Zapomenutá číselná soustava cisterciáků

Thumbnail play icon
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:74
Počet zobrazení:6 051
Kromě arabských a římských číslic se v pozdním středověku v Evropě používala další, dnes už zapomenutá číselná soustava, kterou vymyslel a používal cisterciácký řád. V tomto videu se o cisterciácích dozvíte spoustu zajímavostí a můžete zkusit sami odhalit, jak jejich číslovky fungovaly. Přijdete na to, nebo se necháte poddat? Dejte nám také v komentářích vědět, jestli byste chtěli vidět další matematické zajímavosti z tohoto kanálu.

Přepis titulků

Dnes se budeme bavit o dlouho ztracené číselné soustavě. První tisíciletí po Kristu vládla Evropě jediná číselná soustava, římské číslovky, ty všichni znáte. Jedna, dva, tři, čtyři a tak. Asi od 13. století se přidaly nové číslovky – arabské. Ty taky znáte, nula, jedna, dva, tři, čtyři, pět… A příštích sto let, vlastně pár století, se bojuje o to, který systém vyhraje.

Která číselná soustava převládne, a všichni víme, vyhrály to arabské číslovky, které používáme po celém světě. Jsou mnohem lepší, jeden znak na číslo, mají nulu… Ale prakticky nikdo neví, že v pozdním středověku, mezi 13. a 15. stoletím, se objevil třetí soutěžící. Byla to číselná soustava, kterou navrhl a používal cisterciácký řád.

To je skupina mnichů, která tvořila nejvlivnější řád pozdního středověku. Trocha církevní historie: Vlastně byli odnoží benediktinů, přišlo jim, že benediktini nejsou dost asketičtí. Chtěli minimalistický život, jen oni a země. Takže se pustili do manuální práce, a tím vyvinuli nové metody práce v zemědělství a architektuře.

Od svých začátků v 11. století vystavěli za asi 200–300 let více než 500 klášterů po celé Evropě. Od severu Velké Británie až ke Středozemnímu moři, od Polska na jedné straně po Portugalsko na druhé. A pro svou komunikaci používali tajnou číselnou soustavu, tu vám teď ukážu. Vypadá trochu magicky a je tajemná. Napíšu vám 4 čísla těmi cisterciáckými číslovkami. - Vypadá to jako šibenice.

- Tak trochu. Toto jsou 4 čísla. Co si o tom myslíš? Tohle je taková hádanka, říkám tomu mniší hádanka. Zní to trochu jako myší. Tak tedy mniší hádanka. A je v mé nové knize o jazycích, protože je to vědecký jazyk. Myslíš tamtu knížku na poličce? Přesně tu! Skvělá jako dárek k Vánocům a zabavíte se těmi hádankami také během lockdownu.

Ale tohle sis nevymyslel? Tohle je naprosto skutečné. Vůbec nikdo to neznal, až před asi 20 lety o tom David A. King, historik zabývající se dějinami vědy, napsal knihu, protože to objevil, v podstatě to bylo jeho životní dílo. A podle všeho to opravdu existovalo, ve starých pramenech ty číslovky najdete. Tyto tajné číslovky se samozřejmě neprosadily, ale ve středověku to různé skupiny používaly v šifrách a tajných textech.

Psalo se to i v době, kdy to cisterciáci přestali používat. Ještě vám o tom řádu řeknu víc. Byli geniální. Vedli velmi asketický život, takže zakázali mluvení. Zhruba před 1000 lety se zavázali k mlčení, nesměli mluvit, a tak si vyvinuli vlastní znakovou řeč. Vymysleli ji první cisterciáci a tu znakovou řeč používali celých tisíc let.

Zavolal jsem na jejich britské opatství, v Anglii už je jenom jedno, a zeptal se, jestli slibují mlčení a používají znaky. A oni: Ne, ale někteří starší mniši té řeči ještě rozumí. Je to skvělé, oni si vezmou ta slova a musí jejich význam vlastně rozdělit na menší prvky. Dám vám příklad. Navíc každý ten prvek potom ztvárňují pantomimou. Co myslíš, že je tohle?

- Nebuď sprostý. - Díra? Mléko! Je to mléko, jako bys dojil. A tohle znamená hnědý, takže… To je čokoládové mléko. Ještě příklad. - Proč bylo hnědý takhle? - Nevím. V 70. letech vyšla skvělá kniha, jeden badatel jel do kláštera, kde tu znakovou řeč stále používali, nafotil je a všechno zapsal.

