Jaké je rozlišení oka?Vsauce

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 108
88 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:320
Počet zobrazení:8 076

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak moc se liší vnímání světa lidským okem od vnímání digitální kamerou nebo foťákem? Čí verze je reálnější? Michael vám to d dnešním díle skvěle vysvětlí.

Přepis titulků

Ahoj, tady Michael z Vsauce. Jsem u Bílého domu v hlavním městě USA, Washingtonu, D.C. V Americe se každoročně točí spousta hraných filmů. Prostě Hollywood. Ale netočí se tu nejvíce hraných filmů, Nigérie jich točí víc. Ale zemí, která každoročně natočí nejvíc filmů, je Indie. Každé dva roky natočí Indie tolik filmů, že by se páska natáhla odsud z Bombaje až do místa mého bydliště, Londýna.

To je dvojnásobek toho, co vyprodukuje Hollywood za dva roky. Zkrátka spousta filmů. Ale je skutečný život filmem? O snímkové frekvenci oka jsem již hovořil, ale jaké je rozlišení lidského oka ve srovnání s kamerou nebo obrazovkou?

VHS, laserdisc, DVD, Blu-ray, Imax? Takováto čísla značí rozměry obrazu, ze kterých po vynásobení zjistíme, kolika obrazovými prvky je snímek tvořen. Údaj často používaný pro digitální foťáky. Může se zdát, že čím víc, tím líp, ale abychom si byli jistí, tak čísla jako 1920x1080 neudávají rozlišení sama o sobě.

Co největší množství pixelů je jen jedním aspektem. Rozlišení znamená rozeznání jemných detailů a to závisí na spoustě dalších faktorů. Například na množství světla, velikosti snímačů, na tom, co vlastně milióny pixelů šifrují a jaká je vzdálenost objektu. Chci říct, že zblízka se dá portrét ženy dívající se na Středomoří od Salvadora Dalího vnímat jako soubor kostek, ale zdálky je to Abraham Lincoln. Na dostatečně malé obrazovce rozdíl mezi vysokým a nízkým rozlišením z větší dálky ani nepoznáte.

Záleží i na tom, jak rozdílné jsou sousedící pixely. Tomu se říká prostorové rozlišení. Například, když jsem rozostřený, počet pixelů videosnímku je pořád stejný, ale vaše oko nedokáže rozeznat tolik detailů. Když vezmeme tohle vše v potaz, můžeme srovnat lidský zrak s digitálním obrazem, jen si musíme lépe položit otázku.

Předpokládáme-li, že všechno ostatní je ideální, kolik pixelů byste potřebovali k vytvoření obrazu na obrazovce tak velké, že by zaplnila celé vaše zorné pole, aby vám přitom ten obraz připadal jako skutečný život bez zjistitelné pixelace. Konečně jsme se hnuli z místa. Aspoň trochu.

Jde pouze o hrubou analogii, protože foťák fotí celý snímek najednou. Zatímco naše oči se pohybují po okolí. Mozek spojuje nepřetržitý proud informací do něčeho, čemu říkáme zrak. Obraz vytvořený samotnou bulvou během jediného pohledu, byl i na rozbité televizní obrazovce jen stěží přijatelný. Máme za to, že naše oči vytváří obrazy jako tento, který někdo vyfotil.

Ale na rozdíl od foťáku vám ve výhledu brání několik věcí, například vždy vidíte svůj vlastní nos. A možná i brýle, pokud nějaké máte. Naštěstí náš mozek tyto podněty vyloučí, protože nejsou důležité a nemění se. Ale myslet si, že toto jsou jediné rozdíly, je past. Doslova. Latinsky.

Žlutá skvrna znamená latinsky past. Žlutá skvrna je past ve vaší sítnici, na níž dopadá světlo ze středových 2° vašeho zorného pole, což je přibližně velikost vašich dvou palců na vzdálenost paže. Optimální vnímání barev a zraková ostrost je možná jen v tomto malém místě. Když mluvíme o těchto omezeních, xkcd má skvělou ilustraci. Poukazuje i na další problémy jako slepé skvrny, doslovná slepá místa v našem zraku, kde se optický nerv setkává se sítnicí a kam nepřichází žádný zrakový vjem.

Pokud byste si koupili foťák, který by tohle dělal, vrátili byste ho. Svou slepou skvrnu najdete tak, že zavřete pravé oko, levé oko zaměříte na bod před sebou a vystrčíte levý palec, který pomalu posouváte doleva od středu, dokud nezmizí.

Šílené. Ale samozřejmě, že svět nevidíme takhle hrozně, protože se naše oči neustále pohybují a táhnou rozlišení žluté skvrny tam, kde ho potřebujeme. A naše složitá zraková soustava v mozku doplňuje detaily, spojuje obrazy z obou očí a vytváří spoustu odhadů. To, co ve skutečnosti vidíme, je zpracovaný obrázek, nikoliv počítačem vytvořený optický efekt, ale masem vytvořený optický efekt.

