Proč máme rádi Lokiho?Charisma on Command

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 17
88 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:58
Počet zobrazení:5 404
Loki se stal mnoha fanoušky Marvelu naprosto zbožňovaný. Co ale stojí za charismatem tohoto nevyzpytatelného padoucha?

Přepis titulků

Marvelovky jsou asi jediné filmy, na které chodím do kina v den premiéry. I přes kvalitu těch filmů si lidé stěžují, že padouši jsou trochu slabí. Je tu ale jeden padouch, kterého všichni milují a fandí mu. Jsem Loki z Jotunheimu. A přináším ti dar. Loki! Loki! Loki! Většinu padouchů zabijí nebo zajmou na konci filmu, Loki měl velkou roli už ve čtyřech.

Dostal dokonce vlastní seriál. Přináším vám tedy čtyři hlavní důvody, proč Lokimu prošla vražda a proč se stal oblíbencem ve vesmíru Marvelu. Tyto čtyři věci vám pomůžou udělat chybu nebo něco zvorat, aniž by vám to lidé měli za zlé. S vraždou vám ale nepomůžou. Ne! První bod je jasný.

Ty ostatní body představují zajímavější náhled do jedinečných věcí, co dělají lidi oblíbenými, ale musíme začít zde. Za prvé, Loki je okouzlující. Je chytrý, má se rád a je neohrožený. Jako by znal vtip, o kterém ještě nevíte. - Ty? - Jsem Loki. Možná, že... To bylo za New York. Líbí se mi.

Reakce na facku úsměvem a komplimentem je asi ten nejohavnější a nejatraktivnější způsob, jak mohl zareagovat. I v ohrožení života je hravý a zcela neohrožený. Zraď ho, a zabiju tě. Taky tě rád vidím, Sif. Zde je příklad toho, jak je ve stresu uvolněný. Takového tě neznám, bratře. Tak tajnůstkářský.

Jsou uprostřed útěku a on se baví. Vypadá to tedy, že se naparuje. Možná radši uvidíš někoho ze svých nových přítelíčků. Tohle je mnohem lepší. Ten kostým je trochu moc. Tak těsný. Ta sebedůvěra. Cítím, jak ve mně roste spravedlnost. Líbí se nám ten bezstarostný přístup a sebedůvěra. A víte co?

Mohli bychom je mít všichni. Většina z nás přeceňuje závažnost naší situace. Nakonec, pokud nebudete bojovat s hladem nebo čelit nebezpečí, tak život není zas tak vážný. Pokud máte střechu nad hlavou, jídlo každý den a neustále nečelíte smrti, tak se máte lépe než 95 % lidí v historii. Tím, že Loki nebere všechno vážně a zároveň neohrožuje misi, ukazuje bezstarostné „vše bude v pořádku“ naparování, které se nám líbí. Lhal jsi mi.

Jsem ohromen. I v řetězech to vypadá, že si dělá, co chce. Nedělá to z nudy, ale z pravé touhy. Tohle se velmi těžko předstírá. Pokud vás něco ovlivní a vy to potlačíte, nevypadáte skutečně nevyvedení z míry. Takže si nastavte v mobilu připomínku, která se vám objeví několikrát denně, kde stojí: „Jak to udělat vtipnější?“ Náš mozek odpoví na každou otázku. Na dotaz „Co mi nejde?“ dostanete odpověď.

Na otázku „V čem vynikám?“ dostanete odpověď. Takže připomínkou „Jak to udělat vtipnější?“ se připravíte na odpověď a uděláte svůj život trochu zábavnějším. A když si vezmete Malekita z druhého Thora, který monotónně mluví v cizím jazyce o zničení vesmíru, je jasné, proč fanoušci milují Lokiho. To je život. Charismatičtí lidé si získají náklonnost druhých a na většinu ostatních se zapomene.