Dokonce k tomu je v mé knize skvělá hádanka. O cisterciácích vím spoustu, jsou fascinující. Ještě jeden rychlý příklad. Tohle znamená země nebo stát. Co je tohle za stát? - Pít, thé, země… Anglie. - Přesně tak! Je to geniální. Dobře, když se ti to líbí, dáme ještě jeden. Co tohle? Prst?

- Prsten? Kloubek? - E! E, vysoký (tall), E, země. - Itálie! - Aha. - Takhle to kombinují. - To bylo těžší. Vraťme se k číslům. Ano, vypadá to trochu jako šibenice, možná jako jednoduchá postavička, když přidáte hlavu… Dám vám nápovědu, řeknu vám, co je to za čísla.

Tohle je tisíc čtyři sta deset, tohle čtyři tisíce sto sedmdesát tři, tohle pět, sedm, pět, nula a tohle jedna, tři, šest, osm. Napadá tě teď, jak by to mohlo fungovat? No, očividně je důležité, kde vystupují ty prvky z hlavního kmene. Ano, výborně. Možná bychom to mohli zastavit, aby lidi mohli hádat, jinak to prozradím.

Super, jasně, přidáme trochu výtahové hudby. Tohle je 1410. Rovnou vám řeknu, že je to desítková soustava. Tady máme dvě jedničky a tyhle dvě čárky jsou stejné. Tady zase dvě pětky a tyhle dvě části jsou stejné. Takže tohle bude pětka, tohle jednička a tady máme zase jedničku jinde. Takhle se začne skládat ta představa, že ty prvky, které se na koncích odpojují, jsou nějak vyjádřené číslice.

V této soustavě se dají napsat pouze čísla od nuly do 9999. Nic dalšího. Takže takhle počítali: 0 je pouze ten kůl, každé číslo má tenhle kůl, tohle je 1, tohle 2, tohle 3 a tohle 4. Teď to bude zábava.

Tohle je 4, takže nula, jedna, dva, tři, čtyři. Tohle je čtyři. Pět je čtyři plus jedna, tak to spojíte, tohle je pět, šest je takhle. Sedm je zase šest a jedna, takže takhle, osm je šest a dva a devět je šest a tři. To je takhle. Tohle je od nuly do devíti. Ale teď si to musíme rozdělit na čtvrtiny. Tady jsou jednotky, potom desítky, stovky a tady tisíce. Tohle je teda jeden tisíc, čtyři sta, potom tady jedna a zbývá nula.

Brady, vyber si čtyřmístné číslo, napíšeme si ho. - Kdy ses narodil… - Dáme 6666. 6666? To je jednoduché. Šest, šest, šest, šest. Takže to napíšeme takhle: To vypadá dobře. Připomíná mi to… nějakou čtyřkolku shora. Jo, to je fakt.

Ale co takhle 2020? To máme dva tady, Tady nula, tady zase dva a to je celé. A co 1969, to jsem se narodil. Nejlepší roky. Takže 19, to je tady jednička, tady devítka, potom šest - a zase devět. - To je pěkné. - Je to zábava, co?

- Ale na matematiku by to asi nebylo. Třeba přičti 3472 k něčemu, to by asi nešlo. To asi ne, ale na něco to užitečné je. Na co se to hodí, tak to také mniši používali, jsou data, ta mají čtyři číslice. Na to je to opravdu úžasné. Dokonce i do té své knížky jsem chtěl dát data v tiráži v téhle cisterciácké soustavě, ale to mi nedovolili.

Další věc, kde je to užitečné nebo jak to využívali, jsou čísla stránek. I římské číslice se stále používají poměrně často, ale pouze v případech, kdy se čísla nepoužívají pro matematické účely. - Například data, čísla stránek… - Super Bowl. Ano, třeba i to. Takže by se jednoduše dalo použít při Super Bowlu cisterciácké číslovky. Třeba by se to hodilo na něco jako katolickou olympiádu.

Tam by to mohli použít. - Jo, je to super systém. - Že jo? Toto je dům nebo místnost. A tohle… je toaleta, to je totiž dům hanby. A stodola je dům krav. - Dům hanby! - Přesně. V restauraci: „Promiňte, kde máte dům hanby?“ Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (13)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Oceňuji překlad myších/opičích čísel!

101

Odpovědět

Ty devítku vysvětlil blbě, podle schématu je to spíš 8 + 1, nebo 7 + 2.

41

Odpovědět

Řekl to zjednodušeně. 9 = 6+3, kde ta trojka je zapsaná jako 1 + 2.
To je na těch číslech vtipný, že obojí pasuje.

71

Odpovědět

2 a 2 čísla nad sebou asi měli málo místa.

