Proč je tak těžké zabít Tyriona?Charisma on Command

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 17
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:61
Počet zobrazení:5 491
Tyrion Lannister se stal pravděpodobně tou nejoblíbenější postavou ve Hře o trůny, které se to podařilo dotáhnout až do konce. Jak ale dokázal přežít? Klíč k tomu je v naslouchání a pozornosti. Charisma on Command vám ukáže, jak správně na to.

Přepis titulků

Tyrion Lannister je génius. I když je to trpaslík, kterého rodina nenávidí, dokáže zůstat naživu a stát se jedním z nejmocnějších hráčů ve Hře o trůny, a to proto, že jeho genialita je v lidech. Dokáže přimět lidi, aby dělali přesně to, co chce. Jak? Neustále se lidí kolem sebe ptá na jednu otázku. Co chceš? Pověz.

„Co chceš?“ To je otázka. Protože lidé jsou jako magnety, které to táhne k jejich touhám. Tyrion najde způsob, jak dát jejich vlastní tužby do souladu s jeho cíli. A pokud ovládáte nuance tohoto umění, můžete začít ovlivňovat lidi jako Tyrion. Tyrion používá tři hlavní nástroje, aby zjistil, co lidé chtějí. Zaprvé, chladné čtení. A pozor na spoilery k páté sérii. Měl jsem ti vzít jídlo a nechat tě tu. Co bys dělal pak?

Hladověl, asi. Myslíš, že bych to neudělal? Co chceš, Bronne? Zlato? Ženy? Zlato a ženy? Zůstaň se mnou a máš to mít. Dokud jsem naživu a ani o chvíli déle. Tyrion ještě nestrávil moc času s Bronnem, žoldákem najatým, aby ho chránil.

Jak to, že tohle o Bronnovi ví? Jak ví, co chce? Protože si všímá vodítek, které mu během jejich krátké známosti dal. Potřebuješ ženskou. Po boji chutná ženská nejlíp. Hledají mě celé houfy lidí, ale na špatném místě. Teď už to asi ví i můj otec a nabízí za mě štědrou odměnu.

Každý ví, že Lannister vždy splácí své dluhy. Tyrion slyšel Bronna mluvit o ženách a všímá si, když Bronn zbystří u odměny. Navíc ví, že je Bronn žoldák. Takže se není těžké dovtípit, že Bronna motivují peníze a ženy. Může se to zdát tak snadné, ale mnozí z nás dělají přesný opak. Místo čtení něčích tajných tužeb křičíme, jak by měli dělat to, co chceme, nebo to, co je fér. Ignorujeme všechny věci, které nám říkají, že je nezajímá, co chceme nebo co si myslíme, že je fér.

Sledujte, jak další postava, Lommy, chlapec, který byl zraněn v bitvě, zcela ignoruje skutečnost, že mluví s vojákem, který mu zabil jeho přátele. Pomoc! Pomozte mi! Máš něco s nohou, kluku? Tak koukej! Můžeš vstát?

Ne, nes mě. Tak jo. Jestli si z toho něco vezmete, ať je to tohle: Nebuďte jako Lommy! Dávejte pozor a zjistěte, co lidé chtějí, nepožadujte, aby vám pomohli z dobré vůle. Bude to mnohem lepší. Ale co když lidi čtete příšerně?

Později se k tomuto videu vrátíme s pár tipy, ale jsou i jiné způsoby, jak zjistit, co ostatní chtějí. A tento vyžaduje, abyste poslouchali, protože lidé vám říkají, co chtějí, pořád. Sledujte, jak i po zajetí Tyrion pozorně poslouchá, co jeho věznitelé chtějí, a pak rychle najde způsob, jak jim dát to, co chtějí, aby přežil. Co ten trpaslík? Bezcenný.