Mimochodem, Ultron mi vždy připadal velmi okouzlující, podivným robotickým způsobem, tak proč nikdo nechce, aby měl vlastní sólový seriál? Díky Lokiho druhé vlastnosti. Fandíme mu, protože mu rozumíme, vcítíme se do něj a ztotožňujeme se s ním. A v životě to můžete použít také. Začněme s Lokim. Když znáte jeho příběh, je těžké s ním necítit. Loki je chytrý, ale mladší Thorův bratr, a je jasné, že není oblíbencem mezi přáteli ani u svého otce.

Co se stalo? Umrzl ti jazyk? Thore... Odinsone... můj dědici, můj prvorozený. Má problémy s 5 tisíc let starým otcem a pak zjistí, že je adoptovaný. A ne z nějaké milé asgárdské rodiny. Ne, Loki byl odebrán ledovým obrům.

Rase, kterou Asgárďané vnímají jako děsivé příšery. Co jsem? Jsi můj syn. A co kromě toho? Lze se s ním ztotožnit. Cítí se za své dary podceňovaný, zastíněný úspěchy někoho, o kom si nemyslí, že je lepší než on. Pokud máte sourozence, tak to z dětství nebo dospělosti znáte. Chcete lásku rodičů nebo být jejich oblíbencem.

A kdo nebyl v kanceláři frustrovaný oblíbenějším kolegou, který má lepší úkoly a plat, i když není tak dobrý? Nebo vás vytáčí šéf, který není tak chytrý jako vy. Loki není poháněn neomezenou chamtivostí nebo láskou ke zkáze. Na počátku je to raněný syn, který dělá pomýlené činy, aby dokázal, že je dost dobrý a že si zaslouží lásku. Já nechtěl trůn! Chtěl jsem ti jen být roven.

A to nás pohání všechny, alespoň někdy. Nehledě na vaši úspěšnost chce část vás lásku a přijetí přátel, rodiny nebo někoho výjimečného. Snažíme se zlepšit se nebo naši situaci, aby nás měli rádi a neskončili jsme sami. Proč jsi to udělal? Abych otci dokázal, že já jsem syn, který je hoden. Až se probudí, jeho život bude zachráněn. Ta rasa příšer bude zničena a já se stanu pravým dědicem trůnu.

Proč záleží, že se v někom vidíme? Většinou k sobě necítíme nenávist. I když se nám na nás něco nelíbí nebo děláme něco, na co nejsme hrdí, omlouváme to naší minulostí a situací. Říkáme: „Ano, chápu, že to vypadá hrozně, a v takovém světě bych žít nechtěl, ale tohle je jiné, já jsem jiný. Udělal jsem něco špatného nebo lhal, protože moje situace je výjimečná.“ Takže když Loki dělá špatná rozhodnutí nebo věci, které chápeme, nejsme naštvaní.

Nemusí se nám líbit jeho činy, ale tak trochu s ním soucítíme, trpíme s ním, podporujeme ho, aby našel cestu k dobré straně. Dokázal bych to, otče! Dokázal bych to! Pro tebe! Pro všechny. Co si z toho vzít? Pokud jste na někoho naštvaní za to, co udělal, pochopte, že ho k tomu dovedly okolnosti.

Možná vám tam vjel, protože je blbec, možná spěchal do nemocnice. Neděláte to pro něj, ale pro sebe. Stanou se z vás shovívavější lidé a budete se cítit méně naštvaní a frustrovaní, což vám dá více prostoru k radosti a inspiraci. Zadruhé, pokud to omylem poděláte, buďte otevření a prozraďte své motivy. Ať vědí, že vás ženou dobré úmysly.

Každý chybuje. Pokud začnete s dobrými úmysly a o svých chybách jste upřímní, lidé vám mnohem pravděpodobněji odpustí. To neznamená, že to máte zlehčovat. Když řeknete, že to nebyla vaše chyba kvůli X, Y, Z, nebude to fungovat. Pokud na něco nesvalíte vinu, ale místo toho to vysvětlíte a přiznáte se, je pravděpodobné, že to vašim vztahům nijak dlouhodobě neuškodí. Loki je naživu.

