Ale největší novinkou toho týdne je, že válka vojenských vynálezů byla povýšena na novou úroveň, jak se válka dostala do vzduchu i pod vodu a tyto dva typy války byly zcela nové v celé lidské historii. Změní styl vedení válek navždy a po následující století si vyberou životy milionů vojáků i civilistů. Jestli jste zmeškali proměnu mobilní války do rozblácených zákopů, stalo se tak v minulé epizodě, kterou jsme zde vysílali minulý pátek.

Všechny epizody zobrazíte kliknutím na "Velká válka" pod názvem videa.

Komentáře (25)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Vynikající, díky za tuto sérii.
Jen jednu připomínku bych měl - a ta je snadno a rychle napravitelná :)
Masurian lakes jsou polsky Jeziora Mazurskie, česky Mazurská jezera, nikoli se "s" jako v angličtině.

90

Odpovědět

Pravda. Opraveno. :-)

00

Odpovědět

Dnes je zákopová válka pasé. Dne stačí jediná raketa co zničí celí stát :/

21

Odpovědět

celí?

Ale vážně, jedinou raketou jsou ohroženy státy maximálně velikosti Andory.

54

Odpovědět

+PatejlRusko v současnosti odzkoušela mezikontinentální raketu schopnou nést 3 samostatné rakety ( nazvána satan ) s jadernou hlavicí každá jedna nese dalších 8 menších. Jediná raketa třídy satan dokáže zničit rozlohu rovnající se rozloze Francie.

14

Odpovědět

+hostTo je nesmysl, pravděpodobně vás zmátl nějaký amatérský článek z novinek, který byl přepisem britského deníku obdobné kvality jako má náš blesk.

RS-28 Sarmat (v NATO kódu SATAN 2) je teprve ve vývoji, proběhl jen test pohonu z prvního stupně nosiče. Sarmat neponese žádné 3 rakety, systémy SATAN má nahradit. Přesné parametry nejsou známy. Odhaduje se, že zvládne dopravit až 15 samostatně naváděných hlavic.
Celková možná nesená síla odpovídá v součtu slavné car bombě. Ale ani ta by na zničení francie nestačila. Populaci v největších městech bych nezáviděl, ale většina země by to přečkala.

Staré rakety třídy SATAN nesou maximálně 20Mt hlavici, ta by byla ráda za kompletní zničení paříže, natožpak celé rozlohy Francie.

51

Odpovědět

+Patejlno četl jsem to na vícero stránkách. Nakolik jsou důvěryhodné nevím nejsem novinář, ale o náporových motorech jsem slyšel už dříve. Vlastně je ta technologie docela stará. Nakolik ji úspěšně namontovati na raketu a odzkoušeli a která pak dosáhne z ruska do usa do 12 min dalo by se říci v podobě kobercového náletu a vzhledem k rychlosti jakou vyvine bude nejspíš letět i v extrémní výšce. No tak bych takové informaci i věřil.

02

Odpovědět

+hostmimochodem slavná car bomba měla omezený potenciál pač se vědci v rusku samotného výbuchu dost děsili a záměrně ji sabotovali, ale soudruzi se to neměli dozvědět ale i to stačilo k zastavění šíření či výrobě dalších atomovek ze strany ruska i usa

11

Odpovědět

+hostA tím chcete říct to, že jelikož technologie náporového motoru pamatuje Rakousko-Uhersko, tak nové modely motorů nepotřebují testování? A na 12 minut jste přišel jak? Starý satan je 3x rychlejší jak vyvíjená verze, ale stejně mu cesta na pobřeží usa zabere 30 minut mezi odpálením a dopadem.
Vícero stránek se stejným zdrojem, to ty nafouklé údaje nečiní nijak věrohodnější. Pohádky s příchutí propagandy je třeba brát s rezervou.

Car bomba nebyla sabotována protože se jí vědci děsili. Šlo o to, aby dokázal bombardér co ji shodí uniknout a limitaci spadu na vlastní občany.
K zastavení výroby dalších atomovek následně samozřejmě nedošlo. Jen k omezení testování, kdy se zakázalo odpalování ve vzduchu( a kosmu) a pod vodou. Vyrobeny po této dohodě byli ještě desetitisíce jaderných hlavic a tisíce jich byli odpáleny. To mi jako omezení šíření rozhodně nepřijde.

30

Odpovědět

+PatejlRaketa nazvaná Objekt 4202 může nést až tři jaderné nálože, z nichž údajně každá dokáže zničit území o rozloze Texasu nebo Francie.
Zdá se, že závody ve zbrojení nabírají na obrátkách, přestože se dá očekávat, že ruský prezident Vladimir Putin by mohl mít s nově zvoleným americkým prezidentem Donaldem Trumpem lepší vztah, než měl s Barackem Obamou. Rusové úspěšně otestovali jadernou raketu nazvanou Objekt 4202. Ta podle amerického seriózního zpravodajského portálu Salon dokáže vyvinout rychlost 6400 kilometrů za hodinu a Spojené státy by zasáhla během 12 minut.

