Amorphis - Silver Bride

Thumbnail play icon
79 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:177
Počet zobrazení:4 228
Amorphis je finská kapela, kterou lze zařadit hned do několika metalových škatulek. Slečna moderátorka je na Masters nazvala „pohádkáři, kteří berou inspiraci v národním eposu Kalevala.“

Kapela vznikla v roce 1990 a v roce 1993 vychází death metalové debutové album The Karelia Isthmus. To nese název podle slavného finského bojiště, ale texty na desce se stáčí třeba i ke keltské mytologii.

Druhé album Tales from the Thousand Lakes (1994) je koncepčním počinem, kde je hlavním motivem již zmiňovaný národní epos. Zvuk tohoto alba je prý pro Amorphis typický.

V roce 1996 kapela vydala CD Elegy a až o tři roky později vychází další album Tuonela (= říše mrtvých z finské mytologie), na kterém je slyšet i saxofon a flétna.

Am Universum (2001) je nejspíš nejvíc psychadelické album Amorphis. V roce 2003 spatřilo světlo světa Far from the Sun a o rok později opustil kapelu zpěvák Pasi Koskinen. Nový zpěvák Tomi Joutsen přiměl kapelu použít kontrastující vokály na dalším albu. Eclipse (2006) zaznamenalo obrovský úspěch u kritiků i fanoušků. Neméně úspěšná byla i další deska Silent Waters (2007). Pak následovalo ještě Skyforger (2009), z něhož pochází Silver Bride, a The Beginning of Times (2011).

Přepis titulků

Z tajemného nočního snu jsem spatřil jasnost svých dní. Ze stínů toužení jsme hledal tu známou záři. Smrt vraha mé ženy mi nepřinesla žádnou útěchu, neudala tvar samotě ani snu. Vytvořil jsem královnu ze zlata, postavil stříbrnou nevěstu. Ze severských letních nocí, ze zimního měsíce má dívka neodpověděla, necítil jsem žádné tlukoucí srdce, žádné povzdechnutí jsem těm stříbrným rtům nevtiskl, žádnou vřelost zlatu.

Žár přání v mém srdci vzbudil sílu mé vůle. Kvůli mně přeměnil zlatou královnu do stříbřitého tvaru. Ustlal jsem nám pod hvězdami. Přikrývek je spousta, medvědí kůže nás ukryje. Pohladil jsem oblouk zlatých křivek, políbil stříbrné rty. Vytvořil jsem královnu ze zlata, postavil stříbrnou nevěstu.

Ze severských letních nocí, ze zimního měsíce má dívka neodpověděla, necítil jsem žádné tlukoucí srdce, žádné povzdechnutí jsem těm stříbrným rtům nevtiskl, žádnou vřelost zlatu. - Královna ze zlata... - Já ji stvořil. - Stříbrná nevěsta... - Já ji postavil. - Královna ze zlata...

- Já ji stvořil. - Stříbrná nevěsta... - Já ji postavil. - Královna ze zlata... - Já ji stvořil. - Stříbrná nevěsta... - Já ji postavil. - Královna ze zlata... - Já ji stvořil. - Stříbrná nevěsta... - Já ji postavil. Překlad: Snowi www.videacesky.cz

Komentáře (17)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Amorphis mám rád a přišli mi jako kýžené odlehčení poté, co jsem asi měsíc v kuse poslouchal At The Gates... Tato písnička je docela příjemná, ale mají i lepší... Jinak bys sem mohla dát něco od Soilwork... :)

180

Odpovědět

Vdaka tebe im pojdem na novy rok na koncert veeeeelka vdaka ze si mi ich ukazala SNOWI ja ta proste(aj tvoj vyber a preklad :DD) milujem! :D

180

Odpovědět

Velký dík za překlad.Tato kapela je skvělá. Příště bych to viděl na Five Finger Death Punch a jejich Hard To See! Moc prosím:D

180

Odpovědět

snowi skvělá práce díky tobě sem poznal par dobrejch kapel. můžu poprosit o překlad korpiklaani vodka nebo amaranthe huner?

180

Odpovědět

Ten překlad je dost děsnej, ale ono se to nepřekládá snadno...:)

186

Odpovědět

Jeden z pilířů severské melancholie. Co dodat? Nádhera ;-) . Doporučuji všem album Elegy.

180

Odpovědět

Parada 10/10 a nešlo by někdy do budoucna přeložit něco od Annihilator?

180

Odpovědět

Tak to se mi líbí :-)

180

Odpovědět

dajte sem neco od Three Days Grace a Rise Against prosím !

180

Odpovědět

nějak si nepamatuju, že jsem je na MoR slyšel, ale líbí se mi to

180

Odpovědět

Riken: vsak ja respektuju, ze se to nekomu libi, jen bych tady taky rad videl neco jinyho ;)

182

Odpovědět

bake20, tobě možná nic neříkají, ale několik posledních kapel včetně Amorphis poslouchám a líbí se mi
skvělý výběr a překlad

180

Odpovědět

@azier: treba tady, ale je tam jenom 15 run, Kalevala se skládá z 50: http://www.uloz.to/6301145/kalevala-patnact-run-pdf

180

Odpovědět

nechci rejpat, ale posledni mesic se v Metalovem okenku objevuji samy kycovity, nic nerikajici songy...chtelo by to neco jako Tool, Deftones, APC nebo treba i Black Light Burns Wese Borlanda :) nebo solovku Heada z KoRn http://www.youtube.com/watch?v=Ays2-eHNd7g :)

187

Odpovědět

neviete niekto kde bi sa dali najst pribehy z kalevali prelozene?

180

Další