Věřil bys tomu? Sedí tamhle nahoře. Loki! Koukni, kdo tu je! Třetím důvodem, proč Lokiho lidé milují a odpouští mu jeho chyby, je ten, že je to raněná duše. Někdy máte pocit, že Loki nechce ničit. Tyto vzácné okamžiky, kdy si to neužívá, vyjdou najevo, jen když lituje dané škody. Navíc jeho šarm ještě zdůrazňují. Podívej se kolem!

Myslíš, že tohle skončí tvou vládou? Je moc pozdě. - Už to nejde zastavit. - Ne. Zvládneme to, společně. Hraje to, nebo ne? Je nepředvídatelný. Chcete, aby udělal správnou věc, pořád vás zklamává a pak vám dá naději. To se děje pořád. Není to jen nafoukaný nevyzpytatelný blbec.

Trápí se a naznačuje, že by mohl být dokonce vykoupen, kdyby měl člověka, který by mu pomohl. Stráže! Stráže! Prosím, pomoc! Znám chlápka z vysoké, který to ztělesňuje. A počet žen, které si s ním začaly, i když je raní, mě šokoval, než jsem to pochopil. A nejen ženy, i muži mohou mít spasitelský komplex. Každopádně tu je velká část lidstva, kterou přitahují lidé ne proto, kým jsou, ale kvůli tomu, čím by mohli být.

Lidé se tak vracejí k bývalým, kteří jim ublížili. Dřív jsem nevěděl, jak lidi zachránit před návratem do špatných situací, ale pochopil jsem, že jsou na těchto vztazích závislí jako na drogách. Je to u nich kombinace dvou extrémů a jiskřičky naděje, že si udrží vzestupy a potlačí pády, proto se k nim vracejí. Lidé vzbuzující závislost nejsou pořád špatní. Jsou nepředvídatelní.

Ne! Loki nás fascinuje, protože v nás vytváří širokou škálu emocí. Smích, frustrace, sympatie, obdiv. Nikdy nevíte, co udělá, díky čemuž na něj budete stále myslet. To, že je Loki polobůh s velkou mocí tvořit nebo ničit to jen vylepšuje. Ale rozhodně neříkám, že byste měli být takoví. Existují lepší způsoby, jak uchvátit lidi a zaujmout přátele a známost. Je mnoho způsobů, jak být charismatický, a neberte si z Lokiho příklad jen proto, že to u něj funguje.

O co ovšem usilovat můžeme, je to, že ho neudržíte na uzdě. Každý chybuje, prohrává a má špatné dny, takže někdo dokonalý se nám nemusí líbit. Ale někdo, kdo spadne, vstane a opráší se s úsměvem, je náš člověk. Pokud dovolíte... teď bych si ten drink dal. A když skloubíte jeho rošťácký úsměv s jeho arogantním šarmem, touhou po lásce a ztrápenou nepředvídatelnou povahou, dostanete toho nejlepšího darebáka ze všech.

Překlad: Kara www.videacesky.cz

Komentáře (10)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Nechápu, co je charismatického na střídání deprivovaného kňourání a destrukci všeho kolem kvůli vlastním problémům.

526

Odpovědět

Pusť si to znova, asi ti to uniklo.

243

Odpovědět

+GinamiteNeuniklo, je frajeřina zůstat v klidu s nožem pod krkem, oukej, ale takový tam není jediný a jen to jen menší část jeho osobnosti. Loki pro mě není přitažlivý ani sympatický.

523

Odpovědět

+DurangaTakžes to nepochopil. :D

227

Odpovědět

+GinamiteTak mi to vysvětli.

09

Odpovědět

+DurangaNa tom není co vysvětlovat. Všechno je to tam v bodech popsaný a vysvětlený aby to pochopil i blbej Amík. :D

141

Odpovědět

+GinamiteNepřesvědčil jsi mě.

06

Odpovědět

+DurangaTo je tvůj problém. :D

101

Odpovědět

protože je to takový správný hajzel jak my všecí

39

Odpovědět

Kdo vy všeci? Vy všeci Slováci? Nebo všeci blonďáci? Ty mluvčí za všechny.

78