Rusové vystřelili testovací raketu ze základny Jasny na Kamčatce, přičemž úspěšně zasáhla cíl vzdálený několik tisíc kilometrů. Pro protiraketovou obranu je prakticky nezasažitelná, protože letí příliš rychle. Samotná raketa může nést až tři jaderné nálože zvané Satan 2. Každá jaderná nálož Satan 2 obsahuje celkem 16 jaderných hlavic. Její výbuch dokáže naprosto zničit území o rozloze Texasu nebo Francie.

Úspěšný raketový test určitě vyvine větší tlak na Donalda Trumpa, aby přitvrdil svůj postoj k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Trump si podle svých vyjádření s Putinem poměrně dobře rozumí, ale jeho poradci zdůrazňují, že jako nový prezident i tak bude vystupovat proti Rusku z pozice síly.
Raději jsem to zkopíroval .)

01

Odpovědět

+hostMáte v tom zmatek.Objekt 4202 není žádná raketa, ale jaderná hlavice jež má být používána v raketě RS-28 Sarmat. Ta jich bude moci nést vícero, dle rozložení nákladu.
K těm 12 minutám - zapojte mozek, za 12 minut uletí rychlostí 6400km/h 1280km. Spojené státy se nachází trošku dál.
Druhý odstavec je naprostý nesmysl a snůžka lží k tomu. I na hloupé wiki (https://en.wikipedia.org/wiki/RS-28_Sarmat) se můžete dočíst co SATAN 2 je a že to není žádná nálož s obsahem 16 hlavic. Se zapojením mozku vám dojde, že žádná raketa na světě neunese 3 kusy SATANa 2 (jeden váží přes 100tun).

Našel jsem si článek odkud jste kopíroval (portál info.cz) a je mi jasné kde je zakopaný pes. Pokud se podíváte na uvedený zdrojový článek, zjistíte jeho věrohodnost. Nerozpakuje se tvrdit, že cesta rakety do Anglie trvá déle než do USA o a obsahuje tak mnoho faktografických chyb, že to nemá cenu komentovat.
Autorem je student(!) historie(!), žádný odborník. Neuvedl jediný zdroj, jsou to smyšlenky z jeho hlavy. Pravděpodobně si plnil školní praxi. Všech 68 komentářů pod článkem se jeho obsahu vysmívá. Přesto to český portál info nazve "seriózním zdrojem".

40

Odpovědět

+PatejlJ ja taky nejsem žádnej odborník. Argumentace z Vaší strany mi připadají logické asi bych si měl dávat více bacha co čtu :/

60

Odpovědět

Když chceš dnes porazit nějaký stát, tak tam musíš poslat pěchotu.

Vrtulníky, bombardéry nebo stíhačky nezajistí, že se protivník prostě nezabarikáduje ve městě. Navíc jediná raketa, která všechno zničí nezajistí vítězství. Navíc je vždy daleko výhodnější poté obchodovat v mírovém období. (Jen se obvykle zapomíná na spojence, kteří k tomuto vítězství přispěli také. )

10

Odpovědět

doufam ze po konci pridate nakej dalsi serial tohohle cloveka :D

30

Odpovědět

Jo tak to je libovka opravdu asi nejlepší shrnutí WW1 co jsem kdy viděl díky moc za překlad

130

Odpovědět

4:38 - 26 000 mužů
05:51 - Rakušané jich měli 48

00

Odpovědět

Opraveno. Díky. :-)

00

Odpovědět

Neviděl jsem ještě žádné video z téhle série, čekám až budou všechny venku a zhlédnu to najednou. Kolik dílů cca ještě zbývá? :)

10

Odpovědět

No na YT jich je kolem 300 a dalsi pribyvaji kazdy tyden a jeste asi dva roky budou, takze bych se sledovanim necekal :-D

130

Odpovědět

+Dr. InkNo .. i tak dobrá zpráva :D Díky za překlad!

10

Odpovědět

+Dr. InkTak to nevím jestli to vydržím celé sledovat. Ale zajímá mě kdo vyhraje, tak se pokusím.

341

Odpovědět

+MorceHlavně nespoileruj. Už mi takhle zkazili zážitek z Pádu třetí říše.

200

Odpovědět

Pro každý týden válka přesně 100 let poté dělají jedno video takže jich je opravdu hodně ale pár prvních dílů má už české titulky přímo na youtube.

20

Odpovědět

+BednasAno, bohužel ne moc kvalitní.

00

Odpovědět

Tyhle videa jsou prostě pecka, díky!

160