Člověk versus kajmanka

Thumbnail play icon
83 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:352
Počet zobrazení:10 633
Kajmanky jsou želvy, které nemají moc dobrou pověst. Koluje o nich spousta povídaček. Říká se, že jsou zlé, agresivní a nebezpečné, a lidé je proto někdy zabíjejí na potkání. Je však třeba pochopit, že na nás mnohá zvířata útočí jen proto, že se cítí ohrožena. Těmto konfliktům lze předcházet, lidé se jen musí naučit, jak se k danému živočichu chovat.Proto se Todd Bieber, režisér momentálně pracující pro UCB Comedy, rozhodl představit kajmanky ve svém filmovém dokumentu Turtle Derby, který natáčel s kolegyní Julianou Brafa. Tento dokument zrealizoval díky Kickstarteru, na němž v roce 2011 vybral přes 12 tisíc dolarů. V krátkém videu, které je součástí zmíněného dokumentu, účinkuje jako "lovec želvy" chlapík jménem Ralph, který je až neuvěřitelně podobný herci Willu Ferrellovi. Poznámky k překladu:
  • plastron - spodní část krunýře želv
  • stát Pensylvánie neleží u moře, proto tam žraloci nepředstavují nebezpečí

Přepis titulků

O kajmankách jsem toho slyšel hodně. Ukousnuté prsty, kachňata polykaná vcelku. Jedno dítě mi řeklo, že strýc na jednu šlápl a ona mu ukousla nohu. Ale v Pensylvánii představují nebezpečí asi jako žraloci. Když na nás Ralph naléhal, abychom točili o želvách, řekl: "Chci věci o kajmankách uvést na pravou míru. Ukážu vám, že jsou to nepochopená a jemná stvoření."

Také mi chtěl ukázat, jak můžete holýma rukama pomoct želvě pryč ze silnice. Když byla sklizená kukuřice, seděl jsem tamhle na tom poli hned vedle kajmanky a sledoval, jak klade vejce. Hned vedle ní. Všechny je nakladla, zahrabala a odkráčela zpátky do rybníka. A na podzim jsem sledoval, jak se mláďata vyhrabávala.

Bylo to prostě úžasné. Ralph je samozvaný expert na kajmanky. Myslím, že jednu vidím. Teď se přesunuje hlouběji, takže nás tu viděla. Taky je neskutečně podobný Willu Ferrellovi, což dělalo lov želvy v šest ráno ještě neskutečnějším. Není to nádherný rybník?

Nazývat tohle místo rybníkem je podle mě velkorysé. Je to spíš jáma s bahnem a třiceti centimetry vody. Jak se Ralph blížil k želvě, čím dál víc se bořil do bláta. Minuty ubíhaly a on se nořil hlouběji a hlouběji. Zkusím starý indiánský trik. Uvolnit tlak. Ralph byl ale odhodlaný. Tak jo.

Tahle není... Tahle není moc velká. Máme tu kajmanku dravou. Je asi... Musím víc cvičit. Je asi tak deset nebo dvanáct let stará. Ale jenom hádám. Mohou být mnohem větší. V klidu, kamaráde, jen se uklidni.

Jsi v pohodě, nikdo ti neublíží. Cítíte to pižmo? Ve stresu ho kajmanky vypouštějí. Dobrá, chce si ji někdo podržet? No... já natáčím. Myslím, že tě budu radši ještě chvíli sledovat. Je to pěkný divoch. - Už tě někdy kousla?

- Ne. Prý to hodně bolí. Musíte být velmi opatrní, protože jak vidíte, velmi rychle utočí. A jejich čelisti jsou extrémně ostré. Ralph se o kajmanky opravdu zajímá. Tyhle želvy mají potíže jen za mlada. Pak už si na ně nic nedovolí, kromě člověka. To je jejich největší nepřítel. Na silnicích zemřou každoročně tisíce želv.

