Chvíle plné úžasu s Philomenou Cunkovou – Počítače

Thumbnail play icon
80 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:24
Počet zobrazení:2 612
Počítače jsou všude kolem nás. Vidíme je téměř na každém kroku. Víte ale, kdy a kým byly vynalezeny? Jak fungují a jak budou vypadat v budoucnu? Na to se Philomena bude ptát počítačového experta.

Přepis titulků

CHVÍLE PLNÉ ÚŽASU S PHILOMENOU CUNKOVOU Počítače jsou všude kolem nás. V kancelářích, elektroobchodech i v opravnách počítačů. Těžko přijdete na něco, co v sobě nemá počítač. Třeba krávy. Ale ty už dnes určitě taky obsahují počítače. Počítače se staly součástí naší kultury.

Takovéto výjevy jsou už běžné. Musíte se sami sebe ptát, koukáme se my na počítače, nebo se počítače koukají na nás? I když odpověď je samozřejmá, zní to velmi strašidelně. Počítač vynalezl Charles Babbage v roce 1822. Neměl však obrazovku, takže nikdo nevěděl, co počítá. Konrad Zuse už vynalezl pořádný počítač v Německu v roce 1936.

Britové ho ale vybombardovali, takže mohli být opět v něčem první. A to díky Alanu Turingovi zde v Bletchley Park během Války dvě. Na rozdíl od dnešních počítačů byly tyto rané počítače vyrobeny z tranzistorů a trubek. A jak vidíte, byly obrovské. Myši se bohužel nedochovaly, ale musely být velké jako auto.

Vynalezení počítače nejvíce prospělo jedné sortě lidí. Hráčům videoher. Před počítači hráli tyto hry s papírem a tužkou nebo s barevnými kousky těsta. Jen zahájení hry Pac-Man mohlo zabrat i několik dní, protože kuličky se kutálely všude možně. To všechno změnil počítač. Není téměř nic, co člověk umí a počítač to nedokáže.

Nezvládne ale jízdu na koni. Spoustu pracovních pozic nahradily počítače. Možná budeme mít jednou i počítač místo královny. Opravdová královna by zastávala jen ceremonie spojené s jízdou na koni. V budoucnosti se budu moct na počítače vyptávat samotného počítače. Prozatím se musím spokojit s člověkem, s expertem na počítače. Takže vy jste expert na počítače? Jsem doktor Sean Holden, přednáším informatiku na Cambridge University.

Budeme někdy potřebovat u počítače dvě myši? To si nemyslím, spíš nastane doba, kdy nebude třeba žádná myš. Vývoj jde směrem dotykových obrazovek, rozpoznávání gest a rozhraní mozek–počítač. To je co? Když počítač do určité míry vycítí, co si myslíte. Jako kouzelník Derren Brown.

- Ten je lepší. - Aha. - Aspoň zatím. - Tak Paul McKenna. Můžete třeba kurzoru říct, aby se pohnul doprava. - Jen pomocí myšlenky „Jdi doprava“? - Ano. To dnes technika dokáže. Jak to ale pozná? Tomu nerozumím. Je možné vyčíst informace o činnosti mozku například z encefalogramu.

- Ence cože? - Encefalogram. - Ještě jednou. - Encefalogram. - Prosím? - Encefalogram. Jasně. Pomocí takového rozhraní může počítač zjistit, na co myslíte. To v dnešní době obnáší vrážení elektrod do hlavy. - Aha. - Ale to se pořád vyvíjí. To je úžasné, že?

Pořídil byste si něco takového? - Proč ne? - Jo, proč ne? Alan Turing, ten podivín, co vynalezl počítače, je dnes národním hrdinou. Na Turingovo plátno se stojí dlouhé fronty. Dnes máme počítače vyrobené i z mraků. Co bude dál? Jedlé počítače? Bojové počítače? Počítačová hudba? Kdo ví?

Člověk nad tím musí jen žasnout. V příštím díle se budu ptát, kam mizí klín, když se postavíte. Překlad: Pleomir www.videacesky.cz

Komentáře (1)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Konec zabil :-)

30