Iluze rozšiřujících se neonových barev je skvělým způsobem, jak tento rozdíl znázornit. Na obrázku není modrý kruh. Bílá barva tady je stejná jako bílá tahle. Foťák se nenechá ošálit, obrazovka se také nenechá ošálit, pouze vy a pomíjivá polívčička z ingrediencí, kterým říkáte vnímání. Náš zrak není analogií foťáku.

Ale naše přeformulovaná otázka může být zodpovězena, protože lidská anatomie nám dovoluje vyřešit a rozlišovat jisté úhlové vzdálenosti. Roger N. Clark použil číslo 0,59 úhlové minuty jakožto rozlišení lidského oka, aby spočítal, kolik odlišných prvků se vejde do celého našeho zorného pole. Výsledek byl přibližnou hodnotou toho, co chceme vědět.

Kolik jednotlivých součástí obrazu, pixelů, dokáže náš zrak ocenit. Jeho odpověď: 576 megapixelů. Tolik pixelů nacpaných do obrazovky tak velké, aby zaplnila celé vaše zorné pole. Bez ohledu na blízkost, by v té vzdálenosti byla lidským okem nerozeznatelná. Měli bychom do toho zahrnout i žlutou skvrnu, protože Clarkův výpočet předpokládá optimální ostrost všude, dovoluje oku se pohybovat.

Ale letmý pohled, je spíše analogií snímku foťáku, jak se ukázalo, jen 7 megapixelů nacpaných do 2° optimální ostrosti, kterou pokrývá žlutá skvrna během upřeného pohledu, je potřeba k tomu, aby byly nezjistitelné. Bylo zhruba odhadnuto, že zbytek vašeho zorného pole by potřeboval cca o 1 megapixel více. Může se to zdát jako málo, ale mějte na paměti, že spousta moderních technologií používá vyšší hustotu pixelů, než dokážeme rozlišit.

Jak šikovně poukázal Bad Astronomer, Retina displej od Applu opravdu obsahuje pixely o hustotě, kterou nedokáže lidské oko z běžné čtecí vzdálenosti rozlišit. Ale fakt, že existují velikosti obrazovek a hustoty pixelů, které mohou oklamat lidské oko, není znakem toho, že vidíme megapixelovým způsobem.

Lidský zrak prostě není tak digitální. Jistě, stejně jako snímač fotoaparátu máme konečné a nespojité množství buněk v sítnici, ale mozek upravuje naše počáteční vjemy do konečného vjemu. Je to nemastný neslaný proces vzhůru nohama, korunovaný zkušenostmi. Není tvořený pixely, a navíc není, na rozdíl od foťáku, uložen v paměti s věrohodností složky v digitálním foťáku. Nikdy nebyl nalezen žádný důkaz toho, že by existovala opravdová fotografická paměť.

Ještě zajímavější je, že vizuálně nerozlišujeme skutečný svět stejně jako kamera, ani konflikty a drama v životě neřešíme vyprávěním jako většina filmových scénářů. Tímhle vším se snažím dostat k problému, který mě k této otázce původně dovedl. Hrajeme role ve filmu života, ale je to zvláštní typ filmu.

Filmová vítězství a boje jsou většinou nespojité a rozložené jako pixely, s neuvěřitelně dokonalým začátkem i koncem, zatímco skutečný svět je o IR rozlišení. Líbí se mi, jak to vyjádřil Jack Angstreich ve filmu Cinemania: Ve filmu může postava učinit rozhodnutí a odejít ze záběru, přejít silnici, zatímco se pustí závěrečné titulky a zmrazí jeho život v okamžiku dokonale šťastného života.

Ve skutečném světě musíte po tom, co přejdete silnici, jít domů. Život pokračuje. Život není viditelný v žádném konkrétním rozlišení pixelů ani vyprávění. Věci jsou plynulé. Svět se otáčel, než jste se narodili, a bude se otáčet i po tom, co umřete.

Váš život je zápletka, která začíná, končí a objevuje se ve středu událostí. Ilustrace Tamary Shopinové pro článek Charlese McGratha Konce bez konců to skvěle vyjadřuje. V životě narazíte jen zřídka na konec. Je jen a dál. A jako vždycky, díky za sledování. Podívejte se na kanál a skvělou hudbu Hanu Dixita.

Překlad: tynka www.videacesky.cz Sponzorem překladu jsou PolymeryFT. Zlínské vysoké studium s dávkou nadšení.

Komentáře (20)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Nevím jestli jsem sám, ale když jsem zkoušel najít slepou skvrnu, tak jsem to musel udělat úplně naopak. Levé oko, pravý palec, pravá strana. Tak jak to popisoval on se nic nestalo.

00

Odpovědět

Od chvíle, kdy sem hledal svůj palec, sem už nevěděl o čem mluví..

140

Odpovědět

05:25 - přece jenom nebudu sám takovej blázen, když mám otevřenejch tolik oken v prohlížeči :D

231

Odpovědět

Mě by jen zajímalo jaký účel ten týpek sleduje vytvářením těchto videí. Jestli je to pro účely vzdělávání, tak jeho styl prezentace je teda otřesný...