Podříznout. Počkej, počkej! Promluvíme si o tom! A pak mu uřízni ptáka. Dostanem za něj jmění. Trpasličí péro má kouzelné schopnosti. Počkej! Počkej! Počkej! Nemůžeš strkat obchodníkovi vysušeného ptáka a čekat, že za něj zaplatí. Musí vědět, že je trpaslíka. A jak to má vědět, když neuvidí trpaslíka?

Kdyby Tyrion vytáhl Lommyho, křičel by, jak nemůžou, nebo by neměli, dokud by ho nepodřízli. Ale tím, že poslouchal, našel způsob, jak jim dát to, co chtěli, a přežít. Zdá se to snadné, ale jak často se tak skutečně chováme? Provdala se za zrádce a zvrhlíka Renlyho Baratheona z dobrého důvodu. Vzala si Baratheona, protože se jí to řeklo. To chytré ženy dělají. Co se jim řekne.

- Musíš se zeptat sám sebe... - Já nemusím dělat nic. Mladý král řekl své matce, že by muži měli ženám rozkazovat. A namísto apelování na jeho nadřazenost udělá jeho matka úplný opak. Říká mu, co má dělat. Říká jí, že ji bude ignorovat, protože si nenechá rozkazovat od ženy, a ona mu okamžitě přikáže, co má dělat. To je špatně. Takže si v životě dávejte pozor na to, co lidé říkají, protože dostanete vodítka k tomu, jak je ovlivnit.

A poslední věc, pokud vaše pozorovací schopnosti selžou a neposlouchali jste, můžete se vždy zeptat na příběhy lidí, což přesně Tyrion dělá a nezralý Jon Sníh ne. Všichni věděli, jaké to tu je. A nikdo mi nic neřekl. Nikdo, jen ty. Můj otec to věděl, a stejně dovolil, abych tady shnil. Grenna taky opustil otec.

Před jejich statkem, když mu byly tři. Pypa chytili, když ukradl kolečko sýra. Poptal jsem se na ně u velitele. Úžasné příběhy. Sledujte, jak Jon Sníh vidí věci jen ze své vlastní perspektivy. Je sobecký a nemá jeden z nejvýznamnějších Tyrionových typických rysů, empatii. Díky empatii se díváte na ostatní a víte, že mají složitý život stejně jako vy, se zkušenostmi, kvůli kterým můžou mít jiný pohled na svět.

Je to schopnost být v něčí kůži a pochopit, jak by se mohl cítit. Je to zásadní dovednost, protože nemůžete přesvědčit někoho, komu nerozumíte. Nenávidí mě, protože jsem lepší. Nikoho z nich netrénoval takový mistr, jako je ser Rodrik. Pochybuji, že někdo z nich předtím držel v ruce skutečný meč. Probrali jsme tři způsoby, jak zjistit, co lidé chtějí: Chladné čtení, naslouchání a ptaní se na jejich příběh. Není to ale jen o tom, že by Tyrion věděl, co lidé chtějí, ale také jak s informací nakládá.

Za prvé, Tyrion mluví jazykem osoby, se kterou mluví. Kdysi jsem mluvil o tom, proč je důležité, aby vašim slovům publikum rozumělo. Dva různí lidé mohou být motivováni penězi, ale jeden bude chtít slyšet o asymetrické investiční příležitosti a druhý o tom, jak vydělat balík. Mluvte tak, aby vám rozuměli. V této další scéně je zřejmé, že žalářník chápe věci trochu jednodušeji.

Poslouchej mě. Občas je vlastnictví jen abstraktní pojem. Když mě zajali, sebrali mi měšec. Ale to zlato je pořád moje. Kde? Kde? Já nevím, ale až mě osvobodíš... Nyní bude muset Tyrion změnit způsob, jakým mluví, aby si získal žalářníka.

Sledujte, jak používá běžné fráze a prostá slova, aby mu sdělil, co chce. Slyšel jsi někdy větu: „Bohatý jako Lannister?“ Jistě že slyšel. Já jsem Lannister. Tyrion, syn Tywinův. Když mi doručíš vzkaz lady Arrynové, budu tvým dlužníkem.