21

Odpovědět

Bohužel číslice, které označuje jako arabské nejsou arabské, ale maghrebské, tedy nikoli z Arabského poloostrova, ale z Maroka (https://en.wikipedia.org/wiki/Eastern_Arabic_numerals)

00

Odpovědět

Ačkoliv možná ty symboly samotné nepochází z Arabského poloostrova, už se to tak zažilo. Pizza havaj má s Havají také pramálo společného. Takhle holt jazyk funguje...
Ale díky za odkaz, nevěděla jsem, že ten systém počítání (i když možná s jinými symboly pro číslovky) pocházel původně z Indie.

40

Odpovědět

+jesterkaTěšně vedle _Název pizza dostala podle značky konzervovaného ananasu Havaj, který Panopoulos používal._

Tedy nikoli podle ostrovů v Pacifiku, ale podle značky konverzovaného ananasu; Arabské číslice tvoří SAMOSTATNÝ číselný systém, takže je to jako by se pizze s masovým ragú říkalo Margharita

12

Odpovědět

+jesterkaLeonardo z Pisy, známý jako Fibonacci, studoval v Alžíru, přesněji v městě Béjaïa, tedy v MAURSKÉM městě, nikoli v městě ARABSKÉM.

Tedy lidé se nazývají Maurové, oblast se nazývá Magreb...

01

Odpovědět

+IvaJá nezpochybňuju, že ty číslice vznikly v Magrebu, já jenom říkám, že v češtině se ještě pořád nazývají arabské, protože se to označení vžilo (viz https://cs.wikipedia.org/wiki/Arabsk%C3%A9_%C4%8D%C3%ADslice). Vývoj jazyka se prostě často neřídí tím, jak to historicky bylo doopravdy...
A že může nějaký výraz odkazovat na dvě různé věci je také naprosto běžné, takže arabské číslice zkrátka v češtině označují oba systémy, jak ten, který denodenně používáme my, tak ten, který používají v arabských zemích. Pokud bych v titulcích napsala pojem maghrebské číslice, nikdo by nevěděl, o čem to ve videu mluví, protože takový pojem v češtině neexistuje.
Jak říkám, děkuji za odkaz a zajímavé doplnění informací, ale jejich reálný původ nemění nic na tom, jak se tyto číslice v češtině označují.

20

Odpovědět

+jesterkaPromiň, ale ten, kdo napíše slovo "denodenně", správně je "dennodenně", by se neměl živit svým jazykem.

Vývoj jazyka existuje i bludy, viz tvé "denodenně". Když oslovíš více idiotů, kteří to takhle budou chtít psát, tak se i toto slovo stane správným.

02

Odpovědět

+IvaMapa ukazuje postupný vpád Maurů na VÝCHOD a sever, nikoli Arabů na ZÁPAD (https://en.wikipedia.org/wiki/Almohad_Caliphate#/media/File:Almohad_Expansion.png), proto jsou indické, perské, arabské a Urdi číslice podobné, ale tyto maghrebské jsou velice odlišné.

Předchůdcem Leonarda z Pisy byl Gerbert z Aurillac, známější jako Silvestr II., právě TEN se zkoumal i číslice z tehdy islámského Španělska (pod vládou Umajjovců), ale tento systém se v 10. století prostě ještě neuchytil.

11

Odpovědět

+IvaInu, chybovat je lidské... Asi kvůli tomu svůj koníček (který mě fakt neuživí :D ) vzdávat nebudu, ale díky za opravu. Třeba si to teď už budu pamatovat :)
O historii těch číslic vím jen to, co jste sem teď napsala (děkuji za rozšíření obzorů), z toho důvodu taky vůbec nerozporuju kde vznikly nebo jak se šířily, protože o tom nic nevím, ale v jazyce se prostě tenhle historický fakt neodráží.
Pokud byla vaším cílem změna titulků, tak vám bohužel nepomůžu, na arabských číslicích v titulcích trvám. Hezký den :)

00

Odpovědět

+jesterkaOn nedává spíše smysl ten popisek.

V pozdním středověku (ještě před pádem Byzance a vyhnáním Maurů z Granady) se v Evropě krom římských číslic používaly i Fibonacciho číslice, dále právě Silvestrovy číslice, v byzantském okruhu pak řecká písmena s číselnou hodnotou (aby se odlišily od písmen, tak se nad nimi psal vodorovný pruh), ve Skandinávii pak středověké runy.

Tedy pak je méně překvapivé, že jeden katolický řád "vymyslel" svůj číselný systém.

01