Ralph nám ukáže, jak jim pomoct. Když potkáte kajmanku překračující silnici, můžete ji zvednout. Dělá se to takhle. Přidržte ji vzadu za krunýř. Držte se dál od její hlavy. Chytněte ji za ocas a zvedněte. Takhle jí zajeďte rukou pod plastron. A přeneste želvu přes cestu.

Můžete s ní bezpečně manipulovat. Takhle vás nemůže kousnout. Myslím, že měl Ralph pravdu. Jsou to nepochopená stvoření. Jsou trochu jako brokovnice. Pokud s nimi nemáte žádnou zkušenost, neměli byste si s nimi zahrávat.

Komentáře (20)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

No, celou dobu jsem čekal, že mu uhryzne aspoň jeden článek prstu... takže jsem zklamán :)

373

Odpovědět

jeeej... korytnačka :) veľmi pekné

74

Odpovědět

Hezké, užitečné a chvályhodné, ale proboha, ten vypraveč... ten by si měl dát dvě doppia před každým počinem ať to má trochu šťávy.

297

Odpovědět

Alternativní trailer na Alternativní Želvy Ninja Michala Baya. V hlavní roli Will Ferrel. WTF? :D

340

Odpovědět

Nevím jestli to byl záměr, ale entusiasmus Willa Ferrella v kombinaci se znuděným hlasem té ženské a pohledem na toho magora jak se brodí v bahně mě neskutečně pobavil :D Akorát jsem čekal něco jinýho než že fakt uloví želvu, spíš jsem pořád čekal, že mu ukousne ruku, ale i tak dobrý :D

742

Odpovědět

Film je to krásný, to bezesporu, ale kam se podělo těch 12k dolarů......

421

Odpovědět

Ty si fakt myslíš, že tohle je ten film? ;-) Je to jen jedna scéna.

540

Odpovědět

Will Ferrell zkrátka není zadarmo.

220

Odpovědět

no konkrátně jsem se dozvěděl, že kajmanka žije v Pensylvánii, koušou a zájímá se o ně místní svéráz podobný Willu Ferrellovi - nic moc. Navíc mi to přijde jako kdyby to točil na kameru, kterou vzal od mamky ze skříně....před dvaceti lety :D neviděl jsem celý dokument, takže se možná pletu, ale i tak nevím jestli uživatelé Kickstarteru zainvestovali nejlépe ;)

134

Odpovědět

Mne skôr príde, že tam bolo k******y vlhko, preto ten obraz...

141

Odpovědět

Viděl jsem i dokument, kde člověk vylovil zhruba dvojnásobně větší potvoru. A úplně mě mrazilo, když po něm klapala. Málem tam v jednom momentě opravdu přišel o ruku. To ale, hádám, bylo v jiném prostředí. Jinak skvělé video, miluju želvy :)

190

Odpovědět

jj, taky mi chutnají :-)

2813

Odpovědět

+mykanecŽelví polívka je dobrá, ale můj top je koňský salám.

168

Odpovědět

+mykanecJa osobne nedám dopustiť na buldočiu paštéku či pitbullý vývar

1214

Odpovědět

čo som to prave pozeral??? lol ale ako važne to video vam urcite pride ako z ineho svet, neskutocne som sa nasmial :P zachran kajmanku mi pripomenulo "zabi bobra zachrániš strom" :DD a ten jeho navod na prenesenie kajmanky cez cestu - chytite kajmanku za chvost.... :DDD strasna ftakovina heh

716

Odpovědět

"chytite kajmanku za chvost"
a napadá tě jiná, bezpečnější metoda? Netuším, co je na tomto postupu k smíchu.

161

Odpovědět

+mykanecA co ji takhle chytit za čuráka?

619

Odpovědět

+mykanecto Pepek
proč by tě měl někdo chytat?

121

Odpovědět

Tohle asi nebudou správné titulky

274

Odpovědět

Už snad opraveno, pardon. ;-)

61