Budu ti dlužit zlato. Nešlo o to, že by žalářník neměl zájem o Tyrionovu nabídku, ale že jí nerozuměl. Jakmile Tyrion zjednodušil to, co říká, dokázal mluvit jasně a sdělit mu, co chce. Druhá věc na Tyrionovi a způsobu, jak využívá to, co lidé chtějí, je, že rychle mění své možnosti. Může apelovat na zlato, na půdu, na vaši osobní hrdost, a pak na vaše vzájemné přátelství, vše v jednom rozhovoru. Nezkouší to jen z jedné strany.

Hledá možnost, která by fungovala. Sledujte, jak se snaží přesvědčit přítele Bronna, aby za něj bojoval. Jestli chceš, abych pro tebe zabil Horu, tak to bude chtít pěkně velkej hrad. Momentálně mi hrady došly, ale nabídnu ti zlato a vděčnost. Má žena je dědičkou Zimohradu. Pokud z toho vyváznu s hlavou na krku, budu jednou vládnout Severu jejím jménem. A můžu ti z něj odkrojit pořádný kus. - To z něj máš takový strach?

- Byl bych blázen, kdyby ne. Proč to riskovat? Protože jsi můj přítel. Pokud jste seriál viděli, víte, že to Tyrionovi nevyšlo. Ale působivé jsou na tom ty spousty možností. Tuhle scénu jsem vzal hopem, protože už dost přetahuji, ale dejte mi vědět v komentářích, pokud budete chtít více Tyriona, nebo ne. Každopádně doufám, že jste si z toho něco vzali. Zaprvé, nebuďte Lommy.

A za druhé, vliv není o přesvědčování lidí, aby chtěli něco jiného, než chtějí. Je to o tom jim ukázat, že to, co chtějí, co vždy chtěli, získají díky vám. Pokud jste kreativní, tak z toho vyjdete dobře oba, a o to tu jde. Tyrion u toho často podvádí, ale tohle všechno jde zvládnout i bez lhaní, můžete být prostě upřímní. Nejdříve se snažte pochopit motivace lidí a pak zjistěte, jak jim můžete pomoci.

Pokud to bude výhodné pro vás pro oba, zjistíte, že je celkem jednoduché uplatnit v reálu Tyrionovu genialitu. Už víme, proč Tyriona mají rády nejen ostatní postavy, ale také fanoušci. Překlad: Kara www.videacesky.cz

Komentáře (11)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

What the f**k is a "Lommy"? :D

23

Odpovědět

hele proč tu nejsou vidět moje příspěvky z normálního účtu?

03

Odpovědět

Do malých cílu se hůře trefuje.

42

Odpovědět

Proč je tak těžké zabít Tyriona?
Ako povedal Éomer: "Odťal by som ti hlavu, trpaslík, len keby bola vyššie od zeme."

61

Odpovědět

nedokoukal sem to .... hezky rozebírá charakter postavy, to jo, ale jakym způsobem to říká.... Tahejte za nitky, ovládejte lidi okolo sebe .... no měl by si najít opravdový kámoše

313

Odpovědět

Posměšky a soudy. Ts ts ts. Měli by udělat i nějaké video o tom, jak neodsuzovat člověka bez toho, aniž bys ho znal. To by ti možná pomohlo.

122

Odpovědět

+RedredTyjo to by bylo bezva .... konečně bych měl třeba i já kamarády

00

Odpovědět

Still not my son!

150

Odpovědět

Udělal jsem stejnou chybu jako ty. Šel jsem na vecko v domnění, že jsem v bezpečí.

00

Odpovědět

Jsem zvědav jestli to dokážu aplikovat v reálném životě. :D

90

Odpovědět

Od té doby, co tuhle sérií překládám, jsem se přistihla, že některé z těchto věcí poté opravdu nevědomky používám, takže šance jsou vysoké. Ale přeji, aby se to nemuselo používat v situacích, ve kterých se ocitl Tyrion. :)

181