558

Odpovědět

Why? For the glory of Satan, of course!

243

Odpovědět

Vsauce nerobí inštruktážne videá ale vlogy a to je veľký rozdiel. Hlavný cieľ vlogu je diváka zaujať, nie ho vzdelávať.

58

Odpovědět

+wolf1438no to zní sice jako fér argument, ale musím říct, že mě ani nepoučil, ani nezaujal... spíš mě celou dobu iritoval...

227

Odpovědět

+wolf1438hlaváč. To je samozřejmě v pořádku, když tě to nezaujme. Vsauce jako většina další youtuberů dělá vide tak jak umí aby zaujal co nejvíc lidí, měl co nejvíc shlédnutí a tedy aby vydělal peníze. Je jasné, že žádný youtuber asi nezaujme uplně každého. Když zůstaneme u na tomto webu, tak mě zase nebere Conan, který tu je jinak milován. No tak na něj nekoukám. Stejně jako ty nemusíš sledovat Vsauce. Ale schválně se zkus podívat jestli uvidíš nějaký můj komentář pod Conanem. Neuvidíš. A víš proč? Protože takové komentáře pod pravidelnými videi s oblíbeností jako má Vsauce, Conana a další nemají vůbec ale vůbec žádný smysl, protože ten pořad má sledovanost a generuje zisky.
Kde má smysl takto negativně reagovat jsou nová vide a to z toho důvodu aby byl feedback zda ten pořad zařadit nebo ne.

200

Odpovědět

+wolf1438Incanus: jako chápu, že můj koment zní negativně, ale já jsem prostě vyjadřoval svůj názor a upřímě řečeno, vážně jsem myslel, že ta pointa je vzdělávat a tohle je moje 2. video, co jsem od něj viděl a takhle na mě prostě působí no...
Jasný na další se už nejspíš nepodívám - ze stejného důvodu jako ty se nepodívaš na Conana.
Ale prostě svůj názor vyjádřit musím no.

27

Odpovědět

Koukal jsem jen část.. Zdá se mi, že dříve ty videa byla lepší.. Proč?
Chci vědět jedno - jaké je přibližné rozlišení oka?
On začne.. "Jsem u Bílého domu v USA..", pak říká, kde se natočí nejvíce filmů a pak nakousává to téma. A je z toho 10-ti minutové video. Přijde mi, že by nemuselo být až tak dlouhé, že tam často říká věci, které se k tématu zas tolik nehodí a to (dle mě) trochu kazí i to video.

2017

Odpovědět

Já nevím, ale Vsauce tohle dělá "odjakživa", že přes hlavní téma nakousne ještě milion jiných a zcela odlišných a dostane se k nim přes různé oslí můstky :) To ho dělá originálním nebo se pletu?

581

Odpovědět

no pokud od Vsauce čekáš, že odpoví na jednu otázku tak jsi ho dnes asi viděl poprvé :) a pokud tě opravdu zajímá rozlišení oka tak je možná lepší použít google než hledat odpovědi u Vsauce :D
začít můžeš třeba zde
http://www.fotoroman.cz/techniques2/light_eye_camera.htm

30

Odpovědět

strasne zmatena cast, polovicu casu som nechapal o com je rec :D neviem preoc, ale aj tie diely o vesmire sa mi lahsie chapalo ako dnesny :) kazdopadne dobry napad na video, tuto otazku som si kladol uz dlho

176

Odpovědět

A je tak moc velký problém si to pustit tolikrát kolik je zapotřebí k pochopení?
Já si při prvním spuštění udělám celkový dojem co mne asi očekává a při dalším se kochám detaily.
Bohužel potřebuje ve velice časově omezeném prostoru sdělit velké množství zhuštěných informací. Pokud by něco vypustil, tak by to asi opravdu začalo postrádat smysl.
Je to podobné, jako když si děláš tahák – také vypouštíš nepodstatné informace a zapíšeš jen to nejnutnější. Jenže pokud by se tento proces přehnal, tak začnou mizet i informace nutné k bezchybnému pochopení zpracovávaného problému (učební látky).

32

Odpovědět

Někdy po páté minutě - thin hair :)

160

Odpovědět

Dixit mám doma, výborná deskovka :.")

92

Odpovědět

Já nemám palec!

531

Odpovědět

Nebylo by špatné dělat Vsauceova videa s podbarvenými titulky. Má tam hodně obrázků a textů, nad kterými titulky nejsou skoro vůbec vidět. Taky je v tomhle videu pár chybek, většinou asi překlepy, ale když pominu toto ... Skvělá práce :)

162

Odpovědět

''a táhnou rozlišení žluté skvrny tam, kde ho potřebujeme.'' -tu větu jsem moc nepochopil, ale tuto funkci zastává řasnaté tělísko, které umožnuje akomodaci čočky, která se snaží o co nejefektnější dopad světla právě na žlutou skvrnu

50

Odpovědět

Nezpochybnitelně zajímavé, ale je to prostě strašně dlouhé

846